Toksyczna chmura po wybuchu wulkanu na Islandii.
Wiktoria Jackowska

Toksyczna chmura nad Polską po wybuchu wulkanu na Islandii

Chmura dwutlenku siarki po wybuchu wulkanu na Islandii zbliża się do Polski. Co na to meteorolodzy? Jakie skutki zdrowotne może spowodować toksyczna chmura? Czy jest się czego obawiać?

  1. Wybuch wulkanu na Islandii
  2. Toksyczna chmura dwutlenku siarki nad Polską
  3. Czy toksyczna chmura grozi Polsce?
  4. Skutki zdrowotne wdychania dwutlenku siarki – wybuch wulkanu na Islandii

Wybuch wulkanu na Islandii

W wyniku wybuchu islandzkiego wulkanu 22 sierpnia do atmosfery zostały uwolnione duże ilości różnych gazów – w tym SO2 (dwutlenku siarki). Media w Wielkiej Brytanii informowały, że chmura dwutlenku siarki zaczęła unosić się nad krajem rankiem 25 sierpnia. Od tamtej pory stale przesuwa się w kierunku południowo-wschodnim. Czy Polacy powinni się obawiać toksycznej chmury?

Toksyczna chmura dwutlenku siarki nad Polską

Brytyjscy meteorolodzy monitorują uwalnianie się dwutlenku siarki do atmosfery z islandzkiego wulkanu. Toksyczna chmura ma dotrzeć również do Polski, a wyższe stężenie dwutlenku siarki w powietrzu może potrwać kilka dni. Najbardziej narażone są północne i północno-zachodnie rejony naszego kraju.

Powiązane produkty

Czy toksyczna chmura grozi Polsce?

Chmura dwutlenku siarki, która powstała w wyniku erupcji islandzkiego wulkanu, ma pojawić się nad Polską 25-27 sierpnia. Czy jest się czego obawiać? Synoptycy twierdzą, że chmura gazu będzie miała niewielki wpływ na jakość powietrza blisko powierzchni ziemi.

Mimo pozytywnych przewidywań pojawia się niepokój. Dwutlenek siarki może być bowiem szkodliwy dla zdrowia, szczególnie dla osób, które zmagają się z chorobami układu oddechowego. Stąd warto monitorować obecną jakość powietrza i w razie jej pogorszenia unikać przebywania na zewnątrz.

Sprawdź ofertę preparatów na przeziębienie i grypę na DOZ.pl

Skutki zdrowotne wdychania dwutlenku siarki – wybuch wulkanu na Islandii

Dwutlenek siarki trafia do atmosfery głównie za sprawą przemysłu, jednak duże ilości tego gazu wydzielają też wulkany podczas erupcji. Tymczasem organizm ludzki nie jest odporny na działanie SO2 – wchłania się poprzez błonę śluzową nosa i gardła. Kontakt z dwutlenkiem siarki powoduje podrażnienie górnych dróg oddechowych i może przyczyniać się do rozwoju stanów zapalnych i chorób, np. zapalenia oskrzeli, płuc czy rozedmy płuc.

Dopuszczalne stężenie dwutlenku siarki w powietrzu wynosi 350 µg/m3 w czasie godziny oraz 125 µg/m3 podczas 24 godzin.

Wdychanie SO2 może powodować takie objawy, jak:

Sprawdź ofertę kropli do oczu na DOZ.pl

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Astma – przyczyny, objawy, leczenie astmy oskrzelowej

    Astma oskrzelowa to przewlekła choroba zapalna dróg oddechowych, która prowadzi do niekontrolowanego skurczu oskrzeli. Objawy astmy to m.in. świszczący oddech, duszność, uporczywy, męczący kaszel. Objawy te mają zmienną częstość i nasilenie, mogą być powodowane przez różne czynniki. Jakie przyczyny rozwoju choroby? Co robić w przypadku nagłego ataku astmy?

  • Duszności u dziecka – przyczyny, objawy, leczenie i postępowanie

    Duszność określa się jako subiektywne odczucie trudności z oddychaniem. Gdy u dziecka pojawia się dyskomfort oddechowy lub uczucie braku powietrza, można zaobserwować u niego przyspieszony oddech oraz rytm serca. Co powoduje duszności u dzieci i w jaki sposób można je leczyć? Co robić, gdy dziecko odczuwa trudności z oddychaniem?  

  • Ostre zapalenie oskrzeli – przyczyny, objawy, leczenie

    O ostrym zapaleniu oskrzeli, nazywanym kiedyś bronchitem, mówi się wówczas, gdy stan zapalny ogarnia błonę śluzową oskrzeli, a więc tę część układu oddechowego, która jest zbudowana z rozgałęzionych rurek doprowadzających (i odprowadzających) powietrze do płuc. Co warto o nim wiedzieć?

  • Pestycydy zwiększają ryzyko rozwoju raka tak jak palenie papierosów

    Nowe badanie sugeruje, że narażenie na pestycydy zwiększa ryzyko zachorowania na raka, przede wszystkim na chłoniaka nieziarniczego, białaczkę i raka pęcherza moczowego. Najbardziej niepokojące było odkrycie, że ryzyko jest wyższe niż to spowodowane paleniem papierosów. Wyniki opublikowano w czasopiśmie „Frontiers in Cancer Control and Society”.

  • Duszności – przyczyny, diagnostyka i leczenie problemów z oddychaniem

    Duszności to subiektywne uczucie braku możliwości wykonania głębokiego wdechu i trudności w oddychaniu. Duszność może się pojawić w przebiegu różnych chorób: układu oddechowego (np. astma, alergia), układu krążenia (np. zawał serca) czy układu nerwowego. Leczenie duszności zależne jest od przyczyny. Pojawienie się silnych duszności uniemożliwiających nabranie powietrza do płuc powinno być pilnie skonsultowane z lekarzem.

  • Pył znad Sahary nad Polską – jak wpływa na zdrowie?

    Pył saharyjski dociera do Europy, w tym także do Polski, wraz z ciepłymi masami powietrza znad Afryki Północnej. Temu zjawisku towarzyszy istotny spadek jakości powietrza, czego konsekwencją może być między innymi pogorszenie stanu zdrowia pacjentów z chorobami układu oddechowego takimi jak astma czy alergia.

  • Bezobjawowe zapalenie płuc – co trzeba o nim wiedzieć?

    Zapalenie płuc kojarzy się z kaszlem, gorączką, bólem w klatce piersiowej i utrudnionym oddychaniem. Tymczasem może przebiegać bez tak wyraźnych symptomów. Jak rozpoznać bezobjawowe zapalenie płuc? Jak je leczyć?

  • Dioksyny – toksyczność, objawy i skutki zatrucia

    Dioksyny należą do chorobotwórczych związków chemicznych, które od lat znajdują się na listach światowych organizacji dbających o zdrowie i życie ludzi oraz zwierząt, a także nadzorujących dobrostan środowiska. To substancje niemające żadnego praktycznego zastosowania, ale za to z długą listę skutków ubocznych ich obecności w organizmie. Czym są dioksyny i dlaczego są groźne?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl