Zgryz otwarty – jak się go leczy?
Barbara Chmielewska

Zgryz otwarty – jak się go leczy?

Zgryz otwarty jest jedną z najczęstszych wad zgryzu występujących u dzieci. Jego istotą jest brak kontaktu między zębami górnymi i dolnymi. Ważną wskazówką dla rodziców jest fakt, że do powstania zgryzu otwartego mogą przyczynić się m.in. ssanie palca, ssanie smoczka czy obgryzanie paznokci. Leczenie należy podjąć jak najwcześniej, kiedy pojawią się zęby mleczne. Terapia jest możliwa przy pomocy różnego rodzaju aparatów, a także miniimplantów.

Co to jest zgryz otwarty, kogo dotyka ta wada zgryzu?

Zgryz otwarty, obok zgryzu głębokiego, zaliczany jest do wad pionowych. Cechuje się brakiem kontaktów zwarciowych pomiędzy górnymi i dolnymi zębami. Przestrzeń powstała pomiędzy nimi nosi nazwę szpary niedogryzowej. Jej wielkość świadczy o nasileniu problemu.

Występowanie wad pionowych może być związane z:

  • wrodzonym niekorzystnym wzorcem wzrostu twarzy (wada szkieletowa), np. nadmierny pionowy wzrost szczęki, rozwarty kąt żuchwy,
  • nieprawidłowościami dotyczącymi wyrostka zębodołowego i zębów, które spowodowane są dysfunkcjami (zaburzone czynności fizjologiczne, np. oddychania) i parafunkcjami (szkodliwe nawyki, np. ssanie palca),
  • połączeniem obu powyższych.

Zgryz otwarty może mieć też związek z zaburzeniami endokrynologicznymi, krzywicą oraz może występować w niektórych zespołach genetycznych, np. zespole Downa czy Crouzona.

Objawy – jak wygląda zgryz otwarty?

Zgryz otwarty może występować jako:

  • zgryz otwarty częściowy – w tej postaci brak możliwości zwarcia zębów przeciwstawnych dotyczy albo przedniego odcinka łuku zębowego (zgryz otwarty przedni), albo odcinka bocznego (zgryz otwarty boczny),
  • zgryz otwarty całkowity – diagnozujemy go, gdy niemal wszystkie zęby górne i dolne pozostają bez wzajemnego kontaktu.

W rysach twarzy, w przypadku najbardziej nasilonych wad, można obserwować m.in. wydłużenie odcinka szczękowego twarzy powodujące niekorzystne proporcje twarzy, wiotkość warg czy skrócenie wargi górnej.

Powiązane produkty

Zgryz otwarty u dziecka

Badania przeprowadzone w Katedrze i Zakładzie Ortodoncji AM we Wrocławiu wśród dzieci w wieku przedszkolnym pokazują, że ponad 40 proc. z nich ma wady zgryzu. Zgryz otwarty występował u co czwartego zdiagnozowanego dziecka i stanowił drugą co do częstości wadę. Zauważono też, że w grupie dzieci z dysfunkcjami i parafunkcjami częstość występowania wad zgryzu jest większa.

Do powstania zgryzu otwartego mogą przyczynić się m.in. ssanie palca, ssanie smoczka, ssanie i nagryzanie policzków i języka, oddychanie przez usta, obgryzanie paznokci, przetrwała niemowlęca wymowa, przetrwały niemowlęcy typ połykania (wypychanie języka do przodu, pomiędzy zęby).

Dlatego m.in. zaleca się pierwszą wizytę u lekarza ortodonty jeszcze przed pojawieniem się zębów stałych. Konieczne może być podjęcie terapii logopedycznej i wykonywanie odpowiednich ćwiczeń logopedycznych mających na celu np. przywrócenie oddychania przez nos, wzmocnienie mięśnia okrężnego ust czy właściwe wymawianie głosek. W przypadku zgryzu otwartego w uzębieniu mlecznym wczesna diagnostyka i eliminacja dysfunkcji i parafunkcji może prowadzić do samoistnego zaniku wady.

Poznaj ofertę produktów dla osób stosujących aparaty ortodontyczne.

Leczenie u dzieci i dorosłych

Leczenie zgryzu otwartego u osób dorosłych jest dużym wyzwaniem dla lekarzy ortodontów. Dlatego należy rozpocząć je jak najwcześniej, najlepiej na etapie uzębienia mlecznego lub mieszanego. W przypadku wad związanych z parafunkcjami i dysfunkcjami ich eliminacja jest ważnym elementem mającym wpływ na efektywność leczenia oraz zapobiegania nawrotom wady. Jeśli wada ma charakter szkieletowy, można próbować wpływać na sposób wzrostu kości, co jest możliwe tylko w okresie wzrostu organizmu, zastosować leczenie kompensacyjne lub przeprowadzić operację ortognatyczną.

W leczeniu wad pionowych zastosowanie znajdują różne rodzaje aparatów zdejmowanych i stałych. Czasami terapię wspomaga się użyciem miniimplantów ortodontycznych.

Również leczenie operacyjne jest poprzedzone oraz zakończone fazą ortodontyczną, która ma na celu odpowiednie przygotowanie do zabiegu oraz stabilizację uzyskanych wyników.

Zgryz otwarty – jakie mogą być skutki i powikłania?

W zależności od nasilenia wady zgryz otwarty może generować wiele problemów. Do najczęstszych należą:

  • zaburzenia funkcji odgryzania pokarmów,
  • zaburzenia funkcji żucia pokarmów,
  • zaburzenia wymowy, najczęściej o charakterze seplenienia,
  • problemy natury estetycznej (niekorzystne proporcje twarzy),
  • problemy natury społecznej.

Wybierz pastę do zębów dopasowaną do swoich potrzeb.

Ćwiczenia na zgryz otwarty

Nieodłącznym elementem zarówno zapobiegania, jak i leczenia wad zgryzu, w tym zgryzu otwartego, jest przywrócenie prawidłowych funkcji oddychania, połykania i artykulacji. Odbywają się one we wspólnej przestrzeni, są ze sobą ściśle powiązane i wpływają na siebie nawzajem. Konieczne jest przywrócenie drożności dróg oddechowych, następnie prawidłowej pracy języka i sposobu połykania oraz właściwej artykulacji.

Zastosowanie znajdują zarówno aparaty (tzw. regulatory funkcji) wpływające na sposób pracy mięśni, jak i aktywne ćwiczenia wykonywane przez pacjenta. Lekarz może zalecić ćwiczenie języka i wzmacnianie niektórych mięśni twarzy, np. mięśni żwaczy czy mięśnia okrężnego ust. Wykonywanie ćwiczeń jest kluczowe nie tylko dla skuteczności samego leczenia, ale również jego stabilności i zapobiegania nawrotom wady. Brak współpracy ze strony pacjenta może skutkować utratą uzyskanych efektów i ponownym pojawieniem się zgryzu otwartego po zdjęciu aparatu.

  1. Chrapla K., Becker K., Kraus A., Hędrzak-Nolka K., Odległe wyniki leczenia zgryzów otwartych szkieletowych leczonych z zastosowaniem miniimplantów – doniesienia wstępne, Forum Ortodontyczne 2014, 10.
  2. Kawala B., Babijczuk T., Czekańska A., Występowanie dysfunkcji, parafunkcji i wad narządu żucia u dzieci w wieku przedszkolnym, Dental and Medical Problems 2003, 40.
  3. Czajkowski T., Ramocka J., Wojtaszek-Słomińska A., Leczenie zgryzu otwartego szkieletowego u pacjentów w okresie wzrostu – obserwacje wstępne, Czasopismo Stomatologiczne 2010, 63.
  4. Dera K., Soczka-Bojda M., Bojda A., Współpraca z chirurgiem szczękowym w leczeniu zgryzu otwartego całkowitego, TPS 2018, 10.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Krztusiec – przyczyny, objawy, leczenie kokluszu

    Krztusiec (koklusz) jest ostrą chorobą zakaźną dróg oddechowych wywołaną przez pałeczki krztuśca. Do zakażenia dochodzi drogą kropelkową. Na ciężki przebieg krztuśca narażone są zwłaszcza niemowlęta poniżej 6. miesiąca życia. Jak przebiega krztusiec i jak go rozpoznać? Jak wygląda leczenie kokluszu? W jaki sposób można się przed nim uchronić?

  • Zespół Retta – objawy, dziedziczenie i leczenie

    Zespół Retta to rzadkie zaburzenie neurorozwojowe. Dotyczy mutacji na chromosomie X, więc występuje głównie u dziewczynek. Szacuje się, że zespół Retta dotyka 1 na 10–15 tys. urodzonych dzieci płci żeńskiej. Może być jednak częstszy, gdyż bywa niezdiagnozowany. Zwykle nie ujawnia się od razu po urodzeniu. Dziecko z zespołem Retta przez wiele miesięcy może rozwijać się prawidłowo i dopiero z czasem zaczną się u niego pojawiać niepokojące objawy.

  • Przeziębienie, grypa, alergia czy COVID-19? Jak je od siebie odróżnić?

    Masz katar, kaszel i gorączkę? Czy to zwykłe przeziębienie, grypa czy może COVID-19? Objawy tych chorób mogą być bardzo podobne, co utrudnia samodzielne postawienie diagnozy. Dowiedz się, jakie są kluczowe różnice między tymi schorzeniami i kiedy warto skonsultować się z lekarzem.

  • Reumatoidalne zapalenie stawów – przyczyny, objawy i leczenie RZS

    Reumatoidalne zapalenie stawów (inaczej RZS lub gościec stawowy) to przewlekła choroba reumatyczna o podłożu autoimmunologicznym. Powszechnie określa się ją także jako reumatyzm. Początkowo atakuje najczęściej symetrycznie małe i średnie stawy rąk i nóg, ale w konsekwencji prowadzi do wielu zmian ogólnoustrojowych – jej najbardziej charakterystycznym objawem jest ból stawów, ich zaczerwienienie i obrzęk. Jak leczy się reumatoidalne zapalenie stawów? Czy istnieją domowe sposoby na RZS?

  • Pieczenie, upławy i swędzenie kobiecych okolic intymnych? To może być infekcja pochwy. Jak zapobiegać i leczyć stany zapalne?

    Upławy, pieczenie i swędzenie okolic intymnych to nie tylko uporczywe i często nawracające przypadłości, ale także objawy infekcji, która może doprowadzić do niepłodności, jeśli zostanie zaniedbana. Infekcje okolic intymnych mogą przydarzyć się kobiecie w każdym wieku, przed porodem, w trakcie ciąży i w połogu. Czy istnieje jedna uniwersalna odpowiedź na pytanie – jak skutecznie wyleczyć i zapobiegać zakażeniom pochwy? Otóż nie, nie istnieje. Można jednak postępować zgodnie z pewnymi wskazówkami, dzięki którym nawet przy pomocy domowych sposobów na infekcje intymne możliwe jest złagodzenie tych najbardziej dokuczliwych objawów. Więcej informacji na ten temat znajduje się w niniejszym artykule.

  • Uczulenie na słońce – przyczyny. Jak złagodzić objawy wysypki od słońca?

    Promienie słoneczne wykorzystywane są do produkowania witaminy D, która jest niezbędna do prawidłowego rozwoju kości oraz wzmacniania układu odpornościowego. Niestety zbyt długa bądź zbyt intensywna ekspozycja na słońce może powodować występowanie alergii. Uczulenie na słońce może dotknąć każdego z nas, dlatego też warto wiedzieć, jak postępować, gdy na ciele pojawi się wysypka od słońca.

  • Zespół słabości (kruchości) to nie zwykłe starzenie. Objawy, diagnoza, leczenie

    Proces starzenia jest nieodłącznym elementem życia każdego człowieka i ma znaczący wpływ zarówno na fizyczne, jak i psychiczne funkcjonowanie seniorów. Wśród zachodzących zmian wymienić można między innymi pogorszenie pracy poszczególnych narządów, podatność na choroby, zaburzenia poznawcze czy zespół kruchości. Ten ostatni jest zagadnieniem szczególnie badanym przez geriatrów – szacuje się, że w populacji polskiej dotyka on około 7% seniorów, wśród których ponad 50% to osoby po 80. roku życia.

  • Dieta w zaburzeniach lękowych. Co jeść, a czego unikać przy stanach lękowych?

    Zaburzenia lękowe dotykają znaczny odsetek dorosłych i dzieci. Osoby z zaburzeniami zmagają się z przewlekłym lękiem i stresem, który często powoduje cierpienie psychiczne i znaczne upośledzenie funkcjonowania pacjentów w wielu sferach ich życia. Tymczasem odpowiednia dieta w zaburzeniach lękowych może korzystnie wpływać na zdrowie układu nerwowego i pomagać w łagodzeniu objawów zaburzeń lękowych.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl