Minerały dla dziecka, kobiet i mężczyzn

1036 produktów info
Podsumowanie
1036 produktów info

Najczęściej wybierane marki w kategorii: Minerały

Składniki mineralne są związkami niezbędnymi do prawidłowej pracy organizmu. Z uwagi na to, że nie ma on możliwości ich syntetyzowania, muszą zostać dostarczone z zewnątrz. Ich kluczowym źródłem jest pożywienie: produkty spożywcze, woda, jak również sól kuchenna.

Dlatego tak ważne jest zachowanie zdrowo zbilansowanej diety. Wiele osób chcących utrzymać optymalny poziom tych substancji sięga również po suplementy zawierające witaminy i składniki mineralne.

Podział składników mineralnych

Składniki mineralne pełnią szeroką gamę funkcji w organizmie. Najczęściej dzieli się je na 4 grupy. Są to:

  • składniki mineralne budulcowe – to te, które stanowią budulec skóry, włosów, zębów i elementów układu kostnego; do tej grupy zalicza się wapń, magnez, fosfor, fluor oraz siarkę;
  • składniki mineralne krwiotwórcze i wchodzące w skład innych związków istotnych dla prawidłowego działania organizmu – to np. żelazo wchodzące w skład hemoglobiny czy selen i molibden, wspierające aktywację enzymów;
  • składniki pomagające utrzymać przestrzenną strukturę związków – np. cynk i magnez wspomagają utrzymanie podwójnej spirali DNA;
  • składniki mineralne wspierające utrzymanie optymalnej gospodarki wodno-elektrolitowej i kwasowo-zasadowej – to sód, potas, wapń, magnez oraz chlor.

Innym podziałem składników mineralnych jest uwzględniający makro- i mikroelementy. Do pierwszej grupy zalicza się te, których zawartość w organizmie przekracza 0,01%, a do drugiej – substancje, których stężenie jest mniejsze niż 0,01%.

Minerały dla mężczyzn, kobiet i dzieci – jakie produkty są dostępne?

Preparaty zawierające składniki mineralne to głównie suplementy diety. Mogą one przybierać różne postaci – tabletek, kapsułek, proszków, saszetek i tabletek musujących do rozpuszczania w wodzie, płynów. Minerały dla dzieci są często zawarte w żelkach, pastylkach i lizakach o owocowym smaku.

Można wyróżnić zarówno preparaty jednoskładnikowe, np. zawierające wyłącznie magnez czy żelazo, jak i o bardziej kompleksowym składzie. To produkty dostarczające kompleksy witamin i minerałów – np. odpowiednich w szczególności dla mężczyzn, kobiet czy dzieci.

Wybór odpowiednich składników mineralnych, o które zostanie uzupełniona dieta, powinien zostać poprzedzony konsultacją z lekarzem lub farmaceutą. Należy również pamiętać, że suplementy diety nie stanowią alternatywy dla zdrowego trybu życia i właściwie zbilansowanego jadłospisu.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Umów E-Wizytę
Przeziębienie?
Umów e-wizytę!
Umów e-wizytę
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij