Ból nerek pojawia się w okolicy lędźwi, ale może promieniować do brzucha.
Olaf Bąk

Ból nerek – objawy, leczenie i przyczyny. Jak złagodzić ból nerek?

Ból nerek jest dolegliwością, która może być spowodowana różnymi czynnikami – od infekcji po choroby przewlekłe. Jeśli wystąpi, warto skonsultować się z lekarzem, aby zdiagnozować przyczynę i podjąć odpowiednie leczenie. Jakie badania wykonać, gdy bolą nerki? Co przyniesie ulgę w bólu?

  1. Problemy z nerkami – jakie objawy na nie wskazują?
  2. Typowe objawy bólu nerek. W którym miejscu bolą nerki?
  3. Co może powodować ból nerki? Najczęstsze przyczyny bólu nerek
  4. Kiedy zgłosić się do lekarza z bólem nerek?
  5. Ból nerek – diagnostyka. Jakie badania wykonać, gdy bolą nerki?
  6. Ból nerek – leczenie. Do jakiego lekarza się zgłosić?
  7. Jak łagodzić ból nerek? Leki i profilaktyka

Problemy z nerkami – jakie objawy na nie wskazują?

Problemy z nerkami często objawiają się w postaci bólu w okolicy lędźwiowej, który może promieniować do brzucha, ud lub pachwiny. Innymi objawami mogą być: częste oddawanie moczu, ból i pieczenie podczas mikcji, krwiomocz (obecność krwi w moczu), gorączka i dreszcze, nudności, wymioty oraz ogólne osłabienie organizmu. Te symptomy mogą wskazywać na różne choroby nerek, dlatego ważne jest szybkie rozpoznanie i leczenie.

Typowe objawy bólu nerek. W którym miejscu bolą nerki?

Ból nerek zwykle lokalizuje się w okolicy lędźwiowej, po obu stronach kręgosłupa, na wysokości dolnych żeber. Może być to ból tępy i ciągły lub ostry i przeszywający. Czasami ból może promieniować do pachwiny, brzucha lub ud, co może sugerować, że problem dotyczy nie tylko nerek, ale także innych struktur anatomicznych w tej okolicy.

Powiązane produkty

Co może powodować ból nerki? Najczęstsze przyczyny bólu nerek

Ból nerek może mieć różnorodne podłoże. Do najczęstszych przyczyn należą kamienie nerkowe, które mogą wywoływać silny ból podczas przemieszczania się przez moczowody, oraz infekcje dróg moczowych, które mogą prowadzić do zakażenia nerek (odmiedniczkowe zapalenie nerek). Źródłem dolegliwości mogą być też choroby przewlekłe takie jak nefropatia cukrzycowa powodująca uszkodzenie nerek. Ponadto ból nerek może być również spowodowany przez urazy lub nowotwór.

Kiedy zgłosić się do lekarza z bólem nerek?

Jeśli doświadczasz bólu nerek, zwłaszcza gdy jest on silny lub towarzyszą mu dodatkowe objawy, np. krwiomocz, gorączka lub nudności, powinieneś niezwłocznie zgłosić się do lekarza. Jest to szczególnie ważne w przypadku osób z istniejącymi problemami zdrowotnymi takimi jak cukrzyca lub choroby serca.

Ból nerek – diagnostyka. Jakie badania wykonać, gdy bolą nerki?

Diagnostyka bólu nerek zwykle rozpoczyna się od wywiadu lekarskiego i badania fizykalnego. Następnie wykonuje się badania laboratoryjne – oznaczenie parametrów krwi i moczu – aby wykryć ewentualne infekcje lub uszkodzenia nerek. USG nerek jest kolejnym istotnym badaniem, które pomaga w ocenie struktury nerek i wykryciu kamieni lub innych nieprawidłowości. W niektórych przypadkach może być konieczne wykonanie tomografii komputerowej lub urografii.

PRODUKTY Z PARACETAMOLEM

PRODUKTY Z IBUPROFENEM

PREPARATY NA KAMICĘ NERKOWĄ

Ból nerek – leczenie. Do jakiego lekarza się zgłosić?

Leczenie bólu nerek zależy od jego przyczyny. W przypadku infekcji stosuje się antybiotyki, a w przypadku kamieni nerkowych konieczne może być przeprowadzenie leczenia operacyjnego lub litotrypsji (rozbicie kamieni za pomocą fal uderzeniowych). W leczeniu bólu nerek najczęściej zaleca się konsultację z urologiem, który specjalizuje się w chorobach układu moczowego. W niektórych przypadkach może być również konieczna konsultacja z nefrologiem, jeśli problem dotyczy funkcji nerek.

Jak łagodzić ból nerek? Leki i profilaktyka

Łagodzenie bólu nerek może obejmować stosowanie leków przeciwbólowych takich jak niesteroidowe leki przeciwzapalne (np. ibuprofen), które pomogą zmniejszyć ból i stan zapalny. Ważna jest również profilaktyka, która polega na utrzymaniu odpowiedniej diety, piciu dużej ilości wody i unikaniu czynników ryzyka takich jak nadwaga lub palenie tytoniu. Ponadto regularne kontrole zdrowia mogą pomóc w wczesnym wykryciu potencjalnych problemów z nerkami.

  1. M. Babicki, Polineuropatia – definicja, przyczyny, diagnostyka oraz możliwości leczenia, „Lekarz POZ” 2023, t. 9, nr 2.
  2. A. Kołodziej, J. Dembowski, J. Lorenz, M. Wróbel, R. Zdrojowy, T. Niezgoda, Układ moczowy - ostre stany chorobowe, „Przewodnik Lekarza” 2003, t. 6, nr 6.
  3. M. Sygut-Mirek, Zaostrzenie reumatoidalnego zapalenia stawów pogarsza czynność nerek, „Kurier Medyczny” 2024, nr 7.
  4. A. Borkowski, Postępowanie diagnostyczne u chorych z guzami nerek oraz jego wpływ na sposób leczenia, „Przewodnik Lekarza” 2001, t. 4, nr 10.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Zapalenie nerek – rodzaje, przyczyny, objawy, leczenie ostrego i przewlekłego zapalenia nerek

    Zapalenia nerek stanowią niejednorodną grupę chorób, których cechą charakterystyczną jest obecność stanu zapalnego jednej lub obu nerek. Ze względu na niezwykle ważne funkcje pełnione w organizmie przez nerki, choroby dotyczące tego narządu mogą bardzo negatywnie wpływać na stan pacjenta, doprowadzając niekiedy do bardzo poważnych konsekwencji zdrowotnych. Zapalenie nerek może mieć wiele przyczyn i dotyczyć różnych części tego narządu. Objawy zapalenia nerek bywają rozmaite i zależą od rodzaju choroby.

  • Śródmiąższowe zapalenie nerek – przyczyny, objawy, leczenie

    Śródmiąższowe zapalenie nerek może przebiegać bezobjawowo, stopniowo niszcząc narząd. Ten stan jest najczęściej wywołany długotrwałym przyjmowaniem popularnych leków bez recepty, takich jak paracetamol, ibuprofen i kwas acetylosalicylowy, niemniej antybiotyki również mogą przyczyniać się do rozwoju tej choroby. Jak właściwie rozpoznać ostre cewkowo-śródmiąższowe zapalenie nerek, jak wygląda leczenie i czego unikać, żeby mieć zdrowe nerki? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w niniejszym artykule.

  • Kłębuszkowe zapalenie nerek – rodzaje, przyczyny, objawy, leczenie

    Kłębuszkowe zapalenie nerek to następstwo infekcji wirusowych lub bakteryjnych gardła, np. anginy, szkarlatyny, ospy wietrznej lub dermatoz. Bakterie, które wywołują chorobę to paciorkowce, pneumokoki, meningokoki i gronkowce. Wirusem jest wirus VZV ospy. Wyjątkowo narażoną na kłębuszkowe zapalenie nerek grupą są dzieci, a wynika to z nie w pełni dojrzałego układu odporności. Jakie są sposoby leczenia, jak zapobiegać kłębuszkowemu zapaleniu nerek i jakie badania należy wykonać, żeby sprawdzić stan nerek? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w niniejszym artykule.

  • Dieta w niewydolności nerek – zasady, suplementacja, produkty, przepisy, jadłospis

    Jaką dietę przy niewydolności nerek powinno się stosować? Niewydolność nerek jest chorobą cywilizacyjną, która dotyka kilka milionów Polaków. Często diagnozowana jest na etapie, kiedy uszkodzenia narządu są znaczące i stosowanie restrykcyjnej diety jest absolutną koniecznością. Niewydolność nerek wiąże się z tym, że organy te nie dają sobie rady z oczyszczaniem organizmu z toksyn (produktów przemiany materii). Do tych substancji należą między innymi potas, sód, fosfor i produkty przemiany białek.

  • Torbiel na nerce – leczenie i objawy

    Nerki spełniają w organizmie bardzo ważne funkcje. To one odpowiedzialne są za wydalanie z moczem szkodliwych produktów przemiany materii, jak również wywierają znaczący wpływ na równowagę kwasowo-zasadową naszego organizmu. Wpływają też na ciśnienie tętnicze krwi, co odbywa się za pomocą układu renina-angiotensyna-aldosteron oraz na prawidłową ertytropoezę, czyli na prawidłowe namnażanie i różnicowanie się erytrocytów, czyli czerwonych krwinek. Torbiel nerki (lub inaczej cysta nerki) to patologiczna przestrzeń składająca się z jednej lub większej ilości komór, która wypełniona jest płynem. Torbiel nerki może wystąpić zarówno u mężczyzny, jak i u kobiety.

  • Mocznica – objawy, przyczyny, leczenie

    Mocznica to krańcowe stadium niewydolności nerek cechujące się dużymi stężeniami mocznika i kreatyniny we krwi, niewyrównaną kwasicą nieoddechową oraz powikłaniami przewlekłej choroby nerek (PChN). PChN jest bardzo częstym schorzeniem internistycznym, w którym dochodzi do stopniowego uszkodzenia nerek, a co za tym idzie – spadku ich wydolności.

  • Ból nerki w ciąży – przyczyny, leczenie, domowe sposoby

    Ból nerek w czasie ciąży, tak jak każdy inne zaburzenie fizjologiczne, nie powinien być bagatelizowany. Kobiety ciężarne, które odczuwają m.in. kłujący ostry ból w okolicy dołu pleców i mają gorączkę, koniecznie powinny skonsultować swój stan z lekarzem. Leczenie nerek z użyciem antybiotyków lub leków przeciwbólowych i przeciwzapalnych, powinno odbywać się zawsze pod kontrolą lekarza i mieć miejsce jedynie w uzasadnionych przypadkach. Warto dodać, że nie istnieją domowe sposoby na ból nerki, które zupełnie wyeliminowały dolegliwość, niemniej istnieją takie, które mogą pomóc osłabić dolegliwości. Jakie to sposoby i jak wygląda leczenie ciężarnych z chorobą nerek? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w niniejszym artykule.

  • Jak interpretować wyniki badania moczu?

    Najprostszym badaniem, które umożliwia wykrycie nieprawidłowości w układzie moczowym, jest badanie ogólne moczu. Jest to badanie, które w pierwszej kolejności wykonuje się np. przy podejrzeniu zakażenia w układzie moczowym czy też kamicy moczowej. Badanie jest proste do wykonania, a nieprawidłowości, które ewentualnie w nim się stwierdzi, umożliwiają postawienie ostatecznej diagnozy lub ukierunkowują lekarza do przeprowadzenia dalszej diagnostyki, np. do zlecenia badań obrazowych jak usg jamy brzusznej z oceną układu moczowego.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl