Energia z żeń-szenia!
Żeń-szeń (Panax ginseng) – roślinna deska ratunku
Żeń-szeń to niepozorna bylina. Najcennieszy w żeń-szeniu jest jego charakterystyczny, przypominający kształtem człowieka, korzeń (Ginseng radix). Mimo iż dawno minęły już czasy kiedy żeń-szeń miał wartość złota, nadal jest on niezwykle cenionym adaptogenem.
Adaptogen – cóż to takiego?
Niewiele jest roślin o wyjątkowym, specyficznym działaniu adaptogennym. Adaptogeny to substancje pochodzenia naturalnego, zwiększające zdolność organizmu do przystosowywania się do zmiennych warunków środowiska, w tym wahań pogodowych. Takie właściwości ma właśnie żeń-szeń. Do innych znanych adaptogenów należą cytryniec chiński (Schisandra chinensis) czy różeniec górski (Rhodiola rosea).
Żeń-szeń – doskonałym afrodyzjakiem
W medycynie tradycyjnej Chin korzeń żeń-szenia znany był jako środek afrodyzyjny. Jednym z ważniejszych mechanizmów wpływu na aktywność seksualną jest zwiększanie wytwarzania tlenku azotu w śródbłonku naczyń ciał jamistych i warunkowane tym działanie wazodilatacyjne (naczyniorozszerzające).
Czym kierować się w wyborze preparatu z żeń-szeniem?
Głównymi składnikami biologicznie czynnymi żeń-szenia są ginsenozydy. Znanych jest wiele ich odmian. Obecnie uprawy są jedynym źródłem Ginseng radix. Korzenie zbiera się z roślin 4-6-letnich. Ponieważ żeń-szeń jest rośliną uprawną jakość jego korzeni może różnić się znacznie pomiędzy poszczególnymi uprawami. Dobrej jakości preparaty z żeń-szenia są zawsze standaryzowane na określoną zawartość ginsenozydów. Za efekty odpowiedzialna jest jednak nie tylko ogólna zawartość ginsenozydów, ale również wzajemne ich proporcje.
Niekorzystne oddziaływania z przyjmowanymi lekami?
Przyjmowanie żeń-szenia może nieznacznie obniżać poziom glukozy we krwi (wzmagać działanie leków przeciwcukrzycowych), niwelować działanie leków przeciwnadciśnieniowych (choć tu dane nie są spójne) czy wzmagać działanie leków przeciwzakrzepowych (zwiększając ryzyko krwawień). Wyciąg z żeń-szenia może wchodzić też w interakcje z lekami zawierającymi tzw. inhibitory monoaminooksydazy. Są to najczęściej leki przeciwdepresyjne oraz leki stosowane w chorobie Parkinsona. Osoby przyjmujące tego typu leki powinny zasięgnąć opinii lekarza przed zastosowaniem preparatów zawierających wyciągi z żeń-szenia.
Czy żeń-szeń nie obniży skuteczności hormonalnej antykoncepcji?
Przyjmuje się, że produkty zawierające żeń-szeń nie wpływają na skuteczność kuracji hormonalnej antykoncepcyjnej (niezależnie od formy podania leku antykoncepcyjnego). Należy jednak wspomnieć, że żeń-szeń ma słabe działanie estrogenne.
Czy sportowcy mogą przyjmować żeń-szeń?
Tak. Żeń-szeń jest nawet polecany osobom uprawiającym sport. Nie zawiera on żadnych substancji dopingujących i może być stosowany nawet podczas zawodów, na których przeprowadzane są kontrole antydopingowe. Żeń-szeń nie upośledza też zdolności psychomotorycznych, tzn. w czasie jego przyjmowania można prowadzić pojazdy i obsługiwać urządzenia mechaniczne.
O jakiej porze dnia najlepiej przyjmować żeń-szeń?
Najlepsze efekty stosowania osiąga się stosując preparat codziennie, najlepiej rano, w czasie posiłku. Preparat stosowany tuż przed snem może powodować bezsenność.
Czy mogę zaoszczędzić przy zakupie preparatów z żeń-szeniem?
Żeń-szeń to preparat przeznaczony do regularnego stosowania w dłuższym czasie. Najlepsze efekty uzyskuje się po 3-miesięcznym okresie stosowania. Dlatego żeń-szeniowe preparaty najlepiej kupować w ekonomicznych opakowaniach gwarantujących dużo niższy koszt dzienny niż podstawowe opakowanie.
Czy żeń-szeń można stosować przez cały rok?
Tak, ale zgodnie z dawkowaniem opisanym na ulotce informacyjnej dołączanej do preparatu i koniecznie z przerwami. Przedłużone stosowanie dużych dawek żeń-szenia może powodować bezsenność, nerwowość, wzrost ciśnienia krwi, wysypkę skórną i poranną biegunkę (tzw. zespół żeń-szeniowy).