Nie zarywaj nocy przed egzaminem. Brak snu utrudnia zapamiętywanie
Wyobraź sobie, że jesteś studentem. Trwa sesja i przygotowujesz się do egzaminu. Idziesz spać, czy zarywasz noc? Badania wskazują, że sen ułatwia zapamiętanie nowych informacji, bo odgrywa kluczową rolę w tworzeniu wspomnień.
- Jak działa nasz mózg podczas snu?
- Brak snu szkodzi przed egzaminem
- Kluczowa rola snu w zapamiętywaniu informacji
Jak działa nasz mózg podczas snu?
Neurony nie śpią w nocy. Te, które znajdują się w hipokampie – części ludzkiego mózgu – biorą udział w tworzeniu pamięci. Przenoszą informacje z pamięci krótkotrwałej do pamięci długotrwałej. Reaktywacja neuronów podczas snu jest jednym z powodów, dla których sen jest ważny w procesie powstawania wspomnień.
W hipokampie podczas spoczynku i snu co kilka sekund przez wiele godzin generowany jest rodzaj aktywności elektrycznej – tzw. SRWs (ang. sharp-wave ripples).
Badaczy zaintrygowała synchronizacja SWRs i odległość, jaką najwyraźniej przebywają w celu przekazania informacji z jednej części mózgu do drugiej. Uważa się, że te wyładowania umożliwiają neuronom tworzenie i aktualizowanie wspomnień, w tym tych, które dotyczą konkretnych miejsc.
Brak snu szkodzi przed egzaminem
Sen pozwala odtwarzać wcześniejsze doświadczenia i utrwalać je w pamięci. Dlatego brak snu utrudnia przyswajanie nowych informacji. Co więcej, badacze odkryli, że zarwanie nocy może nie tylko negatywnie wpłynąć na zapamiętanie informacji przed egzaminem, ale także zaburzy nasze zdolności pamięciowe w kolejnych dniach. Nie zmieni tego nawet sen regeneracyjny.
Kluczowa rola snu w zapamiętywaniu informacji
Wyniki dwóch badań przeprowadzonych na Uniwersytecie Michigan podkreślają, że dbanie o sen jest szczególnie ważne. Deprawacja snu lub jego brak niekorzystnie działa na neurony w hipokampie.
Stanowi to również potwierdzenie długoletniej teorii, że reaktywacja neuronów podczas snu jest jednym z powodów, dla których sen jest ważny dla wspomnień.
Zarywanie nocy podczas sesji egzaminacyjnej nie jest więc dobrym pomysłem. Lepiej dobrze się wyspać!