napad lęku
Ewelina Sochacka

Suplementacja dla osób z zaburzeniami lękowymi – L-teanina, kwasy omega, kurkumina (część 2.)

To, w jaki sposób suplementy mogą wpłynąć na kondycję psychiczną i zaburzenia lękowe, jest przedmiotem wielu badań naukowych na całym świecie. W tym artykule przyjrzymy się L-teaninie, kwasom omega i kurkuminie. Czy warto je zażywać podczas terapii behawioralnej lub farmakologicznej? Na jakie rezultaty można liczyć?

Depresja czy zaburzenia lękowe, jak wszystkie inne choroby, mogą przebiegać z różnym stopniem nasilenia. Niekiedy wspomaganie terapii behawioralnych, farmakologicznych czy łączonych może być wyjątkowo trudne, niemniej w wielu przypadkach można próbować wdrożyć odpowiednie preparaty – suplementy diety, których działanie zostało zweryfikowane zarówno w obszarze wpływu na układ nerwowy, jak i na zdolności kognitywne.

L-teanina a zaburzenia lękowe

L-teanina to aminokwas naturalnie występujący w zielonej herbacie. Wykazano, że ma działanie przeciwstresowe i przeciwlękowe, gdy jest przyjmowana w formie suplementu. W artykule, który opisywał 9 badań naukowych nad teaniną, opublikowanym w 2020 roku wykazano, że przyjmowanie L-teaniny w dawkach od 200 do 400 mg dziennie może pomóc zmniejszyć poziom stresu i niepokoju u osób, które obserwują u siebie wysoki poziom napięcia lub „przebodźcowania”. Ponadto wykazano również, że suplementy L-teaniny pomagają zmniejszyć objawy lękowe u osób ze schizofrenią lub zaburzeniem schizoafektywnym i dużym zaburzeniem depresyjnym. L-teanina działa kojąco na układ nerwowy, a także wspomaga zdrowy, regenerujący organizm sen.

Zaburzenia lękowe a suplementacja kwasów omega-3

W artykule z 2018 roku podsumowano dotychczasowe 19 badań naukowych, w których badano wpływ stosowania kwasów omega-3 na kondycję psychiczną osób z zaburzeniami lękowymi. Wykazano, że leczenie kwasami tłuszczowymi omega-3 znacznie poprawiło sytuację pacjentów z objawami związanymi z zaburzeniami lękowymi. Warto jednak nadmienić, że takie działanie zauważono dopiero wówczas, kiedy suplementacja obejmowała określoną dawkę dzienną kwasów omega-3, która wynosiła co najmniej 2000 mg.

Powiązane produkty

Kurkumina a stany lękowe

Kurkumina to związek polifenolowy występujący w kurkumie, który – jak wykazano – ma silne właściwości przeciwutleniające i przeciwzapalne. Może mieć także działanie przeciwdepresyjne i przeciwlękowe.

Kurkuma wspomaga także układ immunologiczny organizmu, dlatego często jest składnikiem suplementów na odporność. Sprawdź, jakie preparaty z kurkuminą znajdziesz na DOZ.pl

Badanie przeprowadzone w 2017 roku na 123 osobach z ciężkim przebiegiem depresji wykazało, że uczestnicy, którzy otrzymywali 500–1000 mg kurkuminy lub 500 mg kurkuminy w połączeniu z 30 mg szafranu dziennie przez 12 tygodni, zaobserwowali poprawę objawów związanych z zaburzeniami lękowymi w porównaniu do pacjentów, którzy stanowili grupę kontrolną przyjmującą placebo. Wykazano również, że kurkumina zmniejsza poziom zaburzeń lękowych u osób chorych na cukrzycę oraz u osób z otyłością. Co ciekawe, wyniki badań opublikowane w magazynie naukowym „Phytotherapy Research” sugerują, że kurkumina wykazuje porównywalną skuteczność w leczeniu depresji do fluoksetyny, czyli substancji aktywnej zawartej w Prozacu – popularnym leku przeciwdepresyjnym.

  1. Jackson L Williams i in., The Effects of Green Tea Amino Acid L-Theanine Consumption on the Ability to Manage Stress and Anxiety Levels: a Systematic Review, Plant Foods Hum Nutr. 2020 Mar;75(1):12-23.
  2. Kuan-Pin Su i in., Association of Use of Omega-3 Polyunsaturated Fatty Acids With Changes in Severity of Anxiety Symptoms, JAMA Netw Open. 2018 Sep; 1(5): e182327.
  3. Adrian L Lopresti, Efficacy of curcumin, and a saffron/curcumin combination for the treatment of major depression: A randomised, double-blind, placebo-controlled study, J Affect Disord. 2017 Jan 1;207:188-196.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl