Próby wątrobowe (ALAT i ASPAT) — co oznaczają podwyższone wyniki?
Katarzyna Karolewska-Bajon

Próby wątrobowe (ALAT i ASPAT) — co oznaczają podwyższone wyniki?

Próby wątrobowe to enzymy, po oznaczeniu których można stwierdzić, w jakim stanie jest wątroba i czy pracuje w prawidłowy sposób. Zalicza się do nich aminotransferazy ASPAT i ALAT oraz gamma-glutamylotranspeptydazę (GGTP). ALAT i ASPAT to najczęściej oznaczane próby wątrobowe. Ich pełne nazwy to aminotransferaza alaninowa, czyli ALAT oraz aminotransferaza asparaginowa — ASPAT.

Próby wątrobowe to jedne z podstawowych badań laboratoryjnych, które powinno być regularnie wykonywane. Dostarcza istotnych informacji o czynności wątroby i wielu innych narządów. Testy czynności wątroby to kilka parametrów obecnych we krwi tj. enzymy wątrobowe i bilirubina. Jeśli uzyskamy podwyższone wyniki prób wątrobowych wówczas konieczna jest konsultacja z lekarzem i wdrożenie odpowiedniego leczenia.

Próby wątrobowe – co to za badanie?

Próby wątrobowe (LFT, ang. Liver Function Tests) są inaczej nazywane testami czynnościowymi wątroby. Jest to zestaw badań biochemicznych pozwalający sprawdzić poziom aktywności wytwarzanych przez wątrobę enzymów i przemianę materii krwinek. Na podstawie uzyskanych wyników ocenia się pracę wątroby, tak że po wykonaniu całego zestawu badań możliwe jest stwierdzenie czy funkcjonuje prawidłowo (jest czynna metabolicznie i pełni funkcje wydalnicze) lub czy jest uszkodzona, a nawet jest miejscem wystąpienia choroby. LFT ma szerokie zastosowanie kliniczne i można je wykonać niezależnie od płci i wieku.    

PREPARATY NA WĄTROBĘ

WSPARCIE TRAWIENIA

POMOC W ODCHUDZANIU

Które parametry wchodzą w skład prób wątrobowych?

Parametry, które oznaczane przy próbach wątrobowych to głównie enzymy tj.:

Aminotransferazy uczestniczą w procesie metabolizmu białek. Swoją funkcję pełnią w wątrobie i mięśniu sercowym oraz w mięśniach  szkieletowych. Gdy dochodzi do uszkodzenia komórek tych narządów enzymy są uwalniane w dużej ilości do krwioobiegu. Z tego względu są dobrym wyznacznikiem uszkodzenia zarówno wątroby, jak i serca. Fosfataza zasadowa występuje w wątrobie i kościach człowieka. Podobnie jak ALAT i AST pomaga w procesie rozkładu białek, a jej nadmiar jest wykrywany po uszkodzeniu komórek wątroby. Wątroba produkuje GGTP, która jest uwalniana do osocza. Uzyskanie wartości GGTP powyżej normy świadczy o chorobach wątroby i dróg żółciowych.  

Kto powinien wykonać badanie prób wątrobowych?

Próby wątrobowe należą do podstawowego panelu badań. Badanie powinny wykonać m.in. osoby:

Podwyższone wyniki prób wątrobowych uzyskają pacjenci:

 • z chorobą alkoholową,
 • uzależnieni od środków odurzających,
 • z mechanicznym uszkodzeniem wątroby (np.: pęknięciem, zmiażdżeniem),  
 • z zapaleniem wątroby,
 • z marskością wątroby,
 • ze- stłuszczeniem wątroby,
 • z nowotworem wątroby,
 • z autoimmunologiczne zapalenie wątroby,
 • z wirusowe zapalenie wątroby (WZW A, B, C),
 • z żółtaczką.

Próby wątrobowe jako ważny elementem diagnostyki są przydatne do określenia stopnia zaawansowania chorób wątroby (i nie tylko). Przydają się również w trakcie monitorowania przebiegu ubytku zdrowotnego wątroby. Są dobrym punktem odniesienia w procesie śledzenia skutków ubocznych szlaku rozkładu leków. Oprócz chorób wątroby przyczynami podwyższonych ilości enzymów wątrobowych i bilirubiny we krwi są: kamica pęcherza żółciowego, niewydolność serca, celiakia, hemochromatoza, mononukleoza i choroba Wilsona.

Powiązane produkty

Próby wątrobowe – jak się przygotować do badania?

Aby przygotować się do wykonania prób wątrobowych trzeba odpowiedzieć sobie na pytanie, w jakim celu badanie będzie przeprowadzone. Jeśli jesteśmy w trakcie sprawdzania obciążenia wątroby przez przyjmowane leki, wówczas nie powinno się ich odstawiać przed badaniem. Natomiast na wyniki prób wątrobowych może wpłynąć wcześniejsze spożycie posiłku i napojów (głównie alkoholowych), a także przyjęcie leków (innych niż zalecane, np.: przeciwbólowych, przeciwgorączkowych), uprawianie sportu i zmęczenie. Dlatego w dniu badania należy być na czczo, a dzień przed badaniem należy zachować wstrzemięźliwość wobec alkoholu, tłustych posiłków (najlepiej na dzień przed pobraniem krwi do badań) i wzmożonej aktywności fizycznej. Wskazane jest aby przed każdym badaniem poinformować laboratorium o przyjmowanych lekach oraz skonsultować się wcześniej z lekarzem czy leki, które przyjmujemy na stałe, nie wpłyną na wynik badania.

Próby wątrobowe – normy dla kobiet, mężczyzn i ciężarnych

Prawidłowe wyniki prób wątrobowych różnią się w zależności od wieku i płci. 

Normy dla prób wątrobowych:

 • ALAT – poniżej 25 j.m/l dla dzieci, poniżej 35 j.m/l dla kobiet, poniżej 45 j.m/l dla mężczyzn,
 • AST – poniżej 52 U/l dla dzieci, 5-40 U/l dla kobiet, 19 u/l dla mężczyzn,
 • ALP – 20-150 Ul dla dzieci, 20-70 Ul/ dla dorosłych,
 • GGTP – poniżej 22 /l dla dzieci, 10-66 U/l dla kobiet, 18-70 U/l dla mężczyzn,
 • bilirubina – 0,2-1,1 mg%.

U kobiet w ciąży większość enzymów wydzielanych jest w podobnych wartościach. Różnica dotyczy GGTP, które u ciężarnych nie powinno przekraczać 35 U/l. Zbyt niskie lub wysokie wyniki prób wątrobowych mogą zagrażać zdrowiu matki i dziecka. Kobieta w ciąży narażona jest na wystąpienie: małopłytkowości, niewydolności nerek i wątroby, a u dziecka może to wywołać hipoglikemię, a podczas porodu może uzyskać mniej punktów w skali Apgar. Należy pamiętać, że podane wartości mogą się różnić w zależności od metody oznaczania powyższych parametrów w laboratorium diagnostycznym.

Próby wątrobowe – interpretacja wyników

Z wynikami prób wątrobowych należy udać się do lekarza pierwszego kontaktu, gdyż ich interpretacja zależy od wielu czynników (np.: chorób współistniejących, uzależnieniu). Podczas wizyty zostanie przeprowadzony dokładny wywiad lekarski, co pomoże wprowadzić dalsze postępowanie. Po uzyskaniu podwyższonego stężenia enzymów wątrobowych bardzo ważna jest współpraca z lekarzem. Najdrobniejsze szczegóły mogą wpłynąć na decyzje specjalisty. Będzie miał do wyboru włączenie lub przerwanie leczenia, zmianę dawki leków lub w skrajnych przypadkach skierowanie na dalsze badania do szpitala. W przypadku uzyskania wyników nie zgodnych z rzeczywistym stanem zdrowia pacjenta, badanie należy powtórzyć. Podwyższone próby wątrobowe u dziecka to również sygnał dla lekarza o konieczności powtórzenia badania. Jeśli wynikom odstającym od normy towarzyszą: żółtaczka, wysypka, gorączka, biegunka, krwawy stolec, wzdęty i tkliwy brzuch lub wymioty konieczna będzie dalsza diagnostyka.    

Które leki mogą wpływać na podwyższenie prób wątrobowych?

Powiększone wartości prób wątrobowych mogą być spowodowane przyjmowaniem leków. Z uwagi na fakt, że farmaceutyki metabolizowane są w wątrobie, mogą ją dodatkowo obciążać. Nieprawidłowy plan leczenia (np. przy użyciu zbyt wysokich dawek lub niestosowanie się do zaleceń lekarza) szybko może być przyczyną uszkodzenia komórek wątroby. W takim przypadku to w jakim tempie pogorszą się parametry wątroby zależy od wytrzymałości organizmu. Może onA różnie zareagować (z skutkiem natychmiastowym, wywołując nagłe ubytki na zdrowiu lub długotrwałe konsekwencje).

Próby wątrobowe mogą zaburzone przez:

 • leki przeciwbólowe (tj. ibuprofen, paracetamol),
 • antybiotyki,
 • pochodne witaminy A (np.: izotretynoina w leczeniu trądziku młodzieńczego)
 • leki wykluczające się wzajemnie (wchodzące w reakcje).  

Jak obniżyć podwyższone próby wątrobowe?

Aby zregenerować uszkodzoną wątrobę ważne jest obniżenie ALAT i AST. Przede wszystkim należy stosować się do zaleceń lekarza. Sposobów na to jak obniżyć próby wątrobowe jest kilka:

 • stosowanie odpowiedniej diety,
 • spożywanie posiłków regularnie,
 • odpowiednie nawadnianie się,
 • regularne uprawianie aktywności fizycznej,
 • unikanie alkoholu,
 • oraz suplementowanie kwasów omega-3.

Jeśli pacjent lubi pić piwo, a ma podwyższone próby wątrobowe, mniejsze obciążenie wątroby uzyska, pijąc napoje bezalkoholowe. Na obniżenie stężenia enzymów wątrobowych we krwi dobrze wpływa również suplementacja kwasu foliowego oraz regularne picie kawy. Jeśli próby wątrobowe są dużo powyżej normy koniecznie należy udać się lekarza, który będzie mógł poprowadzić odpowiednią terapię. Nieleczone choroby wątroby zagrażają życiu pacjenta.  

Próby wątrobowe – cena/refundacja, skierowanie

Skierowanie na badanie prób wątrobowych można uzyskać w dowolnym gabinecie lekarza pierwszego kontaktu lub specjalisty chorób wewnętrznych. Wówczas wykonanie badania jest bezpłatne, czyli refundowane przez NFZ. Cena prób wątrobowych badana komercyjnie w laboratorium diagnostycznym to średnio od 30 do 60 zł. Gdyby stan zdrowia pogorszył się podczas zagranicznego wyjazdu wówczas wystarczy posiadać Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego, aby badanie wykonać w ramach polskiego ubezpieczenia. Ten dokument upoważnia do bezpłatnego leczenia w krajach innych niż Polska.

 1. V. Lala, M. Zubair, D. A. Minter, (2022). Liver Function Tests. „StatPearls Publishing”, 2022, [online:] http://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK482489/ [dostęp 5.06.23].
 2. N. Mishra, V. N. Mishra, P. Thakur, Study of Abnormal Liver Function Test during Pregnancy in a Tertiary Care Hospital in Chhattisgarh. „The Journal of Obstetrics and Gynecology of India”, 66(1) 2016, 129–135
 3. 250 badań laboratoryjnych – kiedy zlecać, jak interpretować, Warszawa 2012, s. 74, 165, 173, 477.
 4. Diagnostyka laboratoryjna z elementami biochemii klinicznej, pod red. A. Dembińskiej-Kieć, J. Naskalskiego i B. Solnicy, Wrocław 2018, s. 175-176, 181-184, 655-660.
 5. Diagnostyka laboratoryjna. Poradnik kliniczny, pod red. M. Pietruczuk, A. Bartoszko-Tyczkowska, Wrocław 2013, s. 85-87, 202.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Klirens kreatyniny (GFR) – badanie, normy, wskazania

  GFR to parametr służący do oceny wydolności pracy nerek. Bez aktualnego wyniku badania wskaźnika czynności nerek nie możemy np. wykonać obrazowych badań diagnostycznych, w których niezbędne jest zastosowanie kontrastu (np. RTG) dla lepszego uwidocznienia oznaczanych struktur. Ponadto klirens kreatyniny jest niezbędnym miernikiem wydolności nerek w trakcie ich terapii. Dzięki niemu możliwa jest ocena skuteczności leczenia nefrologicznego i ewentualnej konieczności zastosowania poważniejszych kroków terapeutycznych, jak chociażby wdrożenie leczenia nerkozastępczego. Kto może skierować nas na badanie GFR, ile kosztuje i jak się do niego przygotować? Odpowiadamy w niniejszym artykule.

 • D-dimery – wskazania, normy, podwyższone. Poziom d-dimerów a zakrzepica

  Badanie d-dimerów we krwi jest jednym z głównych parametrów wykorzystywanych w diagnostyce chorób zakrzepowych takich jak zakrzepica żył głębokich dolnych czy zatorowość płucna. Skrzepy krwi znajdujące się w naczyniach krwionośnych mogą zamknąć światło tych przewodów i doprowadzić w ten sposób do bardzo poważnych komplikacji zdrowotnych. Wyróżnia się cztery podstawowe metody oznaczania stężenia d-dimerów we krwi (metoda lateksowa, immunoenzymatyczna, aglutynacji pełnej krwi i wykorzystująca przeciwciała znakowane technetem). Kiedy wykonać badanie, ile kosztuje oznaczenie stężenia d-dimerów, jak się do niego przygotować? Odpowiadamy w niniejszym artykule.

 • Cholesterol HDL – badanie, normy. Co oznacza obniżony poziom „dobrego cholesterolu”?

  Badanie poziomu cholesterolu HDL jest jednym z głównych oznaczeń zlecanych osobom, u których ryzyko wystąpienia chorób sercowo-naczyniowych jest wysokie. Pacjenci chorujący na cukrzycę, po przebytym zawale serca, palacze oraz kobiety przyjmujące hormonalną terapię antykoncepcyjną, beta-blokery lub retinoidy powinni częściej oznaczać poziom dobrego cholesterolu i jego stosunek do LDL. Badaniami dodatkowymi, które zaleca się wykonać przy oznaczeniu HDL, są stężenia cholesterolu całkowitego, LDL i trójglicerydów. Jak należy się przygotować do oznaczenia poziomu HDL? Ile kosztuje badanie? Czy może być refundowane? Czy aby zbadać poziom cholesterolu HDL, trzeba być na czczo? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w niniejszym artykule.

 • Cholesterol LDL – badanie, normy, podwyższony. Jak obniżyć zbyt wysoki poziom „złego cholesterolu”?

  Badanie poziomu cholesterolu LDL jest jednym z elementów tzw. lipidogramu, który zaleca się wykonywać minimum raz do roku, w ramach badań profilaktycznych. Przeprowadzenie tego oznaczenia ma na celu potwierdzenie wydolności lub dysfunkcji pracy wątroby. Na zaburzenia ilości „złego cholesterolu” wpływa szereg czynników, które są związane głównie z dietą i stylem życia. Jak wygląda badanie, jakie są normy cholesterolu LDL, ile kosztuje oznaczenie i czy na pobranie krwi trzeba być na czczo? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w niniejszym artykule.

 • Biorezonans – co to jest, jak działa i czy jest skuteczny w leczeniu chorób i nałogów?

  Biorezonans magnetyczny to jedna z metod wykorzystywanych przez osoby praktykujące niekonwencjonalne formy leczenia różnych chorób. Nie udało się dotychczas jednoznacznie rozstrzygnąć, czy terapia z użyciem biorezonansu jest skuteczna. Największym problemem jest brak rzetelnych badań naukowych, które potwierdziłyby słowa zwolenników tej metody dotyczące tego, czy i jak naprawdę działa biorezonans.

 • Lipidogram (profil lipidowy). Badanie, normy, przygotowanie

  Lipidy, czyli tłuszcze, to najważniejsze źródło energii w diecie człowieka. Jako składniki błon komórkowych i rozpuszczalniki niektórych substancji, np. witamin i hormonów, pełnią kluczową rolę w utrzymaniu równowagi ludzkiego organizmu. Zaburzenia lipidowe występujące u pacjentów z nadwagą, otyłością lub obciążonym wywiadem rodzinnym mogą skutkować schorzeniami układu krwionośnego i sercowo-naczyniowego oraz podwyższać ryzyko udaru mózgu.

 • Badanie AMH (wskaźnik rezerwy jajnikowej) – normy, cena

  Badanie AMH, czyli hormonu antymüllerowskiego, jest jednym z kluczowych elementów oceny rezerwy jajnikowej kobiety. Pozwala na ocenę liczby pęcherzyków jajnikowych, które mogą być stymulowane w ramach procedury in vitro. Na czym polega to badanie? Czy warto je wykonać? Jak interpretować wyniki?

 • Badania na niepłodność dla kobiet – jak wyglądają? Jak się przygotować?

  Niepłodność to problem, który dotyka coraz większą liczbę osób na całym świecie. Szacuje się, że nawet 15% par boryka się z problemami z zajściem w ciążę. Spośród wszystkich przyczyn niepłodności w związku 40% leży po stronie mężczyzn, 40% po stronie kobiet, a w 20% przyczyny pochodzą od obojga partnerów. Wielu z nich zwraca się o pomoc do specjalistów, którzy oferują różne metody diagnostyki i leczenia niepłodności. Jakie badania na niepłodność warto zrobić?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij