Dentyska i pacjentka w gabinecie dentystycznym
Barbara Chmielewska

Co to jest wkład koronowo-korzeniowy i do czego służy?

Wkłady koronowo-korzeniowe to stałe uzupełnienia protetyczne, które stosuje się do odbudowy zębów leczonych endodontycznie (kanałowo). Składają się z dwóch części: koronowej i korzeniowej. Pierwsza stanowi bazę dla przyszłej odbudowy zęba, niejako zastępuje zniszczone tkanki zęba. Druga zacementowana w kanale (kanałach) pełni funkcję retencyjną. Zastosowanie wkładów koronowo-korzeniowych ma na celu nie tylko zapewnienie retencji dla wykonywanego uzupełnienia (np. korony protetycznej), ale też zmniejszenie ryzyka złamania zęba. Badania pokazują, że o sukcesie leczenia endodontycznego decyduje zarówno właściwe oczyszczenie i wypełnienie systemu kanałów korzeniowych, jak i odpowiedni sposób odbudowy korony zęba. Okazuje się, że częstą przyczyną utraty zębów leczonych kanałowo są właśnie niepowodzenia w tym zakresie.

Wkład koronowo-korzeniowy – wskazania do zastosowania

Wkłady koronowo-korzeniowe stosuje się w przypadku znacznej utraty tkanek twardych zębów leczonych endodontycznie, czyli kanałowo. Zalecane są w sytuacjach, gdy zniszczenie korony zęba wynosi 50 proc. i więcej. Do takiego stanu doprowadza najczęściej próchnica i urazy. Dodatkowo samo leczenie endodontyczne wymaga wytworzenia dostępu do kanałów korzeniowych, co powoduje dalszą, niewielką utratę tkanek twardych. Ważnym powodem użycia wkładów koronowo-korzeniowych jest zwiększona kruchość zębów martwych. Użycie wkładu zapewnia stabilną odbudowę (zwiększa retencję wykonanego uzupełnienia) i minimalizuje ryzyko złamania zęba.

Jakie są rodzaje wkładów koronowo-korzeniowych?

Istnieje kilka rodzajów wkładów koronowo-korzeniowych. Do najczęściej używanych należą metalowe indywidualne wkłady lane oraz wkłady estetyczne np. z włókna szklanego czy ceramiki. Wkłady metalowe wykonywane są ze stopów metali szlachetnych (złoto, srebro, pallad) i nieszlachetnych (chrom, kobalt, nikiel, tytan). Cechują się dużą wytrzymałością mechaniczną, dlatego zalecane są w zębach narażonych na działanie dużych sił zgryzowych, np. w zębach bocznych czy w przypadku bruksizmu. Zęby odbudowane przy ich pomocy są bardziej odporne na złamania w stosunku do tych, w których użyto wkładów z włókna szklanego. Z drugiej strony nie zapewniają tak dobrej estetyki, jak wkłady z włókna szklanego czy ceramiki, dlatego w przednim odcinku łuku zębowego mogą nie być właściwym wyborem. Każdy ząb wymaga indywidualnej oceny i wzięcia pod uwagę wielu czynników.

Powiązane produkty

Jak wygląda zakładanie wkładu koronowo-korzeniowego? Ile trwa? Ile wizyt jest potrzebnych?

Wkłady kompozytowe wzmacniane włóknem szklanym są uzupełnieniami prefabrykowanymi (standardowymi), dlatego zakłada się je na jednej wizycie.

Zmniejsza to ryzyko ponownego zainfekowania kanału korzeniowego, co ma miejsce w przypadku procedur wielowizytowych. Po wytworzeniu miejsca dla wkładu w prawidłowo przeleczonym kanale korzeniowym cementuje się go za pomocą specjalnych materiałów. Następnie można na nim wykonać zarówno odbudowę kompozytową (plombę), jak i protetyczną, np. koronę. Wykonanie indywidualnego wkładu metalowego wymaga 2 wizyt. Na pierwszej opracowuje się odpowiednio kanały korzeniowe, stwarzając miejsce dla wkładu, a następnie wykonuje wycisk protetyczny. Na jego podstawie technik w laboratorium przygotowuje indywidualny wkład. Po jego zacementowaniu na kolejnej wizycie ząb wymaga odbudowy za pomocą korony protetycznej.

Wkład koronowo-korzeniowy – ile wytrzymuje?

Wkłady koronowo-korzeniowe dobierane są indywidualnie w każdym przypadku. Ząb odbudowany przy ich pomocy musi wytrzymać siły żucia, a jednocześnie korzeń, w którym osadzono wkład, nie może zostać zbytnio osłabiony podczas preparacji, co mogłoby skutkować jego złamaniem. Dodatkowo należy uwzględnić aspekt estetyczny, szczególnie istotny w odcinku przednim. Planując uzupełnienie protetyczne, należy zatem wziąć pod uwagę wiele różnych czynników. Tylko wtedy szansa na długoterminową trwałość wykonanej odbudowy będzie duża.

Powikłania po aplikacji wkładu koronowo-korzeniowego

W przypadku zastosowania wkładów koronowo-korzeniowych, podobnie jak innych uzupełnień protetycznych, możliwe jest wystąpienie powikłań.

Najczęstsze komplikacje to:

  • złamania korzeni,
  • odcementowanie się wkładu,
  • dodatkowo dla wkładów metalowych – uleganie korozji i powodowanie przebarwień (np. korzeni czy sąsiadującego z nimi dziąsła) oraz alergii, zwykle o charakterze miejscowym, rzadziej ogólnym. Sporym wyzwaniem może też być usunięcie wkładu metalowego z kanału w sytuacji, gdy konieczne jest np. powtórne leczenie endodontyczne.

Ile kosztuje wkład koronowo-korzeniowy? Cena, skierowanie i refundacja

Chcąc wykonać indywidualny wkład metalowy, należy się liczyć z kosztami od kilkuset złotych i więcej. W przypadku metali szlachetnych minimalna kwota przewyższa zwykle 1,5 tys. zł. Tańsze są wkłady z włókna szklanego, które kosztują ok. 600–800 zł za sztukę. Cena nie uwzględnia ostatecznej odbudowy zęba, więc należy do niej dodać koszt wypełnienia (plomby) czy korony protetycznej – w zależności od tego, która metoda rekonstrukcji jest zalecana w konkretnym przypadku. Niestety nie jest możliwe wykonanie ani wkładów, ani innych (poza protezami) odbudów protetycznych na NFZ. Co więcej, ubezpieczyciel gwarantuje leczenie endodontyczne wyłącznie w obrębie zębów przednich.

Skaling zębów czy piaskowanie? Czym się różnią oba zabiegi? Dowiedz się więcej na DOZ.pl
  1. Jedynak B., Braksator A. Właściwości i zastosowanie lanych wkładów koronowo-korzeniowych na podstawie piśmiennictwa. Protet. Stomatol., 2016, LXVI, 5: 367-376.
  2. Olek T. Prawidłowa odbudowa zęba decyduje o powodzeniu terapii. Stomatologia po Dyplomie, 2014, 08.
  3. Biały M., Dąbrowa T., Więckiewicz W. Analiza porównawcza indywidualnych wkładów koronowo-korzeniowych lanych oraz standardowych kompozytowych wzmacnianych włóknem szklanym – przegląd piśmiennictwa. Dental Forum, 2013, XLI, 1: 53-56.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Krztusiec – przyczyny, objawy, leczenie kokluszu

    Krztusiec (koklusz) jest ostrą chorobą zakaźną dróg oddechowych wywołaną przez pałeczki krztuśca. Do zakażenia dochodzi drogą kropelkową. Na ciężki przebieg krztuśca narażone są zwłaszcza niemowlęta poniżej 6. miesiąca życia. Jak przebiega krztusiec i jak go rozpoznać? Jak wygląda leczenie kokluszu? W jaki sposób można się przed nim uchronić?

  • Łuszczyca paznokci – przyczyny, objawy, leczenie

    Łuszczyca jest przewlekłą zapalną chorobą skóry, przebiegającą z okresami remisji i zaostrzeń, na którą w Polsce choruje prawie milion osób. Choroba najczęściej występuje u rasy białej i w umiarkowanej strefie klimatycznej. Pierwsze objawy łuszczycy mogą wystąpić w dowolnym wieku, jednak zwykle pojawiają się we wczesnym okresie dorosłego życia lub później, około 50–60 roku życia. Łuszczyca charakteryzuje się występowaniem zmian chorobowych zarówno na skórze gładkiej, jak i na owłosionej skórze głowy, a także zmianami w obrębie płytek paznokciowych dłoni i stóp. W cięższych postaciach łuszczyca może również zająć stawy. Zmianom paznokciowym z reguły towarzyszą zmiany w obrębie skóry, chociaż zdarza się, że zmiany chorobowe obejmujące aparat paznokciowy wyprzedzają pojawienie się zmian skórnych nawet o dziesiątki lat.

  • Zakrzepica – przyczyny, objawy, profilaktyka zakrzepowego zapalenia żył powierzchniowych i głębokich

    Zakrzepica (zakrzepowe zapalenie żył) polega na powstaniu w naczyniu żylnym zakrzepu w wyniku zaburzonego przepływu krwi. Nieleczona prowadzi do groźnych powikłań, m.in. do zatorowości płucnej. Wyróżnia się zapalenie żył głębokich i powierzchniowych. Jakie objawy daje zakrzepica i w jaki sposób się ją leczy? Czy istnieją sposoby na to, by jej zapobiec?

  • HIV – charakterystyka, epidemiologia, transmisja

    Wirus HIV jest przyczyną jednej z najgroźniejszych i najbardziej uporczywych epidemii w dziejach ludzkości. Szacuje się, że 37 milionów osób na świecie jest nim zakażonych. Postęp, jaki dokonał się w leczeniu, sprawił, że ich jakość życia uległa poprawie. Jakie są nowoczesne metody leczenia zakażenia wirusem HIV?

  • Nadżerka szyjki macicy (ektopia) – przyczyny, objawy, metody leczenia

    Termin „nadżerka szyjki macicy” oznacza ubytek błony śluzowej. Często jest on nieprawidłowo stosowany na określenie ektopii, która jest zupełnie innym schorzeniem. Rzekoma nadżerka szyjki macicy (tak brzmi inna nazwa ektopii) to zastępowanie nabłonka płaskiego, który fizjologicznie pokrywa tarczę szyjki macicy, nabłonkiem gruczołowym. Zazwyczaj nie daje ona żadnych objawów, a kobieta dowiaduje się o jej istnieniu podczas rutynowego badania ginekologicznego. Kiedy ektopia wymaga szerszej diagnostyki i leczenia? Jakie metody usunięcia „nadżerki” szyjki macicy stosuje się najczęściej?

  • Gastrolog – czym się zajmuje? Jakie choroby leczy?

    Lekarz gastroenterolog jest specjalistą w zakresie chorób układu pokarmowego. Gastrolog diagnozuje i leczy pacjentów z problemami gastrycznymi. Jakimi konkretnie dolegliwościami się zajmuje? Kiedy warto się do niego udać? Czy do gastrologa jest potrzebne skierowanie? Odpowiadamy.

  • Atak paniki – jak wygląda? Co robić, gdy się pojawia?

    Ataki paniki są jednymi z najczęściej występujących zaburzeń lękowych, tuż po zespole lęku uogólnionego oraz fobii społecznej. Objawiają się nagłymi napadami silnego lęku, którym towarzyszą symptomy, takie jak: kołatanie serca, zawroty głowy, duszności, nadmierne pocenie się czy strach przed śmiercią. Dowiedz się, w jaki sposób można sobie poradzić, gdy pojawia się atak paniki.

  • Czego nie można robić przy nadżerce szyjki macicy ? Jak postępować po jej usunięciu?

    Nadżerka szyjki macicy jest rozpoznaniem, które może usłyszeć wiele kobiet w gabinecie ginekologicznym. Warto podkreślić jednak, że określenie „nadżerka” używane jest najczęściej w nieprawidłowy i potoczny sposób. Czym jest nadżerka oraz jak postępować po zabiegu jej usunięcia?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij