Mężczyzna z psem
Arkadiusz Dąbek

Głaskanie psa dobre dla mózgu – jak wpływa na naszą korę przedczołową?

Najnowsze badania naukowców ze Szwajcarii potwierdzają to, co wiele osób przypuszczało na podstawie zwykłych, codziennych obserwacji. Kontakt z domowym pupilem – np. psem lub kotem bardzo pozytywnie wpływa na ludzki mózg.

Bliska interakcja ze zwierzęciem, taka jak głaskanie pupila, jest emocjonalnie istotna dla większości ludzi. Udowodniono, że obniża ona poziom stresu, ciśnienie krwi czy stężenie kortyzolu. Ponadto, jak wskazują najnowsze badania przeprowadzone z wykorzystaniem metody neuroobrazowania, kontakt z psem prowadzi do wzrostu aktywności w korze przedczołowej mózgu. Co to dokładnie oznacza?

Jak głaskanie psa wpływa na mózg człowieka?

Nauka coraz więcej uwagi poświęca pozytywnemu wpływowi kontaktu ze zwierzętami na zdrowie psychiczne i fizyczne człowieka. Dotychczas udowodniono m.in., że posiadanie pupila obniża poziom stresu, normalizuje ciśnienie krwi, tętno czy poziom kortyzolu, a także prowadzi do wzrostu aktywności neuroprzekaźników związanych z przywiązaniem czy zadowoleniem, takich jak endorfiny, oksytocyna i prolaktyna.

Najnowsze badania przeprowadzone przez naukowców z Uniwersytetu w Bazylei w Szwajcarii donoszą, że głaskanie psów przyczynia się do zwiększenia aktywności w korze przedczołowej mózgu. Opublikowana w czasopiśmie „PLOS ONE” praca udowadnia, że efekt ten utrzymuje się nawet wtedy, gdy zwierzę nie jest już obecne w pobliżu. Co ciekawe, gdy żywe psy zastąpiono pluszowymi, efekt ten nie występował w takim natężeniu. Odkrycie to ma znaczenie m.in. dla terapii klinicznej z udziałem zwierząt.

We wspomnianym badaniu zbadano aktywność kory przedczołowej mózgu zdrowych osób za pomocą funkcjonalnej spektroskopii w bliskiej podczerwieni (fNIRS). Porównywano różne formy interakcji z psem oraz z pluszowym zwierzęciem. Bliski kontakt z czworonogiem, głaskanie go oraz przytulanie, był skorelowany ze zwiększoną aktywnością mózgu. Podobna sytuacja miała miejsce podczas przytulania maskotki, jednak wówczas liczba zaangażowanych obszarów w mózgu nie była tak duża.

Kora przedczołowa – jakie pełni funkcje?

Kora mózgowa przedczołowa to część płata czołowego. Z ewolucyjnego punktu widzenia ten obszar mózgu rozwinął się najpóźniej, jednak bez wątpienia jest jednym z najistotniejszych dla zrozumienia istoty myślenia abstrakcyjnego. Kora przedczołowa odpowiada za planowanie działań i przewidywanie ich konsekwencji, a także za zdolność panowania nad gwałtownymi stanami emocjonalnymi.

Pełną dojrzałość osiąga dopiero w wieku 25 lat, a do 6. roku życia jest mało rozwinięta, zatem nie powinny więc dziwić histerie kilkulatków czy brak umiejętności przewidywania skutków własnego postępowania przez małe dzieci.

Kora przedczołowa jest również związana z pamięcią roboczą (krótkotrwałą), czyli wszystkimi umiejętnościami kognitywnymi, których używamy do zachowywania informacji i reagowania na nie, wiązania ich ze wcześniejszymi koncepcjami oraz z podejmowaniem decyzji. Ponadto od kory przedczołowej zależą pewne cechy naszej osobowości.

Powiązane produkty

Dalsze badania

Wyniki badań przeprowadzonych przez szwajcarskich naukowców mogą być klinicznie istotne dla pacjentów z deficytami motywacji, uwagi i funkcjonowania społeczno-emocjonalnego. Eksperyment pokazuje, że kontakt ze zwierzętami może być elementem terapii.

Naukowcy zwracają uwagę na pewne ograniczenia badania. Po pierwsze zaślepienie nie było możliwe ze względu na charakter badania. Po drugie w trakcie testów oprócz uczestnika i psa obecny był również właściciel zwierzęcia. W większości przypadków jego obecność nie miała wpływu na wynik, ale ten czynnik powinien być kontrolowany w przyszłych tego typu badaniach. Uczeni zaznaczają, że ich badania miały charakter pilotażowy, w związku z tym wyniki należy interpretować ostrożnie.

1. R. Marti, M. Petignat, V. L. Marcar i in., Effects of contact with a dog on prefrontal brain activity: A controlled trial, „PLOS ONE” [online], https://journals.plos.org/plosone/article?id=10.1371/journal.pone.0274833, [dostęp:] 06.10.2022.
2. Petting dogs engages the social brain, according to neuroimaging, ScienceDaily [online], https://www.sciencedaily.com/releases/2022/10/221005141751.htm, [dostęp:] 06.10.2022.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Jaki wpływ na zdrowie ma krótka drzemka w ciągu dnia? Ile powinna trwać?

  Wydaje się, że drzemki są jak najbardziej korzystne dla zdrowia człowieka, który po krótkim, popołudniowym śnie może być bardziej wypoczęty i gotowy na pozostałe wyzwania dnia. Warto jednak zwrócić uwagę na czas ich trwania, a także na całościowe ilości snu, które dostarczamy codziennie organizmowi w ciągu dnia i nocy. Czy drzemki mogą mieć swoją ciemną stronę?

 • Probiotyki i kiszonki lekiem na halitozę

  Najnowsze badania nad problemem halitozy pokazują, że stosowanie probiotyków w formie bakterii Gram-dodatnich może pomóc w walce z tą przykrą przypadłością. Czy drobnoustroje probiotyczne rozwiązują problem raz na zawsze?

 • Jaki związek ma poziom wykształcenia z ryzykiem rozwoju choroby Alzheimera?

  W nowym badaniu naukowcy z ośrodka badawczego Mass General Brigham zbadali wpływ poziomu wykształcenia na pogorszenie funkcji poznawczych. Przeanalizowali dane pochodzące od 675 osób (370 kobiet oraz 305 mężczyzn) będących nosicielami mutacji PSEN1, związanej z dziedziczną postacią choroby Alzheimera o wczesnym początku. Do jakich wniosków doszli?

 • Problemy trawienne jako wczesny objaw choroby Parkinsona

  Nowe badanie dostarcza kolejnych dowodów na to, że problemy związane z układem pokarmowym, w tym zaparcia, trudności w połykaniu czy IBS, mogą być wczesnymi objawami choroby Parkinsona, pojawiającymi się nawet kilka lat przed symptomami ruchowymi.

 • Pandemia zmieniła skład mikroflory dzieci – co to oznacza dla ich zdrowia?

  Naukowcy ze Stanów Zjednoczonych odkryli, że dzieci urodzone w czasie pandemii COVID-19 mają inny skład mikroflory jelitowej niż maluchy, które przyszły na świat w okresie przed jej wybuchem. Zmiany te obejmują zarówno skład, jak i różnorodność mikrobiomu. Jakie może mieć to skutki dla zdrowia fizycznego i psychicznego dzieci?

 • Efekt Mozarta – na czym polega?

  Słuchanie muzyki poprawia nastrój, łagodzi skutki stresu, relaksuje (w zależności od tempa muzyka może pobudzać do działania lub wyciszać). Udowodniono też, że wspiera układ krążenia oraz układ nerwowy. Co ciekawe, w odbiór i przetwarzanie muzyki zaangażowanych jest wiele obszarów mózgu. Ale czy muzyka może zmniejszać częstotliwość napadów u chorych na padaczkę lub zwiększać inteligencję? Sprawdzamy.

 • Pirola (BA.2.86) – nowy wariant koronawirusa. Co o nim wiemy?

  Pod koniec lipca 2023 roku Amerykańskie Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorobom (CDC) wykryło nowy wariant SARS-CoV-2 oznaczony jako BA.2.86 (Pirola). Wyjaśniamy, czy może być groźny oraz jakie objawy wywołuje.

 • „Mięsożerna bakteria” w Bałtyku? 74-latek w Niemczech zmarł

  Niemiecki oddział ds. zdrowia publicznego w kraju związkowym Meklemburgia-Pomorze Przednie wydał ostrzeżenie dotyczące obecności niebezpiecznej bakterii w Bałtyku – zakażenie nią może doprowadzić do śmierci. Na oficjalnej stronie internetowej oddziału opisano pierwszy taki przypadek śmiertelny. Ofiarą był 74-letni mężczyzna, który zaraził się Vibrio vulnificus podczas kąpieli w Morzu Bałtyckim.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij