Suplementacja dla osób z zaburzeniami lękowymi – L-teanina, kwasy omega, kurkumina (część 2.)
To, w jaki sposób suplementy mogą wpłynąć na kondycję psychiczną i zaburzenia lękowe, jest przedmiotem wielu badań naukowych na całym świecie. W tym artykule przyjrzymy się L-teaninie, kwasom omega i kurkuminie. Czy warto je zażywać podczas terapii behawioralnej lub farmakologicznej? Na jakie rezultaty można liczyć?
Depresja czy zaburzenia lękowe, jak wszystkie inne choroby, mogą przebiegać z różnym stopniem nasilenia. Niekiedy wspomaganie terapii behawioralnych, farmakologicznych czy łączonych może być wyjątkowo trudne, niemniej w wielu przypadkach można próbować wdrożyć odpowiednie preparaty – suplementy diety, których działanie zostało zweryfikowane zarówno w obszarze wpływu na układ nerwowy, jak i na zdolności kognitywne.
L-teanina a zaburzenia lękowe
L-teanina to aminokwas naturalnie występujący w zielonej herbacie. Wykazano, że ma działanie przeciwstresowe i przeciwlękowe, gdy jest przyjmowana w formie suplementu. W artykule, który opisywał 9 badań naukowych nad teaniną, opublikowanym w 2020 roku wykazano, że przyjmowanie L-teaniny w dawkach od 200 do 400 mg dziennie może pomóc zmniejszyć poziom stresu i niepokoju u osób, które obserwują u siebie wysoki poziom napięcia lub „przebodźcowania”. Ponadto wykazano również, że suplementy L-teaniny pomagają zmniejszyć objawy lękowe u osób ze schizofrenią lub zaburzeniem schizoafektywnym i dużym zaburzeniem depresyjnym. L-teanina działa kojąco na układ nerwowy, a także wspomaga zdrowy, regenerujący organizm sen.
Zaburzenia lękowe a suplementacja kwasów omega-3
W artykule z 2018 roku podsumowano dotychczasowe 19 badań naukowych, w których badano wpływ stosowania kwasów omega-3 na kondycję psychiczną osób z zaburzeniami lękowymi. Wykazano, że leczenie kwasami tłuszczowymi omega-3 znacznie poprawiło sytuację pacjentów z objawami związanymi z zaburzeniami lękowymi. Warto jednak nadmienić, że takie działanie zauważono dopiero wówczas, kiedy suplementacja obejmowała określoną dawkę dzienną kwasów omega-3, która wynosiła co najmniej 2000 mg.
Kurkumina a stany lękowe
Kurkumina to związek polifenolowy występujący w kurkumie, który – jak wykazano – ma silne właściwości przeciwutleniające i przeciwzapalne. Może mieć także działanie przeciwdepresyjne i przeciwlękowe.
Badanie przeprowadzone w 2017 roku na 123 osobach z ciężkim przebiegiem depresji wykazało, że uczestnicy, którzy otrzymywali 500–1000 mg kurkuminy lub 500 mg kurkuminy w połączeniu z 30 mg szafranu dziennie przez 12 tygodni, zaobserwowali poprawę objawów związanych z zaburzeniami lękowymi w porównaniu do pacjentów, którzy stanowili grupę kontrolną przyjmującą placebo. Wykazano również, że kurkumina zmniejsza poziom zaburzeń lękowych u osób chorych na cukrzycę oraz u osób z otyłością. Co ciekawe, wyniki badań opublikowane w magazynie naukowym „Phytotherapy Research” sugerują, że kurkumina wykazuje porównywalną skuteczność w leczeniu depresji do fluoksetyny, czyli substancji aktywnej zawartej w Prozacu – popularnym leku przeciwdepresyjnym.