napad lęku
Ewelina Sochacka

Suplementacja dla osób z zaburzeniami lękowymi – L-teanina, kwasy omega, kurkumina (część 2.)

To, w jaki sposób suplementy mogą wpłynąć na kondycję psychiczną i zaburzenia lękowe, jest przedmiotem wielu badań naukowych na całym świecie. W tym artykule przyjrzymy się L-teaninie, kwasom omega i kurkuminie. Czy warto je zażywać podczas terapii behawioralnej lub farmakologicznej? Na jakie rezultaty można liczyć?

Depresja czy zaburzenia lękowe, jak wszystkie inne choroby, mogą przebiegać z różnym stopniem nasilenia. Niekiedy wspomaganie terapii behawioralnych, farmakologicznych czy łączonych może być wyjątkowo trudne, niemniej w wielu przypadkach można próbować wdrożyć odpowiednie preparaty – suplementy diety, których działanie zostało zweryfikowane zarówno w obszarze wpływu na układ nerwowy, jak i na zdolności kognitywne.

L-teanina a zaburzenia lękowe

L-teanina to aminokwas naturalnie występujący w zielonej herbacie. Wykazano, że ma działanie przeciwstresowe i przeciwlękowe, gdy jest przyjmowana w formie suplementu. W artykule, który opisywał 9 badań naukowych nad teaniną, opublikowanym w 2020 roku wykazano, że przyjmowanie L-teaniny w dawkach od 200 do 400 mg dziennie może pomóc zmniejszyć poziom stresu i niepokoju u osób, które obserwują u siebie wysoki poziom napięcia lub „przebodźcowania”. Ponadto wykazano również, że suplementy L-teaniny pomagają zmniejszyć objawy lękowe u osób ze schizofrenią lub zaburzeniem schizoafektywnym i dużym zaburzeniem depresyjnym. L-teanina działa kojąco na układ nerwowy, a także wspomaga zdrowy, regenerujący organizm sen.

Zaburzenia lękowe a suplementacja kwasów omega-3

W artykule z 2018 roku podsumowano dotychczasowe 19 badań naukowych, w których badano wpływ stosowania kwasów omega-3 na kondycję psychiczną osób z zaburzeniami lękowymi. Wykazano, że leczenie kwasami tłuszczowymi omega-3 znacznie poprawiło sytuację pacjentów z objawami związanymi z zaburzeniami lękowymi. Warto jednak nadmienić, że takie działanie zauważono dopiero wówczas, kiedy suplementacja obejmowała określoną dawkę dzienną kwasów omega-3, która wynosiła co najmniej 2000 mg.

Powiązane produkty

Kurkumina a stany lękowe

Kurkumina to związek polifenolowy występujący w kurkumie, który – jak wykazano – ma silne właściwości przeciwutleniające i przeciwzapalne. Może mieć także działanie przeciwdepresyjne i przeciwlękowe.

Kurkuma wspomaga także układ immunologiczny organizmu, dlatego często jest składnikiem suplementów na odporność. Sprawdź, jakie preparaty z kurkuminą znajdziesz na DOZ.pl

Badanie przeprowadzone w 2017 roku na 123 osobach z ciężkim przebiegiem depresji wykazało, że uczestnicy, którzy otrzymywali 500–1000 mg kurkuminy lub 500 mg kurkuminy w połączeniu z 30 mg szafranu dziennie przez 12 tygodni, zaobserwowali poprawę objawów związanych z zaburzeniami lękowymi w porównaniu do pacjentów, którzy stanowili grupę kontrolną przyjmującą placebo. Wykazano również, że kurkumina zmniejsza poziom zaburzeń lękowych u osób chorych na cukrzycę oraz u osób z otyłością. Co ciekawe, wyniki badań opublikowane w magazynie naukowym „Phytotherapy Research” sugerują, że kurkumina wykazuje porównywalną skuteczność w leczeniu depresji do fluoksetyny, czyli substancji aktywnej zawartej w Prozacu – popularnym leku przeciwdepresyjnym.

  1. Jackson L Williams i in., The Effects of Green Tea Amino Acid L-Theanine Consumption on the Ability to Manage Stress and Anxiety Levels: a Systematic Review, Plant Foods Hum Nutr. 2020 Mar;75(1):12-23.
  2. Kuan-Pin Su i in., Association of Use of Omega-3 Polyunsaturated Fatty Acids With Changes in Severity of Anxiety Symptoms, JAMA Netw Open. 2018 Sep; 1(5): e182327.
  3. Adrian L Lopresti, Efficacy of curcumin, and a saffron/curcumin combination for the treatment of major depression: A randomised, double-blind, placebo-controlled study, J Affect Disord. 2017 Jan 1;207:188-196.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Jaki wpływ na zdrowie ma krótka drzemka w ciągu dnia? Ile powinna trwać?

    Wydaje się, że drzemki są jak najbardziej korzystne dla zdrowia człowieka, który po krótkim, popołudniowym śnie może być bardziej wypoczęty i gotowy na pozostałe wyzwania dnia. Warto jednak zwrócić uwagę na czas ich trwania, a także na całościowe ilości snu, które dostarczamy codziennie organizmowi w ciągu dnia i nocy. Czy drzemki mogą mieć swoją ciemną stronę?

  • Probiotyki i kiszonki lekiem na halitozę

    Najnowsze badania nad problemem halitozy pokazują, że stosowanie probiotyków w formie bakterii Gram-dodatnich może pomóc w walce z tą przykrą przypadłością. Czy drobnoustroje probiotyczne rozwiązują problem raz na zawsze?

  • Jaki związek ma poziom wykształcenia z ryzykiem rozwoju choroby Alzheimera?

    W nowym badaniu naukowcy z ośrodka badawczego Mass General Brigham zbadali wpływ poziomu wykształcenia na pogorszenie funkcji poznawczych. Przeanalizowali dane pochodzące od 675 osób (370 kobiet oraz 305 mężczyzn) będących nosicielami mutacji PSEN1, związanej z dziedziczną postacią choroby Alzheimera o wczesnym początku. Do jakich wniosków doszli?

  • Problemy trawienne jako wczesny objaw choroby Parkinsona

    Nowe badanie dostarcza kolejnych dowodów na to, że problemy związane z układem pokarmowym, w tym zaparcia, trudności w połykaniu czy IBS, mogą być wczesnymi objawami choroby Parkinsona, pojawiającymi się nawet kilka lat przed symptomami ruchowymi.

  • Pandemia zmieniła skład mikroflory dzieci – co to oznacza dla ich zdrowia?

    Naukowcy ze Stanów Zjednoczonych odkryli, że dzieci urodzone w czasie pandemii COVID-19 mają inny skład mikroflory jelitowej niż maluchy, które przyszły na świat w okresie przed jej wybuchem. Zmiany te obejmują zarówno skład, jak i różnorodność mikrobiomu. Jakie może mieć to skutki dla zdrowia fizycznego i psychicznego dzieci?

  • Efekt Mozarta – na czym polega?

    Słuchanie muzyki poprawia nastrój, łagodzi skutki stresu, relaksuje (w zależności od tempa muzyka może pobudzać do działania lub wyciszać). Udowodniono też, że wspiera układ krążenia oraz układ nerwowy. Co ciekawe, w odbiór i przetwarzanie muzyki zaangażowanych jest wiele obszarów mózgu. Ale czy muzyka może zmniejszać częstotliwość napadów u chorych na padaczkę lub zwiększać inteligencję? Sprawdzamy.

  • Pirola (BA.2.86) – nowy wariant koronawirusa. Co o nim wiemy?

    Pod koniec lipca 2023 roku Amerykańskie Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorobom (CDC) wykryło nowy wariant SARS-CoV-2 oznaczony jako BA.2.86 (Pirola). Wyjaśniamy, czy może być groźny oraz jakie objawy wywołuje.

  • „Mięsożerna bakteria” w Bałtyku? 74-latek w Niemczech zmarł

    Niemiecki oddział ds. zdrowia publicznego w kraju związkowym Meklemburgia-Pomorze Przednie wydał ostrzeżenie dotyczące obecności niebezpiecznej bakterii w Bałtyku – zakażenie nią może doprowadzić do śmierci. Na oficjalnej stronie internetowej oddziału opisano pierwszy taki przypadek śmiertelny. Ofiarą był 74-letni mężczyzna, który zaraził się Vibrio vulnificus podczas kąpieli w Morzu Bałtyckim.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij