Erytrytol – najzdrowszy cukier świata. Poznaj właściwości oraz zastosowanie erytrolu
Michał Posmykiewicz

Erytrytol – najzdrowszy cukier świata. Poznaj właściwości oraz zastosowanie erytrolu

Erytrytol to naturalna substancja słodząca o słodyczy sięgającej 60–80 proc. sacharozy, czyli tradycyjnego białego cukru. Ten zdrowy słodzik ma zerową wartość energetyczną (0 kcal) i nie jest metabolizowany przez organizm, dzięki czemu jest polecany osobom odchudzającym się i cukrzykom. Sprawdź, jakie jeszcze właściwości ma erytrol i jakie jest jego zastosowanie.

Erytrytol zamiast cukru?

Kiedy uważamy, że przesadzamy ze słodyczami i z cukrem, możemy sięgnąć po erytrytol (erytrol, erytryt). Erytrytol to słodzik, który należy do alkoholi wielowodorotlenowych, czyli polioli, do tej samej grupy należą inne słodziki, takie jak: ksylitol, sorbitol i mannitol. W przemyśle spożywczym erytrytol jest oznaczany symbolem E968. 

Erytrytol – właściwości

Erytrytol to bezbarwna, krystaliczna substancja, dobrze rozpuszczalna w wodzie, o słodkim smaku. Jego słodycz jest nieco mniejsza niż cukru, dlatego dla osiągnięcia tego samego smaku trzeba stosować go nieco więcej, np. jeśli słodzimy herbatę dwiema łyżeczkami cukru, erytrytolu należy wsypać dwie i pół łyżeczki.

Warto wiedzieć o tym, że erytrytol to cukier bez kalorii – ma zerową wartość energetyczną, nie zawiera kalorii (kcal). W związku z tym używanie go, nawet w dużej ilości, nie spowoduje, że przybędzie nam niechcianych, zbędnych kilogramów. Stosowanie erytrytolu jest więc polecane dla osób odchudzających się.

Poza tym erytrytol, w przeciwieństwie do sacharozy, nie jest metabolizowany przez nasz organizm, tylko jest z niego wydalany w formie niezmienionej, dlatego nie „odkłada się”, więc nie doprowadzi do przybrania na wadze. Erytrytol jest także wskazany dla cukrzyków i osób borykających się z problemem nietolerancji glukozy. 

Powiązane produkty

Erytrytol – zastosowanie

Erytrytol, oprócz tego, że może zastąpić cukier w deserach czy ciastach, ma także korzystny wpływ na zdrowie.

Erytrytol a cukrzyca

Erytrytol ma zerowy indeks glikemiczny i przez to nie wpływa na podniesienie poziomu glukozy w krwi. W związku z tym erytryt może być bezpiecznie stosowany przez diabetyków – dodaje się go też do niektórych leków, zwłaszcza syropów – preparaty z tym słodzikiem również mogą być bez żadnych obaw stosowane przez osoby cierpiące z powodu cukrzycy. 

Erytrytol a próchnica

Erytrytol jest również dobrodziejstwem dla naszych zębów. Wszyscy wiemy, że cukier i słodycze nie są dla naszych zębów dobre – jedzenie słodkości prędzej czy później, skończy się rozwojem próchnicy i koniecznością częstych wizyt w gabinecie stomatologicznym, czego nikt z nas nie lubi. Natomiast erytrytol nie tylko nie doprowadza do rozwoju próchnicy, ale w pewnym stopniu może też jej zapobiegać. Dlaczego? Dlatego, że zatrzymuje on proces fermentacji niektórych cukrów przez bakterie, które przyczyniają się do psucia zębów.

Korzyści ze słodzenia erytrytolem

Jak widać, erytryt to świetny zamiennik cukru. Opinie o erytrytolu głoszą, że jest on „najzdrowszym cukrem świata”. Erytrol może nam bowiem pomóc w odchudzaniu, pozwala uniknąć próchnicy, jest bezpieczny dla cukrzyków. Dlatego też naprawdę warto zastanowić się nad tym czy nie lepiej odstawić cukier na rzecz tego zdrowego słodzika. Dzięki temu będziemy zdrowsi, a odrobina słodyczy na co dzień na pewno nam nie zaszkodzi.

Wiele osób zastanawia się także czy lepszym wyborem jest ksylitol, czy też erytrol. Odpowiedź nie jest jednoznaczna, obydwa słodziki mają swoje plusy, ale i minusy. Zbyt duża ilość zarówno ksylitolu, jak i erytrytolu będzie powodować efekt przeczyszczający, ksylitol dodatkowo wpływa na mikroflorę jelitową, zatem osoby mające problemy z układem trawiennym powinny raczej sięgnąć po erytrytol, gdyż nie jest on przetwarzany (metabolizowany) przez organizm.

Erytrytol można kupić w sklepach ze zdrową żywnością, ale coraz częściej także w „zwykłym” supermarkecie, obok innych słodzików. Cena erytrolu waha się od 15 do 20 zł za kilogram.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Wszystko, co każdy turysta wiedzieć powinien na temat pierwszej pomocy

    Wakacje to czas relaksu, który kojarzy nam się z przyjemnością i beztroską. Niestety jest też druga strona medalu – czas letnich wyjazdów to okres, kiedy zdarza się wielka ilość wypadków różnego rodzaju: oparzenia, zasłabnięcia, podtopienia, czy utonięcia. Każdy z nas powinien umieć się odnaleźć w tych sytuacjach i umieć udzielić pomocy poszkodowanej osobie.

  • Ból trzustki – objawy i przyczyny, jak boli trzustka?

    Trzustka jest narządem gruczołowym położonym w górnej części jamy brzusznej. Pełni ona w organizmie bardzo ważną funkcję – odpowiedzialna jest za produkcję soku trzustkowego, który ma w swym składzie enzymy regulujące procesy trawienne, jak również wytwarza ona insulinę i glukagon, czyli hormony wpływające na utrzymanie prawidłowego poziomu glukozy. Najczęstszą dolegliwością, którą odczuwamy przy zaburzonej pracy i chorobach trzustki, jest ból. Jakie zatem przyczyny mogą powodować ból trzustki?

  • Pierwsza pomoc przy zawale

    Zawał mięśnia sercowego to martwica mięśnia sercowego spowodowana jego niedokrwieniem na skutek zamknięcia światła tętnicy wieńcowej doprowadzającej krew do serca. Do zawału mięśnia sercowego dochodzi najczęściej na skutek zamknięcia światła tętnicy wieńcowej przez blaszkę miażdżycową. Do zawału zdecydowanie częściej dochodzi u mężczyzn niż u kobiet, zwykle dotyka on osoby po 40 roku życia.

  • Choroba Gravesa-Basedova – objawy, rozpoznanie, leczenie

    Do tej pory nie udało się ustalić etiopatogenezy choroby Gravesa-Basedova, wiadomo jedynie, że jest chorobą autoimmunologiczną. Występuje zdecydowanie częściej u kobiet (nawet 10 razy częściej), co z kolei może sugerować wpływ estrogenów na rozwój schorzenia. Ponadto zaobserwowano, że choroba częściej rozwija się po silnych sytuacjach stresowych. Co jeszcze warto o niej wiedzieć?

  • Jakie objawy mogą sugerować obecność guza mózgu?

    Pierwotne nowotwory ośrodkowego układu nerwowego są u dorosłych przyczyną około 3% wszystkich zgonów na nowotwory złośliwe. Większość nowotworów ośrodkowego układu nerwowego jest umiejscowiona wewnątrzczaszkowo, a jedynie co dziesiąty nowotwór rozwija się w kanale kręgowym. Warto wiedzieć, jakie objawy wskazują na rozwijający się nowotwór. 

  • Zapomniane choroby zakaźne

    Obecnie na świecie zaczynają znowu pojawiać się choroby, o których świat już zaczynał zapominać. Ma to związek zarówno z tym, że bardzo dużo ludzi nie chce szczepić swoich dzieci, jak również z tym, że coraz więcej ludzi zwiedza odległe zakątki świata, nie stosując właściwej profilaktyki przed podróżami. O jakich chorobach mowa?

  • Prawidłowe ciśnienie i puls. Jaka jest norma?

    Serce to najważniejszy narząd w organizmie. To dzięki jego pracy można żyć. Razem z nim współpracuje cały układ krążenia — on także powinien funkcjonować prawidłowo. W innym przypadku zaczynają pojawiać się problemy zdrowotne. Z sercem i układem krążenia są bez wątpienia ściśle związane dwa pojęcia — ciśnienie tętnicze oraz puls.

  • Wysypka na brzuchu u dorosłego lub dziecka

    Każdy z nas nie jeden raz borykał się z problemem zmian skórnych, które lokalizowały się w różnych miejscach ciała. Czasami zmiany te były swędzące, czasami nie odczuwaliśmy natomiast żadnych związanych z nimi dolegliwości. Zdarzało się, że wykwity na skórze były płaskie, innym razem wyraźnie można było je wyczuć i miały one formę grudek lub krostek. Jedną z częstszych lokalizacji wysypki jest brzuch, co dotyczy zarówno ludzi dorosłych, jak i dzieci.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij