Furaginum Hasco MAX, 100 mg, tabletki, 30 szt.

furagina, tabletka, infekcja, zakażenie

11,99 zł
Cena za szt.: 0,40 zł

Formy dostawy dla tego produktu

Opcja niedostępna? Sprawdź dlaczego

O produkcie

Podmiot odpowiedzialny

PRZEDSIĘBIORSTWO PRODUKCJI FARMACEUTYCZNEJ HASCO-LEK S.A.
Żmigrodzka 242 E
51-131 Wrocław

Opis

Tabletki Furaginum Hasco MAX to lek hamujący rozwój bakterii odpowiedzialnych za infekcje dróg moczowych. Lek zawiera furaginę i stosuje się go w ostrych, jak również nawracających niepowikłanych zakażeniach dolnych dróg moczowych. Furaginum Hasco MAX przeznaczony jest dla dorosłych oraz dzieci w wieku powyżej 15 lat.

Skład

Substancją czynną leku jest furazydyną (Furazidinum), inaczej nazywana furaginą.

1 tabletka zawiera 100 mg furaginy.

Substancje pomocnicze: skrobia żelowana, kukurydziana, sacharoza, krzemionka koloidalna bezwodna, kwas stearynowy 50.

Dawkowanie

Ten lek należy zawsze stosować dokładnie tak, jak to opisano w ulotce dla pacjenta lub według zaleceń lekarza lub farmaceuty. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.

Lek należy stosować doustnie, razem z białkowymi posiłkami, dzięki czemu fugarina lepiej się wchłania. Tabletki posiadają kreskę dzielącą ją na 2 równe dawki.
Dawkowanie Furaginum Hasco MAX u dorosłych i młodzieży w wieku powyżej 15 lat zmienia się w czasie trwania leczenia. Pierwszego dnia stosuje się 1 tabletkę 4 razy dziennie, a kolejnych dniach po 1 tabletce 3 razy na dobę. Lek należy stosować przez 7 do 10 dni, jeśli po tym czasie objawy nasilają się albo nie ustępują to należy skonsultować się z lekarzem. Jeśli będzie konieczne leczenie powtórzyć można po 10 do 15 dni.

Działanie

Furaginum Hasco MAX zawiera furazydynę, hamującą rozwój bakterii powodujących zakażenia dolnych dróg moczowych.

Wskazania

Furaginum Hasco MAX stosuje się w terapii nawracających niepowikłanych, a także ostrych zakażeń dolnych dróg moczowych.

Przeciwwskazania

Nie stosować u osób z nadwrażliwością na furazydynę, pochodne nitrofuranu lub którykolwiek z pozostałych składników leku. Przeciwwskazaniem do zastosowania leku jest okres donoszonej ciąży (od 38. tygodnia) i porodu, ze względu na ryzyko wystąpienia u noworodka niedokrwistości hemolitycznej (anemii związanej z rozpadem krwinek czerwonych). Leku nie podawać osobom ze stwierdzoną niewydolnością nerek czy poilneuropatią.

Działania niepożądane

Jak każdy lek, lek ten może powodować działania niepożądane, chociaż nie u każdego one wystąpią.

Często występujące działania niepożądane (u 1 do 10 na 100 pacjentów):nudności, nadmierne oddawanie gazów; bóle głowy.

Działania niepożądane występujące nie częściej niż u 1 na 100 pacjentów: sinica, niedokrwistość megaloblastyczna (niedokrwistość z niedoboru witaminy B12 lub kwasu foliowego) lub niedokrwistość hemolityczna; zawroty głowy, senność, zaburzenia widzenia; reakcje z nadwrażliwości dotyczące układu oddechowego; reakcje ostre - objawiają się gorączką, dreszczami, kaszlem, bólami w klatce piersiowej, dusznością, wysiękiem do przestrzeni w klatce piersiowej; zaparcia, biegunka, objawy dyspeptyczne (np. uczucie pełności poposiłkowej, wzdęcia), bóle brzucha, wymioty, zapalenie ślinianek, zapalenie trzustki, rzekomobłoniaste zapalenie jelit; łysienie, złuszczające zapalenie skóry, rumień wielopostaciowy, zespół Stevensa-Johnsona (pęcherzowy rumień wielopostaciowy); gorączka, dreszcze, złe samopoczucie, zakażenia drobnoustrojami opornymi na furaginę; świąd, pokrzywka, reakcje anafilaktyczne (nagłe reakcje alergiczne miejscowe lub ogólnoustrojowe), obrzęk naczynioruchowy (choroba skóry i tkanki podskórnej polegająca na powstawaniu ograniczonych obrzęków), wysypka; objawy polekowego zapalenia wątroby, żółtaczka cholestatyczna (wywołana przeszkodą w odpływie żółci), martwica miąższu wątroby.

Ostrzeżenia i środki ostrożności

Przy długotrwałym stosowaniu leku (6 miesięcy), należy wykonać badanie krwi (w celu kontroli liczby białych krwinek) oraz czynności nerek i wątroby.

Zastosowanie leku skonsultować z lekarzem lub farmaceutą, jeśli u pacjenta występują: zaburzenia czynności nerek, wątroby, zaburzenia układu nerwowego, zaburzenia elektrolitowe, niedobór witamin z grupy B, kwasu foliowego, gorączka, dreszcze, kaszel, bóle w klatce piersiowej, duszność.

Lek zawiera sacharozę, 28 mg w 1 tabletce, więc w przypadku pacjentów z nietolerancją niektórych cukrów przed zastosowaniem produktu leczniczego należy skonsultować się z lekarzem.

Bardziej szczegółowa lista ostrzeżeń dostępna jest w ulotce dołączonej do opakowania.

Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci.

Stosowanie innych leków

Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych przez pacjenta obecnie lub ostatnio, a także o lekach, które pacjent planuje przyjmować, w tym również o tych, które wydawane są bez recepty.

Furaginum Hasco MAX może wchodzić w interakcje z:

  • antybiotykami z grupy chinolonów (np. kwas nalidyksowy, norfloksacyna, kwas oksolinowy) − furazydyna hamuje ich działanie bakteriostatyczne,
  • antybiotykami aminoglikozydowych i tetracyklin − ponieważ nasilają działanie przeciwbakteryjne furazydyny,
  • chloramfenikolem i rystomycyną (antybiotyki) − zwiększają toksyczne działanie furazydyny na krwinki,
  • lekami zwiększającymi wydalanie kwasu moczowego, takich jak probenecyd (w dużych dawkach) lub sulfinpirazon – zmniejszają one stężenie furazydyny w moczu i mogą powodować jej kumulację w organizmie, osłabiając skuteczność leczenia i zwiększając jej toksyczność,
  • lekami zobojętniającymi sok żołądkowy, zawierających trójkrzemian magnezu – zmniejszają wchłanianie furazydyny,
  • atropiną,
  • witaminami z grupy B.

Stosowanie leku z jedzeniem i piciem

Furaginum Hasco MAX należy przyjmować doustnie podczas posiłków zawierających białko, co powoduje zwiększenie wchłaniania leku.
Należy unikać spożywania alkoholu w trakcie stosowania leku Furaginum Hasco MAX.

Ciąża i karmienie piersią

Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza, że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko powinna poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem tego leku.

Leku Furaginum Hasco MAX nie wolno stosować w pierwszych trzech miesiącach ciąży (I trymestr) ani od 38. tygodnia i w okresie porodu, gdyż furazydyna może spowodować niedokrwistość hemolityczną u noworodka. Należy zachować szczególną ostrożność podczas stosowania w ostatnich trzech miesiącach ciąży (III trymestr).
Leku Furaginum Hasco MAX nie należy stosować w okresie karmienia piersią. Furazydyna przenika do mleka kobiecego i może zaszkodzić karmionemu piersią dziecku.

Wpływ na badania laboratoryjne

Podczas stosowania furazydyny wyniki oznaczeń glukozy w moczu z użyciem roztworów Benedicta i Fehlinga mogą być fałszywie dodatnie. Wyniki oznaczeń glukozy w moczu wykonywanych metodami enzymatycznymi są zwykle prawidłowe.

Wpływ na płodność

Furazydyna zawarta w leku Furaginum Hasco MAX może niekorzystnie oddziaływać na czynność jąder, powodując zmniejszenie ruchliwości plemników i niekorzystne zmiany w ich budowie oraz zmniejszać ogólną ilość ejakulatu.

Stosowanie leku u dzieci i młodzieży

Nie podawać dzieciom w wieku poniżej 15 lat.

Prowadzenie pojazdów i obsługa maszyn

U niektórych pacjentów mogą wystąpić działania niepożądane, mogące wpływać na zdolność prowadzenia pojazdów (zawroty głowy, senność, zaburzenia widzenia).

Cechy produktu

Polecane artykuły
  • Odmieniony, często nieprzyjemny zapach moczu może towarzyszyć wielu chorobom. Czasami jest objawem alarmowym, wymagającym szybkiej i rozszerzonej diagnostyki. Dzieje się tak w sytuacji, gdy mocz przyjmuje woń amoniaku lub acetonu. W pierwszym przypadku może oznaczać zakażenie układu moczowego, w drugim groźne dla zdrowia zaburzenia metaboliczne w przebiegu cukrzycy. Najczęściej jednak wyrazisty zapach moczu jest wynikiem diety lub niewystarczającego nawodnienia organizmu.

  • Ropomocz to schorzenie, które najczęściej wskazuje na zakażenie dróg moczowych, jak zapalenie cewki moczowej, zapalenie pęcherza czy odmiedniczkowe zapalenie nerek. Obecność ropy w moczu można potwierdzić poprzez wykonanie badania ogólnego moczu. Wskaże ono rodzaj bakterii, który wywołał infekcję, a ponadto w wyniku znajdzie się ilość białych krwinek, która także jest jednym z objawów ropomoczu. Jak się leczy ropomocz i czy jest to groźna choroba?

  • Krwiomocz, czyli hematuria, jest to stwierdzenie w badaniu ogólnym moczu obecności erytrocytów, czyli krwinek czerwonych. Wyróżnia się dwa rodzaje krwiomoczu: mikrohematurię oraz makrohematurie. Przyczyny krwiomoczu mogą być różne. Część z nich jest jedynie tymczasowa i niegroźna, a inne stanowią zagrożenie dla zdrowia. Co zrobić, kiedy w moczu znajduje się krew, jak wygląda leczenie krwiomoczu i czy krwiomocz w ciąży jest groźny dla dziecka?

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi
Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Umów E-Wizytę
Przeziębienie?
Umów e-wizytę!
Umów e-wizytę
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij