Zdjęcie igly wbitej w fiolkę z preparatem szczepionkowym
Arkadiusz Dąbek

Szczepionka na małpią ospę – na czym polegają szczepienia pierścieniowe?

Dotychczas nie wynaleziono szczepionki stosowanej w profilaktyce małpiej ospy. W wielu krajach, biorąc pod uwagę rosnącą ilość diagnozowanych przypadków choroby na całym świecie, zdecydowano się na podawanie obywatelom preparatów przeciwko ospie prawdziwej, aby spróbować powstrzymać rozprzestrzenianie się wirusa (drobnoustroje te są spokrewnione).

Małpia ospa to odzwierzęca choroba zakaźna, która może przenosić się z człowieka na człowieka. Do niedawna była schorzeniem endemicznym dla Afryki Środkowej, dziś jej przypadki odnotowuje się jednak również w Europie oraz w Stanach Zjednoczonych. Ponieważ wirus wywołujący zakażenie jest blisko spokrewniony z wirusem ospy prawdziwej, w walce z rozprzestrzenianiem się patogenu stosuje się szczepionkę przeciwko drugiemu z wymienionych schorzeń, wykorzystując strategię szczepień pierścieniowych.

Szczepionka na ospę prawdziwą może pomóc w walce z małpią ospą

Choć Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) stwierdziła, że jest mało prawdopodobne, aby liczba zakażeń na małpią ospę przerodziła się pandemię, specjaliści radzą, aby zachować czujność i nie bagatelizować choroby. Obecnie nie ma celowanego leczenia na małpią ospę, stosuje się leki mające za zadanie złagodzić objawy, są to przede wszystkim preparaty przeciwgorączkowe, przeciwbólowe, przeciwświądowe, a także zewnętrznie odkażające.

Należy także podkreślić, że nie istnieje szczepionka przeciwko małpiej ospie. Mimo tego wiele krajów zdecydowało się na podawanie swoim obywatelom preparatów przeciwko ospie prawdziwej, aby spróbować powstrzymać rozprzestrzenianie się wirusa (drobnoustroje te są spokrewnione). Szczepione będą osoby, które były narażone na z bliski kontakt z zarażoną osobą – jest to strategia nazywana „szczepieniem pierścieniowym”. Unijny Urząd ds. Gotowości i Reagowania na Sytuacje Zdrowotne (HERA) zawarł umowę z firmą Bavarian Nordic na zakup 109 090 dawek szczepionek przeciwko ospie prawdziwej.

Czym są szczepienia pierścieniowe?

Szczepienia pierścieniowe to metoda zapobiegania rozprzestrzenianiu się drobnoustrojów, polegająca na szczepieniu pacjentów zakażonych lub tych, którzy mieli/mają bliski kontakt z chorym. W ten sposób tworzy się „pierścień” ochronny, który może pomóc w ograniczaniu szerzenia się patogenu. Aby strategia ta była skuteczna, musi być zastosowana odpowiednio wcześnie – wtedy, gdy liczba przypadków jest nadal możliwa do opanowania.

Osoby, które były lub są narażone na kontakt z zakażonym, powinny zostać zaszczepione w ciągu czterech dni od ekspozycji. Takie podejście wymaga jednak powszechnej wiedzy o objawach małpiej ospy, szybkiej izolacji i wydajnego systemu opieki zdrowotnej. To podejście było stosowane w przeszłości, m.in. podczas epidemii Eboli w krajach afrykańskich.

Powiązane produkty

Czy szczepionki przeciw ospie prawdziwej będą skuteczne w walce z małpią ospą?

Szczepionka trzeciej generacji ImvanexTM przeciw ospie prawdziwej zawiera zmodyfikowany szczep wirusa ospy krowianki (łac. variola vaccinia) Ankara-MVA. Jest ona zarejestrowana w Unii Europejskiej, ale nie do stosowania w zapobieganiu ospie małpiej. Nie jest też dostępna w obrocie detalicznym. Pomimo tego, według CDC (Centers for Disease Control and Prevention), jest ona w 85% skuteczna w zapobieganiu chorobie.

Podobnie jak w przypadku większości szczepionek, najczęstsze skutki uboczne po podaniu wakcyny przeciwko ospie to: ból i obrzęk ramienia w miejscu wstrzyknięcia, łagodne reakcje alergiczne stan podgorączkowy lub gorączka lub zmęczenie.

  1. M. Kozlov, Monkeypox vaccination begins — can the global outbreaks be contained?, „nature.com” [online], https://www.nature.com/articles/d41586-022-01587-1?utm_medium=Social&utm_campaign=nature&utm_source=Twitter#Echobox=1654719150, [dostęp:] 18.06.2022.
  2. Robert H. Shmerling, Ring vaccination might help curtail monkeypox outbreaks, „health.harvard.edu” [online], https://www.health.harvard.edu/blog/ring-vaccination-might-help-curtail-monkeypox-202206062757, [dostęp:] 18.06.2022.
  3. Najważniejsze informacje na temat ospy małpiej, „szczepienia.pzh.gov.pl” [online], https://szczepienia.pzh.gov.pl/najwazniejsze-informacje-na-temat-ospy-malpiej/, [dostęp:] 18.06.2022.
  4. Ring vaccination, „cdc.gov” [online], https://www.cdc.gov/smallpox/bioterrorism-response-planning/public-health/ring-vaccination.html, [dostęp:] 18.06.2022.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij