Otyłość powiązana z 21 genami związanymi z chorobą Alzheimera
Według danych Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) ponad 55 milionów ludzi na całym świecie cierpi na demencję, przy czym choroba Alzheimera jest najczęstszym rodzajem tego schorzenia. Z kolei otyłość jest znanym i modyfikowalnym czynnikiem ryzyka tego typu demencji. Naukowcy z University of Texas Health Science Center w San Antonio odkryli, że 21 z 74 znanych genów związanych z chorobą Alzheimera jest również powiązanych z otyłością. O czym to świadczy?
Naukowcy z University of Texas Health Science Center w San Antonio odkryli, że 21 z 74 znanych genów związanych z chorobą Alzheimera jest również powiązanych z otyłością. Badacze uważają, że może to pomóc w wyjaśnieniu, dlaczego dorośli, którzy doświadczają otyłości w wieku średnim, częściej zapadają na chorobę Alzheimera. Wyniki opublikowano w magazynie Alzheimer’s & Dementia: The Journal of the Alzheimer’s Association
Co łączy otyłość i chorobę Alzheimera?
Otyłość jest chorobą, która wpływa m.in. na pracę i wydolność całego organizmu. Wiele wcześniej wykonanych badań naukowych sugeruje, że utrzymanie odpowiedniego BMI (wskaźnik stosowany od XIX wieku (!), który wykorzystując wzrost i wagę człowieka, pomaga ustalić, czy masa ciała pacjenta jest prawidłowa) może pomóc zmniejszyć ryzyko choroby Alzheimera.
Alzheimera. Ponadto, dotychczas udowodniono, że otyłość powoduje stany zapalne w organizmie, co może prowadzić nie tylko do zwiększonego ryzyka choroby Alzheimera, ale także innych chorób, w tym chorób układu krążenia, cukrzycy i udaru mózgu.
Czy istnieje powiązanie genetyczne?
Według dr Claudii Satizabal – współautorki badania, zespół postanowił poszukać genetycznego związku między otyłością a chorobą Alzheimera, ponieważ ze wcześniejszych badań wiadomo, że otyłość – szczególnie w średnim wieku – jest czynnikiem ryzyka otępienia w chorobie Alzheimera, ale nie do końca wiadomo, dlaczego tak się dzieje. Głównym problemem badawczym było sprawdzenie, czy otyłość zmienia ekspresję kluczowych genów związanych z chorobą Alzheimera. Mogłoby to pomóc wyjaśnić niektóre mechanizmy łączące te dwa stany.
Na potrzeby tej analizy przeanalizowano 74 geny związane z chorobą Alzheimera od 5619 uczestników badania. Odkryto, że spośród tych 74 genów 21 miało niedostateczną lub nadmierną ekspresję także w otyłości. 13 genów związanych z chorobą Alzheimera było powiązanych z BMI, a osiem z proporcją talii do bioder. Naukowcy spodziewali się pewnych powiązań, ponieważ ostatnie badania genetyczne nad demencją w chorobie Alzheimera wskazały na geny zaangażowane w metabolizm lipidów i układ odpornościowy, z których oba mogą być rozregulowane w otyłości. Byli jednak zaskoczeni ilością genów zaangażowanych w tę ekspresję – prawie 30% genów choroby Alzheimera wykazywała powiązania z cechami otyłości.
Jeśli u pacjenta występuje genetyczne ryzyko rozwoju choroby Alzheimera, wiadomo, że dobrze byłoby (jeśli istnieje taka konieczność lub możliwość) zrobić rewizję swojego stylu życia i dokonać ewentualnych zmian nawyków i stanu zdrowia. A jeśli otyłość jest jednym z problemów, który jest również związany z chorobą Alzheimera, z pewnością zmniejszenie masy ciała w wieku 30. i 40. lat zmniejszy ryzyko demencji „dziesiąt" lat później.