żółte tabletki z witaminą B
Arkadiusz Dąbek

Witaminy z grupy B mogą być pomocne w zmniejszaniu objawów lęku i depresji

W jednym z ostatnich badań odkryto, że witaminy z grupy B mogą mieć pozytywny wpływ na zmniejszenie objawów lęku i depresji. W jaki sposób? Sprawdzamy wyniki badań brytyjskich naukowców.

Uspokajające działanie witaminy B12

Badacze z Wielkiej Brytanii przeprowadzili analizę wpływu witamin B6 i B12 na poziom lęku i depresji. Wyniki ich badań wskazują na to, że zażywanie tych witamin może skutecznie wpływać na poprawę zdrowia osób zmagających się z zaburzeniami lękowymi. Szczególnie witamina B6 ma działanie uspokajające i potrafi zmniejszyć nadmierne pobudzenie nerwowe.

Badacze z Uniwersytetu Reading w Wielkiej Brytanii przeprowadzili testy suplementacji witamin B6 i B12 na zdecydowanie wyższym poziomie (czyli wyższymi dawkami), niż ma to miejsce w produktach spożywczych, w których można znaleźć te witaminy (np. ciecierzyca czy tuńczyk). Wyniki ich badań zostały opublikowane w czasopiśmie „Human Psychopharmacology: Clinical and Experimental”.

Jak wyglądało badanie?

478 badanych, u których występowały objawy lęku lub depresji, przyjmowało wysokie dawki witamin B6 i B12 lub placebo w ciągu miesiąca. Dawka witaminy B6 wynosiła 100 mg, a witaminy B12 1000 µg, co znacznie przekraczało zalecane dzienne dawki według FDA (1,7 mg dla B6 i 2,4 µg dla B12).

Uczestnicy cierpiący na stany lękowe i przyjmujący witaminę B6 zauważyli znaczną poprawę, prawdopodobnie związaną z działaniem na GABA – to jeden z neuroprzekaźników, który jest odpowiedzialny za uspokojenie i rozluźnienie.

Naukowcy chcieli się dowiedzieć, jak duży wpływ na poziom kwasu gamma-aminomasłowego (GABA) mogą mieć witaminy B6 i B12. Prof. David Field, główny autor tego badania, stwierdził, że działanie mózgu jest oparte na subtelnej równowadze między neuronami pobudzającymi i hamującymi, które przesyłają sygnały. Zaburzenia w tej równowadze (nadmierna aktywacja nerwowa) są powszechnie powiązane z lękiem, autyzmem, depresją i schizofrenią.

Powiązane produkty

Witamina B6 pomaga wytworzyć przekaźnik chemiczny hamujący impulsy w mózgu

Naukowcy odnotowali, że pacjenci przyjmujący witaminę B6 wykazywali znaczącą poprawę stanu zdrowia wynikającą ze zmniejszenia poziomu lęku i depresji, co było weryfikowane za pomocą testów SCARED i MFQ. Następnie prof. Field wyjaśnił, że działanie witaminy B6 zmniejsza impulsy w mózgu, a to prowadzi do uspokojenia.

Jednakże grupa przyjmująca witaminę B12 wykazała jedynie niewielką poprawę w zakresie objawów lęku i depresji, co badacze uznali za nieistotne. Sugerują, że być może suplement był przyjmowany przez zbyt krótki okres.

Psychiatra dr Tom MacLaren, który komentował wyniki badań dla portalu MNT, powiedział, że łatwa dostępność suplementów witaminy B6 może stanowić nową szansę dla osób cierpiących na zaburzenia lękowe.

  1. E. Watts, Vitamin B6 may reduce anxiety symptoms, study shows, medicalnewstoday.com [online] medicalnewstoday.com/articles/vitamin-b6-may-reduce-anxiety-symptoms-study-shows [dostęp:] 23.01.2023.
  2. D. T. Field, R. O. Cracknell, J. R. Eastwood, High-dose Vitamin B6 supplementation reduces anxiety and strengthens visual surround suppression, „Human Psychopharmacology: Clinical and Experimental”, nr 37 2022.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij