WHO zatwierdziło szczepionkę na małpią ospę (mpox). Gdzie trafi pierwszy pakiet?
Pakiet wsparcia w postaci szczepionek, testów diagnostycznych i leków trafi do regionu najbardziej zagrożonego małpią ospą, czyli do Afryki, a w szczególności do Demokratycznej Republiki Konga. Szczepionki właśnie zostały zaaprobowane przez WHO. Co to oznacza?
- Szczepionka na małpią ospę zaakceptowana przez WHO
- Kiedy będą gotowe kolejne dawki szczepionki na małpią ospę?
- Jakie są objawy małpiej ospy?
Szczepionka na małpią ospę zaakceptowana przez WHO
Na początku października 2024 roku do obiegu trafi 265 tysięcy dawek szczepionki na małpią ospę – MVA-BN – wyprodukowanej przez firmę Bavarian Nordic A/S.
Preparat jest zatwierdzony do stosowania u osób powyżej 18. roku życia jako szczepionka dwudawkowa, podawana w odstępach dwóch tygodni. Co istotne, biorąc pod uwagę poważną sytuację epidemiczną, WHO uznało, że w warunkach epidemii szczepionka może być również stosowana poza wskazaniami u niemowląt i dzieci oraz u kobiet w ciąży i osób z obniżoną odpornością, gdyż korzyści ze szczepienia przewyższają potencjalne ryzyko.
Światowa Organizacja Zdrowia zaleca również stosowanie pojedynczej dawki tam, gdzie zapasy preparatu są ograniczone. WHO podkreśla jednak potrzebę monitorowania bezpieczeństwa i skuteczności.
Kiedy będą gotowe kolejne dawki szczepionki na małpią ospę?
Bavarian Nordic poinformowało w czwartek, że oprócz ogłoszonych wcześniej 13 milionów dawek, które dostarczy do końca 2025 roku, może również dostarczyć „kolejne 50 milionów dawek” w ciągu najbliższych 12–18 miesięcy – „po uzyskaniu zatwierdzeń regulacyjnych i w zależności od zapotrzebowania”.
Należy jednak podkreślić, że firma prowadzi rozmowy ze światowymi organami regulacyjnymi ds. leków, aby zatwierdzić nowy sposób produkcji tej samej szczepionki, co przyspieszyłoby proces syntezy preparatów.
Według zastępcy dyrektora generalnego WHO dr Yukiko Nakatani:
Obecnie szczepionka jest wpisana na tzw. listę referencyjną WHO. Według przepisów wpisanie preparatu na listę upraszcza procedurę uzyskania szczepionek dla tych krajów, które z przyczyn finansowych i technologicznych nie mogą sobie pozwolić na wewnętrzne przeprowadzenie testów szczepionek. WHO poinformowało, że producent szczepionki dostarczył wszelkich niezbędnych informacji (w tym certyfikaty, raporty z oceny i pozytywne opinie wydane przez Europejską Agencję Leków) świadczących o bezpieczeństwie stosowanych szczepionek.
Jakie są objawy małpiej ospy?
Małpia ospa to wirusowa choroba zakaźna, której objawy przypominają te występujące podczas grypy, ale z tą różnicą, że na ciele chorego pojawia się charakterystyczna wysypka. Infekcja może przebiegać łagodnie, niemniej może także doprowadzić do śmierci.
Do 28 lipca 2024 roku potwierdzono prawie 38 tysięcy przypadków małpiej ospy w najbardziej zagrożonym obszarze, czyli w Demokratycznej Republice Konga. Prawie 1,5 tysiąca osób zmarło. Zakażenie potwierdzono dotychczas w 15 krajach afrykańskich.