nazwa małpia ospa ulozona z drewnianych klocków
Arkadiusz Dąbek

Małpia ospa zagrożeniem dla zdrowia publicznego? WHO ostrzega przed globalnym stanem zagrożenia

Małpia ospa nie odpuszcza i w wielu krajach pojawiają się nowe przypadki tej choroby. Globalne dane na temat zdrowia wskazują, że ospa małp zainfekowała ponad 3500 osób w 59 krajach, w których choroba ta zwykle nie występowała. Jak wygląda aktualne stanowisko Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) w temacie małpiej ospy?

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) ogłosiła, że epidemia małpiej ospy jest obecnie globalnym zagrożeniem dla zdrowia publicznego. Stanowisko potwierdzono po posiedzeniu Komitetu ds. Międzynarodowych Przepisów Zdrowotnych (EC) 23 lipca 2022 roku. Sytuacja jest o tyle niepokojąca, że jeszcze miesiąc temu WHO określiło małpią ospę chorobą niezagrażającą zdrowiu populacji na całym świecie. Obecnie potwierdzono ponad 16 tysięcy przypadków w 75 krajach. Przypadki te dotyczą głównie homoseksualnych mężczyzn.

Wirus małpiej ospy – od endemii do globalnego zagrożenia

Wirus małpiej ospy stanowił zagrożenie w Afryce od wielu lat. Według agencji Reuters afrykańscy naukowcy skrytykowali WHO już w czerwcu, gdy jej komisja po raz pierwszy zastanawiała się, czy uznać wirusową chorobę odzwierzęcą za stan zagrożenia zdrowia publicznego. Do 1 czerwca WHO odnotowała ponad 1400 przypadków małpiej ospy w samej Afryce, gdzie co najmniej 72 osoby zginęły.

Globalne dane na temat zdrowia wskazują, że małpia ospa zainfekowała ponad 3500 osób w 59 krajach, w których choroba ta zwykle nie występuje. Jak dotąd Raporty WHO wskazują, że tylko jedna osoba poza Afryką (z wyjątkiem Nigerii) zmarła na tę chorobę.

Stanowisko ekspertów spoza WHO

Według specjalistki ds. chorób zakaźnych z Uniwersytetu Kalifornijskiego w San Francisko – dr Gandhi, pomimo posiedzenia komitetu ratunkowego WHO w sprawie wzrostu liczby przypadków małpiej ospy, opinia publiczna nie powinna się martwić. Ekspertka wskazuje wprawdzie, że epidemia jest niepokojąca a niektóre społeczności muszą być świadome zagrożenia i chronione. Dr Gandhi podkreśla również, że liczba zgłoszonych przypadków jest stosunkowo niewielka w stosunku do stopnia aktywności seksualnej na całym świecie.

Polecane dla Ciebie

W jaki sposób przenosi się małpia ospa?

Zoonozy – choroby odzwierzęce – są przenoszone przez zwierzęta na ludzi, niemniej to przeniesienie wirusa małpiej ospy z człowieka na człowieka doprowadziło do wzrostu zachorowań. Dr Gandhi wyjaśnia, że małpia ospa krąży wśród zwierząt w Afryce Zachodnej i Środkowej, dlatego może często powodować epidemie w tych regionach. Chociaż chorobaa jest przenoszona głównie przez mężczyzn, którzy uprawiają seks z innymi mężczyznami, może być również przenoszona w inny sposób, na przykład przez dotknięcie powierzchni lub przedmiotu, który został dotknięty przez zarażoną osobę.

Dowiedz się więcej i przeczytaj artykuł o szczepieniu na ospę wietrzną – czy daje odporność także na małpią ospę?

Naukowcy dodają, że sposób przenoszenia choroby z osoby na osobę jest wciąż elementem badań naukowców. Co ciekawe, np. w Nigerii odsetek dotkniętych chorobą kobiet jest znacznie wyższy niż gdziekolwiek indzie na świecie. Chociażby z tego powodu wyjątkowo istotne jest zrozumienie mechanizmu, w trakcie którego choroba się tam rozprzestrzenia.

Reakcja WHO na problem małpiej ospy?

WHO zwraca uwagę, że 98% wykrytych przypadków małpie ospy potwierdzono u homoseksualnych mężczyzn, niemniej każda narażona osoba może zachorować. Z tego powodu Światowa Organizacja Zdrowia zaleca, żeby wszystkie kraje przygotowały się do walki z zagrożeniem, poprzez podjęcie działań mających na miejsce zmniejszenia ryzyka przeniesienia ospy małp na inne grypy ludzi, w tym te wrażliwe, jak dzieci, kobiety ciężarne oraz poddane terapii immunosupresyjnej.

WHO zaleca także na wdrożenie szczepień dla osób narażonych na kontakt z małpią ospą, w tym właśnie dla tych znajdujących się w grupie ryzyka – diagności laboratoryjni, inni pracownicy służby zdrowia. Z kolei nie ma zaleceń związanych z masowym szczepieniem przeciwko małpiej ospie. Stawia się przede wszystkim na profilaktykę opartą na nadzorze, diagnozie i redukcji samego ryzyka. 

1. Monkeypox outbreak spreading: WHO declares global health emergency, Medical News Today [online], https://www.medicalnewstoday.com/articles/monkeypox-outbreak-spreading-who-declares-global-health-emergency [dostęp: 30.07.2022].

 

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Probiotyki i kiszonki lekiem na halitozę

    Najnowsze badania nad problemem halitozy pokazują, że stosowanie probiotyków w formie bakterii Gram-dodatnich może pomóc w walce z tą przykrą przypadłością. Czy drobnoustroje probiotyczne rozwiązują problem raz na zawsze?

  • Zniekształcenia poznawcze – co to takiego? Geneza, rodzaje

    Zniekształcenia poznawcze to wyolbrzymione schematy myślowe, które fałszują rzeczywistość i sprawiają, że postrzegamy ją w sposób zdeformowany. Doświadcza ich każdy człowiek, jednak jeśli pojawiają się zbyt często lub utrzymują się przez długi czas, mogą prowadzić do występowania stanów lękowych czy zaburzeń nastroju.

  • Leczenie endometriozy zastrzykiem raz w miesiącu – co wiemy o tej metodzie?

    Endometrioza dotyka na całym świecie około 10% kobiet w wieku rozrodczym. Patogeneza tej choroby polega na tym, że tkanka podobna do endometrium lub wyściółki macicy rośnie poza macicą, powodując silny ból miesiączkowy i obfite krwawienie, a u niektórych bezpłodność. Dostępne terapie mogą pomóc złagodzić objawy, jednak obecnie nie ma lekarstwa na endometriozę. Nowe badania wykazały, że comiesięczne zastrzyki przeciwciał zmniejszają zmiany chorobowe, tkankę bliznowatą i zrosty narządów u małp z endometriozą.

  • Badania przesiewowe raka piersi – mammografia 3D lepsza niż skan 2D. Przegląd najnowszych doniesień

    W dużym badaniu obejmującym ponad milion kobiet naukowcy porównali skuteczność mammografii 2D i mammografii z tomosyntezą 3D w wykrywaniu raka piersi. Odkryli, że mammografia 3D była znacznie skuteczniejsza niż mammografia 2D. Czy standard profilaktyki raka piersi właśnie uległ zmianie?

  • Spożycie soli może mieć inny wpływ na mężczyzn i kobiety

    Nadciśnienie krwi dotyka około 1,28 miliarda dorosłych na całym świecie. Jeśli ciśnienie krwi nie jest prawidłowo kontrolowane, może zwiększać ryzyko chorób serca, mózgu i nerek. Jedną z powszechnych, ale mniej znanych przyczyn nadciśnienia tętniczego jest nadwrażliwość na sól, czyli sytuacja, w której organizm nie wydala jej nadmiaru. Ostatni przegląd badań nad tym tematem wykazał, że kobiety w każdym wieku są bardziej wrażliwe kardiologicznie na spożycie soli niż mężczyźni. Zjawisko to może mieć wpływ na kontrolę ciśnienia krwi.

  • 5 sposobów na puszące się włosy

    Puszące się włosy to zmora wielu kobiet. U części z nich odstające, trudne do ujarzmienia kosmyki są wynikiem specyficznej budowy włosa. W większości przypadków szorstkie, matowe, przesuszone włosy to jednak wynik niewłaściwej pielęgnacji i częstego stosowania prostownicy lub wykonywania zabiegów fryzjerskich, np. rozjaśniania. Podpowiadamy, jak wygładzić puszące się włosy – poznaj 5 skutecznych sposobów.

  • „Zawał ucha” – co to jest? Jak się objawia?

    Terminem „zawał ucha” określa się objawy towarzyszące niedokrwieniu w obrębie naczyń krwionośnych ucha wewnętrznego. Pojawiają się wówczas nagłe, zazwyczaj jednostronne, dolegliwości – upośledzenie słuchu, uczucie pełności w uchu, szumy, zawroty głowy.

  • Jak radzić sobie z suchą skórą? Porady dermatologów

    Stosowanie tej samej rutyny pielęgnacyjnej przez cały rok może nie działać tak dobrze, gdy na przykład spada wilgotność. Bez przemyślanej zmiany w sposobie pielęgnacji skóry suche powietrze może sprawić, że np. drobne linie czy zmarszczki będą bardziej widoczne. Sucha, swędząca skóra może się łuszczyć, pękać, a nawet krwawić. Jak sobie z nią radzić i właściwie pielęgnować?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij