Objawy małpiej opsy w postaci pęcherzy na dłoniach pacjenta
Arkadiusz Dąbek

Wirus małpiej grypy może ulegać transmisji także z człowieka na zwierzęta domowe?

Zarażony człowiek przenosi wirusa na innych ludzi poprzez bliski kontakt osobisty, w tym pocałunki, długotrwały kontakt twarzą w twarz i kontakt seksualny. Dodatkowo dotykanie tkanin, na których spała lub które nosiła osoba z małpią ospą, może skutkować przeniesieniem patogenu na inną osobę. Czy w podobny sposób można przenieść wirusa małpiej ospy z człowieka na zwierzę domowe, np. psa? Okazuje się, że tak, co potwierdzili właśnie lekarze z paryskiego szpitala.

Światowa Organizacja Zdrowia nazwała niedawną epidemię małpiej ospy „stanem zagrożenia zdrowia publicznego o zasięgu międzynarodowym”. Na całym świecie odnotowano ponad 40 000 potwierdzonych przypadków małpiej ospy oraz 12 zgłoszonych zgonów. Do niedawna społeczność medyczna wierzyła, że małpia ospa rozprzestrzenia się tylko ze zwierzęcia na człowieka i z człowieka na człowieka. Lekarze ze szpitala Pitié-Salpêtrière w Paryżu zgłosili niedawno pierwszy podejrzewany przypadek przeniesienia wirusa z człowieka na zwierzę.

Epidemia małpiej ospy

23 lipca 2022 roku WHO ogłosiła niedawną epidemię małpiej ospy jako „stan zagrożenia zdrowia publicznego o zasięgu międzynarodowym (PHEIC, ang.  Public Health Emergency of International Concern)”. Dotychczas odnotowano ponad 40 000 potwierdzonych przypadków małpiej ospy oraz 12 zgłoszonych zgonów

Ospa małp jest infekcją wirusową należącą do tej samej rodziny wirusów, co ospa prawdziwa. Objawy małpiej ospy mogą być podobne do ospy prawdziwej, ale zazwyczaj nie są tak poważne. Zaliczono do nich gorączkę, bóle mięśni, głowy i pleców, ponadto zmęczenie i obrzęk węzłów chłonnych. Kilka dni po gorączce pojawia się wysypka, która zwykle wygląda podobnie do pęcherzy lub trądziku i może pojawić się na różnych obszarach ciała.

Niektóre zwierzęta, w tym gatunki małp i wiewiórek, są nosicielami wirusa. Człowiek ugryziony lub podrapany przez zakażone zwierzę może zarazić się małpią ospą. Ponadto człowiek, który je niedogotowane mięso lub produkt, który powstał z takiego zwierzęcia, może również zarazić się wirusem. Zarażony człowiek przenosi wirusa na innych ludzi poprzez bliski kontakt osobisty, w tym pocałunki, długotrwały kontakt twarzą w twarz i kontakt seksualny. Dodatkowo dotykanie tkanin, na których spała lub które nosiła osoba z małpią ospą, może skutkować przeniesieniem choroby na inną osobę.

Sprawdź, jakie artykuły dla zwierząt znajdziesz na DOZ.pl

Przenoszenie małpiej ospy z człowieka na zwierzęta domowe

Niepokojące wieści opublikowali lekarze z paryskiego szpitala, w którym leczono na małpią ospę dwóch mężczyzn. Mieli oni typowe objawy – gorączka, bóle głowy i wysypkę. 12 dni po wystąpieniu objawów, pies (charcik włoski) tych pacjentów także uzyskał pozytywnym wynik testu na małpia ospę. U zwierzaka zauważono także zmiany charakterystyczne dla choroby. Właściciele czworonoga powiedzieli lekarzom, że spali ze swoim psem w tym samym łóżku. Lekarze porównali próbki zmian skórnych psa i tych pobranych od jego właścicieli i stwierdzili, że jest to ten sam szczep wirusa.

Według dr Richarda Silvery, zastępcy dyrektora programowego Stypendium Chorób Zakaźnych i adiunkta medycyny w Icahn School of Medicine w Mount Sinai, nie było zaskoczeniem, że małpia ospa może przenieść się z człowieka na psa.

Wywnioskował, że wydarzyło się to przez te same działania, które towarzyszą przenoszeniu się wirusa z człowieka na człowieka – kontakt ze skórą lub dotykanie tkanin czy pościeli używanych przez osobę chorą – działają również w przypadku przejścia z człowieka na zwierzę.

Powiązane produkty

Ochrona ludzi i zwierzą przed małpią ospą

Dr Silvery podkreśla, że w celu ochrony przed małpią ospą naszych zwierząt domowych, należy zastosować ten sam sposób myślenia, który funkcjonuje w przypadku przenoszenia wirusa z człowieka na człowieka. Jeśli pacjent ma małpią ospę i mieszka z innymi ludźmi lub zwierzętami, powinien spróbować na pewien czas się od nich odizolować – nie dzielić z nimi łóżka, pościeli, ubrań, nie spać ze swoimi zwierzętami, starać się ich także nie dotykać, żeby zniwelować np. ryzyko podrapania przez pupila. Kolejno wskazuje się na częste mycie rąk, oddzielne pranie bielizny czy noszenie maseczki. Należy także przyglądać się swoim zwierzętom, tak, żeby w porę  dostrzec niepokojące objawy – gorączka, zaczerwienione oczy, katar, letarg, brak apetytu.

Jeśli u zwierzaka wystąpią co najmniej dwa z tych objawów lub wysypka przypominająca trądzik lub pęcherze w ciągu 21 dni po możliwym kontakcie z kimś z ospą małpią, powinno się natychmiast skontaktować z weterynarzem.
  1. Evidence of human-to-dog transmission of monkeypox virus, https://www.thelancet.com/journals/lancet/article/PIIS0140-6736(22)01487-8/fulltext [online], https://www.thelancet.com/journals/lancet/home [dostęp:] 21.08.2022.
  2. WHO Director-General's statement at the press conference following IHR Emergency Committee regarding the multi-country outbreak of monkeypox - 23 July 2022, World Healt Organization [online], https://www.who.int/news-room/speeches/item/who-director-general-s-statement-on-the-press-conference-following-IHR-emergency-committee-regarding-the-multi--country-outbreak-of-monkeypox--23-july-2022 [dostęp:] 21.08.2022.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl