Filiżanka gorącej kawy na tle rozsypanych ziaren kawy na czarnym tle
Arkadiusz Dąbek

Picie kawy zmniejsza ryzyko chorób nerek o ponad 23% – najnowsze wyniki badań

Niedawno naukowcy z kilku ośrodków naukowych w Stanach Zjednoczonych zbadali wpływ spożycia kawy na ostre uszkodzenie nerek (AKI). Udowodniono, że osoby, które piły kawę w dowolnej ilości, miały o ponad 10% mniejsze ryzyko rozwoju AKI, w porównaniu do osób, które nie spożywały napoju. Badacze zauważyli,że kawa może wpływać na wystąpienie tej choroby dzięki bioaktywnym związkom w niej zawartym, takim jak np. kofeina.

Naukowcy przeanalizowali wpływ picia kawy na ryzyko ostrego uszkodzenia nerek. Wyniki badań potwierdzają, że picie kawy zmniejsza ryzyko występowania tego  schorzenia, przy czym najlepiej jest wypijać 2–3 filiżanki dziennie. Nie do końca wiadomo, jaki mechanizm wpływa na ten stan, dlatego konieczne jest prowadzenie dalszych analiz.

Wpływ kawy na organizm człowieka

Kawa zawiera wiele korzystnych dla zdrowia związków, takich jak kofeina – m.in., pobudza, zmniejsza zmęczenie, wyostrza uwagę, zmniejsza napięcie mięśniowe; diterpeny – m.in., pobudza siłę skurczu serca czy kwas chlorogenowy – m.in. zwiększa czułość komórek na insulinę, jest przeciwutleniaczem. Badania pokazują, że nawykowe spożywanie kawy wiąże się z zapobieganiem stanom przewlekłym i zwyrodnieniowym, w tym także chorobom nowotworowym, zaburzeniom kardiologicznym, cukrzycy czy chorobie Parkinsona. Ostatnie badania wskazują także na wpływ kofeiny na czynność nerek, precyzyjniej mówiąc na obniżenie ryzyka wystąpienia przewlekłej choroby nerek.

Kawa a choroby nerek

Niedawno naukowcy z kilku ośrodków naukowych w Colorado, Baltimor i Minnesoty w Stanach Zjednoczonych zbadali wpływ spożycia kawy na ostre uszkodzenie nerek (AKI, ang. Acute Kidney Injury). AKI to stan, w którym nerki nagle tracą zupełną lub częściową funkcjonalność. WHO wskazuje to schorzenie jako problem zdrowia publicznego. Wyniki badań opublikowano w magazynie Kidney International Reports.

Udowodniono, że osoby, które piły kawę w dowolnej ilości, miały o 11% mniejsze ryzyko rozwoju ostrego uszkodzenia nerek, w porównaniu do osób, które nie spożywały napoju. Dostrzeżono również, że najlepsze rezultaty dotyczyły osób, które piły kawę w ilości 2–3 filiżanek dziennie. U nich ryzyko oceniono jako najniższe. Wniosek jest zatem taki, że nie tylko sama kawa wpływa na obniżenie ryzyka, ale przede wszystkim jej ilość.

Polecane dla Ciebie

Jak wyglądało badanie?

Naukowcy wykorzystali dane pochodzące od ponad 14 tysięcy pacjentów, w wieku od 45. do 64. lat, którzy uprzednio brali udział w badaniu dotyczącym ryzyka wystąpienia miażdżycy. Ocenili spożycie kawy przez uczestników, wykorzystując w tym celu specjalny kwestionariusz.

Wyniki wskazały, że:

 • 27% nigdy nie piło kawy,
 • 14% wypija mniej niż filiżankę kawy dziennie,
 • 19% wypijał 1 szklankę dziennie,
 • 23% wypijał 2-3 filiżanki dziennie,
 • 17% wypijało więcej niż 3 filiżanki dziennie.

Co dalej z wynikami badań nad kawą i AKI?

Według profesora Weira – specjalisty w dziedzinie chorób nefrologicznych, badanie wskazuje wprawdzie na wpływ kawy na obniżenie ryzyka zachorowania na ostre uszkodzenie nerek, niemniej nie dostarcza wskazówek dotyczących wyjaśnienia tego procesu. Badacze zaangażowani w projekt zauważyli, że kawa może wpływać na AKI dzięki bioaktywnym związkom w niej zawartym. Poprawiają one perfuzję i wykorzystanie tlenu w nerkach.

Dowiedz się więcej i przeczytaj artykuł o tym, jakie są przyczyny i objawy chorych nerek

Naukowcy wskazują, że spożywanie innych napojów zawierających kofeinę, takich jak herbata czy tzw. energetyki powinno być także uznawane za potencjalny czynnik obniżający ryzyko wystąpienia ostrego zapalenia nerek. Podają również, że nie bez znaczenia mogą być dodatki używane do picia kawy, takie jak mleko, śmietanka, cukier czy słodziki. Wszelkie zależności wymagają jednak dalszych badań.

1. Tommerdahl K. L. i in., Coffee Consumption May Mitigate the Risk for Acute Kidney Injury: Results From the Atherosclerosis Risk in Communities Study, „Kireports Kidney Insternational Report", 7 (7) 2022 r.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Probiotyki i kiszonki lekiem na halitozę

  Najnowsze badania nad problemem halitozy pokazują, że stosowanie probiotyków w formie bakterii Gram-dodatnich może pomóc w walce z tą przykrą przypadłością. Czy drobnoustroje probiotyczne rozwiązują problem raz na zawsze?

 • Dlaczego wciąż nie ma tabletek antykoncepcyjnych dla mężczyzn?

  Doustne tabletki antykoncepcyjne dla kobiet są używane od lat 60. XX wieku, być może też z tego powodu wciąż pojawia się pytanie – dlaczego nadal nie ma doustnych środków antykoncepcyjnych dla mężczyzn? Pomimo wielu lat obiecujących badań i wyników prób laboratoryjnych wydaje się, że świat nauki nie zbliżył się w sposób znaczący do osiągnięcia tego celu. Dlaczego?

 • Suplementy, które mogą zmniejszyć uczucie lęku – glicynian magnezu, szafran, witamina D (część 1.)

  Suplementy nie zastąpią kompleksowego leczenia zaburzeń lękowych, niemniej istnieją takie, którymi dobrze jest wspierać swój organizm podczas terapii – niezależnie od tego, jaką wybierzemy. Jeśli obserwujemy u siebie poważne objawy lęku, warto skonsultować się z lekarzem, psychologiem lub innym specjalistą, który pomoże opracować indywidualny plan leczenia, w tym ewentualne stosowanie suplementacji. Które suplementy mogą wesprzeć pacjenta w walce z zaburzeniami lękowymi?

 • Karmienie piersią – weganizm nie zmniejsza ilości niektórych składników odżywczych

  Naukowcy twierdzą, że mleko matki będącej na diecie wegańskiej zawiera wystarczającą ilość witaminy B2 i karnityny. Badania przeciwstawiają się wcześniejszym wynikom eksperymentów, które wykazały, że mleko mam weganek nie zawiera niektórych niezbędnych składników odżywczych. Eksperci uważają jednak, że matki na diecie wegańskiej nadal muszą się upewniać, że spożywają odpowiednią ilość kalorii, składników odżywczych oraz witamin i minerałów, które są niezbędne dla zdrowia niemowlęcia i ich samych.

 • Czy nanokryształy celulozy ochronią nas przed komarami?

  Komary są nosicielami wielu groźnych dla człowieka chorób, dlatego też naukowcy nie ustają w poszukiwaniu sposobów na ograniczenie ich rozprzestrzeniania się. Dostępne na rynku repelenty, choć odstraszają owady, nie mają stuprocentowej skuteczności. Być może już niedługo będziemy mogli korzystać z niezawodnych preparatów na komary zawierających nanokryształy celulozy. Dowiedz się, jak one działają.

 • Niedobór witaminy D związany ze zwiększonym ryzykiem rozwoju długiego COVID-19

  Wyniki najnowszego badania jasno wskazują, że osoby z niskim poziomem witaminy D, będące po hospitalizacji z powodu zakażenia koronawirusem, są bardziej narażone na długi COVID-19 w porównaniu do pacjentów bez niedoboru tej witaminy. Eksperyment został zaplanowany w taki sposób, aby usunąć jak najwięcej nieznanych zmiennych, które mogłyby wpłynąć na efekt końcowy. Dzięki temu wyniki analiz są dużo bardziej wiarygodne niż poprzednie badania prowadzone w tym zakresie. Niekontrolowane zmienne w badaniach nad witaminą D i długotrwałym COVID-19 są trudne do wyjaśnienia.

 • Jakie są alternatywy dla picia kawy?

  Kawa jest dla wielu ludzi pierwszym napojem, po który sięgają zaraz po przebudzeniu. Zdarza się, że kofeina zawarta w kawie wywołuje nerwowość i nadmierne pobudzenie, kłopoty z trawieniem lub bóle głowy, a to tylko początek często wymienianych minusów związanych z piciem tego popularnego napoju. Dla tych osób, które chciałyby spróbować zamienić kawę na coś innego, przygotowaliśmy zestawienie zdrowszych alternatyw.

 • Makroelementy – jaką rolę odgrywają w organizmie człowieka?

  Makroelementy to termin odnoszący się do składników odżywczych, których organizm potrzebuje w większych ilościach, aby funkcjonować prawidłowo. Należą do nich na przykład węglowodany, białka i tłuszcze. Są kluczowymi składnikami diety i pełnią istotne role. Inne ważne dla człowieka makroelementy to: magnez, potas czy wapń.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij