Toksyczna chmura nad Polską po wybuchu wulkanu na Islandii
Chmura dwutlenku siarki po wybuchu wulkanu na Islandii zbliża się do Polski. Co na to meteorolodzy? Jakie skutki zdrowotne może spowodować toksyczna chmura? Czy jest się czego obawiać?
- Wybuch wulkanu na Islandii
- Toksyczna chmura dwutlenku siarki nad Polską
- Czy toksyczna chmura grozi Polsce?
- Skutki zdrowotne wdychania dwutlenku siarki – wybuch wulkanu na Islandii
Wybuch wulkanu na Islandii
W wyniku wybuchu islandzkiego wulkanu 22 sierpnia do atmosfery zostały uwolnione duże ilości różnych gazów – w tym SO2 (dwutlenku siarki). Media w Wielkiej Brytanii informowały, że chmura dwutlenku siarki zaczęła unosić się nad krajem rankiem 25 sierpnia. Od tamtej pory stale przesuwa się w kierunku południowo-wschodnim. Czy Polacy powinni się obawiać toksycznej chmury?
Toksyczna chmura dwutlenku siarki nad Polską
Brytyjscy meteorolodzy monitorują uwalnianie się dwutlenku siarki do atmosfery z islandzkiego wulkanu. Toksyczna chmura ma dotrzeć również do Polski, a wyższe stężenie dwutlenku siarki w powietrzu może potrwać kilka dni. Najbardziej narażone są północne i północno-zachodnie rejony naszego kraju.
Czy toksyczna chmura grozi Polsce?
Chmura dwutlenku siarki, która powstała w wyniku erupcji islandzkiego wulkanu, ma pojawić się nad Polską 25-27 sierpnia. Czy jest się czego obawiać? Synoptycy twierdzą, że chmura gazu będzie miała niewielki wpływ na jakość powietrza blisko powierzchni ziemi.
Mimo pozytywnych przewidywań pojawia się niepokój. Dwutlenek siarki może być bowiem szkodliwy dla zdrowia, szczególnie dla osób, które zmagają się z chorobami układu oddechowego. Stąd warto monitorować obecną jakość powietrza i w razie jej pogorszenia unikać przebywania na zewnątrz.
Skutki zdrowotne wdychania dwutlenku siarki – wybuch wulkanu na Islandii
Dwutlenek siarki trafia do atmosfery głównie za sprawą przemysłu, jednak duże ilości tego gazu wydzielają też wulkany podczas erupcji. Tymczasem organizm ludzki nie jest odporny na działanie SO2 – wchłania się poprzez błonę śluzową nosa i gardła. Kontakt z dwutlenkiem siarki powoduje podrażnienie górnych dróg oddechowych i może przyczyniać się do rozwoju stanów zapalnych i chorób, np. zapalenia oskrzeli, płuc czy rozedmy płuc.
Wdychanie SO2 może powodować takie objawy, jak: