Erytrol – kalorie, właściwości. Czy jest zdrowy? Czy można go stosować u diabetyków?
Alicja Świątek

Erytrol – kalorie, właściwości. Czy jest zdrowy? Czy można go stosować u diabetyków?

Erytrytol (erytrol) to naturalna substancja słodząca o słodyczy sięgającej 60–80% sacharozy, czyli tradycyjnego białego cukru. Ten zdrowy słodzik ma zerową wartość energetyczną. Jest polecany osobom odchudzającym się i cukrzykom. Sprawdź, jakie jeszcze właściwości ma erytrol i jakie jest jego zastosowanie.

  1. Erytrytol – jakie ma właściwości?
  2. Erytrytol – zastosowanie
  3. Erytrytol a cukrzyca
  4. Zalety słodzenia erytrytolem
  5. Erytrytol – czy jest bezpieczny?

Erytrytol jest zaliczany do słodzików bezcukrowych (NSS, ang. Non Sugar Sweeteners). To alternatywa dla cukru. Ma krystaliczną postać, biały kolor oraz jest rozpuszczalny w wodzie. Erytrytol jest w ok. 70% tak słodki jak cukier stołowy (sacharoza), jednak w przeciwieństwie do klasycznego cukru praktycznie nie ma kalorii (1 g erytrytolu dostarcza ok. 0,2 kcal).

Spożycie erytrytolu nie powoduje podniesienia poziomu glukozy we krwi, zatem nie powoduje skoków cukrowych.

Od wielu lat jest rekomendowany jako zamiennik klasycznego cukru, zwłaszcza dla osób z chorobami metabolicznymi (cukrzyca, otyłość), które chcą ograniczyć spożycie kalorii lub kontrolować poziom glukozy we krwi. Uznawany jest przez amerykańską Agencję ds. Żywności i Leków (FDA, ang. Food and Drug Administration) za bezpieczny i jest zalecany jako słodzik w wielu krajach na świecie.

Erytrytol – jakie ma właściwości?

Erytrytol naturalnie znajduje się w niektórych owocach, takich jak arbuz, gruszka, winogrono, a także w przetworach fermentowanych – wino, sery, sos sojowy. Natomiast większość erytrytolu wykorzystywanego przemysłowo jest wytwarzana z naturalnych cukrów na drodze fermentacji z wykorzystaniem drożdży. Niewielkie ilości erytrytolu są syntetyzowane endogennie w organizmie ludzkim na drodze szlaku pentozofosforanowego.

Erytrytol pod względem chemicznym zaliczany jest do pochodnych węglowodanów. Jego struktura chemiczna nadaje mu wyjątkowe właściwości. Obecność czterech grup hydroksylowych umożliwia wiązanie się z cząsteczkami wody, dlatego po zjedzeniu erytrytolu odczuwalny jest delikatny efekt chłodzenia języka. Erytrytol nie ulega fermentacji przez bakterie występujące w jamie ustnej, dlatego jego spożywanie nie niesie ryzyka próchnicy.

Erytrytol niemalże w całości pozostaje w niezmienionej formie w układzie trawiennym, a następnie jest wchłaniany z krwiobiegu do jelita cienkiego. Jedynie około 10% erytrytolu nie ulega wchłanianiu i jest dostępne do fermentacji w okrężnicy. Słodzik spożywany w umiarkowanych ilościach nie powoduje zaburzeń trawiennych, takich jak wzdęcia, niestrawność czy biegunki.

Niedawne badania wykazały, że erytrytol – w zależności od przyjętej ilości – spowalnia opróżnianie żołądka, zwiększa uczucie sytości oraz pobudza wydzielanie hormonów jelitowych (cholecystokininy, aktywnego peptydu glukagonopodobnego-1, tyrozyny).

W badaniach na myszach wykazano, że erytrytol może zapobiegać niealkoholowym stłuszczeniowym chorobom wątroby oraz ograniczać zaburzenia metaboliczne wynikające z diety wysokotłuszczowej.

U mysz karmionych dietą wysokotłuszczową, które spożywały erytrytol, zaobserwowano: redukcję masy ciała, lepszą tolerancję glukozy, ograniczenie odkładania się tłuszczu w wątrobie, zmniejszenie liczby komórek tłuszczowych, zwiększenie wydatku energetycznego oraz ograniczenie stanu zapalnego w jelicie cienkim i grubym.

Erytrytol – zastosowanie

Erytrol ma niemalże zerową kaloryczność oraz niski indeks glikemiczny, nie powoduje zatem gwałtownego wzrostu poziomu glukozy we krwi. Ponadto nie wpływa niekorzystnie na wrażliwość na insulinę.

W badaniu na myszach odnotowano, że podanie erytrytolu zwierzętom chorym na cukrzycę spowodowało zahamowanie efektu poposiłkowej hiperglikemii. Po 8 tygodniach podawania erytrytolu myszom chorym na cukrzycę wywołaną streptozocyną odnotowano spadek masy ciała oraz poziomu glukozy we krwi. Poprawie uległy: poziom insuliny, profil lipidowy (lipidogram), tolerancja glukozy oraz funkcjonowanie komórek beta trzustki.

SŁODZIKI

ZDROWE PRZEKĄSKI

SUPERFOODS

Powiązane produkty

Erytrytol a cukrzyca

Erytrytol wykazuje potencjał antyoksydacyjny, ponadto przypuszcza się, że wpływa korzystnie na kontrolę glikemii u diabetyków. Erytrytol ma niski indeks glikemiczny, prawie zerową kaloryczność, nie powoduje oraz zapobiega gwałtownym wzrostom glukozy we krwi po posiłku.

W testach in vitro wykazano, że ma zdolność do wychwytywania wolnych rodników oraz zmniejszania stresu oksydacyjnego, a także do hamowania aktywności enzymów alfa-amylazy i alfa-glukozydazy (enzym uczestniczący w trawieniu węglowodanów), co potwierdzono również w badaniach molekularnych.

W badaniach na zwierzętach chorych na cukrzycę, którym podawano erytrytol, zaobserwowano redukcję poziomu glukozy we krwi, zwiększenie tolerancji dla glukozy oraz działanie przeciwutleniające.

Zalety słodzenia erytrytolem

Erytrytol ma minimalną wartość kaloryczną i niski indeks glikemiczny, a jednocześnie zapewnia słodkość. Pozwala uzyskać smak zbliżony do klasycznego cukru spożywczego (sacharozy), przy czym nie powoduje wzrostu masy ciała i nie prowadzi do otyłości.

Ponadto w większych ilościach powoduje efekt sytości, co ogranicza uczucie głodu. Erytrytol wydaje się być potencjalnie bezpiecznym zamiennikiem cukru dla osób chorujących na cukrzycę, otyłych, odchudzających się lub unikających węglowodanów (np. na diecie keto).

Erytrytol – czy jest bezpieczny?

Ze względu na niemalże zerową kaloryczność erytrytol zyskał dużą popularność. Erytrytol generalnie uważany jest za bezpieczny i dobrze tolerowany słodzik.

Niekontrolowane stosowanie tego zamiennika cukru wzbudziło jednak potrzebę zbadania potencjalnych działań niepożądanych, długoterminowych skutków jego stosowania oraz ustalenia bezpiecznych dawek dla tego składnika.

W jednym z badań Witkowsky i współpracownicy poddali analizie wpływ przyjmowania erytrytolu na ryzyko wystąpienia chorób miażdżycowych i zakrzepowych. Badacze zaobserwowali, że zwiększone spożycie erytrytolu i innych słodzików poliolowych w okresie 3 lat prowadziło do zwiększonego ryzyka chorób sercowo naczyniowych.

czy erytrol to jest to samo co erytrytol?
Czy erytrol ma kalorie? Erytrytol jest w ok. 70% tak słodki jak cukier stołowy (sacharoza),
jednak w przeciwieństwie do klasycznego cukru praktycznie nie ma kalorii
(1 g erytrytolu dostarcza ok. 0,2 kcal).

Wykazano również, że fizjologiczny poziom erytrytolu powoduje wzrost lepkości płytek krwi i sprzyja zakrzepicy.

W 2023 roku WHO wydało oświadczenie, w którym nie zalecało długotrwałego stosowania słodzików bezcukrowych (jak erytrytol, sukraloza, acesulfam K) jako elementu wspomagającego kontrolę lub redukcję masy ciała oraz jako przeciwdziałanie chorobom metabolicznym lub kardiologicznym.

WHO stwierdza, że przyjmowanie przez długi czas słodzików bezcukrowych może zwiększać ryzyko wystąpienia chorób sercowo-naczyniowych lub cukrzycy typu 2.

Należy jednak dodać, że WHO nie zabrania bezwzględnie stosowania słodzików, jednak zaleca, aby nie były one nieodłącznym elementem codziennej diety.

  1. S. I. Ali Shah i in., Spotlight on erythritol as a non-nutritive sweetener: Applications, implications and complications in human health, researchgate.net [online] https://www.researchgate.net/publication/381109705_Spotlight_on_erythritol_as_a_non-nutritive_sweetener_Applications_implications_and_complications_in_human_health [dostęp:] 17.09.2024.
  2. Praca Zbiorowa, Use of non-sugar sweeteners: WHO guideline, Geneva: World Health Organization; 2023, ncbi.nlm.nih.gov [online] https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK592258/pdf/Bookshelf_NBK592258.pdf [dostęp:] 17.09.2024.
  3. M. Matysek i in., Erythritol: Evaluation of its Potential Therapeutic Applications and Discussion on Safety Issues - A Review, researchgate.net [online] https://www.researchgate.net/publication/371339442_Erythritol_Evaluation_of_its_Potential_Therapeutic_Applications_and_Discussion_on_Safety_Issues_-_A_Review [dostęp:] 17.09.2024.
  4. T. A. Mazi, K. Stanhope, Erythritol: An In-Depth Discussion of Its Potential to Be a Beneficial Dietary Component, researchgate.net [online] https://www.researchgate.net/publication/366830519_Erythritol_An_In-Depth_Discussion_of_Its_Potential_to_Be_a_Beneficial_Dietary_Component [dostęp:] 17.09.2024.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Stevia – naturalny słodzik

    Nie od dziś wiadomo, ze cukier ma szkodliwy wpływ na nasze zdrowie. Przyspiesza rozwój chorób serca, wywołuje cukrzycę, psuje zęby. Dlatego też specjaliści zalecają ograniczenie bądź całkowite wyeliminowanie tego białego kryształu. Jednak co zrobić, kiedy słodki smak towarzyszy nad od niemal zawsze i nie wyobrażamy sobie dnia bez odrobiny słodyczy? Może warto wybrać specyfik, który niesie za sobą wiele korzyści ?

  • Czy aspartam rzeczywiście jest bezpieczny?

    Wcześniejsze obawy dotyczące bezpieczeństwa stosowania aspartamu zostały rozwiane przez kolejne badania naukowe – a przynajmniej tak sądzono do tej pory. Badacze z Wielkiej Brytanii dokonali rewizji zaleceń przedstawionych w roku 2013 i  mają wątpliwości co do tego, czy aspartam może być traktowany jako w pełni bezpieczny substytut cukru.

  • Czym zastąpić cukier? Propozycje dla osób odchudzających się i cukrzyków

    Zarówno cukrzyca, jak i prowadząca do niej otyłość są chorobami cywilizacyjnymi. Ich główną przyczyną jest niewłaściwa, wysoko przetworzona dieta o dużej zawartości białego, rafinowanego cukru. Dziś już wiadomo, że powiedzenie „cukier krzepi” nie ma nic wspólnego z rzeczywistością. Zatem czym go zastąpić, żeby jak najdłużej cieszyć się zdrowiem? 

  • Smoothie - smaczne i zdrowe przepisy

    Smoothie to zmiksowany na gładko koktajl z owoców bądź warzyw z dodatkiem płynu (np. woda, mleko). Taki napój to istna bomba witaminowa, ponadto zawiera przeciwutleniacze i składniki odżywcze (białko, błonnik) - dobry na śniadanie, lunch, deser. Wypicie takiego witaminowego koktajlu z rana pobudzi metabolizm na cały dzień. Smoothie z powodzeniem nadaje się również, jako środek pomagający zrzucić zbędne kilogramy, oczyścić organizm, czy też poprawić wygląd cery, włosów i paznokci.

  • Lody to deser, który nie tuczy?

    Co jakiś czas w mediach przewijają się kolejne, „świeże’’ diety, które w rewelacyjny sposób mają nas odchudzić. Zauważalnie, trend ten rośnie zwłaszcza wiosną i latem, kiedy to na pięknej figurze zależy nam najbardziej. Były i więc diety ananasowe, zielone, oxy, a nawet i czekoladowe – niejeden dietetyk nie potrafi ich wszystkich zliczyć. Od lat przewija się również temat diety lodowej – według wielu źródeł, lody to bowiem produkt, który nie tylko tuczy, ale i odchudza. Czy aby na pewno?

  • Słodziki – dlaczego są słodkie i jak wpływają na nasz organizm?

    Słodki smak nie jest zarezerwowany tylko dla cukrów takich jak glukoza, fruktoza czy sacharoza. Istnieją setki substancji pochodzenia naturalnego i syntetycznego, które są słodkie. Wszystkie zaliczamy do substancji słodzących. Co ciekawe, słodki smak charakteryzuje nie tylko związki zaliczane do substancji organicznych (zbudowanych w większości z węgla, wodoru i tlenu). Również związki nieorganiczne, np. sole berylu i ołowiu, wywołują podobne doznania zmysłowe. Jednak należy pamiętać, że są silnie trujące i pod żadnym pozorem nie powinny być spożywane.

  • Co jeść przy cukrzycy? Czego się wystrzegać? Poznaj naszą listę – indeks glikemiczny!

    Na cukrzycę choruje około 350 milionów osób na całym świecie. 80-90% przypadków to cukrzyca typu 2. W prowadzeniu pacjenta z cukrzycą istotne jest właściwe żywienie oraz regularna aktywność fizyczna. Co jeść, a czego się wystrzegać w cukrzycy?

  • Zwichnięcie kostki – objawy, leczenie, rehabilitacja

    Zwichnięciu kostki (stawu skokowego) towarzyszą zwykle: ból, brak możliwości ruchu, widoczna deformacja i opuchlizna. Do tego urazu dochodzi najczęściej w wyniku aktywności fizycznej. Czym dokładnie jest zwichnięcie kostki i czym różni się od skręcenia? W jaki sposób można mu zapobiec?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

logo Telemedi

Usługę zdalnej konsultacji z lekarzem świadczy Telemedi.
Regulamin świadczenia usługi dostępny jest tutaj.