pacjent na fotelu stomatologicznym, czuje ból zęba
Barbara Chmielewska

Ropień zęba: objawy, przyczyny, leczenie i domowe sposoby

Ropień zęba to stan zapalny, który występuje w wyniku infekcji wokół korzenia zęba. Infekcja ta prowadzi do gromadzenia się ropy w tkankach otaczających ząb. Ropień zęba może być rezultatem nieleczonego zapalenia miazgi (pulpitis) lub infekcji dziąseł (periodontitis). Jak zmniejszyć ból? Czy zawsze należy skonsultować się ze stomatologiem?

  1. Czym jest ropień zęba i jakie są jego rodzaje?
  2. Ropień zęba – przyczyny powstawania
  3. Ropień zęba – jakie są objawy?
  4. Ropień zęba po leczeniu kanałowym
  5. Ropień zęba – jak wygląda leczenie?
  6. Czy antybiotyk pomoże na ropień zęba? Jaki antybiotyk stosuje się na ropień zęba?
  7. Domowe sposoby na ropień zęba

Czym jest ropień zęba i jakie są jego rodzaje?

Ropień to inaczej jama wypełniona treścią ropną powstałą w wyniku działania enzymów komórkowych na tkanki martwicze oraz leukocyty. Przyczyną pojawienia się tego stanu zapalnego w obrębie twarzy są najczęściej zęby. Mówimy wówczas o tzw. ropniach zębopochodnych.

Źródłem ich powstawania mogą być m.in.:

  • zęby z martwą miazgą nadkażoną bakteriami beztlenowymi (zgorzel miazgi),
  • zaropiałe torbiele zębopochodne,
  • stany zapalne toczące się wokół zębów zatrzymanych,
  • korzenie zębowe pozostawione w wyrostku zębodołowym.

Początkowo dochodzi do powstania nacieku zapalnego w okolicznych tkankach, a następnie formowania się ropnia. W zależności od lokalizacji ropnie dzielimy na wewnątrzustne i zewnątrzustne.

Rodzaje ropni wewnątrzustnych:

  • ropnie przedsionka jamy ustnej,
  • ropnie podniebienia,
  • ropnie języka,
  • ropnie policzka,
  • ropnie dołu nadkłowego,
  • ropnie dna jamy ustnej.

Rodzaje ropni zewnątrzustnych:

  • ropnie okolicy podżuchwowej,
  • ropnie okolicy podbródkowej.

Ropień zęba – przyczyny powstawania

Formowanie się ropni zębopochodnych bardzo często jest spowodowane florą bakteryjną kolonizującą martwą miazgę. Z kolei główną przyczyną obumierania miazgi, czyli jej martwicy, jest próchnica. Im większy ubytek twardych tkanek zęba, tym większa szansa na rozwój stanu zapalnego miazgi. Dochodzi do niego wskutek drażnienia wypustek nerwowych miazgi, które biegną w kanalikach zębinowych od komory zęba w kierunku szkliwa.

Początkowo zapalenie ma charakter odwracalny. Pacjent musi jednak podjąć jak najszybsze leczenie zęba przyczynowego. Jeśli tak się nie stanie, zapalenie przejdzie w nieodwracalne.

Ząb z taką diagnozą wymaga leczenia kanałowego. Kolejnym etapem będzie obumarcie miazgi. Jest to bardzo niekorzystny proces, gdyż miazga ma zdolności do zwalczania infekcji. Dzięki temu pełni funkcję naturalnej bariery obronnej organizmu. Gdy jej zabraknie, stan zapalny z wnętrza zęba z łatwością rozprzestrzeni się na otaczające tkanki. Może wówczas dojść do powstania ropnia.

Ropień zęba – jakie są objawy?

W przypadku zapalenia odwracalnego miazgi ból pojawia się po raz pierwszy. Pacjent bez problemu wskazuje ząb przyczynowy. Ból jest słaby bądź umiarkowany i jest odpowiedzią na bodźce zimne, ciepłe i słodkie. Ustępuje po zaprzestaniu działania bodźca. Konieczne jest wdrożenie natychmiastowego leczenia.

W kolejnym stadium, czyli w zapaleniu nieodwracalnym, trudno określić ząb przyczynowy. Ból jest silny, samoistny, pulsujący. Występuje również w nocy. Jest to stan nieodwracalny, a ząb wymaga już leczenia kanałowego. W przeciwnym razie stan zapalny rozszerza się na otaczające tkanki ze względu na połączenie miazgi z ozębną. Pojawia się wtedy naciek zapalny. Może dojść do powstania ropnia śródkostnego, a następnie podokostnowego i podśluzówkowego. Towarzyszy temu silny, uporczywy ból zębów.

Jak wygląda ropień zęba?
Jak wygląda ropień zęba?

Bolesne obrzmienie (opuchlizna policzka) jest najczęstszą przyczyną szukania pomocy przez pacjentów. Stosowane środki przeciwbólowe często nie przynoszą oczekiwanej ulgi. Ząb przyczynowy wydaje się być wydłużony, pacjent ma uczucie wysadzania zęba z zębodołu. Ból wzmacnia się przy nagryzaniu, a nawet dotyku. Ząb może wykazywać też zwiększoną ruchomość. Pacjent czuje się źle, może pojawić się gorączka, ból gardła oraz powiększenie węzłów chłonnych.

W przypadku zapalenia tkanek okołożuchwowych dochodzi jeszcze szczękościsk. Opisane powyżej objawy świadczą o bardzo poważnym stanie, zagrażającym zdrowiu i życiu pacjenta. Konieczne jest uzyskanie natychmiastowej pomocy lekarskiej.

Ropień zęba po leczeniu kanałowym

Każdy ząb, który został poddany leczeniu kanałowemu, podlega okresowej kontroli przez co najmniej rok. Przez pierwszych kilka dni po leczeniu pacjent może odczuwać dolegliwości bólowe, które powinny stopniowo ustąpić. O sukcesie leczenia możemy mówić wtedy, gdy ząb nie boli, nie ma obrzęku, przetoki ropnej, a obraz radiologiczny jest prawidłowy lub obserwuje się cofanie zmian zapalnych w kości. Jeśli jednak wyżej wymienione dolegliwości pojawią się niezależnie od czasu, który upłynął od leczenia, ząb wymaga pilnej diagnostyki. Przyczyny takiego stanu mogą być różne. Najczęściej problemem okazuje się nieodnalezienie wszystkich kanałów korzeniowych z powodu nietypowej budowy zęba bądź ich nieprawidłowe oczyszczenie i wypełnienie.

Ropień zęba – jak wygląda leczenie?

Postępowanie w przypadku ostrej ropnej infekcji zębopochodnej obejmuje:

  • drenaż ogniska ropnego oraz leczenie przyczynowe – usunięcie zęba (ekstrakcja zęba) będącego źródłem infekcji lub jego leczenie kanałowe (leczenie endodontyczne);
  • leczenie farmakologiczne – stosowanie antybiotyków oraz leków przeciwbólowych.

W niektórych sytuacjach, np. w przypadku występowania szczękościsku, który nie pozwala na przeprowadzenie leczenia w warunkach gabinetu dentystycznego, pacjent może zostać skierowany na leczenie szpitalne.

Czy antybiotyk pomoże na ropień zęba? Jaki antybiotyk stosuje się na ropień zęba?

O konieczności wdrożenia antybiotykoterapii decyduje lekarz dentysta. Antybiotyki będą zlecone m.in. w przypadku wystąpienia u pacjenta objawów ogólnych (wysoka gorączka, złe samopoczucie, zawroty głowy, odwodnienie, tachykardia) oraz gdy zakażenie ma tendencję do rozprzestrzeniania się. Będą one również niezbędne u pacjentów immunoniekompetentnych.

Powiązane produkty

Należy podkreślić, że antybiotykoterapia jest uzupełnieniem leczenia przyczynowego, które stanowi podstawę terapii zakażeń zębopochodnych. W przypadku wdrożenia antybiotykoterapii empirycznej (bez wykonania antybiogramu) w pierwszej kolejności stosuje się amoksycyliny bez kwasu klawulanowego. Pacjentom uczulonym na antybiotyki penicylinowe zleca się klindamycynę.

Domowe sposoby na ropień zęba

Ostre ropne zapalenie zębopochodne jest poważnym zagrożeniem dla zdrowia i życia pacjenta. Proces zapalny może się łatwo rozprzestrzeniać wzdłuż przestrzeni powięziowych głowy i szyi. Ponadto bakterie mogą przemieszczać się drogą naczyń krwionośnych do odległych miejsc w organizmie. Nie jest to więc czas na szukanie domowych sposobów leczenia, które nie mają zresztą szansy być skuteczne. Konieczna jest pilna wizyta u lekarza dentysty w celu diagnostyki i wdrożenia adekwatnego leczenia przyczynowego.

  1. P. Piekoszewska-Ziętek, A. Turska-Szybka, D. Olczak-Kowalczyk, Infekcje zębopochodne – przegląd piśmiennictwa, Nowa Stomatologia, 2016, 2.
  2. T. Kaczmarzyk, K. Babiuch, E. Bołtacz-Rzepkowska i in., Rekomendacje Grupy Roboczej Polskiego Towarzystwa Stomatologicznego i Narodowego Programu Ochrony Antybiotyków w zakresie stosowania antybiotyków w stomatologii, Warszawa 2019.
  3. B. Lewandowski, T. Cubera, Zapalenia zębopochodne twarzy i szyi w materiale Oddziału Chirurgii Szczękowo – Twarzowej Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Rzeszowie – obserwacje 5-letnie, Dent. Med. Probl., 2010, 47.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Hiperdoncja – czy jest groźna? Czy zęby nadliczbowe się leczy?

    Pod tajemniczo brzmiącym terminem „hiperdoncja" kryje się powszechny w skali populacji problem dotyczący uzębienia – zęby nadliczbowe. Jakie są przyczyny tego zjawiska oraz czy dodatkowe zęby należy usuwać?  

  • Zgryz przewieszony – jakie metody leczenia się stosuje?

    Zgryz przewieszony to wada zgryzu, której istotą jest mijanie się powierzchni żujących zębów bocznych górnych i dolnych. Wśród przyczyn tej wady zgryzu wymienia się między innymi asymetryczne poszerzenie szczęki, nieprawidłowe położenie zawiązków zębów czy czynniki genetyczne. Ważne jest podjęcie jak najszybszego leczenia. Terapia u dzieci może obejmować szlifowanie zębów, szeroko stosuje się terapię z wykorzystaniem aparatów ortodontycznych.

  • Piaskowanie zębów – czym jest, jakie są wskazania i efekty?

    Piaskowanie zębów to zabieg wykonywany w celach higienizacyjnych i estetycznych, pozwala na usunięcie zanieczyszczeń gromadzących się na powierzchni zębów. Wykonany prawidłowo jest całkowicie bezpieczny i nie boli. Bardzo rzadko zdarza się uczulenie na piasek – tacy pacjenci muszą zrezygnować z zabiegu. Piaskowanie jest procedurą odpłatną, nie jest refundowane.

  • Wybielanie zębów – jak i dlaczego warto, a dlaczego nie?

    W obecnych czasach, gdy stomatologia estetyczna zyskuje na popularności z każdym rokiem, wybielanie zębów staje się bardzo powszechne. Jest elementem codziennej praktyki lekarza dentysty, a dodatkowo wiele osób decyduje się na stosowanie powszechnie dostępnych środków mających rozjaśnić zęby takich jak pasty, płukanki czy gumy do żucia. Które z nich jednak warto stosować, a które nie? I jakie mogą być negatywne efekty zabiegu wybielania zębów?

  • Kamień nazębny. Skąd się bierze, jak zapobiegać, jak leczyć

    Kamień nazębny jest problemem, z którym boryka się wielu pacjentów. Często zastanawiają się oni, skąd kamień nazębny właściwie się bierze i jak formuje się na powierzchni zębów oraz jak jemu zapobiegać.

  • Najskuteczniejsze metody wybielania zębów. Pasta z węglem, nakładki czy lampa?

    Piękny biały uśmiech jest dziś marzeniem każdego z nas. Zdrowe zęby dodają bowiem pewności siebie; sprawiają, że czujemy się bardziej atrakcyjni i tym samym bardziej akceptowani przez otoczenie. Dlatego staramy się dbać o zęby najlepiej jak potrafimy. Wiele osób próbuje również wybielić swoje zęby tak, aby wyglądały one jak na zdjęciach w gazecie. Co zatem można zrobić, aby nasze zęby były bielsze? Czy zawsze da się osiągnąć efekt śnieżnobiałego uśmiechu?

  • Przebarwienia zębów. Dlaczego się pojawiają?

    Przebarwienia zębów są problemem estetycznym wielu pacjentów. Ich intensywność, sposób leczenia oraz wygląd w znacznym stopniu zależą od tego, jaka jest przyczyna ich powstania. Przebarwienia zębów mogą być spowodowane zarówno przez czynniki zewnętrzne (np. barwniki pochodzące z pożywienia) oraz wewnętrzne (np. przyjmowane leki, choroby zębów). 

  • Krztusiec – przyczyny, objawy, leczenie kokluszu

    Krztusiec (koklusz) jest ostrą chorobą zakaźną dróg oddechowych wywołaną przez pałeczki krztuśca. Do zakażenia dochodzi drogą kropelkową. Na ciężki przebieg krztuśca narażone są zwłaszcza niemowlęta poniżej 6. miesiąca życia. Jak przebiega krztusiec i jak go rozpoznać? Jak wygląda leczenie kokluszu? W jaki sposób można się przed nim uchronić?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij