Piaskowanie zębów – czym jest, jakie są wskazania i efekty?
Piaskowanie zębów to zabieg wykonywany w celach higienizacyjnych i estetycznych, pozwala na usunięcie zanieczyszczeń gromadzących się na powierzchni zębów. Wykonany prawidłowo jest całkowicie bezpieczny i nie boli. Bardzo rzadko zdarza się uczulenie na piasek – tacy pacjenci muszą zrezygnować z zabiegu. Piaskowanie jest procedurą odpłatną, nie jest refundowane.
Czym jest piaskowanie zębów?
Piaskowanie zębów – wskazania
Jakie są efekty przed i po? Czy warto?
Jaki jest koszt piaskowania zębów?
Czy piaskowanie i skaling trzeba wykonać łącznie?
Czy piaskowanie zębów jest bezpieczne?
Po piaskowaniu zębów – jaka dieta?
Piaskowanie zębów – co to za zabieg?
Piaskowanie zębów (air polishing) to zabieg mający na celu usunięcie biofilmu bakteryjnego oraz przebarwień pochodzenia zewnętrznego (osadów) z powierzchni zębów. Wykonywany jest przy pomocy specjalnego urządzenia – piaskarki. Elementem czyszczącym jest strumień będący mieszaniną wody, powietrza i piasku.
Należy jednak podkreślić, że za pomocą piaskowania możliwe jest usunięcie wyłącznie osadów zgromadzonych na powierzchni zębów. Przebarwienia wewnętrzne, np. powstałe w wyniku urazu zęba, wad wrodzonych czy kuracji tetracyklinowej przebytej w dzieciństwie, wymagają innego sposobu postępowania.
Kiedy wykonuje się piaskowanie zębów i jak wygląda zabieg?
Piaskowanie najczęściej wykonuje się jako element zabiegu profesjonalnej higienizacji. Dodatkowo może być przeprowadzone w wielu innych sytuacjach. Najczęściej będzie to:
- leczenie zachowawcze – m.in. przed oczyszczaniem zębów z próchnicy i zakładaniem wypełnienia, przed lakowaniem zębów u dzieci oraz wybielaniem zębów,
- leczenie protetyczne – m.in. przed cementowaniem prac protetycznych,
- leczenie ortodontyczne – m.in. przed klejeniem zamków ortodontycznych, co znacznie zwiększa ich trwałość łączenia z zębami, a przez to minimalizuje ryzyko odklejenia w trakcie leczenia aparatem stałym.
Piaskowanie zębów – efekty przed i po – jakich się spodziewać?
Efekt piaskowania zależy w dużym stopniu od rodzaju użytego do zabiegu proszku (piasku do piaskowania). Im większa średnica i twardość ziaren oraz nieregularność ich kształtu, tym silniejsze działanie oczyszczające. Niestety idzie też za tym zwiększone ryzyko uszkodzenia struktury zęba oraz tkanek miękkich. Rodzaj piasku dobiera się zatem z uwzględnieniem tych aspektów, jak również ogólnego stanu zdrowia pacjenta i sytuacji w jamie ustnej. Generalnie można powiedzieć, że za pomocą piaskowania można łatwo i skutecznie usunąć przebarwienia i osady, przez co zęby wydają się dużo jaśniejsze i lśniące, a uśmiech bardziej atrakcyjny.
Jaka jest cena piaskowania zębów?
Cena piaskowania uzależniona jest od wielu czynników, przede wszystkim od tego, czy jest ono elementem tzw. pakietu higienizacyjnego czy też wykonywane jest jako osobna procedura. W pierwszym przypadku cena jest o wiele korzystniejsza i najczęściej pacjentom rekomenduje się właśnie tę opcję. Za samo piaskowanie w przypadku obu łuków zębowych należy najczęściej zapłacić ok. 150–250 zł. Jeśli zabieg wykonywany jest w mniejszym zakresie, cena ustalana jest indywidualnie.
Jak wygląda piaskowanie zębów?
Piaskowanie i skaling – dlaczego dwa zabiegi jednocześnie?
Piaskowanie jest najczęściej jednym z elementów zabiegu profesjonalnego oczyszczania zębów (profesjonalnej higienizacji), który rekomenduje się przeciętnie 1–2 razy w roku. Poprzedzone jest wówczas usunięciem kamienia nazębnego, a zakończone zabezpieczeniem zębów preparatem fluorkowym. Takie połączenie procedur gwarantuje doskonałe doczyszczenie zębów z kamienia, płytki bakteryjnej i osadów oraz minimalizuje ryzyko pojawienia się nadwrażliwości pozabiegowej. U pacjentów z paradontozą, oprócz piaskowania naddziąsłowego, wykonuje się często również piaskowanie poddziąsłowe. Jego celem jest redukcja biofilmu zlokalizowanego w kieszonkach dziąsłowych, niedostępnych dla włókien szczoteczki.
Czy zdarzają się powikłania po piaskowaniu?
Piaskowanie zębów uznawane jest za metodę bezpieczną, pod warunkiem że wykonywane jest prawidłowo. Oznacza to przede wszystkim odpowiednią technikę pracy higienistki oraz właściwy dobór piasku. Powikłania, np. uszkodzenie tkanek miękkich czy powierzchni zębów, zdarzają się bardzo rzadko. To samo dotyczy odmy, związanej z wtłoczeniem strumienia czyszczącego w tkanki miękkie. Należy jednak mieć świadomość, że są szczególne grupy pacjentów, u których zabieg piaskowania jest przeciwwskazany. Należą do nich pacjenci:
- z astmą, pylicą i zapaleniem oskrzeli,
- uczuleni na składniki piasku,
- z chorobami zakaźnymi,
- z uszkodzeniami błony śluzowej.
Dodatkowo niektóre rodzaje piasków są przeciwwskazane w przypadku pewnych schorzeń czy przyjmowania niektórych leków.
ZADBAJ O ZDROWIE JAMY USTNEJ
Czy po piaskowaniu można jeść i pić?
Wielu pacjentów pyta dentystę, czego nie wolno jeść po piaskowaniu zębów, a w szczególności – czy są wskazania do całkowitego powstrzymania się od picia i jedzenia. Po piaskowaniu, przez okres 24 godzin, zaleca się tzw. białą dietę, czyli powstrzymanie się od spożywania produktów mogących zabarwić tkanki zęba (np. buraki, jagody, ciemne winogrona, czarna porzeczka, kawa, czerwone wino, herbata).
W tym czasie nie wolno też palić papierosów. Jeśli wykonywana była pełna higienizacja z zabezpieczeniem zębów fluorem, nie należy jeść i pić przez czas wskazany przez higienistkę (przeciętnie 2 godziny). Można otrzymać też zalecenie, aby w dniu zabiegu nie myć już zębów, tylko wypłukać usta przed snem, oraz nie spożywać produktów kwaśnych i lepkich, łatwo przyklejających się do zębów.