Tabletki antykoncepcyjne - jak działają i jak je brać?
Anna Posmykiewicz

Tabletki antykoncepcyjne - jak działają i jak je brać?

W dzisiejszych czasach tabletki antykoncepcje stały się jedną z bardziej popularnych i modnych form antykoncepcji. Są one bowiem skuteczne, dobrze zabezpieczają przed ciążą, są też łatwe w użyciu, a ich stosowanie nie wymaga codziennej dokładnej i wnikliwej obserwacji swojego organizmu. Pierwsze rodzaje tabletek antykoncepcyjnych zawierały dość duże dawki hormonów, w związku z czym bywały przez kobiety źle tolerowane i wywierały też szereg działań niepożądanych. Obecnie tabletki antykoncepcyjne zawierają najmniejsze możliwe dawki hormonów, w związku z czym są przez kobiety naprawdę dobrze tolerowane, a jednocześnie zdecydowanie zmniejszyła się ilość wywoływanych przez nie skutków ubocznych.

Jak działają  tabletki antykoncepcyjne?

Praktycznie wszystkie tabletki antykoncepcyjne mają taki sam mechanizm działania. Przede wszystkim hamują one owulacje, dzięki czemu z jajników kobiety nie są uwalniane komórki jajowe, co z kolei uniemożliwia zapłodnienie. Ponadto, tabletki antykoncepcyjne powodują też zmiany śluzu szyjki macicy. Śluz ten staje się bardziej gesty, lepki i nieprzepuszczalny dla plemników, co również skutecznie chroni kobietę przez zajściem w ciąże. 

Czy tabletki antykoncepcyjne mogą dawać działania niepożądane?

Tak, ale obecnie, ze względu na naprawdę niewielka zawartość w nich hormonów, działania te są zwykle słabo wyrażone i większość tabletek antykoncepcyjnych jest bardzo dobrze tolerowana przez kobiety. Jeśli jednak działania niepożądane są obecne, to zazwyczaj, na początku zażywania tabletek, dotyczą one nieprawidłowych plamień i krwawień - bardzo często bowiem przez pierwsze trzy miesiące zażywania tabletek u kobiet obecne są nieprawidłowe plamienia i krwawienia, które z czasem zanikają. Poza tym, zdarza się, że w czasie zażywania tabletek antykoncepcyjnych miesiączki są bardzo skąpe lub czasami nawet jest ich brak. Ponadto, kolejnym działaniem niepożądanym tabletek antykoncepcyjnych, może być zatrzymywanie płynów oraz nadmierny przyrost masy ciała. Zdarza się również, że przy zażywaniu tabletek antykoncepcyjnych pojawiają się dość częste bóle głowy, czasem nawet migreny, nadmierna nerwowość czy też podrażnienie oczu u kobiet, które noszą soczewki kontaktowe, czasem obecny jest też trądzik. Zdecydowanie rzadziej zdarza się, że zażywanie tabletek antykoncepcyjnych doprowadza do zmian zakrzepowo - zatorowych, hiperlipidemii czy też upośledzenia czynności wątroby.

Polecane dla Ciebie

Czy istnieją przeciwwskazania do zażywania tabletek antykoncepcyjnych?

Tak. Przede wszystkim przeciwwskazaniem do stosowania hormonalnej antykoncepcji jest choroba zakrzepowo zatorowa w wywiadzie, przebyta wcześniej zatorowość płucna czy też wrodzone zaburzenia krzepnięcia krwi. Ponadto, tabletek antykoncepcyjnych nie powinny też stosować kobiety z chorobami układu  krążenia, z zaburzonym przepływem krwi przez tętnice mózgowe czy też kobiety cierpiące z powodu ciężkich chorób wątroby oraz niezdiagnozowanych krwawień z dróg rodnych. Przeciwwskazaniem do zażywania tabletek antykoncepcyjnych jest też ciąża i okres karmienia piersią (w przypadku karmienia przeciwwskazane są tylko tabletki dwuskładnikowe).

Jakie rodzaje tabletek antykoncepcyjnych są obecnie dostępne na rynku? 

Obecnie na rynku dostępne  są dwa rodzaje tabletek antykoncepcyjnych. Są to tabletki jednoskładnikowe oraz tabletki antykoncepcyjne dwuskładnikowe. Tabletki jednoskładnikowe zawierają w swym składzie jedynie gestagen, ich niewątpliwą zaletą jest też możliwość zażywania ich w czasie karmienia piersią. Tabletki dwuskładnikowe natomiast zawierają w swym składzie zarówno gestageny, jak i pochodne estrogenów. 

Jak należy zażywać tabletki antykoncepcyjne?

Wszystko zależy od tego, jaki środek kobieta zażywa. Jeśli kobieta stosuje tabletki jednoskładnikowe, to ten rodzaj doustnej hormonalnej antykoncepcji stosuje siż nieprzerwanie przez 28 dni, a po skończeniu jednego opakowania, od razu zaczyna się zażywać kolejne. W przypadku tabletek jednoskładnikowych należy też pamiętać o tym, że aby były one naprawdę skuteczne, tabletki należy zażywać codziennie dokładnie o tej samej godzinie. Dlatego warto po prostu ustawić sobie w telefonie przypomnienie, dzięki któremu kobieta zawsze będzie pamiętać o zażyciu tabletki o właściwej porze. W przypadku tabletek dwuskładnikowych schemat ich zażywania jest nieco inny. Zwykle opakowanie zawiera 21 tabletek z hormonami lub ewentualnie 28 tabletek, z których 21 tabletek do tabletki hormonalnie czynne, a 7 tabletek to tzw. placebo niezawierające hormonów. Po skończeniu zażywania tabletek z blistra 21-tabletkowego kobieta robi siedmiodniowa przerwę w zażywaniu tabletek. W czasie tej przerwy pojawia sie krwawienie z odstawienia (zwykle w drugim, trzecim dniu bez tabletek), a kolejne opakowanie kobieta rozpoczyna ósmego dnia. W przypadku blistra 28- tabletkowego kobieta nie robi przerwy, czyli najpierw zażywa 21 tabletek z hormonami, a potem 7 tabletek placebo (w czasie ich brania również pojawia się krwawienie z odstawienia). Po ich zażyciu, bez żadnej przerwy, kobieta zaczyna kolejne opakowanie. 

Jak należy postąpić w przypadku pominięcia tabletki?

W przypadku pominięcia tabletki zawsze należy postępować zgodnie z zaleceniami producenta zawartymi w ulotce konkretnego preparatu. Dlatego zawsze, kiedy kobieta zaczyna stosować tabletki antykoncepcyjne, powinna dokładnie zapoznać się z całą ulotką, jak również dobrze ją schować, aby w sytuacji pominięcia tabletki można było od niej sięgnąć. Schemat postępowania jest bowiem różny w zależności od tego, w którym tygodniu zażywania kobieta zapomniała przyjąć tabletkę, jak również jak dużej liczby tabletek nie zażyła - w każdym tym przypadku postępowanie jest nieco inne. Jeśli jednak pomimo przeczytania ulotki kobieta ma nadal wątpliwości, koniecznie należy skonsultować się ze swoim ginekologiem. A co, jeśli w czasie stosowania tabletek, pojawią się wymioty lub biegunka? Postępowanie uzależnione jest przede wszystkim od tego, po jakim czasie od przyjęcia tabletki pojawiły  się objawy nieżytu  żołądkowo-jelitowego, dlatego też zawsze należy stosować się do i informacji  zawartych w ulotce danego preparatu. 

Tabletki antykoncepcyjne są bardzo skuteczną formą antykoncepcji, pod warunkiem, że każda przyjmująca je kobieta przestrzega zasad ich zażywania. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości stosująca je kobieta powinna jak najszybciej skonsultować się z ginekologiem, który wszystko wyjaśni i dzięki temu kobieta nadal będzie skutecznie chroniona przed ciąża. Należy też pamiętać o tym, że tabletek antykoncepcyjnych absolutnie nie wolno zażywać na własna rękę, zawsze powinny one zostać zalecone osobiście przez lekarza ginekologa, który dobierze najlepszy dla danej pacjentki preparat.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Demiseksualizm – czym jest? Objawy, przyczyny

  Tematyka orientacji seksualnych przestaje być tematem tabu i staje się powszechnie znana, zwłaszcza w mediach społecznościowych. Niektóre terminy nie są jednak zbyt popularne, bo pojawia się coraz więcej typów orientacji seksualnych, o których wiele osób nie ma pojęcia. Jedną z nich jest demiseksualizm, o którym wiemy stosunkowo od niedawna. Czym jest demiseksualizm?

 • Implant antykoncepcyjny – jak działa i czy jest skuteczny? Na jak długo wystarcza i jakie są skutki uboczne?

  Implant antykoncepcyjny jest jedną z dostępnych metod antykoncepcji. Jest to małe, elastyczne urządzenie w kształcie plastikowej pałeczki, zwykle o długości około 4 cm i średnicy 2 mm, które jest wprowadzane pod skórę ramienia. Najpopularniejszym implantem antykoncepcyjnym na rynku jest implant hormonalny, który uwalnia etonogestrel do organizmu w celu zapobiegania ciąży.

 • KTO MA WIEDZIEĆ… jak radzić sobie z rozstaniem, odrzuceniem i złamanym sercem?

  Istnieje wiele różnych powodów, które prowadzą do zerwania. Niektóre z nich są ciężkie, dlatego samo zerwanie może być dla was trudne. Ale zdarza się, że rozstanie jest konieczne i/lub nieuniknione. Może właśnie teraz czujesz lub czuł_ś kiedyś, że zakończenie waszej relacji równa się końcowi świata. Warto jednak pamiętać, że z pewnością nie jest to koniec świata.

 • KTO MA WIEDZIEĆ… jak wytwarza się pokarm w piersiach?

  Mitów dotyczących laktacji jest bardzo dużo. Skąd bierze się mleko w piersiach i czy to możliwe, że w ogóle się nie pojawi? Czy może zdarzyć się tak, że mleko w piersiach zwarzy się w upalny dzień? Skąd organizm wie, że powinien zacząć produkcję mleka i jak to się dzieje, że pokarm wypływa z piersi? Na takie i podobne pytania odpowiedzi warto szukać w sprawdzonych źródłach i potwierdzać je badaniami naukowymi.

 • KTO MA WIEDZIEĆ… kiedy iść do seksuologa_żki?

  Kwestie związane z seksualnością należą do tych, które w naszej kulturze są najbardziej obwarowane tabu. Rozmawianie o seksie nie należy do najłatwiejszych i nie jest naturalne dla większości osób, niestety (poza wyjątkami) nie uczymy się też tego w szkole. Z tego powodu jest to całkowicie zrozumiałe, że pytania o seksualność przychodzą z trudem, pojawia się wstyd, obawa o bycie wyśmianym czy niezrozumianym. Dlatego tak istotne jest, by ciągle przypominać, że… nie ma głupich pytań.

 • KTO MA WIEDZIEĆ… czy to dyskryminacja?

  W sytuacjach, gdy zostaliśmy niesprawiedliwie potraktowani, zastanawiamy się, czy mamy do czynienia z dyskryminacją. Czym ona jest i co odróżnia ją od molestowania?

 • KTO MA WIEDZIEĆ… dlaczego miesiączka boli?

  „Taka Pani uroda”. Twoje badania nie wykazały żadnej nieprawidłowości, a zdarzyło Ci się usłyszeć takie zdanie, gdy pytałaś lekarza_rkę, skąd się biorą Twoje dolegliwości? Bardzo często taką właśnie odpowiedź słyszą kobiety zgłaszające bóle podczas miesiączek lub współżycia.

 • KTO MA WIEDZIEĆ… czy w Polsce istnieje edukacja seksualna?

  Informacji o seksie wielu młodych ludzi poszukuje samodzielnie w Internecie. Tymczasem głównym źródłem rzetelnej wiedzy powinna być szkoła i dobrze przygotowana kadra prowadząca zajęcia wychowania do życia w rodzinie. Oprócz szkół ciężar rozmów z młodymi ludźmi na temat seksu powinni wziąć na siebie rodzice. Tylko czy jako dorośli wiemy, jak rozmawiać i jak przekazywać niezbędną wiedzę?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij