Pierwszy przypadek nowego wariantu MPox poza Afryką
W Szwecji wykryto bardziej zaraźliwą odmianę wirusa wywołującego MPox (tzw. małpią ospę). Jest to pierwszy przypadek zakażenia poza Afryką. Jakie są objawy infekcji? W jaki sposób można się zarazić?
- Wirus MPox wykryty w Szwecji
- Czym jest MPox? Jak się objawia?
- Jak dochodzi do zakażenia wirusem małpiej ospy?
Wirus MPox wykryty w Szwecji
14 sierpnia 2024 roku Światowa Organizacja Zdrowia ogłosiła, że gwałtowny wzrost liczby przypadków MPox (tzw. ospa małpia, ang. monkeypox) w Demokratycznej Republice Konga i w coraz większej liczbie krajów Afryki stanowi zagrożenie zdrowia publicznego o zasięgu międzynarodowym (PHEIC) zgodnie z Międzynarodowymi Przepisami Zdrowotnymi. Tylko w tym roku w DRK zgłoszono 15 600 przypadków MPox, ponadto odnotowano 537 zgonów.
Dzień później, tj. 15 sierpnia 2024 roku, szwedzki minister zdrowia i spraw społecznych poinformował o pierwszym w Europie przypadku zakażenia nowym szczepem (typem II) wirusa powodującego MPox.
Bez wątpienia jest to objaw rozprzestrzeniania się choroby poza Czarny Ląd. Szwedzka agencja zdrowia publicznego podała, że chory zaraził się podczas pobytu w regionie afrykańskim, w którym wybuchła epidemia. WHO poinformowała, że aktywnie współpracuje z władzami ochrony zdrowia Szwecji w celu ustalenia najlepszego sposobu postępowania i opieki nad zakażonym pacjentem.
Czym jest MPox? Jak się objawia?
MPox, wcześniej znana jako małpia ospa, to wirusowa choroba odzwierzęca (zoonoza), która wywoływana jest przez wirusa rodzaju Orthopoxvirus z rodziny Poxviridae. Przez kilka dekad występował on w Afryce Środkowej i Zachodniej, a do Europy (również do Polski) dotarł w 2022 roku (typ I). Obecnie obserwuje się wzrost zakażeń typem klad I, szczególnie podwariantem klad Ib.
Najczęściej występujące objawy tzw. małpiej ospy to:
- wysoka gorączka,
- ból głowy,
- bóle mięśni,
- zmęczenie, osłabienie,
- powiększenie węzłów chłonnych,
- wysypka, która może przypominać tę występującą podczas ospy wietrznej, z krostami przekształcającymi się w pęcherzyki, a następnie w strupy.
Okres inkubacji wirusa wynosi zazwyczaj od 5 do 21 dni, a objawy mogą utrzymywać się przez 2 do 4 tygodni.
Jak dochodzi do zakażenia wirusem małpiej ospy?
Aby potwierdzić obecność MPox, można wykonać badanie materiału ze zmian skórnych metodą PCR. Nie ma specyficznego leczenia zakażenia wirusem małpiej ospy, dlatego stosuje się leczenie objawowe. Zazwyczaj podaje się leki przeciwwirusowe (np. tekovirimat, cydofowir, brincidofovir), przeciwgorączkowe i przeciwświądowe.
Większość przypadków małpiej ospy przebiega łagodnie i kończy się pełnym wyzdrowieniem. Przy cięższym przebiegu mogą pojawić się jednak powikłania (mogą się różnić w zależności od ciężkości choroby, stanu zdrowia pacjenta oraz dostępu do opieki medycznej) takie jak wtórne infekcje bakteryjne oraz przebarwienia i blizny skórne.
W celu uniknięcia zakażenia ważna jest izolacja chorych i unikanie kontaktu z osobami wykazującymi objawy infekcji.