zaburzenia lękowe
Ewelina Sochacka

Suplementy, które mogą zmniejszyć uczucie lęku – glicynian magnezu, szafran, witamina D (część 1.)

Suplementy nie zastąpią kompleksowego leczenia zaburzeń lękowych, niemniej istnieją takie, którymi dobrze jest wspierać swój organizm podczas terapii – niezależnie od tego, jaką wybierzemy. Jeśli obserwujemy u siebie poważne objawy lęku, warto skonsultować się z lekarzem, psychologiem lub innym specjalistą, który pomoże opracować indywidualny plan leczenia, w tym ewentualne stosowanie suplementacji. Które suplementy mogą wesprzeć pacjenta w walce z zaburzeniami lękowymi?

Zaburzenia lękowe to wbrew pozorom powszechnie występujący stan, który utrudnia utrzymanie właściwej kondycji zdrowia psychicznego. W rzeczywistości ponad 33% ludzi doświadczy zaburzeń lękowych w ciągu swojego życia.

Czym są zaburzenia lękowe?

Zaburzenia lękowe należą do kręgu zaburzeń nerwicowych i obejmują m.in.: uogólnione zaburzenie lękowe (GAD, ang. Generalized Anxiety Disorder), zaburzenie lękowe napadowe z lub bez agorafobii, zaburzenie lękowe społeczne (SAD, ang. Social Anxiety Disorder), fobie specyficzne czy zaburzenie lękowe separacyjne. Leczenie często obejmuje terapię z udziałem lekarza psychiatry lub terapeuty, którzy wykorzystują metody takie jak terapia poznawczo-behawioralna lub farmakoterapia.

Suplementy a zaburzenia lękowe

Niektóre badania naukowe sugerują, że zmiany w diecie, w tym przyjmowanie niektórych witamin, minerałów i innych suplementów, mogą być również pomocne dla osób z zaburzeniami lękowymi. Wśród pomocnych związków wymienia się glicynian magnezu, szafran, witaminę D, L-teaninę, kwasy omega czy kurkuminę. W tym artykule przyjrzymy się trzem pierwszym, a w kolejnym omówimy działanie pozostałych.

Glicynian magnezu

Glicynian magnezu jest połączeniem aminokwasu (glicyny) i minerału (magnezu). Magnez jest niezbędnym pierwiastkiem, który odgrywa istotną rolę w reakcji organizmu na stres. Przykładowo badanie przeprowadzone w 2017 roku na 112 osobach z depresją wykazało, że przyjmowanie dziennie 248 miligramów magnezu przez okres 6 tygodni znacznie poprawiło objawy związane z depresją i zaburzeniami lękowymi w porównaniu z grupą kontrolną. Z kolei glicyna poprawia wchłanianie magnezu, a ponadto aktywuje receptor NMDA, co pozytywnie wpływa na nastrój, sen i zdolności poznawcze.

Szafran w kapsułkach

Według powszechnej opinii właściwości szafranu wykorzystywane są w gastronomii. Jednak mało kto wie, że na rynku suplementów dostępne są także preparaty z szafranem w formie tabletek, które można przyjmować właśnie jako dodatkowe wsparcie organizmu. Według badań roślina ta poprawia m.in. nastrój, pomaga zredukować stres i lęk, zwiększa poczucie spokoju. Ponadto wspiera pracę mózgu poprzez poprawę funkcji poznawczych, koncentracji i pamięci.

Witamina D3

O witaminie D3 (cholekalcyferol) napisano już chyba wszystko. Wielu z nas docenia jej właściwości i chętnie ją suplementuje, w różnych dawkach i w zależności od potrzeb, ale także od pory roku. Wiele osób ma niedobór lub suboptymalny poziom witaminy D (prawie optymalny poziom witaminy D w surowicy, który jest wskazaniem do utrzymania lub zwiększenia jej suplementacji). Witamina ta jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania mózgu i regulacji nastroju.

Dowiedz się więcej o tym, jak powstaje witamina D3 w kapsułkach

Co ciekawe, liczne badania pokazują, że niedobór witaminy D jest szczególnie powszechny u osób z zaburzeniami psychicznymi, w tym z zaburzeniami lękowymi. Ponadto zakłada się, że przyjmowanie dużych dawek witaminy D może skutecznie zmniejszać nasilenie objawów lękowych u osób z tym problemem oraz u osób cierpiących na GAD. Eksperyment z 2020 roku przeprowadzony z udziałem 106 osób z depresją wykazał, że zażywanie 1600 j.m. witaminy D dziennie przez 6 miesięcy doprowadziło do znacznej poprawy w odczuwaniu objawów lękowych w porównaniu z pacjentami z grupy kontrolnej. Należy jednak pamiętać, że chociaż suplementy witaminy D3 w wyższych dawkach mogą być konieczne w leczeniu niedoboru tego pierwiastka, to dla osób, które po prostu chcą utrzymać optymalny poziom witaminy D, suplement zapewniający 1000–2000 IU dziennie będzie lepszym wyborem. Wszelką suplementację, niezależnie od powodu, z którego ją rozważamy, należy skonsultować z lekarzem.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij