Próchnica między zębami – jak ją wykryć, zapobiegać i leczyć?
Barbara Chmielewska

Próchnica między zębami – jak ją wykryć, zapobiegać i leczyć?

Zmiany próchnicowe między zębami bywają trudne do wykrycia. Szczególnie trudno wykryć zmiany na wczesnym etapie. Pomocne okazuje się badanie RTG. Objawem próchnicy między zębami jest często strzępienie się nici dentystycznej.

Próchnica między zębami – dlaczego powstaje?

Próchnica to choroba prowadząca do niszczenia i utraty twardych tkanek zęba (powstanie ubytku). Na jej wystąpienie ma wpływ wiele czynników, przede wszystkim obecność płytki nazębnej i dieta bogata w węglowodany. Płytka bakteryjna zawiera m.in. szczepy próchnicotwórcze, które żywią się cukrami z pożywienia. Fermentując je, wytwarzają kwasy, które zapoczątkowują demineralizację i uszkodzenie szkliwa.

Niektóre miejsca, np. zagłębienia anatomiczne zębów czy trudno dostępne powierzchnie styczne (powierzchnie między zębami), są niedostępne lub trudno dostępne dla włosia szczotki. Sprzyjają więc zaleganiu płytki bakteryjnej, a przez to są bardziej narażone na rozwój próchnicy.

W przypadku powierzchni stycznych próchnica rozwija się pomiędzy brzegiem dziąsła a punktem stycznym (punkt kontaktu sąsiednich zębów), dlatego nierzadko zlokalizowana jest na obu sąsiadujących zębach (próchnica między zębami).

Jak rozpoznać próchnicę międzyzębową?

Diagnostyka próchnicy na powierzchniach stycznych ze względu na brak bezpośredniego wglądu nie jest łatwa przy pomocy metody wizualno-dotykowej. Można powiedzieć, że jest to próchnica ukryta dla wzroku. Szczególnie trudno wykryć zmiany na wczesnym etapie, a taki jest cel stomatologii minimalnie inwazyjnej, opierającej się na zasadzie zachowania jak największej ilości własnych tkanek zęba. Z pomocą przychodzą tu dodatkowe metody diagnostyczne, m.in.:

  • badania radiologiczne – szczególnie zdjęcia skrzydłowo-zgryzowe;
  • transiluminacja – prześwietlanie powierzchni stycznych w celu oceny ich ciągłości;
  • fluorescencja – laser diodowy emituje światło podczerwone wzbudzające atomy naświetlanej powierzchni, która wyemituje falę o odpowiedniej długości w zależności od tego, czy jest wolna od próchnicy czy nie; wynik pozwala na ocenę zdrowia tkanek zęba w 4-stopniowej skali.

Badania przeprowadzone w Zakładzie Stomatologii Ogólnej PUM pokazały, że próchnica na powierzchniach stycznych zlokalizowana w obrębie szkliwa bardzo rzadko daje objawy subiektywne. Dopiero po dojściu do zębiny i w miarę zajmowania jej kolejnych warstw procent reagujących zębów wzrasta – od 7,1 proc. dla próchnicy osiągającej granicę szkliwno-zębinową do 46,9 proc. w przypadku zajęcia powyżej 1/3 grubości zębiny. Na obecność ubytku na powierzchniach stycznych może też wskazywać strzępienie się nici dentystycznej, stan zapalny brodawki dziąsłowej czy zaleganie pokarmu między zębami.

Powiązane produkty

Próchnica między zębami – jak leczyć?

Leczenie zmian próchnicowych uzależnione jest od stopnia ich zaawansowania. Najwcześniejszy etap choroby to tzw. biała plama. Dochodzi wtedy do demineralizacji szkliwa, ale jeszcze bez powstania ubytku w zębie. Plama próchnicowa odróżnia się barwą od otaczającego zdrowego szkliwa – zwykle jest biała, ale może też przybierać ciemny kolor na skutek odkładania się substancji barwnych. Na tym etapie możliwe jest zatrzymanie progresji zmiany za pomocą remineralizacji. Można ją wykonywać m.in. za pomocą:

  • związków fluorkowych – w formie pianek, lakierów, żeli,
  • związków niefluorkowych – zawierają one inne czynniki remineralizujące, np. siarczan wapnia, fosforan potasu, fosfopeptyd kazeiny,
  • preparatów kombinowanych.

Dowiedz się, czym jest remineralizacja szkliwa.

Można również wykonywać zabiegi infiltracji, czyli pokrywania odwapnionego miejsca za pomocą specjalnej światłoutwardzalnej żywicy. Wnika ona w mikroporowatości szkliwa, w wyniku czego uzyskuje się jego wzmocnienie oraz zahamowanie rozwoju próchnicy. W sytuacji gdy dojdzie do powstania ubytku, konieczne jest leczenie inwazyjne – usunięcie tkanek próchnicowych i odbudowanie struktury zęba za pomocą materiałów do wypełnień (tzw. plomby).

Jaka profilaktyka – pasty, irygatory, taśmy, nici

Duża część zmian, jak próchnica międzyzębowa na powierzchniach stycznych, nie jest wykrywana podczas badania klinicznego, każdy pierwszorazowy pacjent powinien mieć wykonane zdjęcie RTG.

Częstość kolejnych badań radiologicznych ustala się w zależności od ryzyka próchnicy. W jej zapobieganiu kluczowe jest wdrożenie profesjonalnych zabiegów higienizacyjnych oraz dobranie dla danego pacjenta indywidualnej profilaktyki domowej.

Najlepiej, aby preparaty (pasty, płukanki) i akcesoria do mycia (szczotki, nici dentystyczne, szczoteczki międzyzębowe, niekiedy irygator) zostały dobrane przez higienistkę stomatologiczną lub lekarza dentystę.

Sprawdź ofertę szczoteczek międzyzębowych.

Warto wiedzieć, że pasty i płukanki z fluorem przeznaczone do użytku domowego również wykazują działanie remineralizujące. W połączeniu z właściwą techniką i częstotliwością oczyszczania oraz odpowiednią dietą (m.in. zmniejszenie częstotliwości spożywania cukrów, nie podjadanie pomiędzy posiłkami) są kluczowym elementem zapobiegania próchnicy.

  1. Mirska-Miętek M: Diagnozowanie zmian próchnicowych na powierzchniach stycznych zębów stałych. Roczniki Pomorskiej Akademii Medycznej w Szczecinie, 2010.
  2. Barczyński P, Gmerek A, Buczkowska-Radlińska J: Diagnostyka próchnicy powierzchni stycznych – przegląd piśmiennictwa. Pom J Life Sci, 2015.
  3. Tysiąc-Miśta M, Falfaińska K, Hodur D, Cieślik M: Próchnica początkowa – patogeneza i metody leczenia. Stomatologia po Dyplomie, 2016.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Alergia kontaktowa – przyczyny, objawy i leczenie

    Alergia kontaktowa jest rodzajem nadwrażliwości, która występuje w wyniku bezpośredniego kontaktu skóry z substancjami wywołującymi reakcję alergiczną. Zjawisko to może powodować szereg nieprzyjemnych objawów – od łagodnych po ciężkie – i jest powszechnie spotykane wśród ludzi w różnym wieku.

  • Czym jest pokrzywka? Przyczyny, rodzaje, objawy i leczenie

    Pokrzywka jest niegroźnym schorzeniem skóry wywołanym najczęściej reakcją alergiczną. Objawia się swędzącymi bąblami na skórze, które przypominają ślady po poparzeniu pokrzywą. Jakie są jej przyczyny i co zrobić, gdy się pojawi? Na czym polega leczenie pokrzywki?

  • Zespół Dravet – objawy, diagnostyka, leczenie

    Zespół Dravet to rzadkie genetyczne schorzenie neurologiczne, które manifestuje się już we wczesnym dzieciństwie i znacząco wpływa na funkcjonowanie pacjentów przez całe życie. Charakteryzuje się opornymi na leczenie napadami padaczkowymi, które mogą prowadzić do licznych komplikacji, w tym do opóźnienia rozwoju i deficytów poznawczych.

  • Czy Tajlandia jest bezpieczna? Zagrożenia zdrowotne i najczęstsze choroby

    Tajlandia to kraj o egzotycznym uroku, przyciągający turystów z całego świata. Przed podróżą warto zapoznać się z potencjalnymi zagrożeniami zdrowotnymi występującymi w Azji Południowo-Wschodniej, żeby odpowiednio się przygotować i potrafić na nie reagować. Na co powinniśmy się zaszczepić przed wizytą w Tajlandii? Jakie choroby nam zagrażają? Co zrobić, jeśli ugryzie nas małpa?

  • Ośmiokrotny wzrost zachorowań na odrę w Polsce. Co jest powodem powrotu tej groźnej choroby?

    Liczba przypadków odry zarejestrowanych w 2024 roku w Polsce w systemie nadzoru epidemiologicznego wzrosła w porównaniu z rokiem 2023 ponad ośmiokrotnie – poinformował redakcję DOZ.pl Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego PZH – PIB. Odra wraca do Polski i staje się realnym zagrożeniem zdrowotnym, szczególnie dla dzieci i osób nieszczepionych. Choć przez lata choroba ta była praktycznie wyeliminowana, dziś – w wyniku malejącej liczby szczepień – znów pojawiają się nowe ogniska. Czym jest odra, jak się przed nią chronić i kto jest najbardziej narażony?

  • Ból nerek – objawy, leczenie i przyczyny. Jak złagodzić ból nerek?

    Ból nerek jest dolegliwością, która może być spowodowana różnymi czynnikami – od infekcji po choroby przewlekłe. Jeśli wystąpi, warto skonsultować się z lekarzem, aby zdiagnozować przyczynę i podjąć odpowiednie leczenie. Jakie badania wykonać, gdy bolą nerki? Co przyniesie ulgę w bólu?

  • Odleżyny – rodzaje i stopnie odleżyn oraz ich klasyfikacja

    Odleżyny to jedno z najpoważniejszych powikłań długotrwałego unieruchomienia, stanowiące istotne wyzwanie w opiece medycznej. Ich powstawanie związane jest z długotrwałym uciskiem na tkanki, które prowadzi do niedokrwienia i martwicy. Czym są odleżyny i jak powstają? Jakie plastry należy stosować w leczeniu odleżyn?

  • Uczulenie na komary. Jakie są objawy i przyczyny alergii na komary?

    Komary mają zdolność do przenoszenia niebezpiecznych chorób, takich jak malaria, wirus Zachodniego Nilu, wirus chikungunya czy wirus dengi. Stanowią więc zagrożenie zarówno dla ludzi, jak i zwierząt, jednak złą sławę zyskały głównie z powodu nieprzyjemnych ukąszeń. Kąsają wyłącznie samice komarów, wabione do skóry człowieka przez ciepło ciała, pot, zapachy oraz dwutlenek węgla. Podczas ukłucia samica wprowadza ślinę do krwiobiegu, aby zapobiec krzepnięciu krwi i umożliwić pobranie pokarmu. Kontakt trwający minimum sześć sekund może wywołać reakcję miejscową — zaczerwienienie, świąd i obrzęk.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl