Głaskanie psa dobre dla mózgu – jak wpływa na naszą korę przedczołową?
Najnowsze badania naukowców ze Szwajcarii potwierdzają to, co wiele osób przypuszczało na podstawie zwykłych, codziennych obserwacji. Kontakt z domowym pupilem – np. psem lub kotem bardzo pozytywnie wpływa na ludzki mózg.
Bliska interakcja ze zwierzęciem, taka jak głaskanie pupila, jest emocjonalnie istotna dla większości ludzi. Udowodniono, że obniża ona poziom stresu, ciśnienie krwi czy stężenie kortyzolu. Ponadto, jak wskazują najnowsze badania przeprowadzone z wykorzystaniem metody neuroobrazowania, kontakt z psem prowadzi do wzrostu aktywności w korze przedczołowej mózgu. Co to dokładnie oznacza?
Jak głaskanie psa wpływa na mózg człowieka?
Nauka coraz więcej uwagi poświęca pozytywnemu wpływowi kontaktu ze zwierzętami na zdrowie psychiczne i fizyczne człowieka. Dotychczas udowodniono m.in., że posiadanie pupila obniża poziom stresu, normalizuje ciśnienie krwi, tętno czy poziom kortyzolu, a także prowadzi do wzrostu aktywności neuroprzekaźników związanych z przywiązaniem czy zadowoleniem, takich jak endorfiny, oksytocyna i prolaktyna.
Najnowsze badania przeprowadzone przez naukowców z Uniwersytetu w Bazylei w Szwajcarii donoszą, że głaskanie psów przyczynia się do zwiększenia aktywności w korze przedczołowej mózgu. Opublikowana w czasopiśmie „PLOS ONE” praca udowadnia, że efekt ten utrzymuje się nawet wtedy, gdy zwierzę nie jest już obecne w pobliżu. Co ciekawe, gdy żywe psy zastąpiono pluszowymi, efekt ten nie występował w takim natężeniu. Odkrycie to ma znaczenie m.in. dla terapii klinicznej z udziałem zwierząt.
We wspomnianym badaniu zbadano aktywność kory przedczołowej mózgu zdrowych osób za pomocą funkcjonalnej spektroskopii w bliskiej podczerwieni (fNIRS). Porównywano różne formy interakcji z psem oraz z pluszowym zwierzęciem. Bliski kontakt z czworonogiem, głaskanie go oraz przytulanie, był skorelowany ze zwiększoną aktywnością mózgu. Podobna sytuacja miała miejsce podczas przytulania maskotki, jednak wówczas liczba zaangażowanych obszarów w mózgu nie była tak duża.
Kora przedczołowa – jakie pełni funkcje?
Kora mózgowa przedczołowa to część płata czołowego. Z ewolucyjnego punktu widzenia ten obszar mózgu rozwinął się najpóźniej, jednak bez wątpienia jest jednym z najistotniejszych dla zrozumienia istoty myślenia abstrakcyjnego. Kora przedczołowa odpowiada za planowanie działań i przewidywanie ich konsekwencji, a także za zdolność panowania nad gwałtownymi stanami emocjonalnymi.
Kora przedczołowa jest również związana z pamięcią roboczą (krótkotrwałą), czyli wszystkimi umiejętnościami kognitywnymi, których używamy do zachowywania informacji i reagowania na nie, wiązania ich ze wcześniejszymi koncepcjami oraz z podejmowaniem decyzji. Ponadto od kory przedczołowej zależą pewne cechy naszej osobowości.
Dalsze badania
Wyniki badań przeprowadzonych przez szwajcarskich naukowców mogą być klinicznie istotne dla pacjentów z deficytami motywacji, uwagi i funkcjonowania społeczno-emocjonalnego. Eksperyment pokazuje, że kontakt ze zwierzętami może być elementem terapii.
Naukowcy zwracają uwagę na pewne ograniczenia badania. Po pierwsze zaślepienie nie było możliwe ze względu na charakter badania. Po drugie w trakcie testów oprócz uczestnika i psa obecny był również właściciel zwierzęcia. W większości przypadków jego obecność nie miała wpływu na wynik, ale ten czynnik powinien być kontrolowany w przyszłych tego typu badaniach. Uczeni zaznaczają, że ich badania miały charakter pilotażowy, w związku z tym wyniki należy interpretować ostrożnie.