Mężczyzna z psem
Arkadiusz Dąbek

Głaskanie psa dobre dla mózgu – jak wpływa na naszą korę przedczołową?

Najnowsze badania naukowców ze Szwajcarii potwierdzają to, co wiele osób przypuszczało na podstawie zwykłych, codziennych obserwacji. Kontakt z domowym pupilem  np. psem lub kotem bardzo pozytywnie wpływa na ludzki mózg.

Bliska interakcja ze zwierzęciem, taka jak głaskanie pupila, jest emocjonalnie istotna dla większości ludzi. Udowodniono, że obniża ona poziom stresu, ciśnienie krwi czy stężenie kortyzolu. Ponadto, jak wskazują najnowsze badania przeprowadzone z wykorzystaniem metody neuroobrazowania, kontakt z psem prowadzi do wzrostu aktywności w korze przedczołowej mózgu. Co to dokładnie oznacza?

Jak głaskanie psa wpływa na mózg człowieka?

Nauka coraz więcej uwagi poświęca pozytywnemu wpływowi kontaktu ze zwierzętami na zdrowie psychiczne i fizyczne człowieka. Dotychczas udowodniono m.in., że posiadanie pupila obniża poziom stresu, normalizuje ciśnienie krwi, tętno czy poziom kortyzolu, a także prowadzi do wzrostu aktywności neuroprzekaźników związanych z przywiązaniem czy zadowoleniem, takich jak endorfiny, oksytocyna i prolaktyna.

Najnowsze badania przeprowadzone przez naukowców z Uniwersytetu w Bazylei w Szwajcarii donoszą, że głaskanie psów przyczynia się do zwiększenia aktywności w korze przedczołowej mózgu. Opublikowana w czasopiśmie „PLOS ONE” praca udowadnia, że efekt ten utrzymuje się nawet wtedy, gdy zwierzę nie jest już obecne w pobliżu. Co ciekawe, gdy żywe psy zastąpiono pluszowymi, efekt ten nie występował w takim natężeniu. Odkrycie to ma znaczenie m.in. dla terapii klinicznej z udziałem zwierząt.

We wspomnianym badaniu zbadano aktywność kory przedczołowej mózgu zdrowych osób za pomocą funkcjonalnej spektroskopii w bliskiej podczerwieni (fNIRS). Porównywano różne formy interakcji z psem oraz z pluszowym zwierzęciem. Bliski kontakt z czworonogiem, głaskanie go oraz przytulanie, był skorelowany ze zwiększoną aktywnością mózgu. Podobna sytuacja miała miejsce podczas przytulania maskotki, jednak wówczas liczba zaangażowanych obszarów w mózgu nie była tak duża.

Kora przedczołowa – jakie pełni funkcje?

Kora mózgowa przedczołowa to część płata czołowego. Z ewolucyjnego punktu widzenia ten obszar mózgu rozwinął się najpóźniej, jednak bez wątpienia jest jednym z najistotniejszych dla zrozumienia istoty myślenia abstrakcyjnego. Kora przedczołowa odpowiada za planowanie działań i przewidywanie ich konsekwencji, a także za zdolność panowania nad gwałtownymi stanami emocjonalnymi.

Pełną dojrzałość osiąga dopiero w wieku 25 lat, a do 6. roku życia jest mało rozwinięta, zatem nie powinny więc dziwić histerie kilkulatków czy brak umiejętności przewidywania skutków własnego postępowania przez małe dzieci.

Kora przedczołowa jest również związana z pamięcią roboczą (krótkotrwałą), czyli wszystkimi umiejętnościami kognitywnymi, których używamy do zachowywania informacji i reagowania na nie, wiązania ich ze wcześniejszymi koncepcjami oraz z podejmowaniem decyzji. Ponadto od kory przedczołowej zależą pewne cechy naszej osobowości.

Powiązane produkty

Dalsze badania

Wyniki badań przeprowadzonych przez szwajcarskich naukowców mogą być klinicznie istotne dla pacjentów z deficytami motywacji, uwagi i funkcjonowania społeczno-emocjonalnego. Eksperyment pokazuje, że kontakt ze zwierzętami może być elementem terapii.

Naukowcy zwracają uwagę na pewne ograniczenia badania. Po pierwsze zaślepienie nie było możliwe ze względu na charakter badania. Po drugie w trakcie testów oprócz uczestnika i psa obecny był również właściciel zwierzęcia. W większości przypadków jego obecność nie miała wpływu na wynik, ale ten czynnik powinien być kontrolowany w przyszłych tego typu badaniach. Uczeni zaznaczają, że ich badania miały charakter pilotażowy, w związku z tym wyniki należy interpretować ostrożnie.

1. R. Marti, M. Petignat, V. L. Marcar i in., Effects of contact with a dog on prefrontal brain activity: A controlled trial, „PLOS ONE” [online], https://journals.plos.org/plosone/article?id=10.1371/journal.pone.0274833, [dostęp:] 06.10.2022.
2. Petting dogs engages the social brain, according to neuroimaging, ScienceDaily [online], https://www.sciencedaily.com/releases/2022/10/221005141751.htm, [dostęp:] 06.10.2022.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij