Picie kawy zmniejsza ryzyko chorób nerek o ponad 23% – najnowsze wyniki badań
Niedawno naukowcy z kilku ośrodków naukowych w Stanach Zjednoczonych zbadali wpływ spożycia kawy na ostre uszkodzenie nerek (AKI). Udowodniono, że osoby, które piły kawę w dowolnej ilości, miały o ponad 10% mniejsze ryzyko rozwoju AKI, w porównaniu do osób, które nie spożywały napoju. Badacze zauważyli,że kawa może wpływać na wystąpienie tej choroby dzięki bioaktywnym związkom w niej zawartym, takim jak np. kofeina.
Naukowcy przeanalizowali wpływ picia kawy na ryzyko ostrego uszkodzenia nerek. Wyniki badań potwierdzają, że picie kawy zmniejsza ryzyko występowania tego schorzenia, przy czym najlepiej jest wypijać 2–3 filiżanki dziennie. Nie do końca wiadomo, jaki mechanizm wpływa na ten stan, dlatego konieczne jest prowadzenie dalszych analiz.
Wpływ kawy na organizm człowieka
Kawa zawiera wiele korzystnych dla zdrowia związków, takich jak kofeina – m.in., pobudza, zmniejsza zmęczenie, wyostrza uwagę, zmniejsza napięcie mięśniowe; diterpeny – m.in., pobudza siłę skurczu serca czy kwas chlorogenowy – m.in. zwiększa czułość komórek na insulinę, jest przeciwutleniaczem. Badania pokazują, że nawykowe spożywanie kawy wiąże się z zapobieganiem stanom przewlekłym i zwyrodnieniowym, w tym także chorobom nowotworowym, zaburzeniom kardiologicznym, cukrzycy czy chorobie Parkinsona. Ostatnie badania wskazują także na wpływ kofeiny na czynność nerek, precyzyjniej mówiąc na obniżenie ryzyka wystąpienia przewlekłej choroby nerek.
Kawa a choroby nerek
Niedawno naukowcy z kilku ośrodków naukowych w Colorado, Baltimor i Minnesoty w Stanach Zjednoczonych zbadali wpływ spożycia kawy na ostre uszkodzenie nerek (AKI, ang. Acute Kidney Injury). AKI to stan, w którym nerki nagle tracą zupełną lub częściową funkcjonalność. WHO wskazuje to schorzenie jako problem zdrowia publicznego. Wyniki badań opublikowano w magazynie Kidney International Reports.
Jak wyglądało badanie?
Naukowcy wykorzystali dane pochodzące od ponad 14 tysięcy pacjentów, w wieku od 45. do 64. lat, którzy uprzednio brali udział w badaniu dotyczącym ryzyka wystąpienia miażdżycy. Ocenili spożycie kawy przez uczestników, wykorzystując w tym celu specjalny kwestionariusz.
Wyniki wskazały, że:
- 27% nigdy nie piło kawy,
- 14% wypija mniej niż filiżankę kawy dziennie,
- 19% wypijał 1 szklankę dziennie,
- 23% wypijał 2-3 filiżanki dziennie,
- 17% wypijało więcej niż 3 filiżanki dziennie.
Co dalej z wynikami badań nad kawą i AKI?
Według profesora Weira – specjalisty w dziedzinie chorób nefrologicznych, badanie wskazuje wprawdzie na wpływ kawy na obniżenie ryzyka zachorowania na ostre uszkodzenie nerek, niemniej nie dostarcza wskazówek dotyczących wyjaśnienia tego procesu. Badacze zaangażowani w projekt zauważyli, że kawa może wpływać na AKI dzięki bioaktywnym związkom w niej zawartym. Poprawiają one perfuzję i wykorzystanie tlenu w nerkach.
Naukowcy wskazują, że spożywanie innych napojów zawierających kofeinę, takich jak herbata czy tzw. energetyki powinno być także uznawane za potencjalny czynnik obniżający ryzyko wystąpienia ostrego zapalenia nerek. Podają również, że nie bez znaczenia mogą być dodatki używane do picia kawy, takie jak mleko, śmietanka, cukier czy słodziki. Wszelkie zależności wymagają jednak dalszych badań.