Prawidłowa psa - kąpiel, higiena, czesanie. Jak dbać o pupila?
Mąłgorzata Bagińska_doz_autor

Pielęgnacja psa – jak dbać o sierść, pazury i higienę czworonoga

Regularne wizyty u lekarza weterynarii, szczepienia, badania okresowe i odpowiednia dieta to podstawy opieki nad psem. W utrzymaniu dobrostanu zwierzęcia ogromną rolę grają również higiena i odpowiednia pielęgnacja.

  1. Pielęgnacja psa – groomer czy opiekun?
  2. Pielęgnacja psich łap – jak obcinać pazury?
  3. Higiena psich zębów – pielęgnacja jamy ustnej
  4. Pielęgnacja sierści psa – czesanie
  5. Jak kąpać psa i jaki szampon wybrać?
  6. Pielęgnacja oczu i uszu psa
  7. Zabiegi pielęgnacyjne – obowiązek opiekuna psa

Pielęgnacja psa – groomer czy opiekun?

Okresową pielęgnację psa, czyli kąpiel, strzyżenie czy przycięcie pazurów, można zlecić groomerowi. Jest to osoba znana też jako „psi fryzjer”, która kompleksowo i profesjonalnie zajmie się pupilem. Wadą takiego rozwiązania może być cena wizyty lub ograniczona dostępność usług groomerskich. Większość zabiegów pielęgnacyjnych opiekun może wykonać sam w domu, pod warunkiem że wie, jak prawidłowo dbać o psa.

Pielęgnacja psich łap – jak obcinać pazury?

Obcinanie pazurów często spędza sen z powiek wielu opiekunom czworonogów. Psy z reguły nie przepadają za tym zabiegiem, ponieważ ich pazury są grube i zaokrąglone, co sprawia, że ich skracanie jest zwyczajnie nieprzyjemne. Obcinanie części rogowej nie jest bolesne, jednak gdy przypadkiem naruszy się ukrwioną część pazura, tzw. macierz, można spowodować ból i krwawienie u psa.

Zbyt głęboko obcięty pazur będzie krwawił długo i obficie – może być konieczne zabezpieczenie ranki na kilka godzin. Najlepiej zrobić to za pomocą kawałka waty lub gazy i owinąć łapę bandażem typu Flex. Po jakimś czasie naczynia krwionośne się zamkną, krwawienie ustanie, a pazur z czasem odrośnie do pierwotnego kształtu.

Powiązane produkty

Jak bezpiecznie obcinać psie pazury?

Dodatkową trudnością przy obcinaniu psich pazurów jest ich ciemny kolor, który utrudnia dostrzeżenie, gdzie zaczyna się macierz. U każdego psa wygląda to inaczej, gdyż unerwiona część pazura może mieć różną długość. Z tego względu należy obcinać pazury niewielkimi fragmentami (1-2 mm) i sprawdzać, czy w przekroju widoczna jest ciemna kropka. Jeśli ją wyraźnie widać, należy przerwać czynność, żeby nie uszkodzić macierzy. Jeśli opiekun nie czuje się wystarczająco pewnie, żeby podjąć się tego zabiegu, może odwiedzić gabinet weterynaryjny lub groomera. U niektórych psów nie ma potrzeby przycinania pazurów, ponieważ psy ścierają je naturalnie dzięki dużej masie ciała lub podczas spacerów po twardej nawierzchni.

Pielęgnacja opuszków łap psa

Latem i zimą dobrze jest zadbać o opuszki psich łap. W lecie są narażone na działanie wysokich temperatur, np. podczas spacerów po asfalcie w upalne dni, a w zimie na mróz, śnieg i sól, którą posypywane są drogi. Coraz bardziej powszechne są specjalne maści lub kremy przeznaczone do smarowania opuszków. Dzięki swojej tłustej konsystencji zimą działają jak ochronna tarcza – zapobiegają podrażnieniom, odmrożeniom i pękaniu skóry. Latem natomiast łagodzą i nawilżają suchą skórę.

Higiena psich zębów – pielęgnacja jamy ustnej

Niektóre psy, szczególnie przedstawiciele małych ras, mają tendencję do mineralizacji śliny, co w konsekwencji prowadzi do odkładania się osadu nazębnego. Najlepszą profilaktyką jest mycie psu zębów szczoteczką i specjalną pastą weterynaryjną. Tego typu pasty mają zazwyczaj mięsny smak, nie zawierają fluoru i są mocno ścierne (enzymatyczne).

Jak przyzwyczaić zwierzaka do mycia zębów?

Naukę szczotkowania zębów najlepiej rozpocząć, gdy pies jest jeszcze szczenięciem, ale dorosłego psa również można przyzwyczaić do tego zabiegu. Dobrze jest zacząć od małych kroków, np. pogłaskania w okolicy pyszczka i uniesienia wargi. Po wszystkim należy nagrodzić psa smaczkiem – niezależnie od tego, czy był w tym czasie spokojny, czy żywo zainteresowany działaniem opiekuna.

Codzienne powtarzanie tych czynności i rozszerzanie ich co jakiś czas o kolejne działania (np. przejechanie szczoteczką po jednym łuku zębów, pozwolenie psu posmakować pasty itp.) pozwolą psu oswoić się ze szczotkowaniem zębów i finalnie uznać je za część swojej rutyny.

Jak często myć zęby psa?

Mycie zębów powinno odbywać się codziennie, raz dziennie – pora nie ma znaczenia, ponieważ psy po umyciu zębów mogą dalej bez przeszkód spożywać pokarm. Za każdym razem pies powinien być nagrodzony. Jest to metoda pozytywnego wzmocnienia, która w sposób możliwie bezstresowy pozwala nauczyć psa nowych czynności.

Pielęgnacja sierści psa – czesanie

Nie wszystkie psy wymagają regularnego czesania, jednak w przypadku psów o długiej sierści jest to konieczne. Należy zwrócić szczególną uwagę na dokładne wyczesanie sierści w okolicy pach i ogona, choć dla psa są to niestety najmniej przyjemne obszary do wykonywania tego typu czynności. Pod pachami mogą tworzyć się kołtuny, które w bolesny sposób ciągną delikatną skórę, natomiast w okolicy ogona i odbytu skołtuniona sierść stwarza dobre środowisko do rozwoju bakterii.

Część psów wymaga częstszego wyczesywania w porze wymiany futra ze względu na gubienie podszerstka. Niewyczesana warstwa martwego podszerstka będzie zalegać w sierści i blokować dostęp powietrza do skóry. Może to skutkować infekcjami bakteryjnymi, stanami zapalnymi czy podrażnieniem skóry.

Jak kąpać psa i jaki szampon wybrać?

Nie ma jasno określonej reguły dotyczącej częstotliwości kąpieli psa. Można to robić zawsze, gdy zajdzie taka potrzeba – np. po spacerze w błotnistym terenie lub gdy pies postanowi wytarzać się w czymś, co nie pachnie najlepiej. Trzeba jednak pamiętać, że zbyt częste kąpiele prowadzą do zmycia ze skóry naturalnej warstwy ochronnej. Może to powodować przesuszenie skóry i w konsekwencji wzmożoną produkcję sebum, podrażnienia oraz reakcje alergiczne. Znaczenie ma także wybór szamponu dla psa. Odpowiedni kosmetyk powinien być produktem przeznaczonym dla zwierząt, łagodnym dla skóry i bezzapachowym.

Pielęgnacja oczu i uszu psa

W kwestii higieny uszu sytuacja jest w zasadzie zero-jedynkowa. Jeśli nic się nie dzieje, uszy należy zostawić w spokoju, żeby nie wyjałowić ich okolicy nadmiernym przemywaniem, które może prowadzić do często nawracających infekcji. Jak zatem rozpoznać, że coś jest nie tak?

Co powinno zwrócić uwagę przy pielęgnacji uszu psa?

Jeśli pies nadmiernie trzepie głową, przechyla ją na jedną stronę lub próbuje podrapać ucho łapą, może to oznaczać problemy z uszami. Kiedy pojawia się infekcja, uszy mają też specyficzny zapach – niektórzy porównują go do zapachu wilgotnej piwnicy lub czegoś stęchłego. Fizjologicznie uszy powinny mieć zapach neutralny. W przypadku zaobserwowania niepokojących objawów należy udać się do lekarza weterynarii.

ARTYKUŁY DLA ZWIERZĄT

OBROŻE DLA PSÓW

WITAMINY DLA PSÓW

O czym pamiętać przy pielęgnacji oczu psa?

Okolica oczu jest miejscem bardzo delikatnym i wymagającym szczególnej troski – zwłaszcza u psów ras brachycefalicznych, czyli tych z krótkim pyszczkiem (shih tzu, buldogi francuskie, mopsy, pekińczyki, chow-chow, boksery, bullmastiffy). Psy tych ras mają najczęściej mocno wypukłe gałki oczne, które są bardziej narażone na wysychanie i uszkodzenia rogówki. Charakterystyczna jest również nadmierna produkcja wydzieliny z oczu, która skleja sierść, a kiedy zaschnie, staje się twarda i może uszkadzać rogówkę oka. U psów o jasnej lub białej sierści jest to bardzo dobrze widoczne – wydzielina z oczu tworzy brązowe „zacieki” na pyszczku. Okolice oczu powinno się przemywać specjalnym środkiem chociaż raz dziennie. Po spacerach, jeśli pies biegał np. po piaszczystym podłożu, można zakroplić oczy płynem fizjologicznym, żeby wspomóc ich oczyszczanie.

Objawy, których nie powinno się ignorować, to zaczerwienienie i obrzęk spojówek, nadmierne łzawienie, ropna wydzielina z oka, światłowstręt, mrużenie obu oczu lub jednego oka czy nadmierne pocieranie go łapą.

Zabiegi pielęgnacyjne – obowiązek opiekuna psa

Wykonywanie zabiegów pielęgnacyjnych u psa realnie wpływa na jego stan zdrowia. Nawet drobne zaniedbania mogą z czasem prowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych. Jeśli proste czynności mogą im zapobiec, warto wdrożyć je do codziennej rutyny.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Parwowiroza psa – przyczyny, objawy, leczenie psiego tyfusu

    Brak apetytu, osowiałość, wymioty i biegunka – to mogą być jedne z pierwszych objawów parwowirozy, czyli choroby zakaźnej, która dotyka psów. Psi tyfus może objawiać się poprzez krwotoczne zapalenie jelit lub zapalenie mięśnia sercowego, a zależy to do wieku czworonoga, gdyż drugi wariant choroby częściej dotyczy szczeniąt. Jak uchronić psa przed parwowirozą? Jak wygląda diagnostyka i leczenie parwowirozy?

  • Jak się przygotować na przybycie kociaka lub szczeniaka do domu? Co kupić?

    Moment, w którym wyczekany i wymarzony zwierzak ma pojawić się w domu, to na pewno radosne wydarzenie. Warto się na nie odpowiednio przygotować, aby uniknąć stresu czy potencjalnie niebezpiecznych sytuacji. Będzie to także pomocne w zminimalizowaniu ewentualnych zniszczeń w domu, które często są nieodłącznym elementem opieki nad młodym zwierzakiem.

  • Jakie są objawy nosówki u psa? Przyczyny, rokowanie, leczenie

    Nosówka jest chorobą zakaźną o globalnym zasięgu, która dotyczy wielu gatunków zwierząt dzikich oraz tych udomowionych. Infekcję czworonogów wywołuje CDV (ang. Canine Distemper Virus) – wirus nosówki psów. Nosówka, jak i wiele innych chorób zakaźnych, charakteryzuje się dwufalową gorączką, czyli powtórnym podwyższeniem temperatury ciała psa po wcześniejszej poprawie stanu zdrowia. Jak wygląda terapia w przypadku tej choroby i na jakie objawy nieswoiste należy zwrócić uwagę?

  • Rośliny trujące dla kota i psa. Wiosną zwróć uwagę na kwiaty w doniczce i w ogrodzie

    Wiosna to czas, gdy w domach coraz częściej pojawiają się żywe kwiaty – zarówno cięte, jak i w doniczkach. Niewiele osób jednak wie, że znaczna część tych roślin jest trująca dla psów i kotów.

  • Dirofilarioza u zwierząt – przyczyny, objawy, leczenie

    Dirofilarioza to choroba, która najczęściej dotyka psy, ale robaki mogą wywołać infekcję również u ludzi, kotów, fretek i dziko żyjących zwierząt mięsożernych. Dorosłe osobniki nicieni mogą żerować w organizmie psa nawet 4 lata, doprowadzając go do całkowitego spustoszenia i nagłej śmierci. Możliwe jest leczenie dirofilariozy, jednak wymaga to zastosowania więcej niż jednego preparatu i wielu miesięcy walki z chorobą. Najlepszym sposobem zapobiegania zarażeniu jest unikanie kontaktu z komarami lub użycie środków owadobójczych.

  • Głaskanie psa dobre dla mózgu – jak wpływa na naszą korę przedczołową?

    Najnowsze badania naukowców ze Szwajcarii potwierdzają to, co wiele osób przypuszczało na podstawie zwykłych, codziennych obserwacji. Kontakt z domowym pupilem – np. psem lub kotem bardzo pozytywnie wpływa na ludzki mózg.

  • Sylwester a zwierzęta – jak zadbać o ich komfort?

    Sylwester to czas szampańskiej zabawy do białego rana, natomiast dla naszych czworonogów to najbardziej stresujący dzień w ciągu całego roku. Huk wystrzeliwanych fajerwerków wywołuje u nich strach, panikę, zwiększa stres, przez co wielu pupili ucieka w poszukiwaniu schronienia. Jak uspokoić psa w sylwestra? Jakie tabletki uspokajające dla psa lub kota? Co robić, gdy nasz pupil ucieknie wystraszony w sylwestra?

  • Jak pomóc kotu i psu w upały? Jak rozpoznać udar cieplny i jak mu zapobiec?

    Podobnie jak u ludzi, u zwierząt długa ekspozycja na wysoką temperaturę również może prowadzić do udaru cieplnego. Koty są na niego szczególnie narażone podczas upałów ze względu na zamiłowanie do wygrzewania się na słońcu oraz słabsze możliwości odprowadzania nadmiaru ciepła. Jak rozpoznać udar, jak udzielić pierwszej pomocy i jak zapobiegać jego wystąpieniu?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl