Jak kawa wpływa na zdrowie nerek? Najnowsze wyniki badań
Najnowsze wyniki badań dotyczące wpływu kawy na funkcję nerek potwierdzają, że przejście od 1 do 1,5 filiżanki kawy dziennie zmniejsza ryzyko kamieni nerkowych o 40%. Naukowcy przypisuję tę właściwość zawartej w kawie kofeinie, która odpowiada za zwiększenie przepływ moczu, co stanowi ważny czynnik chroniący przed rozwojem kamieni nerkowych.
Żywność i napoje mogą mieć istotny wpływ na zdrowie nerek, ale mechanizmy biologiczne za tym stojące często pozostają niejasne. Naukowcy Johns Hopkins Bloomberg School of Public Health w Waszyngtonie postanowili przyjrzeć się molekularnym skutkom picia kawy. Wyniki ich najnowszego badania zostały opublikowane w „Clinical Journal of the American Society of Nephrology”.
Kawa a ryzyko chorób nerek. Czy istnieje związek?
Ostatnio naukowcy z Johns Hopkins Bloomberg School of Public Health wykorzystali profilowanie metabolomiczne do zidentyfikowania mechanizmów molekularnych leżących u podstaw tego pozornego związku. Przeanalizowali metabolity krwi z dwóch różnych grup — uczestników badania Atherosclerosis Risk in Communities (ARIC) i Bogalusa Heart Study (BHS). Naukowcy twierdzą, że odkrycia są „zaskakujące" ze względu na wcześniejsze dowody sugerujące, że kawa jest korzystna dla czynności nerek. Powszechnie przyjmuje się, że kawa korzystnie wpływa na nasze zdrowie, ale najnowsza praca zespołu, sugeruje, że „istnieją potencjalnie szkodliwe aspekty konsumpcji kawy”
Główna badaczka Casey M. Rebholz, profesor nadzwyczajny na wydziale epidemiologii w Johns Hopkins Bloomberg School, powiedziała, że poprzednie badania, które prowadziła, dowiodły, że „osoby, które spożywały większe ilości kawy, miały mniejsze ryzyko zachorowania z powodu dysfunkcji nerek”. Najsilniejszą odwrotną zależność zaobserwowano u tych, którzy spożywali trzy lub więcej filiżanek kawy dziennie ".
Naukowcy będą musieli przeprowadzić dalsze testy, aby potwierdzić swoje odkrycie. Nie uwzględnili różnic, które wniknęły z faktu, że uczestnicy badania samodzielnie raportowali ilość spożycia kawy. Ponieważ dane zebrane zostały wyłącznie Amerykanów, zapowiadają, że będą kontynuować prace, ponieważ chcą sprawdzić, czy podobna zależność występuje także wśród innych populacjach.
W jaki sposób objawia się przewlekła choroba nerek?
Naukowcy zidentyfikowali we krwi aż 41 metabolitów, których poziom jest związany ze spożyciem kawy. Udało im się ustalić, że glikochenodeoksycholan – lipid, który jest zaangażowany w pierwotny metabolizm kwasów żółciowych, może korzystnie wpłynąć na wyniki zdrowotne. Z kolei dwa inne, takie jak siarczan O-metylokatecholu i siarczan 3-metylu katecholu – ksenobiotyki zaangażowane w metabolizm benzoesanów – mogą być potencjalnie szkodliwe dla nerek. Metabolity te były istotnie związane z wyższym ryzykiem rozwoju PChN, czyli przewlekłej choroby nerek (CKD, ang. Chronic Kidney Disease)
Funkcją nerek jest filtrowanie odpadów i nadmiaru płynów z krwi, które są następnie usuwane wraz z moczem. Przewlekła choroba nerek polega na stopniowej utracie ich czynności. We wczesnych stadiach choroba może dawać niewiele objawów, dlatego wielu pacjentów nie zdaje sobie sprawy z jej istnienia. Zaburzenia równowagi mineralnej, które powstają w wyniku postępującego uszkodzenia nerek, mogą prowadzić do innych problemów zdrowotnych, takich jak choroby serca, choroby kości, gromadzenie się wapnia w tętnicach i udar mózgu. W bardziej zaawansowanych stadiach choroby pacjenci mogą potrzebować dializowania lub wymagać przeszczepu.
Kofeina może zapobiegać kamieniom nerkowym
Tworzenie się kamieni nerkowych jest częstym problemem. Szacuje się, że ten problem dotyka 15% ludzi na Świecie. Naukowcy ze Szwecji informują, że regularne picie kawy zmniejsza ryzyko ich powstawania. Badanie opublikowane w czasopiśmie „American Journal of Kidney Diseases” to pierwsza analiza, w której rozpatrywano tę zależność z perspektywy genetycznej. Uczenia z Instytutu Karolińska w Sztokholmie i Uniwersytetu w Uppsali wykorzystali dane od łącznie 571 657 uczestników z kamieniami nerkowymi, które pochodziły od 395 044 uczestników brytyjskiego badania „Biobank” w Brytanii i 176 613 uczestników fińskiego badania „FinnGen”.