Japonka stosująca olej tsubaki
Ewelina Sochacka

Olej tsubaki – właściwości

Olej tsubaki jest tłoczony z nasion kamelii japońskiej. Dzięki swoim właściwościom nawilżającym, regenerującym i antyoksydacyjnym ma szerokie zastosowanie w kosmetyce – w pielęgnacji skóry twarzy, ciała, a także włosów. Dowiedz się, jak używać oleju kameliowego.

Właściwości oleju tsubaki

Olej tsubaki (olej z kamelii) to sekret pielęgnacji skóry gejsz i współczesnych Japonek oraz Koreanek. Jest pozyskiwany w procesie tłoczenia na zimno nasion krzewu Camellia japonica, który rośnie w Azji. Jest bogaty w kwasy tłuszczowe: kwas oleinowy, kwas linolowy i kwas palmitynowy. Zawiera też wiele przeciwutleniaczy, takich jak katechiny, tokoferole, kwas galusowy, tokotrienol. Dodatkowo w składzie oleju tsubaki znajdziemy witaminy E i A oraz skwalan i olejki eteryczne odpowiadające za jego słodkawy, kwiatowy (delikatnie różany) zapach.

Olej z kamelii znajdziemy w wielu kosmetykach. Jest on lekki i nietłusty, ma słomkowy kolor. Zalicza się go do grupy olejów suchych, dzięki czemu nie pozostawia na naszych włosach czy skórze tłustego filmu, a znajdujące się w nim cenne związki dość szybko wnikają do ich wnętrza. Olej tsubaki jest odpowiedni dla wszystkich rodzajów cery i dla osób w każdym wieku, jednak szczególną uwagę powinny na niego zwrócić kobiety powyżej 30. roku życia ze względu na właściwości przeciwstarzeniowe.

Olej tsubaki jest wielofunkcyjny, posiada działanie:

  • nawilżające,
  • przeciwutleniające,
  • przeciwzapalne, łagodzące podrażnienia,
  • regenerujące,
  • ochronne.

Olej tsubaki na twarz – do jakiego rodzaju skóry będzie odpowiedni?

Olej tsubaki sprawdzi się w pielęgnacji każdego rodzaju skóry: suchej, normalnej, mieszanej i dojrzałej. Mogą go stosować osoby zmagające się z trądzikiem (choć wówczas warto przed użyciem skonsultować się z dermatologiem) czy widocznymi naczynkami. Dzięki swoim właściwościom nawilżającym i regenerującym może pomóc poprawić kondycję skóry i przeciwdziałać jej starzeniu się.

Jak stosować olej tsubaki w pielęgnacji twarzy?

  • Jako ostatni krok w wieloetapowej pielęgnacji skóry twarzy (po oczyszczeniu cery, zastosowaniu toniku, nałożeniu serum oraz kremu).
  • Do demakijażu – w celu zmycia makijażu i wstępnego oczyszczenia skóry z innych zanieczyszczeń.
  • Do masażu twarzy.

Powiązane produkty

Olej tsubaki na włosy – jak stosować?

Olej tsubaki może być stosowany nie tylko w pielęgnacji twarzy, ale także włosów oraz skóry głowy. Sprawdzi się w przypadku każdego rodzaju włosów (nisko-, średnio- i wysokoporowatych – należy jedynie zadbać o równowagę PEH w pielęgnacji, czyli właściwy balans protein, emolientów i humektantów w używanych kosmetykach). Olej z kamelii japońskiej może pomóc wzmocnić kosmyki, nawilżyć je, zapobiec ich rozdwajaniu się oraz nadać włosom blask.

Jak stosować olej tsubaki w pielęgnacji włosów?

  • Na końcówki – aby je wygładzić i zapobiec ich rozdwajaniu się.
  • Do olejowania włosów – olej z kamelii można wykorzystywać do zabiegów zarówno olejowania na sucho, jak i na mokro.
  • Na skórę głowy w przypadku takich problemów, jak suchy łupieżu czy nadmierne przetłuszczanie się włosów olej tsubaki sprawdzi się znakomicie.
  • Jako dodatek do odżywki lub maski – do zazwyczaj stosowanych kosmetyków do pielęgnacji włosów można dodać kilka kropli oleju tsubaki, aby wzbogacić ich skład.

Jak stosować olejek kameliowy na ciało?

Olej kameliowy sprawdzi się także w pielęgnacji ciała:

  • Bezpośrednio na skórę – ponieważ olej tsubaki nie pozostawia na skórze tłustych śladów, z powodzeniem można go nałożyć po prysznicu, na delikatnie wilgotną skórę. Następnie trzeba go wmasować kolistymi ruchami.
  • Do kąpieli – warto wlać kilka kropli oleju kameliowego do wanny. Taki zabieg nie tylko nawilży skórę, ale także dzięki pięknemu zapachowi zapewni chwile błogiego relaksu.
  • Jako dodatek do balsamu – aby zintensyfikować nawilżające i regenerujące działanie balsamu czy kremu, warto dodać do niego olej tsubaki.
  • Na skórki wokół paznokci regularne wmasowywanie oleju tsubaki w skórki przy paznokciach nawilży je, odżywi i sprawi, że nie będą się zadzierać.
  1. S. Kim, E. Jung, S. Shin i in., Anti-inflammatory activity of Camellia japonica oil, BMB Rep. 2012 Mar;45(3):177-82.
  2. N. Kulik-Witowska, Zastosowanie oleju Tsubaki w kosmetyce, biotechnologia.pl [online] https://biotechnologia.pl/kosmetologia/zastosowanie-oleju-tsubaki-w-kosmetyce,17900 [dostęp:] 07.04.2023.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Jaki wpływ na zdrowie ma krótka drzemka w ciągu dnia? Ile powinna trwać?

    Wydaje się, że drzemki są jak najbardziej korzystne dla zdrowia człowieka, który po krótkim, popołudniowym śnie może być bardziej wypoczęty i gotowy na pozostałe wyzwania dnia. Warto jednak zwrócić uwagę na czas ich trwania, a także na całościowe ilości snu, które dostarczamy codziennie organizmowi w ciągu dnia i nocy. Czy drzemki mogą mieć swoją ciemną stronę?

  • Probiotyki i kiszonki lekiem na halitozę

    Najnowsze badania nad problemem halitozy pokazują, że stosowanie probiotyków w formie bakterii Gram-dodatnich może pomóc w walce z tą przykrą przypadłością. Czy drobnoustroje probiotyczne rozwiązują problem raz na zawsze?

  • Jaki związek ma poziom wykształcenia z ryzykiem rozwoju choroby Alzheimera?

    W nowym badaniu naukowcy z ośrodka badawczego Mass General Brigham zbadali wpływ poziomu wykształcenia na pogorszenie funkcji poznawczych. Przeanalizowali dane pochodzące od 675 osób (370 kobiet oraz 305 mężczyzn) będących nosicielami mutacji PSEN1, związanej z dziedziczną postacią choroby Alzheimera o wczesnym początku. Do jakich wniosków doszli?

  • Problemy trawienne jako wczesny objaw choroby Parkinsona

    Nowe badanie dostarcza kolejnych dowodów na to, że problemy związane z układem pokarmowym, w tym zaparcia, trudności w połykaniu czy IBS, mogą być wczesnymi objawami choroby Parkinsona, pojawiającymi się nawet kilka lat przed symptomami ruchowymi.

  • Pandemia zmieniła skład mikroflory dzieci – co to oznacza dla ich zdrowia?

    Naukowcy ze Stanów Zjednoczonych odkryli, że dzieci urodzone w czasie pandemii COVID-19 mają inny skład mikroflory jelitowej niż maluchy, które przyszły na świat w okresie przed jej wybuchem. Zmiany te obejmują zarówno skład, jak i różnorodność mikrobiomu. Jakie może mieć to skutki dla zdrowia fizycznego i psychicznego dzieci?

  • Efekt Mozarta – na czym polega?

    Słuchanie muzyki poprawia nastrój, łagodzi skutki stresu, relaksuje (w zależności od tempa muzyka może pobudzać do działania lub wyciszać). Udowodniono też, że wspiera układ krążenia oraz układ nerwowy. Co ciekawe, w odbiór i przetwarzanie muzyki zaangażowanych jest wiele obszarów mózgu. Ale czy muzyka może zmniejszać częstotliwość napadów u chorych na padaczkę lub zwiększać inteligencję? Sprawdzamy.

  • Pirola (BA.2.86) – nowy wariant koronawirusa. Co o nim wiemy?

    Pod koniec lipca 2023 roku Amerykańskie Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorobom (CDC) wykryło nowy wariant SARS-CoV-2 oznaczony jako BA.2.86 (Pirola). Wyjaśniamy, czy może być groźny oraz jakie objawy wywołuje.

  • „Mięsożerna bakteria” w Bałtyku? 74-latek w Niemczech zmarł

    Niemiecki oddział ds. zdrowia publicznego w kraju związkowym Meklemburgia-Pomorze Przednie wydał ostrzeżenie dotyczące obecności niebezpiecznej bakterii w Bałtyku – zakażenie nią może doprowadzić do śmierci. Na oficjalnej stronie internetowej oddziału opisano pierwszy taki przypadek śmiertelny. Ofiarą był 74-letni mężczyzna, który zaraził się Vibrio vulnificus podczas kąpieli w Morzu Bałtyckim.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij