Dentyska i pacjentka w gabinecie dentystycznym
Barbara Chmielewska

Co to jest wkład koronowo-korzeniowy i do czego służy?

Wkłady koronowo-korzeniowe to stałe uzupełnienia protetyczne, które stosuje się do odbudowy zębów leczonych endodontycznie (kanałowo). Składają się z dwóch części: koronowej i korzeniowej. Pierwsza stanowi bazę dla przyszłej odbudowy zęba, niejako zastępuje zniszczone tkanki zęba. Druga zacementowana w kanale (kanałach) pełni funkcję retencyjną. Zastosowanie wkładów koronowo-korzeniowych ma na celu nie tylko zapewnienie retencji dla wykonywanego uzupełnienia (np. korony protetycznej), ale też zmniejszenie ryzyka złamania zęba. Badania pokazują, że o sukcesie leczenia endodontycznego decyduje zarówno właściwe oczyszczenie i wypełnienie systemu kanałów korzeniowych, jak i odpowiedni sposób odbudowy korony zęba. Okazuje się, że częstą przyczyną utraty zębów leczonych kanałowo są właśnie niepowodzenia w tym zakresie.

Wkład koronowo-korzeniowy – wskazania do zastosowania

Wkłady koronowo-korzeniowe stosuje się w przypadku znacznej utraty tkanek twardych zębów leczonych endodontycznie, czyli kanałowo. Zalecane są w sytuacjach, gdy zniszczenie korony zęba wynosi 50 proc. i więcej. Do takiego stanu doprowadza najczęściej próchnica i urazy. Dodatkowo samo leczenie endodontyczne wymaga wytworzenia dostępu do kanałów korzeniowych, co powoduje dalszą, niewielką utratę tkanek twardych. Ważnym powodem użycia wkładów koronowo-korzeniowych jest zwiększona kruchość zębów martwych. Użycie wkładu zapewnia stabilną odbudowę (zwiększa retencję wykonanego uzupełnienia) i minimalizuje ryzyko złamania zęba.

Jakie są rodzaje wkładów koronowo-korzeniowych?

Istnieje kilka rodzajów wkładów koronowo-korzeniowych. Do najczęściej używanych należą metalowe indywidualne wkłady lane oraz wkłady estetyczne np. z włókna szklanego czy ceramiki. Wkłady metalowe wykonywane są ze stopów metali szlachetnych (złoto, srebro, pallad) i nieszlachetnych (chrom, kobalt, nikiel, tytan). Cechują się dużą wytrzymałością mechaniczną, dlatego zalecane są w zębach narażonych na działanie dużych sił zgryzowych, np. w zębach bocznych czy w przypadku bruksizmu. Zęby odbudowane przy ich pomocy są bardziej odporne na złamania w stosunku do tych, w których użyto wkładów z włókna szklanego. Z drugiej strony nie zapewniają tak dobrej estetyki, jak wkłady z włókna szklanego czy ceramiki, dlatego w przednim odcinku łuku zębowego mogą nie być właściwym wyborem. Każdy ząb wymaga indywidualnej oceny i wzięcia pod uwagę wielu czynników.

Powiązane produkty

Jak wygląda zakładanie wkładu koronowo-korzeniowego? Ile trwa? Ile wizyt jest potrzebnych?

Wkłady kompozytowe wzmacniane włóknem szklanym są uzupełnieniami prefabrykowanymi (standardowymi), dlatego zakłada się je na jednej wizycie.

Zmniejsza to ryzyko ponownego zainfekowania kanału korzeniowego, co ma miejsce w przypadku procedur wielowizytowych. Po wytworzeniu miejsca dla wkładu w prawidłowo przeleczonym kanale korzeniowym cementuje się go za pomocą specjalnych materiałów. Następnie można na nim wykonać zarówno odbudowę kompozytową (plombę), jak i protetyczną, np. koronę. Wykonanie indywidualnego wkładu metalowego wymaga 2 wizyt. Na pierwszej opracowuje się odpowiednio kanały korzeniowe, stwarzając miejsce dla wkładu, a następnie wykonuje wycisk protetyczny. Na jego podstawie technik w laboratorium przygotowuje indywidualny wkład. Po jego zacementowaniu na kolejnej wizycie ząb wymaga odbudowy za pomocą korony protetycznej.

Wkład koronowo-korzeniowy – ile wytrzymuje?

Wkłady koronowo-korzeniowe dobierane są indywidualnie w każdym przypadku. Ząb odbudowany przy ich pomocy musi wytrzymać siły żucia, a jednocześnie korzeń, w którym osadzono wkład, nie może zostać zbytnio osłabiony podczas preparacji, co mogłoby skutkować jego złamaniem. Dodatkowo należy uwzględnić aspekt estetyczny, szczególnie istotny w odcinku przednim. Planując uzupełnienie protetyczne, należy zatem wziąć pod uwagę wiele różnych czynników. Tylko wtedy szansa na długoterminową trwałość wykonanej odbudowy będzie duża.

Powikłania po aplikacji wkładu koronowo-korzeniowego

W przypadku zastosowania wkładów koronowo-korzeniowych, podobnie jak innych uzupełnień protetycznych, możliwe jest wystąpienie powikłań.

Najczęstsze komplikacje to:

 • złamania korzeni,
 • odcementowanie się wkładu,
 • dodatkowo dla wkładów metalowych – uleganie korozji i powodowanie przebarwień (np. korzeni czy sąsiadującego z nimi dziąsła) oraz alergii, zwykle o charakterze miejscowym, rzadziej ogólnym. Sporym wyzwaniem może też być usunięcie wkładu metalowego z kanału w sytuacji, gdy konieczne jest np. powtórne leczenie endodontyczne.

Ile kosztuje wkład koronowo-korzeniowy? Cena, skierowanie i refundacja

Chcąc wykonać indywidualny wkład metalowy, należy się liczyć z kosztami od kilkuset złotych i więcej. W przypadku metali szlachetnych minimalna kwota przewyższa zwykle 1,5 tys. zł. Tańsze są wkłady z włókna szklanego, które kosztują ok. 600–800 zł za sztukę. Cena nie uwzględnia ostatecznej odbudowy zęba, więc należy do niej dodać koszt wypełnienia (plomby) czy korony protetycznej – w zależności od tego, która metoda rekonstrukcji jest zalecana w konkretnym przypadku. Niestety nie jest możliwe wykonanie ani wkładów, ani innych (poza protezami) odbudów protetycznych na NFZ. Co więcej, ubezpieczyciel gwarantuje leczenie endodontyczne wyłącznie w obrębie zębów przednich.

Skaling zębów czy piaskowanie? Czym się różnią oba zabiegi? Dowiedz się więcej na DOZ.pl
 1. Jedynak B., Braksator A. Właściwości i zastosowanie lanych wkładów koronowo-korzeniowych na podstawie piśmiennictwa. Protet. Stomatol., 2016, LXVI, 5: 367-376.
 2. Olek T. Prawidłowa odbudowa zęba decyduje o powodzeniu terapii. Stomatologia po Dyplomie, 2014, 08.
 3. Biały M., Dąbrowa T., Więckiewicz W. Analiza porównawcza indywidualnych wkładów koronowo-korzeniowych lanych oraz standardowych kompozytowych wzmacnianych włóknem szklanym – przegląd piśmiennictwa. Dental Forum, 2013, XLI, 1: 53-56.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Zawał serca – objawy, przyczyny, rozpoznanie, zapobieganie

  Zawał serca to jedna z głównych przyczyn zgonów wśród Polaków. Najbardziej charakterystyczny objaw zawału serca – silny, narastający ból w klatce piersiowej, utrzymujący się dłużej niż 20 minut – jest pilnym wskazaniem do wezwania pomocy medycznej.

 • Choroba Leśniowskiego-Crohna – przyczyny, objawy, leczenie

  Choroba Leśniowskiego-Crohna jest przewlekłą, nieuleczalną chorobą, powodującą znaczne pogorszenie jakości życia. Początek choroby ma charakter skryty i przebiega skąpoobjawowo, utrudniając postawienie prawidłowego rozpoznania. Chorzy w toku trwania choroby często wymagają interwencji chirurgicznej z powodu powikłań jelitowych. Jak wygląda diagnostyka i terapia osób z chorobą Leśniowskiego-Crohna? Zapraszamy do zapoznania się z treścią artykułu.

 • Ortoreksja – na czym polega? Skutki, objawy i leczenie obsesji na punkcie zdrowego żywienia

  Ortoreksja jest jednym z zaburzeń odżywiania, które polega na obsesji na punkcie zdrowego żywienia. Osoba cierpiąca na ortoreksję stopniowo zmienia nawyki żywieniowe po to, by aktualna dieta była idealna dla zdrowia. Niestety, ortorektyk nigdy nie osiąga pożądanej poprawy menu, a przez ciągłą eliminację nawet całych grup produktów, zaczyna chorować. Jak rozpoznać ortoreksję i w jaki sposób ją leczyć?

 • Reumatyzm – przyczyny, objawy, leczenie chorób reumatycznych. Fizjoterapia przy reumatyzmie

  Reumatyzm to nazwa stosowana potocznie, określająca grupę schorzeń o podłożu zapalnym, obejmującą choroby mięśni, stawów i kości. Najczęściej występujące objawy chorób reumatycznych to ból i obrzęk stawów, sztywność, ograniczenie ich ruchomości. Nieleczony reumatyzm może doprowadzić do znacznego ograniczenia sprawności. Jak wygląda rehabilitacja w schorzeniach reumatoidalnych?

 • Osteoporoza – przyczyny, objawy, badania, leczenie, rehabilitacja, zapobieganie zmianom osteoporotycznym

  Osteoporoza to choroba metaboliczna kości, która polega na stopniowym zaniku masy kostnej. Na skutek obniżenia gęstości mineralnej kości dochodzi do osłabienia ich struktury, co objawia się zwiększoną podatnością na złamania. Na zachorowanie narażone są przede wszystkim osoby starsze, szczególnie kobiety w wieku okołomenopauzalnym, choć na osteoporozę mogą cierpieć także mężczyźni, a nawet dzieci. Jakie są czynniki ryzyka wystąpienia zmian osteoporotycznych?

 • Szpiczak mnogi – przyczyny, objawy, leczenie

  Szpiczak mnogi należy do chorób krwi i szpiku kostnego. Chociaż nie ustalono dotychczas konkretnych przyczyn tej dolegliwości, tak bez wątpienia można powiedzieć, że do jej rozwoju przyczyniają się długotrwałe infekcje bakteryjne lub wirusowe, promieniowanie jonizujące i narażenie na szkodliwe substancje chemiczne. Jak wyglądają nowoczesne sposoby leczenia szpiczaka, jakie są rokowania i czy podczas wizyty u lekarza pierwszego kontaktu można dokonać wstępnej diagnozy tej choroby?

 • Rak trzustki – przyczyny, objawy, diagnostyka, rokowania, leczenie

  Rak trzustki jest jednym z nowotworów, które przez długi czas nie dają żadnych dolegliwości, a pierwsze symptomy są niespecyficzne. Wśród początkowych objawów raka trzustki wymienia się m.in. ogólne osłabienie, nudności, szybkie uczucie sytości czy tłuszczowe stolce. Jak wygląda jego leczenie?

 • Lobotomia – czym jest? Jak wyglądała? Dlaczego już się jej nie praktykuje?

  Lobotomia to jedna z najbardziej kontrowersyjnych technik chirurgicznych w historii medycyny. Chociaż z dzisiejszej perspektywy wydaje się to nie do uwierzenia, ten niezwykle inwazyjny i wiążący się z wielkim ryzykiem zabieg był swego czasu bardzo popularny.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij