Chińskie zioła mogą pomóc w walce z demencją
Katarzyna Szulik

Chińskie zioła mogą pomóc w walce z demencją

Miłorząb japoński, żeń-szeń i szafran mogą okazać się ważnym orężem w walce demencją – taką tezę stawiają naukowcy z Australii. Podobnie jak w większej części świata zachodniego, również na tym kontynencie demencja staje się coraz większym problemem, dlatego tamtejsi naukowcy planują przeprowadzenie szeroko zakrojonego badania nad skutecznością chińskich ziół w jej leczeniu.

Terapia ziołowa miałaby celować w łagodzenie objawów demencji naczyniopochodnej, czyli drugiej najczęściej występującej formy tego schorzenia na świecie – po chorobie Alzheimera. Demencja ta jest charakterystyczna dla osób starszych i pojawia się wskutek wystąpienia licznych drobnych urazów kory mózgowej lub serii miniudarów, które powodują obumieranie komórek mózgu zlokalizowanych w istocie białej. W grupie ryzyka jej wystąpienia znajdują się zwłaszcza osoby cierpiące na nadciśnienie tętnicze, cukrzycę, miażdżycę czy nadmiar cholesterolu we krwi. Można podejmować działania profilaktyczne bądź łagodzące tę formę demencji, lecz jej wyleczenie jest niemożliwe. 

Siła chińskich ziół

Ziołowa terapia proponowana przez Australijczyków ma potencjał, by poprawić kognitywną kondycję chorych – wpływając między innymi na usprawnienie pamięci.

Ekstrakt, który zamierzają badać, bazuje na trzech ziołach – ginkgo biloba, żeń-szeniu i szafranie powszechnych w medycynie chińskiej. Naukowcy wykorzystali je do stworzenia substancji o nazwie Sailuotongm, w skrócie S-L-T, który właśnie przechodzi ostatnią fazę testów na terenie Australii. 

Trwa nabór ochotników

Dotychczasowe badania przedkliniczne prowadzone w laboratorium wykazały, że substancja ta może poprawić cyrkulację krwi w mózgu, a nawet zapobiegać powstawaniu zakrzepów. W ten sposób oddziałuje na dwie najważniejsze przyczyny powstawania demencji naczyniopochodnej. Wnioski muszą zostać potwierdzone w toku badań klinicznych – na pacjentach. Testy są już zaplanowane, a ich uczestnikom dwa razy dziennie podawane będą tabletki zawierając wyciąg ze wspomnianych ziół. By wyniki były rzetelne, w badaniu musi wziąć udział przynajmniej 226 pacjentów. Nabór chętnych trwa nadal, a do udziału zachęcani są Australijczycy od 40. roku życia wzwyż, u których stwierdzono demencję na poziomie lekkim lub średniozaawansowanym. Właśnie w tej grupie chorych efekty stosowania leku mają być najlepsze. 

Wszechstronne zioła

Ziołowe składniki ekstraktu zdobyły uznanie już kilka wieków temu, a ich działanie potwierdziły liczne badania. Miłorząb japoński, oryginalnie pochodzący z Japonii, jest ceniony za poprawę stanu skóry, wspieranie męskiej płodności oraz pracy mózgu, co tłumaczy jego obecność w leku na demencję. Jest bogaty w substancje bioaktywne, między innymi przeciwutleniacze. Znajdziemy go w składzie kosmetyków zwalczających cellulit, przeznaczonych dla cery naczyniowej i z oznakami starzenia, preparatów na erekcję, a także tych usprawniających pamięć, przy czym zdania naukowców na temat tego przeznaczenia są podzielone.

Z kolei wyciąg z żeń-szenia polecany jest osobom z problemami na tle sercowym, ponieważ pobudza pracę organu, obniża poziom cukru i cholesterolu we krwi oraz działa przeciwzakrzepowo. Podobnie jak miłorząb, działa także na potencję i zwiększenie libido, sprzyjając rozkurczowi naczyń krwionośnych. Jego pobudzające właściwości sprawiają, że dobrze sprawdza się również w stanach zmęczenia i braku energii, do tego poprawia koncentrację i odporność na stres.

Badania nad właściwościami szafranu wciąż trwają, ale dotychczasowe analizy sugerują, że jego składniki aktywne mogą być pomocne między innymi w leczeniu depresji (w jej łagodnym stadium), choroby wrzodowej i problemów z niepłodnością.

Nowe odkrycia w walce z chorobami neurodegeneracyjnymi

Choroby neurodegeneracyjne, takie jak demencja i alzheimer, stanowią jedno z największych wyzwań współczesnej medycyny. Jedno z najnowszych badań prowadzonych w tym kierunku wskazuje na skuteczność leków na cukrzycę zastosowanych w celu terapii tych schorzeń. Badania były prowadzone przez zespół pod przewodnictwem prof. Christiana Holschera z Lancaster University w Wielkiej Brytanii. Przeprowadzono eksperymenty na transgenicznych myszach, którym wszczepiono zmutowane, ludzkie geny wywołujące Alzheimera. Tym, u których choroba rozwinęła się w znaczącym stopniu, podano kombinację glukagonu, glukagonopodobnego peptydu 1 (GLP-1) i glukozozależnego peptydu insulinotropowego (GIP). 

Wspomniane substancje mają zdolność ochrony komórek nerwowych przed degeneracją na tej samej zasadzie, na jakiej robi to insulina. Właśnie z tego powodu zapadnięcie na cukrzycę typu 2. uważa się za czynnik zwiększający ryzyko zapadnięcia na chorobę Alzheimera. 

Jak się okazało, u myszy otrzymujących wspomnianą mieszankę przez dwa miesiące zauważono wyraźną poprawę zdolności poznawczych, w tym pamięci i zdolności uczenia się. Obie te cechy sprawdzano podczas testu w labiryncie. Wykazano, że dzięki kuracji zmniejszyła się liczba blaszek amyloidowych w mózgu związanych z chorobą Alzheimera, podniósł się z kolei poziom mózgowego czynnika wzrostu odpowiedzialnego za ochronę komórek nerwowych. Dodatkowo zaobserwowano spadek tępa utraty komórek nerwowych oraz nasilenia stresu oksydacyjnego i przewlekłych procesów zapalnych. 

Naukowcy twierdzą, że uzyskane wyniki mogą być pozytywnym prognostykiem dla ludzi chorych na Alzheimera, co jednak wymaga dalszych testów. 

Źródło: 9news.com.au, Poradnik Zdrowie, Polska Agencja Prasowa

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Które ryby warto przyrządzić na święta?

    Trudno wyobrazić sobie świąteczny stół bez ryby. Oprócz tradycyjnego karpia czy śledzia warto w oryginalny sposób zaserwować również inne gatunki tej niezwykle zdrowej potrawy. Które ryby na święta będą nie tylko najsmaczniejsze, ale i najlepsze dla zdrowia?

  • Święta w ciąży – co może jeść ciężarna, a czego musi unikać?

    Kobieta w ciąży powinna jeść nie za dwoje, a dla dwojga, musi starać się tak komponować swoją dietę, aby dostarczała ona maluszkowi wszystkich niezbędnych składników. Znalezienie balansu między smakiem i zdrowiem może być szczególnie trudne w święta, gdy stół wręcz ugina się pod ciężarem aromatycznych potraw. 

  • Wielkanoc dla alergików: bez mleka, jaj i pszenicy

    Nietolerancje pokarmowe dają się szczególnie we znaki podczas świąt. Osoby nietolerujące laktozy, a więc mleka i jego przetworów, muszą zapomnieć o tradycyjnym serniku, bezglutenowcy nie zjedzą żurku, zaś uczuleni na jaja zostaną zmuszeni obyć się bez koronnej, wielkanocnej potrawy. Czym zastąpić żelazne pozycje ze świątecznego menu?

  • Pachnące święta – przegląd korzennych przypraw

    Imbir, cynamon i anyż trafiają do każdej polskiej kuchni w okresie przedświątecznym jako składniki pierniczków, ciast i kompotu z suszu. Warto o nich pamiętać, ponieważ usprawniają trawienie, dzięki czemu łagodzą skutki świątecznego przejedzenia. Ulga w dolegliwościach żołądkowych to jednak tylko jedna z wielu prozdrowotnych właściwości korzennych przypraw.

  • W Tłusty Czwartek nie zapomnij o zdrowiu

    Zjedzenie przynajmniej pączka w Tłusty Czwartek ma gwarantować pomyślność przez cały nadchodzący rok. W imię tradycji i zdrowia z ich liczbą lepiej nie przesadzać, bo obżarstwo nie przysporzy nam szczęścia, a tylko problemów z wątrobą bądź trzustką.

  • Dziecko w samochodzie w upał

    Wraz z nadejściem letnich upałów media zasypują nas informacjami o dzieciach i zwierzętach pozostawianych w rozgrzanych do czerwoności samochodach. Roztargnienie lub brak wyobraźni często prowadzą do tragedii, ponieważ nawet godzina spędzona w takich warunkach może grozić śmiercią dziecka. Najnowsze badanie potwierdzają, że ryzyko jest równie duże także w pojeździe pozostawionym w cieniu.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij