Czy zwiększenie ilości kawy w diecie chroni przed kamicą nerkową? - portal DOZ.pl
kobieta piję kawę z filiżanki
Justyna Piekara

Jak kawa wpływa na zdrowie nerek? Najnowsze wyniki badań

Najnowsze wyniki badań dotyczące wpływu kawy na funkcję nerek potwierdzają, że przejście od 1 do 1,5 filiżanki kawy dziennie  zmniejsza ryzyko kamieni nerkowych o 40%. Naukowcy przypisuję tę właściwość zawartej w kawie kofeinie, która odpowiada za zwiększenie przepływ moczu, co stanowi ważny czynnik  chroniący przed rozwojem kamieni nerkowych.

Żywność i napoje mogą mieć istotny wpływ na zdrowie nerek, ale mechanizmy biologiczne za tym stojące często pozostają niejasne. Naukowcy Johns Hopkins Bloomberg School of Public Health w Waszyngtonie postanowili przyjrzeć się molekularnym skutkom picia kawy. Wyniki ich najnowszego badania zostały opublikowane w „Clinical Journal of the American Society of Nephrology”.

Kawa a ryzyko chorób nerek. Czy istnieje związek?

Ostatnio naukowcy z Johns Hopkins Bloomberg School of Public Health wykorzystali profilowanie metabolomiczne do zidentyfikowania mechanizmów molekularnych leżących u podstaw tego pozornego związku. Przeanalizowali metabolity krwi z dwóch różnych grup — uczestników badania Atherosclerosis Risk in Communities (ARIC) i Bogalusa Heart Study (BHS). Naukowcy twierdzą, że odkrycia są „zaskakujące" ze względu na wcześniejsze dowody sugerujące, że kawa jest korzystna dla czynności nerek.  Powszechnie przyjmuje się, że kawa korzystnie wpływa na nasze zdrowie, ale najnowsza praca zespołu, sugeruje, że „istnieją potencjalnie szkodliwe aspekty konsumpcji kawy”.

Główna badaczka Casey M. Rebholz, profesor nadzwyczajny na wydziale epidemiologii w Johns Hopkins Bloomberg School, powiedziała, że poprzednie badania, które prowadziła, dowiodły, że osoby, które spożywały większe ilości kawy, miały mniejsze ryzyko zachorowania z powodu dysfunkcji nerek. Najsilniejszą odwrotną zależność zaobserwowano u tych, którzy spożywali trzy lub więcej filiżanek kawy dziennie ".

Naukowcy będą musieli przeprowadzić dalsze testy, aby potwierdzić swoje odkrycie. Nie uwzględnili  różnic, które wniknęły z faktu, że uczestnicy badania samodzielnie raportowali ilość spożycia kawy. Ponieważ dane zebrane zostały wyłącznie Amerykanów, zapowiadają, że będą kontynuować prace, ponieważ chcą sprawdzić, czy podobna zależność występuje także  wśród  innych populacjach.  

W jaki sposób objawia się przewlekła choroba nerek?

Naukowcy zidentyfikowali we krwi aż 41 metabolitów, których poziom jest związany ze spożyciem kawy. Udało im się ustalić, że  glikochenodeoksycholan – lipid, który jest  zaangażowany w pierwotny metabolizm kwasów żółciowych, może korzystnie wpłynąć na wyniki zdrowotne. Z kolei dwa inne, takie jak siarczan O-metylokatecholu i siarczan 3-metylu katecholu – ksenobiotyki zaangażowane w metabolizm benzoesanów – mogą być potencjalnie  szkodliwe dla nerek. Metabolity te były  istotnie związane z wyższym ryzykiem rozwoju PChN, czyli przewlekłej choroby nerek (CKD, ang. Chronic Kidney Disease)

Funkcją nerek jest filtrowanie odpadów i nadmiaru płynów z krwi, które są następnie usuwane wraz z moczem. Przewlekła choroba nerek polega na stopniowej utracie ich czynności. We wczesnych stadiach choroba może dawać niewiele objawów, dlatego wielu pacjentów nie zdaje sobie sprawy z jej istnienia. Zaburzenia równowagi mineralnej, które powstają  w wyniku postępującego uszkodzenia nerek, mogą prowadzić do innych problemów zdrowotnych, takich jak  choroby serca, choroby kości, gromadzenie się wapnia w tętnicach i udar mózgu. W  bardziej zaawansowanych stadiach choroby pacjenci mogą potrzebować dializowania lub wymagać przeszczepu.

Kofeina może zapobiegać kamieniom nerkowym

Tworzenie się kamieni nerkowych jest częstym problemem. Szacuje się, że ten problem dotyka 15% ludzi na Świecie. Naukowcy ze Szwecji informują, że regularne picie kawy zmniejsza ryzyko ich powstawania. Badanie opublikowane w czasopiśmie „American Journal of Kidney Diseases” to pierwsza analiza, w której rozpatrywano tę zależność z perspektywy genetycznej. Uczenia z Instytutu Karolińska w Sztokholmie i Uniwersytetu w Uppsali wykorzystali dane od łącznie 571 657 uczestników z kamieniami nerkowymi, które pochodziły od  395 044 uczestników brytyjskiego badania „Biobank” w Brytanii i 176 613 uczestników fińskiego badania „FinnGen”.

Współautorka badania, dr Susanna C. Larsson powiedziała, że ich odkrycie pokazuje, że przejście od 1 do 1,5 filiżanki kawy dziennie  zmniejsza ryzyko kamieni nerkowych o 40%. Okazuje się, że zawarta w kawie kofeina, zwiększa przepływ moczu, co stanowi ważny czynnik  chroniący przed rozwojem kamieni nerkowych. Co więcej, może zmniejszać też przyczepność kryształu szczawianu wapnia do komórek nerkowych.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • W jaki sposób dieta wpływa na komórki nowotworowe?

  To, co jemy i pijemy, może wpływać na nasze zdrowie na wiele sposobów. Naukowcy z Massachusetts Institute of technology (MIT) dowodzą, że interwencje dietetyczne mogą pomóc spowolnić wzrost nowotworów. Według ekspertów przyczynia się do tego niski indeks glikemiczny spożywanych pokarmów.  

 • Mikroorganizmy jelitowe mają wpływ na zdrowie psychiczne dzieci

  Oś mózgowo-jelitowa jest siecią neuronów, które łączą centralny układ nerwowy z przewodem pokarmowym. Komunikacja między tymi dwoma układami następuje dwukierunkowo na drodze hormonalnej, nerwowej, metabolicznej i immunologicznej.  Jednym z kluczowych elementów tej współpracy jest mikroflora jelitowa, na której stan wpływa szereg czynników. Według najnowszych badań naukowych zaburzenia mikroflory jelitowej mogą być przyczyną problemów natury behawioralnej u dzieci.  

 • Naukowcy z Gdańska opracowali precyzyjną metodę identyfikacji bakterii z rodzaju Staphylococcus

  Naukowcy z Politechniki Gdańskiej i Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego opracowali sposób na określenie gatunku bakterii z rodzaju gronkowców. Szerokie wykorzystanie antybiotyków sprawiło, że drobnoustroje wytworzyły różne mechanizmy ochronne i uodparniały się na działanie leków. Dokładna znajomość patogenu jest pomocna przy wyborze terapii i może poprawić efektywność leczenia.

 • Czym jest 1-MNA? Jak może pomóc pacjentom wracającym do zdrowia po infekcji SARS-CoV-2?

  Wstępne badania wykazały, że podawanie suplementu zawierającego 1-MNA, pozyskiwanego w łódzkich laboratoriach firmy Pharmena, może poprawiać wydolność pacjentów zmagających się z objawami tzw. długiego Covid-u.

 • Konferencja „Choroby zakaźne 2021”. Jak eksperci podsumowują poprzedni rok?

  Specjaliści podkreślają, że choroby zakaźne wymagają stałego nadzoru epidemiologicznego. Chociaż w ostatnim czasie za sprawą panującej pandemii COVID-19 przyćmił inne schorzenia, to nie można o nich zapominać. Na konferencji „Choroby zakaźne 2021”, która odbyła się pod koniec listopada, eksperci podsumowali, z jakimi problemami przyszło zmagać się lekarzom i pacjentom w ciągu poprzedniego roku.

 • Terapia fagowa – wykazuje potencjał w leczeniu szigelozy

  Wraz z rosnącą opornością bakterii na antybiotyki rośnie zainteresowanie alternatywami metodami leczenia, takimi jak terapia fagowa. Na czym ona polega? W jaki sposób może pomóc w leczeniu infekcji wywołanej przez bakterie z rodziny Shigella?

 • Zidentyfikowano nowy cel w leczeniu gruźlicy

  Prątki gruźlicy (łac. Mycobacterium tuberculosis) są poważnym zagrożeniem z perspektywy zdrowia publicznego. W przypadku infekcji leczenie antybiotykami jest możliwe, ale zazwyczaj trudne i długotrwałe. Lekooporne szczepy stały się problemem w wielu regionach świata. Z tego powodu poszukuje się nowych terapii, które będą eliminować patogen poprzez nowe mechanizmy.

 • Szczepinka senolityczna. Powstał eksperymentalny preparat przeciw starzeniu się

  „Szczepionka na starość" coraz bliżej? Według najnowszych wyników badań japońskiego zespołu naukowców udało się wyeliminować starzejące się komórki z ciał myszy, dzięki czemu ich życie się wydłużyło. Zatrzymano także rozwijającą się chorobę cywilizacyjną związaną z wiekiem – miażdżycę.  Na czym polegał ten projekt i kiedy szczepionka przedłużająca życie będzie mogła być podawana ludziom?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij