Dziecko ma egzemę na ramieniu, wskazywaną przez dłoń osoby dorosłej
Arkadiusz Dąbek

Rośnie liczba zachorowań na atopowe zapalenie skóry wśród dzieci i młodzieży

Egzema to przewlekła choroba skóry, która może prowadzić do nieprzyjemnych objawów, w tym swędzenia i pękania skóry. Leczenie wyprysku może obejmować minimalizowanie zaostrzeń i leczenie objawów. Dane z ostatniego badania wykazały, że liczba dzieci i nastolatków z egzemą rośnie, niemniej obserwuje się duże różnice w częstości jej występowania w zależności od lokalizacji i poziomu zamożności. Z tego powodu uzasadnione są dalsze badania, aby zrozumieć różnice w globalnym rozpowszechnieniu egzemy.

Egzema to przewlekła choroba, która dotyka ludzi na całym świecie. Naukowcy wciąż pracują nad zrozumieniem, kto jest najbardziej narażony na wyprysk i jakie (konkretne) czynniki wpływają na jego występowanie. Jednym z obszarów zainteresowania jest częstość występowania egzemy wśród dzieci i młodzieży. W niedawno przeprowadzonym badaniu, którego rezultaty zostały opublikowane w „Clinical & Experimental Allergy” zebrano dane z 14 krajów i uwzględniono w analizie tysiące dzieci i nastolatków. Naukowcy poinformowali, że u około 6% dzieci i młodzieży potwierdza się objawy egzemy. Ponadto szacują, że częstość występowania wyprysku wzrosła w ciągu ostatniej dekady w tych grupach wiekowych. Najczęstszym rodzajem egzemy jest atopowe zapalenie skóry (AZS).

Wpływ wyprysku i podejścia do leczenia

Egzema to choroba, która wymaga długotrwałego leczenia. Pacjent z tym schorzeniem ma na ciele najczęściej swędzące, czerwone i suche plamy na skórze. Te podrażnione obszary mogą się także sączyć, a same tzw. suche placki mogą być pogrubione i twarde w dotyku. Osoby z egzemą mogą doświadczać okresów, w których objawy ich choroby się nasilają lub całkowicie ustępują.

Lekarze prowadzący terapię wybierają drogę, która jest oparta albo na unikaniu, albo na minimalizowaniu kontaktu z rzeczą czy czynnością wywołującą nawroty egzemy. Mogą również przepisywać leki działające miejscowo i informować pacjentów o właściwej pielęgnacji skóry. Wyprysk może prowadzić do powikłań, takich jak infekcje – nadkażenia, i wpływać na jakość życia chorych. Może powodować intensywne swędzenie, zaczerwienienie i suchą, łuszczącą się skórę, a także prowadzić do zaburzeń snu, zmniejszonej produktywności i obniżonej samooceny.

Trendy w rozwoju egzemy

Naukowcy zauważają, że egzema jest globalnym problemem zdrowotnym, dlatego w opisywanym badaniu analizowano tendencje w częstości występowania egzemy u dzieci i młodzieży. Dane były zbierane z ośrodków uczestniczących w Międzynarodowym Badaniu nad Astmą i Alergią u Dzieci (ISAAC). Obserwacje prowadzono w 14 krajach, ostatecznie obejmując 74 361 nastolatków i 47 907 dzieci.

Badacze wykorzystali ankiety do zbadania następujących aspektów:

  • występowanie egzemy,
  • nasilenie egzemy,
  • częstość występowania egzemy w ciągu całego życia.

Naukowcy stwierdzili, że około 6% dzieci/młodzieży ma objawy egzemy. Ponadto zauważyli, że w ciągu ostatniej dekady nastąpił ogólny wzrost liczby dzieci i młodzieży z egzemą. Badacze oszacowali również ogólny wzrost częstości występowania ciężkich objawów wyprysku i częstości występowania wyprysku w ciągu całego życia. Odkryli 10-letni wzrost (choć niewielki) częstości występowania egzemy, w tym także jej ciężkiej postaci. Obciążenie wypryskiem jest znaczne, a częstość występowania wzrosła o prawie 1% na przestrzeni dekady u młodzieży i 1,2% u dzieci. Co jednak ważne, istnieje duża niejednorodność między lokalizacjami i środowiskami, co sugeruje, że jest to złożony problem, na który wpływają również różne czynniki zewnętrzne. Wystąpiła duża zmienność we wzroście częstości występowania egzemy, z których część była związana z ekonomicznym statusem społecznym.

Badanie to miało jednak kilka ograniczeń. Badacze byli ograniczeni przez uczestniczące ośrodki naukowe, które w większości reprezentowały środowiska miejskie, a nie wiejskie, dlatego próba niekoniecznie odzwierciedla globalną populację. W miarę postępu badań w tej dziedzinie naukowcy stwierdzili, że leczenie objawów wyprysku może ulec poprawie, a strategie mogą się różnić w zależności od regionu i potrzeb.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij