Nadciśnienie zwiększa ryzyko choroby Alzheimera.
Ewelina Sochacka

Osoby z nadciśnieniem mają większe ryzyko zachorowania na chorobę Alzheimera

Badanie przeprowadzone przez naukowców z Australii sugeruje, że nieleczone nadciśnienie tętnicze podnosi ryzyko zachorowania na chorobę Alzheimera o 42% w porównaniu z chorymi, którzy stosują leki obniżające ciśnienie krwi. Poznaj szczegóły tej analizy i dowiedz się, jak zapobiegać nadciśnieniu.

  1. Nieleczone nadciśnienie tętnicze a ryzyko choroby Alzheimera
  2. Kluczowe jest leczenie nadciśnienia
  3. Profilaktyka nadciśnienia tętniczego

Nieleczone nadciśnienie tętnicze a ryzyko choroby Alzheimera

Według wcześniejszych badań istnieje szereg czynników zdrowotnych, które mogą zwiększać ryzyko rozwoju choroby Alzheimera – m.in. cukrzyca typu 2, otyłość czy wysoki poziom cholesterolu we krwi. Najnowsza metaanaliza przeprowadzona przez naukowców z University of New South Wales w Australii wykazała, że również wysokie ciśnienie krwi może być czynnikiem ryzyka. Biorąc pod uwagę, że na nadciśnienie tętnicze cierpi ponad 1,28 miliarda ludzi na całym świecie, co stanowi około 30% populacji dorosłych, odkrycie to może mieć duże znaczenie dla zdrowia populacyjnego. Wyniki opublikowano w „Neurology”, czasopiśmie medycznym Amerykańskiej Akademii Neurologii.

W poprzednich pracach stwierdzono również, że przyjmowanie leków obniżających ciśnienie krwi zmniejsza prawdopodobieństwo wystąpienia demencji, ale mniej wiadomo na temat tego, w jaki sposób ciśnienie krwi wpływa na ryzyko wystąpienia choroby Alzheimera u danej osoby.

Sprawdź ofertę preparatów na nadciśnienie na DOZ.pl

Kluczowe jest leczenie nadciśnienia

W badaniu wzięło udział 31 250 osób z 14 krajów: Australii, Brazylii, Chin, Francji, Niemiec, Grecji, Włoch, Japonii, Korei, Nigerii, Republiki Konga, Hiszpanii, Szwecji i Stanów Zjednoczonych. 41% z nich stanowili mężczyźni, a średni wiek badanych wynosił 72 lata. Podczas czteroletniej obserwacji choroba Alzheimera rozwinęła się u nieco ponad 1400 z nich. Co ważne, 9% uczestników nie leczyło zbyt wysokiego ciśnienia krwi, 51% stosowało leki na to schorzenie, 36% nie zmagało się z nadciśnieniem krwi, a 4% nie znało swojego stanu zdrowia.

Po uwzględnieniu czynników, takich jak wiek, płeć i wykształcenie, australijscy naukowcy odkryli, że u pacjentów z nieleczonym nadciśnieniem tętniczym ryzyko zachorowania na chorobę Alzheimera było:

  • o 36% wyższe w porównaniu z osobami zdrowymi,
  • o 42% wyższe w porównaniu z osobami zmagającymi się z tą chorobą, które przyjmowały leki na nadciśnienie.

Wyniki te sugerują, że leczenie wysokiego ciśnienia krwi u seniorów jest kluczowym czynnikiem zmniejszającym ryzyko demencji.

Powiązane produkty

Profilaktyka nadciśnienia tętniczego

Nadciśnienie tętnicze diagnozuje się, gdy wartości ciśnienia krwi wynoszą co najmniej: skurczowe ≥140 mmHg, rozkurczowe ≥90 mmHg. Profilaktyka obejmuje działania zmierzające do minimalizowania czynników ryzyka, zanim pojawią się dolegliwości:

1. Zdrowa dieta:

  • redukcja spożycia soli – ograniczenie soli do mniej niż 5 gramów dziennie,
  • wprowadzenie do menu dużej ilości warzyw i owoców, pełnoziarnistych produktów zbożowych, roślin strączkowych, niskotłuszczowych produktów mlecznych,
  • ograniczenie tłuszczów nasyconych.

2. Utrzymanie prawidłowej masy ciała – nadwaga i otyłość zwiększają ryzyko nadciśnienia tętniczego. Nawet niewielka utrata masy ciała (5-10% masy początkowej) może prowadzić do obniżenia ciśnienia krwi.
3. Regularna aktywność fizyczna – pacjentom z nadciśnieniem tętniczym zaleca się systematyczny wysiłek o umiarkowanej intensywności, około 30–45 minut codziennie (np. marsz, bieganie, pływanie), uzupełniony ćwiczeniami oporowymi.
4. Ograniczenie spożycia alkoholu – badania wskazują, że nadmierne spożycie alkoholu ma niekorzystny wpływ na rozwój nadciśnienia tętniczego.
5. Rzucenie palenia – udowodniono, że palenie tytoniu zwiększa ryzyko chorób sercowo-naczyniowych, w tym nadciśnienia.
6. Ograniczenie stresu – poprzez aktywację układu współczulnego i podniesienie stężenia kortyzolu przewlekły stres może prowadzić do podwyższenia ciśnienia krwi.

1. M. J. Lennon i in., Blood Pressure, Antihypertensive Use, and Late-Life Alzheimer and Non-Alzheimer Dementia Risk. An Individual Participant Data Meta-Analysis, „Neurology” 2024, nr 103 (5).
2. N. Schimelpfening, Your Alzheimer’s Risk Could be 42% Higher if You Leave High Blood Pressure Untreated, [online] https://www.healthline.com/health-news/alzheimers-risk-high-blood-pressure [dostęp:] 25.08.2024.
3. P. Niedźwiecki, Wpływ spożycia alkoholu na ciśnienie tętnicze, „Nadciśnienie Tętnicze w Praktyce” 2022, t. 8, nr 4.
4. E. Mazurek i in., Trening fizyczny w pierwotnym nadciśnieniu tętniczym, „Nadciśnienie Tętnicze” 2012, t. 16, nr 5.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Niski poziom witaminy D w mózgu jest związany ze zwiększonym ryzykiem demencji

    W najnowszym badaniu przedstawiono wyniki badań, które potwierdziły rolę witaminy D w rozwoju choroby Alzheimera. Eksperyment wykazał, że lepsze funkcje poznawcze miały te osoby, u których stężenie witaminy D w mózgu było wyższe. Przed badaniem nie było jasne, czy witamina D w ogóle jest obecna w tej części ciała.

  • Przyczyna nadciśnienia tętniczego – można ją znaleźć w 10 minut

    Lekarze z Wielkiej Brytanii (ośrodki naukowe w Londynie i Cambridge) prowadzili badania z wykorzystaniem nowego typu tomografii komputerowej do podświetlania maleńkich guzków w gruczole hormonalnym i leczenia wysokiego ciśnienia krwi poprzez ich usuwanie. Guzki są wykrywane u jednej na dwadzieścia osób z wysokim ciśnieniem krwi.

  • Demencja i cukrzyca – jaki mają ze sobą związek?

    Jak się okazuje, osoby cierpiące na cukrzycę typu 2, są dodatkowo szczególnie podatne na zachorowanie na demencję. Warto zatem wiedzieć, co powinny robić cukrzycy, aby możliwie zminimalizować to ryzyko.

  • Te 3 rzeczy pomogą Ci dożyć 100 lat

    Naukowcy z USA i Chin chcieli sprawdzić, czy prowadzenie zdrowego trybu życia w dojrzałym wieku wiąże się z większym prawdopodobieństwem dożycia stu lat. Ustalili, że trzy rzeczy mogą w tym pomóc. Dowiedz się, jak możesz zwiększyć swoje szanse na zostanie stulatkiem.

  • Czynniki predysponujące do rozwoju choroby Alzheimera

    Otępieniem starczym (dementia senilis) określano przypadki pierwotnego procesu zwyrodnieniowego mózgu, który prowadził do otępienia i dotyczył osób w wieku starczym, czyli ludzi po 65 roku życia. Liczne badania wykazały znaczne podobieństwo, a wręcz można powiedzieć, że równorzędność, otępienia starczego z obrazem choroby Alzheimera. Dlatego też zaczęto identyfikować otępienie starcze z tą właśnie chorobą, podkreślając jednak późne jej wystąpienie (objawy pojawiają się dopiero po 65 roku życia).

  • Choroba Alzheimera: suplementacja witaminą B może spowolnić starzenie się neuronów

    Naukowcy odkryli, że suplement w postaci rybozydu nikotynamidu został przekształcony w cząsteczkę zaangażowaną w metabolizm energetyczny w neuronach. Zaobserwowali również niewielki, ale znaczący posuplementacyjny spadek poziomu beta amyloidu w neuronach, któremu niektórzy naukowcy przypisują udział w rozwoju choroby Alzheimera.

  • Szczepienie się na grypę zmniejsza ryzyko wystąpienia choroby Alzheimera?

    Pacjenci szczepieni na grypę przynajmniej sześć lat z rzędu są o 40% bardziej odporni na wystąpienie choroby Alzheimera w porównaniu do osób nieszczepionych. Do takich wniosków doszli naukowcy z University of Texas, Health Science Center. Jak wyglądało to badanie i czy wpływ na układ immunologiczny człowieka naprawdę może przyczynić się do zablokowania rozwoju chorób neurodegradacyjnych?

  • Badania wykazały, że choroba Alzheimera może zaczynać się od problemów ze wzrokiem

    Choroba Alzheimera wpływa na funkcjonowanie mózgu i może mieć również wpływ na oczy. Nowe badanie wykazało, że około 94% osób z rzadką wadą wzroku cierpiało także na chorobę Alzheimera. Wyniki opublikowano w czasopiśmie „The Lancet Neurology”.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

logo Telemedi

Usługę zdalnej konsultacji z lekarzem świadczy Telemedi.
Regulamin świadczenia usługi dostępny jest tutaj.