Piaskowanie zębów – czym jest, jakie są wskazania i efekty?
Barbara Chmielewska

Piaskowanie zębów – czym jest, jakie są wskazania i efekty?

Piaskowanie zębów to zabieg wykonywany w celach higienizacyjnych i estetycznych, pozwala na usunięcie zanieczyszczeń gromadzących się na powierzchni zębów. Wykonany prawidłowo jest całkowicie bezpieczny i nie boli. Bardzo rzadko zdarza się uczulenie na piasek – tacy pacjenci muszą zrezygnować z zabiegu. Piaskowanie jest procedurą odpłatną, nie jest refundowane.

Czym jest piaskowanie zębów?
Piaskowanie zębów – wskazania
Jakie są efekty przed i po? Czy warto?
Jaki jest koszt piaskowania zębów?
Czy piaskowanie i skaling trzeba wykonać łącznie?
Czy piaskowanie zębów jest bezpieczne?
Po piaskowaniu zębów – jaka dieta?

Piaskowanie zębów – co to za zabieg?

Piaskowanie zębów (air polishing) to zabieg mający na celu usunięcie biofilmu bakteryjnego oraz przebarwień pochodzenia zewnętrznego (osadów) z powierzchni zębów. Wykonywany jest przy pomocy specjalnego urządzenia – piaskarki. Elementem czyszczącym jest strumień będący mieszaniną wody, powietrza i piasku.

Należy jednak podkreślić, że za pomocą piaskowania możliwe jest usunięcie wyłącznie osadów zgromadzonych na powierzchni zębów. Przebarwienia wewnętrzne, np. powstałe w wyniku urazu zęba, wad wrodzonych czy kuracji tetracyklinowej przebytej w dzieciństwie, wymagają innego sposobu postępowania.

Piaskowanie sprawdzi się zwłaszcza u palaczy oraz osób pijących dużo kawy i herbaty, jak również w przypadku osadów powstałych z innych przyczyn, np. na skutek dłuższego stosowania płukanek z chlorheksydyną.

Kiedy wykonuje się piaskowanie zębów i jak wygląda zabieg?

Piaskowanie najczęściej wykonuje się jako element zabiegu profesjonalnej higienizacji. Dodatkowo może być przeprowadzone w wielu innych sytuacjach. Najczęściej będzie to:

  • leczenie zachowawcze – m.in. przed oczyszczaniem zębów z próchnicy i zakładaniem wypełnienia, przed lakowaniem zębów u dzieci oraz wybielaniem zębów,
  • leczenie protetyczne – m.in. przed cementowaniem prac protetycznych,
  • leczenie ortodontyczne – m.in. przed klejeniem zamków ortodontycznych, co znacznie zwiększa ich trwałość łączenia z zębami, a przez to minimalizuje ryzyko odklejenia w trakcie leczenia aparatem stałym.

Powiązane produkty

Piaskowanie zębów – efekty przed i po – jakich się spodziewać?

Efekt piaskowania zależy w dużym stopniu od rodzaju użytego do zabiegu proszku (piasku do piaskowania). Im większa średnica i twardość ziaren oraz nieregularność ich kształtu, tym silniejsze działanie oczyszczające. Niestety idzie też za tym zwiększone ryzyko uszkodzenia struktury zęba oraz tkanek miękkich. Rodzaj piasku dobiera się zatem z uwzględnieniem tych aspektów, jak również ogólnego stanu zdrowia pacjenta i sytuacji w jamie ustnej. Generalnie można powiedzieć, że za pomocą piaskowania można łatwo i skutecznie usunąć przebarwienia i osady, przez co zęby wydają się dużo jaśniejsze i lśniące, a uśmiech bardziej atrakcyjny.

Jaka jest cena piaskowania zębów?

Cena piaskowania uzależniona jest od wielu czynników, przede wszystkim od tego, czy jest ono elementem tzw. pakietu higienizacyjnego czy też wykonywane jest jako osobna procedura. W pierwszym przypadku cena jest o wiele korzystniejsza i najczęściej pacjentom rekomenduje się właśnie tę opcję. Za samo piaskowanie w przypadku obu łuków zębowych należy najczęściej zapłacić ok. 150–250 zł. Jeśli zabieg wykonywany jest w mniejszym zakresie, cena ustalana jest indywidualnie.

Jak wygląda piaskowanie zębów?

Piaskowanie i skaling – dlaczego dwa zabiegi jednocześnie?

Piaskowanie jest najczęściej jednym z elementów zabiegu profesjonalnego oczyszczania zębów (profesjonalnej higienizacji), który rekomenduje się przeciętnie 1–2 razy w roku. Poprzedzone jest wówczas usunięciem kamienia nazębnego, a zakończone zabezpieczeniem zębów preparatem fluorkowym. Takie połączenie procedur gwarantuje doskonałe doczyszczenie zębów z kamienia, płytki bakteryjnej i osadów oraz minimalizuje ryzyko pojawienia się nadwrażliwości pozabiegowej. U pacjentów z paradontozą, oprócz piaskowania naddziąsłowego, wykonuje się często również piaskowanie poddziąsłowe. Jego celem jest redukcja biofilmu zlokalizowanego w kieszonkach dziąsłowych, niedostępnych dla włókien szczoteczki.

Czy zdarzają się powikłania po piaskowaniu?

Piaskowanie zębów uznawane jest za metodę bezpieczną, pod warunkiem że wykonywane jest prawidłowo. Oznacza to przede wszystkim odpowiednią technikę pracy higienistki oraz właściwy dobór piasku. Powikłania, np. uszkodzenie tkanek miękkich czy powierzchni zębów, zdarzają się bardzo rzadko. To samo dotyczy odmy, związanej z wtłoczeniem strumienia czyszczącego w tkanki miękkie. Należy jednak mieć świadomość, że są szczególne grupy pacjentów, u których zabieg piaskowania jest przeciwwskazany. Należą do nich pacjenci:

  • z astmą, pylicą i zapaleniem oskrzeli,
  • uczuleni na składniki piasku,
  • z chorobami zakaźnymi,
  • z uszkodzeniami błony śluzowej.

Dodatkowo niektóre rodzaje piasków są przeciwwskazane w przypadku pewnych schorzeń czy przyjmowania niektórych leków.

ZADBAJ O ZDROWIE JAMY USTNEJ

PŁYNY DO PŁUKANIA UST

PASTY DO ZĘBÓW

NICI DENTYSTYCZNE

Czy po piaskowaniu można jeść i pić?

Wielu pacjentów pyta dentystę, czego nie wolno jeść po piaskowaniu zębów, a w szczególności – czy są wskazania do całkowitego powstrzymania się od picia i jedzenia. Po piaskowaniu, przez okres 24 godzin, zaleca się tzw. białą dietę, czyli powstrzymanie się od spożywania produktów mogących zabarwić tkanki zęba (np. buraki, jagody, ciemne winogrona, czarna porzeczka, kawa, czerwone wino, herbata).

W tym czasie nie wolno też palić papierosów. Jeśli wykonywana była pełna higienizacja z zabezpieczeniem zębów fluorem, nie należy jeść i pić przez czas wskazany przez higienistkę (przeciętnie 2 godziny). Można otrzymać też zalecenie, aby w dniu zabiegu nie myć już zębów, tylko wypłukać usta przed snem, oraz nie spożywać produktów kwaśnych i lepkich, łatwo przyklejających się do zębów.

  1. Dziewulska A., Droździk A., Tomasik M., Grocholewicz K., Piaskowanie naddziąsłowe – aspekty wpływające na skuteczność i bezpieczeństwo zabiegu, Magazyn Stomatologiczny, 2017, 04.
  2. Szerszeń M., Koczwara A., Mazur M., Pindelska K., Obróbka strumieniowo-ścierna w stomatologii klinicznej – przegląd piśmiennictwa, Protetyka Stomatologiczna, 2020, 70.
  3. Jedynak B., Braksator A., Profesjonalne zabiegi higieniczne u pacjentów użytkujących uzupełnienia protetyczne, Protetyka Stomatologiczna, 2017, 67.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Zgryz otwarty – jak się go leczy?

    Zgryz otwarty jest jedną z najczęstszych wad zgryzu występujących u dzieci. Jego istotą jest brak kontaktu między zębami górnymi i dolnymi. Ważną wskazówką dla rodziców jest fakt, że do powstania zgryzu otwartego mogą przyczynić się m.in. ssanie palca, ssanie smoczka czy obgryzanie paznokci. Leczenie należy podjąć jak najwcześniej, kiedy pojawią się zęby mleczne. Terapia jest możliwa przy pomocy różnego rodzaju aparatów, a także miniimplantów.

  • Czym jest diastema i jak ją leczyć?

    Diastema popularnie określana jest jako przerwa między zębami. To nie tylko cecha szczególna, a dla niektórych defekt lub dodatkowy atrybut urody, to także możliwa przyczyna zaburzeń funkcjonalnych. Przyczyny tego defektu mogą być różne. Nie zawsze wymaga leczenia. Diastema fizjologiczna obserwowana u dzieci z czasem zanika. Diastemy zamyka się przy pomocy aparatów ortodontycznych lub odbudowy estetycznej, np. przy użyciu licówek.

  • Co to jest resekcja korzenia zęba – jak wygląda, jakie są wskazania?

    Resekcja wierzchołka korzenia jest zabiegiem wykonywanym przez lekarzy endodontów, którzy zajmują się leczeniem chorób miazgi zębowej i tkanek okołowierzchołkowych. Dzięki postępowi, jaki dokonał się w tej dziedzinie stomatologii, opisywany zabieg przeprowadzany jest coraz rzadziej. Po podaniu znieczulenia lekarz wykonuje cięcie w obrębie dziąsła. Pacjenci otrzymują osłonę antybiotykową oraz leki przeciwbólowe i przeciwzapalne.

  • Skaling zębów – czy warto, co to jest, jaka jest cena?

    Skaling ultradźwiękowy to często wykonywana procedura, która ma na celu usunięcie zmineralizowanych złogów. Zabieg jest wskazany przed podjęciem leczenia stomatologicznego. Bywa, że usunięcie złogów odsłania niewidoczne dotąd ubytki. Skaling można wykonać bezpłatnie na NFZ.

  • Wybielanie zębów metodą nakładkową – cena, efekty

    Wybielanie nakładkowe to jedna z najpopularniejszych metod na rozjaśnienie zębów. Jest bezpieczna, daje oczekiwane efekty, ale warunkiem jej zastosowania jest wcześniejsze wyleczenie wszystkich ubytków. Efekty można zaobserwować już po 14 dniach od zabiegu. Zabieg wykonany w gabinecie i samodzielnie w domu różni się rodzajem substancji użytej do wybielania, a tym samym skutecznością.

  • Co to jest wkład koronowo-korzeniowy i do czego służy?

    Wkłady koronowo-korzeniowe to stałe uzupełnienia protetyczne, które stosuje się do odbudowy zębów leczonych endodontycznie (kanałowo). Składają się z dwóch części: koronowej i korzeniowej. Pierwsza stanowi bazę dla przyszłej odbudowy zęba, niejako zastępuje zniszczone tkanki zęba. Druga zacementowana w kanale (kanałach) pełni funkcję retencyjną. Zastosowanie wkładów koronowo-korzeniowych ma na celu nie tylko zapewnienie retencji dla wykonywanego uzupełnienia (np. korony protetycznej), ale też zmniejszenie ryzyka złamania zęba. Badania pokazują, że o sukcesie leczenia endodontycznego decyduje zarówno właściwe oczyszczenie i wypełnienie systemu kanałów korzeniowych, jak i odpowiedni sposób odbudowy korony zęba. Okazuje się, że częstą przyczyną utraty zębów leczonych kanałowo są właśnie niepowodzenia w tym zakresie.

  • Domowe sposoby na ból zęba – czy któryś z nich jest skuteczny?

    Kiedy boli ząb, konieczna jest wizyta u stomatologa. To fakt, z którym nikt nie powinien dyskutować. Przyczyn bólu zęba może być naprawdę wiele – podobnie jak domowych sposób na jego zmniejszenie. Czy któryś z nich tak naprawdę działa?

  • Ropień zęba: objawy, przyczyny, leczenie i domowe sposoby

    Ropień zęba to stan zapalny, który występuje w wyniku infekcji wokół korzenia zęba. Infekcja ta prowadzi do gromadzenia się ropy w tkankach otaczających ząb. Ropień zęba może być rezultatem nieleczonego zapalenia miazgi (pulpitis) lub infekcji dziąseł (periodontitis). Jak zmniejszyć ból? Czy zawsze należy skonsultować się ze stomatologiem?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij