Magnez

284 produkty info
Podsumowanie
284 produkty info

Najczęściej wybierane marki w kategorii: Magnez

Magnez to jeden ze składników mineralnych kluczowych dla prawidłowego funkcjonowania organizmu. Wspiera m.in. zmniejszenie uczucia zmęczenia i znużenia, zachowanie równowagi elektrolitowej czy prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego oraz mięśni. Dlatego jego optymalna podaż w diecie ma znaczenie dla zdrowia i samopoczucia. Chociaż głównym źródłem tego składnika mineralnego jest pożywienie, wiele osób sięga także po magnez w tabletkach. Dostępne są zarówno leki z magnezem, jak i suplementy diety, które go zawierają. Przybierają one różną postać.

Magnez – lek: kiedy to dobry wybór?

W aptece magnez jest dostępny m.in. w formie leków dostępnych bez recepty. Takie preparaty są przeznaczone dla osób, które zmagają się z niedoborem magnezu. Może on się wiązać m.in. z zaburzeniami snu, nerwowością, drażliwością, kołataniem serca czy kurczami mięśni. Jeżeli taki stan zostanie stwierdzony, lekarz może zalecić przyjmowanie leku – magnezu w kapsułkach, tabletkach czy innej postaci. Specjalista może też przepisać lek z magnezem na receptę.

Magnez w kapsułkach – suplement diety

Poza lekami z magnezem, dostępne są również suplementy diety zawierające ten składnik. Sięgają po nie osoby, które chcą uzupełnić swoją dietę, np. wówczas, gdy spożywają zbyt mało magnezu w jedzeniu.

Suplementy diety z magnezem różnią się zarówno pod kątem porcji tej substancji w jednej tabletce czy kapsułce, jak i formy podania oraz postaci samego magnezu.

Magnez w tabletkach, kapsułkach i więcej

Preparaty zawierające magnez mają różne postaci. Te najczęstsze to:

  • tabletki z magnezem, które mogą np. być podzielone na mniejsze porcje, a także wykazują dłuższy czas uwalniania substancji aktywnych;
  • magnez w kapsułkach, które zapewniają szybsze uwalnianie substancji aktywnych;
  • magnez w ampułkach/w płynie – ta forma podania jest przyjazna np. dla osób mających problemy z połykaniem (chętnie sięgają one też po małe tabletki magnezu, a także po tabletki musujące).

Magnez: jakie postaci są dostępne?

Preparaty zawierające magnez przyjmują zróżnicowane postaci, co może mieć wpływ na biodostępność (czyli wchłanialność) tego składnika. Najczęściej występuje pod postacią soli:

  • organicznych, to np. mleczan magnezu, cytrynian magnezu, askorbinian magnezu, glukonian magnezu, asparginian magnezu;
  • nieorganicznych – to np. tlenek magnezu, chlorek magnezu, siarczan magnezu i węglan magnezu.

Te pierwsze wykazują większą biodostępność. Ponadto dostępne są preparaty zawierające chelat magnezu, również o wyższej wchłanialności niż ta z soli nieorganicznych.

Warto także pamiętać, że poza preparatami zawierającymi wyłącznie magnez, są dostępne również te o poszerzonym składzie. Najczęstszym połączeniem jest to z potasem, a także z witaminami z grupy B. Wybór odpowiedniego wariantu jest uzależniony od potrzeb zdrowotnych oraz diety na co dzień.                             

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Umów E-Wizytę
Przeziębienie?
Umów e-wizytę!
Umów e-wizytę
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij