Otyły pacjnet jest mierzony przez dietetyka lub lekarza, który sprawdza obwód jego talii
Arkadiusz Dąbek

Otyłość powiązana z 21 genami związanymi z chorobą Alzheimera

Według danych Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) ponad 55 milionów ludzi na całym świecie cierpi na demencję, przy czym choroba Alzheimera jest najczęstszym rodzajem tego schorzenia. Z kolei otyłość jest znanym i modyfikowalnym czynnikiem ryzyka tego typu demencji. Naukowcy z University of Texas Health Science Center w San Antonio odkryli, że 21 z 74 znanych genów związanych z chorobą Alzheimera jest również powiązanych z otyłością. O czym to świadczy?

Naukowcy z University of Texas Health Science Center w San Antonio odkryli, że 21 z 74 znanych genów związanych z chorobą Alzheimera jest również powiązanych z otyłością. Badacze uważają, że może to pomóc w wyjaśnieniu, dlaczego dorośli, którzy doświadczają otyłości w wieku średnim, częściej zapadają na chorobę Alzheimera. Wyniki opublikowano w magazynie Alzheimer’s & Dementia: The Journal of the Alzheimer’s Association

Co łączy otyłość i chorobę Alzheimera?

Otyłość jest chorobą, która wpływa m.in. na pracę i wydolność całego organizmu. Wiele wcześniej wykonanych badań naukowych sugeruje, że utrzymanie odpowiedniego BMI (wskaźnik stosowany od XIX wieku (!), który wykorzystując wzrost i wagę człowieka, pomaga ustalić, czy  masa ciała pacjenta jest prawidłowa) może pomóc zmniejszyć ryzyko choroby Alzheimera.

Ponadto ostatnie odkrycie wykazało, że rodzaj neurodegeneracji spowodowanej otyłością jest podobny do typu wywołującego chorobę Alzheimera, co sugeruje, że kontrolowanie wagi może pomóc spowolnić spadek funkcji poznawczych i zmniejszyć ryzyko choroby

Alzheimera. Ponadto, dotychczas udowodniono, że otyłość powoduje stany zapalne w organizmie, co może prowadzić nie tylko do zwiększonego ryzyka choroby Alzheimera, ale także innych chorób, w tym chorób układu krążenia, cukrzycy i udaru mózgu.

Czy istnieje powiązanie genetyczne?

Według dr Claudii Satizabal – współautorki badania, zespół postanowił poszukać genetycznego związku między otyłością a chorobą Alzheimera, ponieważ ze wcześniejszych badań wiadomo, że otyłość – szczególnie w średnim wieku – jest czynnikiem ryzyka otępienia w chorobie Alzheimera, ale nie do końca wiadomo, dlaczego tak się dzieje. Głównym problemem badawczym było sprawdzenie, czy otyłość zmienia ekspresję kluczowych genów związanych z chorobą Alzheimera. Mogłoby to pomóc wyjaśnić niektóre mechanizmy łączące te dwa stany.

Na potrzeby tej analizy przeanalizowano 74 geny związane z chorobą Alzheimera od 5619 uczestników badania. Odkryto, że spośród tych 74 genów 21 miało niedostateczną lub nadmierną ekspresję także w otyłości. 13 genów związanych z chorobą Alzheimera było powiązanych z BMI, a osiem z proporcją talii do bioder. Naukowcy spodziewali się pewnych powiązań, ponieważ ostatnie badania genetyczne nad demencją w chorobie Alzheimera wskazały na geny zaangażowane w metabolizm lipidów i układ odpornościowy, z których oba mogą być rozregulowane w otyłości. Byli jednak zaskoczeni ilością genów zaangażowanych w tę ekspresję – prawie 30% genów choroby Alzheimera wykazywała powiązania z cechami otyłości.

W przypadku osób z grupy wysokiego ryzyka choroby Alzheimera bardzo istotne są wszelkie działania profilaktyczne, które im wcześniej zostaną wdrożone, tym lepiej.

Jeśli u pacjenta występuje genetyczne ryzyko rozwoju choroby Alzheimera, wiadomo, że dobrze byłoby (jeśli istnieje taka konieczność lub możliwość) zrobić rewizję swojego stylu życia i dokonać ewentualnych zmian nawyków i stanu zdrowia. A jeśli otyłość jest jednym z problemów, który jest również związany z chorobą Alzheimera, z pewnością zmniejszenie masy ciała w wieku 30. i 40. lat zmniejszy ryzyko demencji „dziesiąt" lat później.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Jaki wpływ na zdrowie ma krótka drzemka w ciągu dnia? Ile powinna trwać?

  Wydaje się, że drzemki są jak najbardziej korzystne dla zdrowia człowieka, który po krótkim, popołudniowym śnie może być bardziej wypoczęty i gotowy na pozostałe wyzwania dnia. Warto jednak zwrócić uwagę na czas ich trwania, a także na całościowe ilości snu, które dostarczamy codziennie organizmowi w ciągu dnia i nocy. Czy drzemki mogą mieć swoją ciemną stronę?

 • Probiotyki i kiszonki lekiem na halitozę

  Najnowsze badania nad problemem halitozy pokazują, że stosowanie probiotyków w formie bakterii Gram-dodatnich może pomóc w walce z tą przykrą przypadłością. Czy drobnoustroje probiotyczne rozwiązują problem raz na zawsze?

 • Jaki związek ma poziom wykształcenia z ryzykiem rozwoju choroby Alzheimera?

  W nowym badaniu naukowcy z ośrodka badawczego Mass General Brigham zbadali wpływ poziomu wykształcenia na pogorszenie funkcji poznawczych. Przeanalizowali dane pochodzące od 675 osób (370 kobiet oraz 305 mężczyzn) będących nosicielami mutacji PSEN1, związanej z dziedziczną postacią choroby Alzheimera o wczesnym początku. Do jakich wniosków doszli?

 • Problemy trawienne jako wczesny objaw choroby Parkinsona

  Nowe badanie dostarcza kolejnych dowodów na to, że problemy związane z układem pokarmowym, w tym zaparcia, trudności w połykaniu czy IBS, mogą być wczesnymi objawami choroby Parkinsona, pojawiającymi się nawet kilka lat przed symptomami ruchowymi.

 • Pandemia zmieniła skład mikroflory dzieci – co to oznacza dla ich zdrowia?

  Naukowcy ze Stanów Zjednoczonych odkryli, że dzieci urodzone w czasie pandemii COVID-19 mają inny skład mikroflory jelitowej niż maluchy, które przyszły na świat w okresie przed jej wybuchem. Zmiany te obejmują zarówno skład, jak i różnorodność mikrobiomu. Jakie może mieć to skutki dla zdrowia fizycznego i psychicznego dzieci?

 • Efekt Mozarta – na czym polega?

  Słuchanie muzyki poprawia nastrój, łagodzi skutki stresu, relaksuje (w zależności od tempa muzyka może pobudzać do działania lub wyciszać). Udowodniono też, że wspiera układ krążenia oraz układ nerwowy. Co ciekawe, w odbiór i przetwarzanie muzyki zaangażowanych jest wiele obszarów mózgu. Ale czy muzyka może zmniejszać częstotliwość napadów u chorych na padaczkę lub zwiększać inteligencję? Sprawdzamy.

 • Pirola (BA.2.86) – nowy wariant koronawirusa. Co o nim wiemy?

  Pod koniec lipca 2023 roku Amerykańskie Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorobom (CDC) wykryło nowy wariant SARS-CoV-2 oznaczony jako BA.2.86 (Pirola). Wyjaśniamy, czy może być groźny oraz jakie objawy wywołuje.

 • „Mięsożerna bakteria” w Bałtyku? 74-latek w Niemczech zmarł

  Niemiecki oddział ds. zdrowia publicznego w kraju związkowym Meklemburgia-Pomorze Przednie wydał ostrzeżenie dotyczące obecności niebezpiecznej bakterii w Bałtyku – zakażenie nią może doprowadzić do śmierci. Na oficjalnej stronie internetowej oddziału opisano pierwszy taki przypadek śmiertelny. Ofiarą był 74-letni mężczyzna, który zaraził się Vibrio vulnificus podczas kąpieli w Morzu Bałtyckim.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij