demencja - czy szczepionka na odrę pomaga nie zachorować?
Ewelina Sochacka

Szczepionka rekombinowana przeciwko półpaścowi obniża ryzyko demencji

Nowe badanie przeprowadzone przez naukowców z Uniwersytetu Oksfordzkiego sugeruje, że szczepienie przeciwko półpaścowi może również korzystnie wpływać na obniżenie ryzyka wystąpienia demencji. Wyniki opublikowano w czasopiśmie „Nature Medicine”.

  1. Szczepionka przeciwko półpaścowi – szansa na opóźnienie demencji?
  2. Szczegóły badania
  3. Czy półpasiec jest groźny dla zdrowia?

Szczepionka przeciwko półpaścowi – szansa na opóźnienie demencji?

Dotychczasowe badania sugerowały, że żywa szczepionka przeciwko półpaścowi (zawierająca osłabione, czyli atenuowane, drobnoustroje zmodyfikowane w taki sposób, że nie są w stanie wywołać pełnoobjawowej choroby) może chronić przed demencją.

Istniejące dane były jednak ograniczone i nie odnosiły się do szczepionki rekombinowanej (w której wykorzystuje się technologię inżynierii genetycznej do wprowadzenia określonych genów patogenu do komórek gospodarza takich jak drożdże lub komórki ssaków), obecnie stosowanej w Stanach Zjednoczonych i krajach europejskich.

Naukowcom z University of Oxford w Wielkiej Brytanii udało się wykazać, że szczepionka przeciwko półpaścowi przygotowana metodą rekombinacji również może korzystnie wpływać na pamięć. Badacze odkryli, że jej przyjęcie wiąże się ze znacznym zmniejszeniem liczby diagnoz demencji w ciągu sześciu lat od podania. Związek między szczepieniem a obniżeniem ryzyka otępienia był nieco silniejszy u kobiet niż u mężczyzn.

SUPLEMENTY NA PAMIĘĆ I KONCENTRACJĘ

LEKI NA PAMIĘĆ I KONCENTRACJĘ

WITAMINY NA ODPORNOŚĆ

Szczegóły badania

Brytyjscy naukowcy wykorzystali elektroniczną dokumentację medyczną ponad stu tysięcy pacjentów z USA w wieku średnio 71 lat zaszczepionych szczepionką rekombinowaną (w okresie od listopada 2017 r. do października 2020 r.) i sprawdzili, jak często diagnozowano u nich demencję. Wyniki porównali z taką samą liczbą osób, które otrzymały szczepionkę żywą (w okresie od października 2014 r. do września 2017 r.). Mediana czasu obserwacji wynosiła 6 lat.

Dowiedz się więcej o tym, jaki związek ma demencja z cukrzycą. Przeczytaj artykuł w czytelni DOZ.pl

U pacjentów, którym podano rekombinowaną szczepionkę przeciwko półpaścowi, stwierdzono niższe ryzyko wystąpienia demencji w ciągu kolejnych sześciu lat w porównaniu z osobami zaszczepionymi żywą szczepionką. Oznacza to o 17% dłuższy czas do postawienia diagnozy lub 164 dodatkowe dni bez rozpoznania otępienia. Odkrycie to wymaga przeprowadzenia randomizowanych badań kontrolowanych na dużą skalę, aby potwierdzić możliwe dalsze korzyści szczepionki.

Powiązane produkty

Czy półpasiec jest groźny dla zdrowia?

Półpasiec  jest chorobą wywoływaną przez wirusa Varicella Zoster (VZV) – tego samego, który powoduje ospę wietrzną. Po przebytej „wiatrówce” wirus pozostaje uśpiony w zwojach nerwowych, może więc uaktywnić się wiele lat później i wywołać półpasiec. Choroba zazwyczaj zaczyna się od ostrego bólu wzdłuż dotkniętego nerwu, a następnie pojawia się charakterystyczna wysypka pęcherzykowa.

Najczęstszym powikłaniem półpaśca jest neuralgia popółpaścowa, która pojawia się u około 10-20% chorych. Charakteryzuje się ona przewlekłym, bardzo silnym bólem neuropatycznym, występującym po jednej stronie ciała – zakażenie może obejmować nerwy czuciowe tułowia, kończyn lub nerwy czaszkowe. Ból może utrzymywać się przez miesiące, a nawet lata po ustąpieniu wysypki, może mieć charakter stały bądź napadowy. Często towarzyszą mu zaburzenia czucia o typie alodynii (ból w odpowiedzi na bodźce niebólowe, np. dotyk), nadwrażliwość bólowa na bodźce mechaniczne i termiczne, zaburzenia snu i spadek aktywności.

  1. M. Taquet i in., The recombinant shingles vaccine is associated with lower risk of dementia, „Nature Medicine” 2024.
  2. M. Malec-Milewska, Neuralgia popółpaścowa, „Medycyna Paliatywna w Praktyce” 2012, t. 6, nr 1.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

logo Telemedi

Usługę zdalnej konsultacji z lekarzem świadczy Telemedi.
Regulamin świadczenia usługi dostępny jest tutaj.