Tabletki antykoncepcyjne jedno- i dwuskładnikowe – które wybrać? Jaka jest różnica?
Alicja Świątek

Tabletki antykoncepcyjne jedno- i dwuskładnikowe – które wybrać? Jaka jest różnica?

Tabletki antykoncepcyjne to jedna z najpopularniejszych metod zapobiegania ciąży. Występują głównie w dwóch rodzajach: tabletki jednoskładnikowe, które zawierają wyłącznie progestagen, oraz tabletki dwuskładnikowe – mają w składzie estrogen i progesteron. Które są skuteczniejsze? Jakie mają zalety i wady?

  1. Tabletki antykoncepcyjne jednoskładnikowe – czym są?
  2. Tabletki antykoncepcyjne dwuskładnikowe – czym są? Czy są skuteczniejsze?
  3. Tabletki antykoncepcyjne jednoskładnikowe i dwuskładnikowe – największe różnice i możliwe skutki uboczne
  4. Czy przy tabletkach antykoncepcyjnych trzeba zażywać suplementy?

Jedną ze skutecznych metod zapobiegania zajścia w ciążę jest stosowanie doustnej terapii hormonalnej. Dostępne są tabletki antykoncepcyjne jednoskładnikowe (nazywane minitabletkami) lub tabletki dwuskładnikowe. Oba rodzaje antykoncepcji są przepisywane przez lekarza ginekologa i wydawane w aptece wyłącznie po okazaniu recepty. Podczas stosowania doustnej terapii antykoncepcyjnej warto włączyć suplementację witamin i minerałów, aby ograniczyć ryzyko wystąpienia działań niepożądanych.

Tabletki antykoncepcyjne jednoskładnikowe – czym są?

Jednoskładnikowe tabletki antykoncepcyjne, nazywane minitabletkami, mają w swoim składzie wyłącznie progestageny. Nie zawierają estrogenów, dlatego w porównaniu z tabletkami dwuskładnikowymi są bezpieczniejsze w kwestii działań niepożądanych związanych z incydentami zakrzepowymi. Progestageny nie oddziałują na laktację, dlatego z powodzeniem mogą być stosowane przez kobiety w okresie karmienia piersią. Jednakże progestageny mogą trzykrotnie zwiększać ryzyko zachorowania na cukrzycę u kobiet, które w okresie ciąży przebyły cukrzycę.

Minitabletki z progestagenami mają nieco mniejszą skuteczność, przy czym ich wskaźnik Pearla wynosi od 0,5 do 5.

Tabletki antykoncepcyjne dwuskładnikowe – czym są? Czy są skuteczniejsze?

Dwuskładnikowe tabletki antykoncepcyjne zawierają w swoim składzie estrogen oraz progesteron w różnych dawkach. Antykoncepcja dwuskładnikowa jest bardzo skuteczną metodą zapobiegania ciąży.

Mechanizm działania tych preparatów polega na:

  • zablokowaniu owulacji,
  • zwiększeniu gęstości śluzu w obrębie szyjki macicy, dzięki czemu jest on nieprzepuszczalny dla nasienia,
  • zmianach w strukturze błony śluzowej macicy (endometrium), która nie jest wtedy w stanie przyjąć komórki jajowej, jeśli doszłoby w jakikolwiek sposób do zapłodnienia.

Wyróżnia się trzy rodzaje dwuskładnikowych tabletek antykoncepcyjnych:

  • jednofazowe – wszystkie tabletki w opakowaniu mają taką samą zawartość hormonów,
  • dwufazowe – występują dwa rodzaje tabletek: pierwsze składają się jedynie z estrogenów, a drugie z progestagenów i estrogenów,
  • trójfazowe – w opakowaniu znajdują się trzy rodzaje tabletek z różną zawartością hormonów.
tabletki jednoskładnikowe i dwuskładnikowe
Tabletki dwuskładnikowe wykazują większą skuteczność w zapobieganiu ciąży.
Mogą jednak powodować dodatkowe działania niepożądane związane z ryzykiem wystąpienia chorób zakrzepowo-zatorowych, takich jak udar mózgu, zator płucny lub zawał.

Powiązane produkty

Tabletki antykoncepcyjne jednoskładnikowe i dwuskładnikowe – największe różnice i możliwe skutki uboczne

Tabletki antykoncepcyjne jednoskładnikowe zawierają w swoim składzie jeden składnik czynny, czyli pochodną progesteronu – progestagen. Z kolei tabletki dwuskładnikowe składają się z dwóch rodzajów hormonów: estrogenów i progesteronu. W przeciwieństwie do tabletek dwuskładnikowych tabletki jednoskładnikowe mogą być stosowane przez kobiety w okresie karmienia oraz przez kobiety, które nie mogą przyjmować estrogenów.

Tabletki dwuskładnikowe wykazują większą skuteczność w zapobieganiu ciąży. Mogą jednak powodować dodatkowe działania niepożądane związane z ryzykiem wystąpienia chorób zakrzepowo-zatorowych, takich jak udar mózgu, zator płucny lub zawał.

Z tego względu podczas stosowania dwuskładnikowych tabletek antykoncepcyjnych kobiety powinny monitorować krzepliwość krwi poprzez wykonywanie regularnych badań laboratoryjnych: APTT (czas kaolinowo-kefalinowy), czas protrombinowy (PT), poziom płytek krwi oraz poziomy enzymów wątrobowych – ALAT i AspAT. Kobiety palące papierosy powinny zerwać z nałogiem, ponieważ może on dodatkowo zwiększać potencjał prozakrzepowy dwuskładnikowych tabletek antykoncepcyjnych. Podczas dotychczasowych obserwacji nie odnotowano wpływu jednoskładnikowych tabletek na zaburzenia krzepliwości krwi oraz ryzyko pojawienia się zaburzeń zakrzepowo-zatorowych.

Należy jednak pamiętać, że zarówno jedno-, jak i dwuskładnikowe tabletki antykoncepcyjne mogą powodować skutki uboczne. Obie grupy preparatów mogą przyczyniać się do wystąpienia zmiennego nastroju, zwiększonej tkliwości piersi, obniżenia popędu seksualnego (niskie libido), wzrostu masy ciała oraz bólu głowy.

Czy przy tabletkach antykoncepcyjnych trzeba zażywać suplementy?

Przeprowadzone dotychczas badania wykazały, że stosowanie doustnej terapii hormonalnej może powodować obniżenie poziomu witamin i składników mineralnych w organizmie. Dlatego podczas przyjmowania doustnych tabletek antykoncepcyjnych warto wprowadzić dodatkową suplementację składników mineralnych, takich jak magnez, cynk, selen, oraz witamin C, E i z grupy B.

WITAMINY W TABLETKACH I KAPSUŁKACH

TABLETKI NA POTENCJĘ I LIBIDO

AKCESORIA EROTYCZNE

Witaminy C i E, będące silnymi antyoksydantami, powodują obniżenie stresu oksydacyjnego, który bywa podwyższony u kobiet stosujących hormonalną terapię antykoncepcyjną. Niedobór magnezu występujący podczas stosowania doustnych tabletek antykoncepcyjnych może przyczyniać się do zwiększenia prawdopodobieństwa wystąpienia zakrzepicy.

  1. G. Gałuszka, R. Gałuszka, Skutki uboczne antykoncepcji hormonalnej, [online] http://www.neurocentrum.pl/dcten/wp-content/uploads/Ga%C5%82uszka_g1-3.pdf [dostęp:] 12.11.2023.
  2. A. Konieczna, M. Czapiewska, J. Krysiński, Types of contraceptive methods, [online] https://www.researchgate.net/publication/346310351_Types_of_contraceptive_methods [dostęp:] 12.11.2023.
  3. A. Hejmej i in., Use of contraceptives among Polish universities students – preliminary study, [online] https://www.researchgate.net/publication/321998926_Use_of_contraceptives_among_Polish_universities_students_-_preliminary_study [dostęp:] 12.11.2023.
  4. Charakterystyka Produktu Leczniczego Vibin Mini, [online] https://www.polfawarszawa.pl/products/chpl/smpc-vibin-mini-2021-03pl.pdf [dostęp:] 12.11.2023.
  5. Charakterystyka Produktu Leczniczego Yaz, [online] http://chpl.com.pl/data_files/2013-04-26_yaz_chpl_18_04_clean.pdf [dostęp:] 12.11.2023.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Antykoncepcja po porodzie – jaka będzie najlepsza?

    Po porodzie kobiecy organizm stopniowo powraca do swojego stanu sprzed ciąży. Między innymi dochodzi do powrotu płodności, o czym świadczy pojawienie się pierwszej miesiączki po porodzie. Może to nastąpić po zaledwie kilku tygodniach od urodzenia dziecka albo nawet po roku. Co wpływa na płodność po ciąży? Kiedy można zacząć uprawiać seks po ciąży? Jaka metoda antykoncepcji po porodzie będzie najlepsza?

  • Tabletka „dzień po” – czym jest antykoncepcja awaryjna?

    Antykoncepcja awaryjna, potocznie nazywana tabletką „dzień po”, stosowana jest już po odbytym stosunku seksualnym, który był niezabezpieczony lub gdy inne zastosowane metody antykoncepcji okazały się niewystarczające. Ma ona na celu zapobiec zapłodnieniu przez blokowanie lub opóźnianie owulacji. Obecnie dostępne są dwa rodzaje tabletek „dzień po”. Czym się różnią? Jak działają? Czy można je dostać bez recepty?

  • Antykoncepcja hormonalna. Plastry antykoncepcyjne - wady i zalety

    Plastry antykoncepcyjne zaliczane są do nowoczesnych metod antykoncepcji dla kobiet. Łatwość i prostota stosowania sprawiły, że w krótkim czasie zyskały ogromną popularność. Jak każdy środek hormonalny mają swoje zalety i wady, które należy brać pod uwagę, wybierając dla siebie odpowiednią metodę antykoncepcyjną. 

  • Zastrzyki antykoncepcyjne – czy są skuteczne? Na jak długo wystarcza i jakie są skutki uboczne?

    Według badań skuteczność zastrzyków antykoncepcyjnych wynosi około 99% w przypadku stosowania ich zgodnie z zaleceniami. Jednakże skuteczność ta może być niższa w przypadku nieregularnego stosowania lub gdy nastąpi opóźnienie w podaniu kolejnej dawki. Ważne jest, aby pamiętać, że zastrzyki antykoncepcyjne nie chronią przed chorobami przenoszonymi drogą płciową, więc w przypadku ryzyka infekcji należy stosować dodatkową ochronę, taką jak na przykład prezerwatywy.

  • Jak działają plastry antykoncepcyjne? Co zrobić, kiedy się odklei? Czy jest skuteczny?

    Plastry antykoncepcyjne to jedna z metod hormonalnej antykoncepcji, która działa poprzez dostarczanie organizmowi kobiety hormonów – progesteronu i estrogenów. Plastry antykoncepcyjne są naklejane na skórę i powinny być stosowane przez trzy tygodnie z rzędu, po czym następuje jednotygodniowa przerwa. Hormony zawarte w plastrach m.in. hamują owulację, czyli uwalnianie dojrzałego jaja z jajnika, co uniemożliwia zapłodnienie przez plemniki.

  • Metody antykoncepcji

    Antykoncepcja służy świadomemu planowaniu rodziny. Jedne jej rodzaje są bardziej skuteczne, inne mniej- można powiedzieć, że bardziej służą zajściu w ciążę niż niestaniu się rodzicami.

  • Antykoncepcja dla mężczyzn – metody i ich skuteczność

    Wachlarz dostępnych metod antykoncepcyjnych dla mężczyzn nie jest jeszcze wystarczająco szeroki, jednak medycyna w bardzo zaawansowany sposób skupia się na badaniach dotyczących nowoczesnych rozwiązań. Zatem – jakie metody antykoncepcji są dostępne dla mężczyzn? Które z nich są najskuteczniejsze? Odpowiadamy.

  • Jednoskładnikowa pigułka nowej generacji – kto powinien ją stosować?

    Jednoskładnikowa antykoncepcja bez estrogenu to nowoczesna, skuteczna i wysoce bezpieczna forma antykoncepcji hormonalnej Palenie papierosów, przypadki zakrzepicy w rodzinie, częste podróże, siedzący tryb życia, wielogodzinna praca przy komputerze, bóle głowy o charakterze migrenowym, karmienie piersią, choroby przewlekle – to niektóre z czynników ryzyka, o których należy powiedzieć lekarzowi podczas wywiadu przy doborze antykoncepcji hormonalnej. Jak każdy lek, może ona powodować działania niepożądane. Niektóre z nich są związane z obecnością estrogenów i dlatego w przypadku wielu kobiet bezpieczną opcją może być antykoncepcja jednoskładnikowa nowej generacji, niezawierająca tego hormonu.  

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

logo Telemedi

Usługę zdalnej konsultacji z lekarzem świadczy Telemedi.
Regulamin świadczenia usługi dostępny jest tutaj.