nazwa małpia ospa ulozona z drewnianych klocków
Arkadiusz Dąbek

Małpia ospa zagrożeniem dla zdrowia publicznego? WHO ostrzega przed globalnym stanem zagrożenia

Małpia ospa nie odpuszcza i w wielu krajach pojawiają się nowe przypadki tej choroby. Globalne dane na temat zdrowia wskazują, że ospa małp zainfekowała ponad 3500 osób w 59 krajach, w których choroba ta zwykle nie występowała. Jak wygląda aktualne stanowisko Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) w temacie małpiej ospy?

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) ogłosiła, że epidemia małpiej ospy jest obecnie globalnym zagrożeniem dla zdrowia publicznego. Stanowisko potwierdzono po posiedzeniu Komitetu ds. Międzynarodowych Przepisów Zdrowotnych (EC) 23 lipca 2022 roku. Sytuacja jest o tyle niepokojąca, że jeszcze miesiąc temu WHO określiło małpią ospę chorobą niezagrażającą zdrowiu populacji na całym świecie. Obecnie potwierdzono ponad 16 tysięcy przypadków w 75 krajach. Przypadki te dotyczą głównie homoseksualnych mężczyzn.

Wirus małpiej ospy – od endemii do globalnego zagrożenia

Wirus małpiej ospy stanowił zagrożenie w Afryce od wielu lat. Według agencji Reuters afrykańscy naukowcy skrytykowali WHO już w czerwcu, gdy jej komisja po raz pierwszy zastanawiała się, czy uznać wirusową chorobę odzwierzęcą za stan zagrożenia zdrowia publicznego. Do 1 czerwca WHO odnotowała ponad 1400 przypadków małpiej ospy w samej Afryce, gdzie co najmniej 72 osoby zginęły.

Globalne dane na temat zdrowia wskazują, że małpia ospa zainfekowała ponad 3500 osób w 59 krajach, w których choroba ta zwykle nie występuje. Jak dotąd Raporty WHO wskazują, że tylko jedna osoba poza Afryką (z wyjątkiem Nigerii) zmarła na tę chorobę.

Stanowisko ekspertów spoza WHO

Według specjalistki ds. chorób zakaźnych z Uniwersytetu Kalifornijskiego w San Francisko – dr Gandhi, pomimo posiedzenia komitetu ratunkowego WHO w sprawie wzrostu liczby przypadków małpiej ospy, opinia publiczna nie powinna się martwić. Ekspertka wskazuje wprawdzie, że epidemia jest niepokojąca a niektóre społeczności muszą być świadome zagrożenia i chronione. Dr Gandhi podkreśla również, że liczba zgłoszonych przypadków jest stosunkowo niewielka w stosunku do stopnia aktywności seksualnej na całym świecie.

Powiązane produkty

W jaki sposób przenosi się małpia ospa?

Zoonozy – choroby odzwierzęce – są przenoszone przez zwierzęta na ludzi, niemniej to przeniesienie wirusa małpiej ospy z człowieka na człowieka doprowadziło do wzrostu zachorowań. Dr Gandhi wyjaśnia, że małpia ospa krąży wśród zwierząt w Afryce Zachodnej i Środkowej, dlatego może często powodować epidemie w tych regionach. Chociaż chorobaa jest przenoszona głównie przez mężczyzn, którzy uprawiają seks z innymi mężczyznami, może być również przenoszona w inny sposób, na przykład przez dotknięcie powierzchni lub przedmiotu, który został dotknięty przez zarażoną osobę.

Dowiedz się więcej i przeczytaj artykuł o szczepieniu na ospę wietrzną – czy daje odporność także na małpią ospę?

Naukowcy dodają, że sposób przenoszenia choroby z osoby na osobę jest wciąż elementem badań naukowców. Co ciekawe, np. w Nigerii odsetek dotkniętych chorobą kobiet jest znacznie wyższy niż gdziekolwiek indzie na świecie. Chociażby z tego powodu wyjątkowo istotne jest zrozumienie mechanizmu, w trakcie którego choroba się tam rozprzestrzenia.

Reakcja WHO na problem małpiej ospy?

WHO zwraca uwagę, że 98% wykrytych przypadków małpie ospy potwierdzono u homoseksualnych mężczyzn, niemniej każda narażona osoba może zachorować. Z tego powodu Światowa Organizacja Zdrowia zaleca, żeby wszystkie kraje przygotowały się do walki z zagrożeniem, poprzez podjęcie działań mających na miejsce zmniejszenia ryzyka przeniesienia ospy małp na inne grypy ludzi, w tym te wrażliwe, jak dzieci, kobiety ciężarne oraz poddane terapii immunosupresyjnej.

WHO zaleca także na wdrożenie szczepień dla osób narażonych na kontakt z małpią ospą, w tym właśnie dla tych znajdujących się w grupie ryzyka – diagności laboratoryjni, inni pracownicy służby zdrowia. Z kolei nie ma zaleceń związanych z masowym szczepieniem przeciwko małpiej ospie. Stawia się przede wszystkim na profilaktykę opartą na nadzorze, diagnozie i redukcji samego ryzyka. 

1. Monkeypox outbreak spreading: WHO declares global health emergency, Medical News Today [online], https://www.medicalnewstoday.com/articles/monkeypox-outbreak-spreading-who-declares-global-health-emergency [dostęp: 30.07.2022].

 

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij