jak przygotować dom na przyjęcia psa i kota? pies owinięty papierem toaletowym
Mąłgorzata Bagińska_doz_autor

Jak się przygotować na przybycie kociaka lub szczeniaka do domu? Co kupić?

Moment, w którym wyczekany i wymarzony zwierzak ma pojawić się w domu, to na pewno radosne wydarzenie. Warto się na nie odpowiednio przygotować, aby uniknąć stresu czy potencjalnie niebezpiecznych sytuacji. Będzie to także pomocne w zminimalizowaniu ewentualnych zniszczeń w domu, które często są nieodłącznym elementem opieki nad młodym zwierzakiem.

  1. Co w domu może być zagrożeniem dla małego psa lub kota? Te przedmioty schowaj w bezpieczne miejsce
  2. Co kupić przed odebraniem szczeniaka? Wyprawka dla psa
  3. Jak przygotować dom dla małego kota?
  4. Apteczka – co dobrze mieć w domu, mając małego psa czy kota?

Zanim zwierzak pojawi się w domu, dobrze jest przeanalizować, co znajduje się w każdym pomieszczeniu, i schować lub zabezpieczyć niebezpieczne przedmioty. Trzeba liczyć się z faktem, że ciekawski szczeniak czy kociak na pewno znajdzie sposób, aby dostać się do miejsca lub przedmiotu, którym jest zainteresowany. Jeśli w domu znajdują się rośliny, należy zweryfikować, które są trujące, a które bezpieczne dla zwierząt.

Co w domu może być zagrożeniem dla małego psa lub kota? Te przedmioty schowaj w bezpieczne miejsce

Detergenty

Niezależnie od tego, czy znajdują się w pomieszczeniu trudniej dostępnym (kotłownia, pomieszczenie gospodarcze) bądź np. w kuchni lub w łazience – powinny być szczelnie pozamykane i schowane w miejscu niedostępnym dla zwierzaka.

Nawozy, trutki
Mając zwierzę w domu, lepiej zrezygnować z używania nawozów czy trutek na myszy, szczury i owady. Substancje, które są w nich zawarte, są śmiertelnie niebezpieczne dla psów i kotów. Zjedzenie ich grozi niewydolnością wielonarządową i często nawet szybka interwencja lekarska nie jest w stanie pomóc.

Jedzenie
Spora część ludzkiego jedzenia może zaszkodzić domowemu pupilowi, a niektóre produkty nieszkodliwe dla człowieka są dla zwierzęcia trujące – winogrona, rodzynki, ksylitol, erytrytol, kakao, kawa, cebula, por, czosnek. Wszystkie produkty spożywcze, które są napoczęte i nadają się do przechowywania poza lodówką, powinny znaleźć się poza zasięgiem zwierzęcia.

Leki
Podobnie jak w przypadku detergentów można śmiało założyć, że przypadkowe spożycie jakiegokolwiek leku jest dla zwierzaka sytuacją zagrażającą życiu. Niewskazane jest pozostawianie na widoku opakowań, blistrów czy pojedynczych tabletek, nawet w pozornie niedostępnym miejscu (np. wysoko na półce). Leki powinny być przechowywane w zamknięciu.

Przewody elektryczne

Zarówno szczeniaki, jak i kociaki potrafią z upodobaniem gryźć kable. Szczególnie w okresie wymiany zębów z mlecznych na stałe. Wówczas wszystko, co można zmieścić do pyszczka, jest dobre do pogryzienia. Wszystkie leżące luzem przewody powinny być zabezpieczone specjalną osłonką lub schowane.

Drobne przedmioty codziennego użytku, zabawki
Wszystko, co jest niewielkich rozmiarów, może zostać zjedzone lub zniszczone. Zabawki w dziecięcym pokoju są szczególnie atrakcyjne, ponieważ najczęściej mają jaskrawe kolory oraz atrakcyjny i ciekawy wygląd. Ich zjedzenie grozi zachłyśnięciem, perforacją np. ściany żołądka czy jelita, zaczopowaniem jelita, które może prowadzić do martwicy jego odcinka. Jeśli zwierzę zje jakikolwiek przedmiot, konieczna jest natychmiastowa wizyta u lekarza weterynarii.

Ciała obce liniowe
Pod tą nazwą kryją się długie i cienkie przedmioty, np. kawałek nici, włóczki, wełny, wstążki czy nawet struny od instrumentu*. Gdy długi, giętki i cienki przedmiot trafia do jelita, tak jak pozostała treść pokarmowa jest przepychany w stronę końcowego odcinka za pomocą ruchu robaczkowego jelit. I właśnie w wyniku tego procesu jelita mogą „nanizać” się na ów obiekt. Grozi to perforacją i martwicą odcinka jelita. Ciała obce z jelit usuwa się operacyjnie.

*Sytuacja prawdziwa – zdrowy kot, lat 3, pojawił się w lecznicy z uporczywymi wymiotami trwającymi kilka dni. W USG obraz jelit był nietypowy, ich odcinek wyglądał jak złożony w harmonijkę. Po otwarciu pacjenta okazało się, że w jelitach znajduje się ciało obce. Jelito zostało otwarte i wyciągnięto z niego około pięćdziesięciocentymetrową strunę od instrumentu. Pacjent przeżył operację i cieszy się dobrym zdrowiem do dziś.

Schody
Jeśli w domu znajdują się schody, dobrze jest zabezpieczyć je bramką (jak przed małymi dziećmi). Stanowią zagrożenie szczególnie dla szczeniąt, których ruchy się jeszcze nie do końca skoordynowane, kościec jest delikatny, a ich szaleństwo w czasie zabawy nie zna granic. Upadek ze schodów – nawet z niewielkiej wysokości – może grozić złamaniem, zwichnięciem czy naciągnięciem mięśni lub ścięgien.

Rośliny
Popularne rośliny domowe/balkonowe i kwiaty, które są toksyczne dla zwierząt, to:

  • tulipany,
  • żonkile,
  • lilie,
  • skrzydłokwiat,
  • zamiokulkas (zamia),
  • „drzewko szczęścia” (grubosz jajowaty),
  • gwiazda betlejemska (poinsecja),
  • konwalie,
  • bez,
  • oleander,
  • monstera,
  • goździk,
  • asparagus,
  • aloes.

Co kupić przed odebraniem szczeniaka? Wyprawka dla psa

Jeśli nowym domownikiem będzie pies, kwestia wyposażenia nie jest aż tak złożona jak w przypadku kota. Na przybycie szczeniaka warto zaopatrzyć się w podkłady higieniczne lub maty do nauki czystości. To na nie szczeniak będzie się załatwiał, zanim zostanie nauczony wychodzenia na dwór. Na pewno niezbędne będą miski (odpowiednio dobrane rozmiarem do wielkości psa). Pupil powinien mieć też swoje miejsce do spania i kilka zabawek. Smycz, szelki czy obrożę najlepiej jest dobrać, gdy piesek jest już na miejscu.

PRODUKTY I AKCESORIA DLA KOTÓW

ARTYKUŁY DLA ZWIERZĄT

PREPARATY DLA PSÓW

Elementem wyposażenia, który nadal budzi lekkie kontrowersje, jest klatka kennelowa. Słowo „klatka” w nazwie nie sugeruje jednak zamykania w niej psa za karę jak w więzieniu. Kennel służy temu, aby pies miał w domu swoją przestrzeń, swój azyl. Taka klatka powinna mieć odpowiedni rozmiar, tak aby pies mógł się w niej swobodnie poruszać, zmieścić w niej legowisko i miskę z wodą. Można też nakryć klatkę z wierzchu kocem, żeby była bardziej zacisznym miejscem. Na początku powinno się zachęcać psa do przebywania w niej poprzez nagradzanie go przysmakami. W tym okresie klatka nie powinna być zamykana, tak aby pies sam mógł decydować, kiedy chce w niej przebywać. Kiedy już uzna ją za swoje miejsce, można zacząć zamykać psa wewnątrz, najpierw na krótko, a potem wydłużać ten czas. Służy to temu, że kiedy opiekun musi wyjść na dłużej z domu i zostawić psa samego, ma pewność, że pupil przebywa w kennelu i nie ulegnie żadnemu wypadkowi w domu. Oczywiście od każdej reguły są wyjątki, jednak kennel znacznie zmniejsza pulę potencjalnie niebezpiecznych sytuacji z udziałem psa.

Dirofilarioza u psa – jak ją rozpoznać? Dowiedz się więcej na DOZ.pl

Powiązane produkty

Jak przygotować dom dla małego kota?

Kiedy w domu ma pojawić się kot, warto dostosować przestrzeń do jego potrzeb oraz zapewnić mu bezpieczeństwo. Koty poruszają się nie tylko w poziomie, ale również w pionie. Chętnie wspinają się i przebywają w miejscach na wysokości. Wiąże się z tym niestety trochę więcej zagrożeń dla kociego zdrowia i życia.

Okna i balkon
Okna i balkon powinny być zabezpieczone specjalną siatką niezależnie od lokalizacji czy rodzaju mieszkania (blok, dom wolnostojący) oraz piętra. Dzięki niej kot nie wydostanie się na zewnątrz (np. w pogoni za ptakiem), gdzie mógłby zaginąć czy ulec wypadkowi.

Na wyższych piętrach dochodzi ryzyko upadku z dużej wysokości. Pomimo tego, że po upadku zwierzę jest w stanie samodzielnie odejść z miejsca, nie oznacza to, że nie uległo poważnym obrażeniom. Okna uchylne powinny dodatkowo być zabezpieczone po bokach kratką, tak aby kot nie mógł zaklinować się w wąskiej przestrzeni. Grozi to zmiażdżeniem lub uszkodzeniami narządów wewnętrznych, krwotokiem do jamy brzusznej i w konsekwencji śmiercią.

„Kotyfikacja” przestrzeni
Koty chętnie wspinają się na wysokość, dlatego warto im to umożliwić i zmodyfikować nieco przestrzeń w domu. Od jakiegoś czasu dostępne są w sprzedaży specjalne półki, schodki, drabinki czy słupki, które można zamontować na ścianie, tworząc tor przeszkód dla kota. Jest to dla niego doskonałe urozmaicenie, okazja do trenowania naturalnych umiejętności i zaspokajania potrzeby wspinania się.

Drapak dla kota
Drapak dla kota to punkt obserwacyjny, dlatego powinien być ustawiony w centralnej części domu – tam, gdzie najczęściej zbierają się domownicy i skąd widać, co robią. Drapak powinien być wysoki, stabilny, wyposażony w miejsce do wygodnego położenia się i słup do drapania.

Miejsce do spania dla kota
Koty lubią spać w zacisznych miejscach i zazwyczaj nie poprzestają na jednym. Na początek można poustawiać kilka budek lub legowisk w domu i zobaczyć, z których kot korzysta najchętniej. Jeśli w domu jest ograniczona przestrzeń, budkę do spania można zamontować w obrębie kociego toru przeszkód na ścianie lub wybrać ciche, spokojne i najlepiej zaciemnione miejsce i tam pozostawić legowisko.

Miski dla kota
Powinny znajdować się co najmniej w odległości 1 metra od kuwety. W naturze kot nie załatwia się tam, gdzie spożywa pokarm, ze względu na ryzyko zakażenia. Dlatego kot nie będzie chętnie jadł w bliskim sąsiedztwie kuwety. Podobnie sytuacja wygląda z miską na wodę. Nie powinna znajdować się obok miski z jedzeniem również ze względu na zwyczaje kocich przodków. Picie wody, która znajdowała się blisko posiłku, groziło zakażeniem bakteriami namnażającymi się w mięsie. Jest to „wdrukowane” w kocie geny – podobnie jak instynktowne korzystanie z kuwety. Dobrym rozwiązaniem jest ustawienie kilku naczyń z wodą w różnych miejscach w domu i pozostawienie wyboru kotu. Część kotów woli wodę bieżącą od stojącej, można więc sprawić pupilowi specjalną niewielką fontannę, która również filtruje wodę.

Kuweta dla kota
Jest to bardzo istotna część kociego wyposażenia i na pewno powinno się jej poświęcić dużo uwagi. Odpowiednia kuweta powinna być na tyle duża, żeby kot mógł się w niej swobodnie obrócić. Jeśli będzie to zakryta kuweta, musi mieć wystarczającą wysokość, by kot mógł bez problemu utrzymać pozycję siedzącą. Na kuwetę dobrze jest wygospodarować kawałek przestrzeni w nieco bardziej zacisznym miejscu, ale na tyle dostępnym, żeby mieć do niej swobodne dojście. Przyda się również łopatka do usuwania odchodów. Kuwet w domu powinno być tyle, ile jest grup społecznych kotów, plus jedna. Przykładowo, w domu są trzy koty – dwa trzymają się razem, a jeden unika towarzystwa. Są to dwie grupy społeczne, więc kuwety powinny być dwie oraz jedna dodatkowa.

Jakie są objawy parwowirozy u psa? Dowiedz się więcej na DOZ.pl

Wszystkie kuwety typu „smart”, samoczyszczące czy posiadające jakąkolwiek elektronikę nie są dobrym rozwiązaniem. Na pewno można uznać je za wygodne, ale nie są bezpieczne. Cały system może zadziałać w nieodpowiednim momencie i np. przytrzasnąć kotu łapę czy ogon. Poza tym opiekun powinien mieć stały wgląd w zawartość kuwety, ponieważ to, co kot w niej zostawia, dużo mówi o jego stanie zdrowia. Zachwiana częstotliwość wypróżnień czy nietypowy wygląd odchodów to często pierwszy sygnał, aby udać się do lekarza weterynarii.

Czy sucha karma dla kota jest zdrowa? Dowiedz się więcej na DOZ.pl

Apteczka – co dobrze mieć w domu, mając małego psa czy kota?

W domu przyda się też apteczka dla zwierzaków. Można skompletować ją samodzielnie lub kupić gotowy zestaw. Apteczka powinna zawierać:

  1. Rękawiczki jednorazowe
  2. Gazę jałową
  3. Środek do odkażania ran
  4. Wodę utlenioną (jedynie do przemywania powierzchownych ran w celu pozbycia się bakterii beztlenowych; nie poleca się jej do wywoływania wymiotów, ponieważ mocno podrażnia śluzówkę żołądka)
  5. Przyrząd do usuwania kleszczy
  6. Pęsetę metalową
  7. Opatrunek samoprzylepny typu Flex
  8. Środek lub nawilżone płatki łagodzące na użądlenia
  9. Nożyczki
  10. Kompres chłodzący
  11. Bandaż elastyczny
  12. Bandaż klasyczny
  13. Plaster w rolce bez opatrunku.

Apteczka nie powinna zawierać żadnych leków, ponieważ te może podać jedynie lekarz weterynarii.

  1. M. Sirois, Technik weterynarii, praktyka kliniczna, wyd. Edra Urban & Partner, Wrocław 2021.
  2. M.M. Delgado, J. Galaxy, Kocie mojo, czyli jak być opiekunem szczęśliwego kota, wyd. Sine Qua Non, Kraków 2019.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Erytrol – kalorie, właściwości. Czy jest zdrowy? Czy można go stosować u diabetyków?

    Erytrytol (erytrol) to naturalna substancja słodząca o słodyczy sięgającej 60–80% sacharozy, czyli tradycyjnego białego cukru. Ten zdrowy słodzik ma zerową wartość energetyczną. Jest polecany osobom odchudzającym się i cukrzykom. Sprawdź, jakie jeszcze właściwości ma erytrol i jakie jest jego zastosowanie.

  • Zwichnięcie kostki – objawy, leczenie, rehabilitacja

    Zwichnięciu kostki (stawu skokowego) towarzyszą zwykle: ból, brak możliwości ruchu, widoczna deformacja i opuchlizna. Do tego urazu dochodzi najczęściej w wyniku aktywności fizycznej. Czym dokładnie jest zwichnięcie kostki i czym różni się od skręcenia? W jaki sposób można mu zapobiec?

  • Jakie leki wziąć ze sobą w wakacyjną podróż?

    Choć wakacyjna podróż kojarzy się przede wszystkim z beztroskim wypoczynkiem i relaksem w ciepłym klimacie, nie możemy zapominać o bezpieczeństwie. Jednym z najważniejszych gwarantów, że wszystko pójdzie dobrze, jest zabranie ze sobą dobrze wyposażonej apteczki. Co wziąć ze sobą w podróż?

  • Dlaczego koty nie powinny jeść suchej karmy?

    Niestety, mimo że sucha karma jest wygodnym rozwiązaniem, nie jest odpowiednim pokarmem dla kota. Ze względu na szereg uwarunkowań anatomicznych koty nie są przystosowane do diety opartej na zbożach i dużej ilości węglowodanów. Obecne czasy to życie w ciągłym pośpiechu, łatwiej więc napełnić miskę raz dziennie suchymi chrupkami, niż zadbać o świeży pokarm z puszki lub surowe mięso na każdy posiłek.

  • Jak pomóc kotu i psu w upały? Jak rozpoznać udar cieplny i jak mu zapobiec?

    Podobnie jak u ludzi, u zwierząt długa ekspozycja na wysoką temperaturę również może prowadzić do udaru cieplnego. Koty są na niego szczególnie narażone podczas upałów ze względu na zamiłowanie do wygrzewania się na słońcu oraz słabsze możliwości odprowadzania nadmiaru ciepła. Jak rozpoznać udar, jak udzielić pierwszej pomocy i jak zapobiegać jego wystąpieniu?

  • Karma sucha i mokra dla kota – jak czytać skład? Które smaczki są dobrej jakości?

    Obecnie rynek kocich karm jest bardzo zróżnicowany. Opiekun staje przed wyborem – karma sucha czy karma mokra? Monoproteinowa czy ze zróżnicowanym źródłem białka? Bytowa czy filetowa? Istnieje kilka modeli dietetycznych, które w zależności od możliwości opiekuna będą w stanie pokryć zapotrzebowanie kota na wszelkie składniki odżywcze.

  • 10 postaci z bajek Disneya, które mają objawy zaburzeń psychicznych

    Wiele osób dopatruje się zaburzeń psychicznych u postaci z filmów, seriali, a nawet bajek. Czy w Stumilowym Lesie Kłapouchy miałby depresję, Tygrys ADHD, a Kubuś Puchatek zaburzenia odżywiania? Na zaburzenia psychiczne u postaci z bajek warto jednak spojrzeć z przymrużeniem oka, bo choć niektóre z nich faktycznie przejawiają objawy natury psychicznej, to nie wiadomo, czy taki był zamysł ich twórców. Jakie problemy o podłożu psychicznym możemy zobaczyć u postaci z bajek Disneya?

  • Grzyby reishi – działanie, zalecenia i przeciwwskazania

    Lakownica żółtawa, znana szerzej jako grzyb reishi, zyskuje coraz większą popularność. Grzyby te cenione są ze względu na swoje potencjalne właściwości prozdrowotne, które obejmują między innymi działanie antyoksydacyjne. Sugeruje się, że grzyby reishi mogą korzystnie wpływać na odporność organizmu oraz wspierać układ nerwowy i układ krążenia. Jakie jest dokładne działanie grzybów reishi? Czy istnieją przeciwwskazania do stosowania lakownicy żółtawej, czyli „grzyba nieśmiertelności”?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

logo Telemedi

Usługę zdalnej konsultacji z lekarzem świadczy Telemedi.
Regulamin świadczenia usługi dostępny jest tutaj.