żółte tabletki z witaminą B
Arkadiusz Dąbek

Witaminy z grupy B mogą być pomocne w zmniejszaniu objawów lęku i depresji

W jednym z ostatnich badań odkryto, że witaminy z grupy B mogą mieć pozytywny wpływ na zmniejszenie objawów lęku i depresji. W jaki sposób? Sprawdzamy wyniki badań brytyjskich naukowców.

Uspokajające działanie witaminy B12

Badacze z Wielkiej Brytanii przeprowadzili analizę wpływu witamin B6 i B12 na poziom lęku i depresji. Wyniki ich badań wskazują na to, że zażywanie tych witamin może skutecznie wpływać na poprawę zdrowia osób zmagających się z zaburzeniami lękowymi. Szczególnie witamina B6 ma działanie uspokajające i potrafi zmniejszyć nadmierne pobudzenie nerwowe.

Badacze z Uniwersytetu Reading w Wielkiej Brytanii przeprowadzili testy suplementacji witamin B6 i B12 na zdecydowanie wyższym poziomie (czyli wyższymi dawkami), niż ma to miejsce w produktach spożywczych, w których można znaleźć te witaminy (np. ciecierzyca czy tuńczyk). Wyniki ich badań zostały opublikowane w czasopiśmie „Human Psychopharmacology: Clinical and Experimental”.

Jak wyglądało badanie?

478 badanych, u których występowały objawy lęku lub depresji, przyjmowało wysokie dawki witamin B6 i B12 lub placebo w ciągu miesiąca. Dawka witaminy B6 wynosiła 100 mg, a witaminy B12 1000 µg, co znacznie przekraczało zalecane dzienne dawki według FDA (1,7 mg dla B6 i 2,4 µg dla B12).

Uczestnicy cierpiący na stany lękowe i przyjmujący witaminę B6 zauważyli znaczną poprawę, prawdopodobnie związaną z działaniem na GABA – to jeden z neuroprzekaźników, który jest odpowiedzialny za uspokojenie i rozluźnienie.

Naukowcy chcieli się dowiedzieć, jak duży wpływ na poziom kwasu gamma-aminomasłowego (GABA) mogą mieć witaminy B6 i B12. Prof. David Field, główny autor tego badania, stwierdził, że działanie mózgu jest oparte na subtelnej równowadze między neuronami pobudzającymi i hamującymi, które przesyłają sygnały. Zaburzenia w tej równowadze (nadmierna aktywacja nerwowa) są powszechnie powiązane z lękiem, autyzmem, depresją i schizofrenią.

Powiązane produkty

Witamina B6 pomaga wytworzyć przekaźnik chemiczny hamujący impulsy w mózgu

Naukowcy odnotowali, że pacjenci przyjmujący witaminę B6 wykazywali znaczącą poprawę stanu zdrowia wynikającą ze zmniejszenia poziomu lęku i depresji, co było weryfikowane za pomocą testów SCARED i MFQ. Następnie prof. Field wyjaśnił, że działanie witaminy B6 zmniejsza impulsy w mózgu, a to prowadzi do uspokojenia.

Jednakże grupa przyjmująca witaminę B12 wykazała jedynie niewielką poprawę w zakresie objawów lęku i depresji, co badacze uznali za nieistotne. Sugerują, że być może suplement był przyjmowany przez zbyt krótki okres.

Psychiatra dr Tom MacLaren, który komentował wyniki badań dla portalu MNT, powiedział, że łatwa dostępność suplementów witaminy B6 może stanowić nową szansę dla osób cierpiących na zaburzenia lękowe.

  1. E. Watts, Vitamin B6 may reduce anxiety symptoms, study shows, medicalnewstoday.com [online] medicalnewstoday.com/articles/vitamin-b6-may-reduce-anxiety-symptoms-study-shows [dostęp:] 23.01.2023.
  2. D. T. Field, R. O. Cracknell, J. R. Eastwood, High-dose Vitamin B6 supplementation reduces anxiety and strengthens visual surround suppression, „Human Psychopharmacology: Clinical and Experimental”, nr 37 2022.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Szczepienia przeciwko COVID-19 w aptece – o czym trzeba wiedzieć?

    W obliczu kolejnej fali zachorowań na COVID-19 farmaceuci mogą odgrywać ważną rolę w zwiększeniu poziomu wyszczepialności społeczeństwa. Jak wygląda procedura szczepienia w punkcie aptecznym w 2023 roku na COVID-19, grypę i pneumokoki? W których placówkach można będzie się zaszczepić? Kto nie powinien korzystać z tego rozwiązania? 

  • Probiotyki i kiszonki lekiem na halitozę

    Najnowsze badania nad problemem halitozy pokazują, że stosowanie probiotyków w formie bakterii Gram-dodatnich może pomóc w walce z tą przykrą przypadłością. Czy drobnoustroje probiotyczne rozwiązują problem raz na zawsze?

  • Jak rozpoznać zbliżający się zawał serca? Znaki ostrzegawcze, nietypowe objawy

    Choć najczęstszym objawem zawału jest ból w klatce piersiowej, nie jest to jedyny symptom, jaki może towarzyszyć atakowi serca. Mogą pojawić się także bóle ramienia, szczęki, pleców, brzucha, uczucie lęku, zmęczenie czy zlewne poty. Poznaj wszystkie nietypowe objawy zawału mięśnia sercowego i sprawdź, jak udzielić pierwszej pomocy w przypadku ich wystąpienia.

  • Nowa szczepionka na COVID-19 dostępna od 6 grudnia

    Codziennie rośnie liczba pacjentów zakażonych koronawirusem. Obecnie najbardziej niebezpiecznym wariantem jest Omikron XBB.1.5, czyli tzw. Kraken. 6 grudnia nowa szczepionka na COVID-19 będzie dostępna w przychodniach i aptekach, o czym poinformowało Ministerstwo Zdrowia.

  • Dlaczego fentanyl uzależnia tak szybko? Po co łączy się go z lekiem dla zwierząt?

    O fentanylu nie mówi się już tylko jako o problemie, ale jak o pladze, która zbiera śmiertelne żniwo wśród ludzi, szczególnie w Stanach Zjednoczonych. Od pewnego czasu osoby z problemem uzależnienia od narkotyków łączą go z innymi silnymi lekami, w tym z preparatem stosowanym wśród zwierząt – ksylazyną – co tylko pogłębiło kryzys narkotyczny na ulicach wielu miast. Problem staje się coraz większy także w Europie i Ameryce Południowej. Jak i dlaczego substancja o takich wskazaniach trafiła na ulice wielkich aglomeracji? Czym jest plaga „zombie” i czy problem ten można rozwiązać?

  • Rekord zakażeń HIV w Polsce. Tak źle jeszcze nie było

    Jak pokazują statystyki, w 2022 roku oraz od stycznia do listopada 2023 roku odnotowano znaczący, dwukrotny wzrost zakażeń wirusem HIV w Polsce. Jest to niepokojące, ponieważ w ostatnich latach na świecie obserwuje się znaczny spadek liczby nowych infekcji. Czy mamy się czego obawiać? Jak się chronić przed zakażeniem HIV?

  • Wzrost zachorowań na COVID-19 – szpitale wprowadzają ograniczenia i maseczki

    Choć oficjalne dane tego nie pokazują (aktualnie nie ma obowiązku wykonywania testów), eksperci i lekarze alarmują, że w Polsce mamy obecnie do czynienia ze znaczącym wzrostem zakażeń koronawirusem. Zjawisko to widoczne jest zwłaszcza w szpitalach, dlatego dyrektorzy wielu placówek wprowadzają ograniczenia dotyczące odwiedzin czy nakaz noszenia maseczek ochronnych.

  • Wysoki poziom „dobrego cholesterolu” groźny dla zdrowia? Szokujące wyniki badań

    Najnowsze badania naukowe pokazują, że za wysoki poziom HDL (ang. High-Density Lipoprotein), czyli tzw. dobrego cholesterolu, może zwiększyć ryzyko demencji u osób starszych. Badanie zostało przeprowadzone przez naukowców z Monash University w Melbourne (Australia).

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij