Kobieta z parciem na pęcherz
Oliwia Janota

Jaki jest prawidłowy kolor moczu?

Oddawanie moczu jest naturalną potrzebą, którą realizujemy kilka razy dziennie. Kolor moczu może być także wyznacznikiem stanu naszego zdrowia, rodzaju spożywanych leków oraz składu naszej diety. Co więc może oznaczać zmiana jego barwy?

Jaki kolor moczu jest dobry, prawidłowy?

W warunkach standardowych mocz jest przezroczystym płynem o jasnym, słomkowożółtym zabarwieniu i lekkim zapachu amoniaku. Jego barwa oraz zapach mogą różnić się zależnie od diety, objętości oraz rodzaju spożywanych płynów. Ponadto mocz poranny – z uwagi na jego naturalne zagęszczenie – ma ciemniejszą barwę i intensywniejszy zapach.

Czy wiesz dlaczego mocz jest żółty? Po 150 latach naukowcy poznali prawdę. Dowiedz się więcej na DOZ.pl

Co ma wpływ na kolor moczu?

Na barwę moczu ma wpływ nasza dieta, zażywane leki lub stany chorobowe związane nie tylko z chorobami nerek i pęcherza. W naszej diecie na barwę moczu wpływają między innymi buraki, botwina, jagody, jeżyny, marchew, rabarbar i szparagi. Ponadto stosowane leki również mogą prowadzić do zmiany koloru moczu. Wśród najczęściej stosowanych leków wymienić można witaminy z grupy B, warfarynę, lewodopę, metronidazol, nifurantoinę czy suplementy żelaza.

Powiązane produkty

Jakie są kolory moczu?

Bardzo jasny, rozcieńczony mocz

Przyczyną może być spożycie dużych ilości wody, a tak jasny kolor moczu będzie wynikać po prostu z jego rozcieńczenia. Z przyczyn zdrowotnych wymienić można tzw. moczówkę prostą, która wynika z upośledzonej zdolności organizmu do zagęszczania moczu. Pacjenci skarżą się na ogromne pragnienie, postępujące odwodnienie i zaburzenia elektrolitowe. W przypadku tej jednostki chorobowej wydalanie moczu może osiągać 25 litrów na dobę.

Ciemnożółty, gesty mocz

Ciemniejsza barwa charakteryzuje mocz oddawany rano, gdyż w nocy naturalnie dochodzi do jego zagęszczenia. Ponadto drugą najczęstszą przyczyną takiej zmiany wyglądu moczu jest przyjmowanie zbyt małej objętości płynów lub odwodnienie spowodowane wymiotami lub biegunką.

Różowy/czerwony kolor moczu

W pierwszej kolejności należy wykluczyć przyczynę wynikającą ze spożycia w ostatnich kilku lub kilkunastu godzinach potraw zawierających buraki, botwinkę, jagody czy jeżyny. Jeśli objawy nie ustąpią po zmianie diety lub żadne z wymienionych warzyw i owoców nie zostało spożyte w ostatnim czasie, należy niezwłocznie udać się do lekarza. Czerwone lub różowe zabarwienie moczu świadczyć może o krwiomoczu lub krwinkomoczu, który występuje w przypadku zapalenia układu moczowego, w nowotworach oraz chorobach nerek. Warto podkreślić, że niektóre leki (doksorubicyna, lewodopa, rifampicyna) mogą także wpłynąć na czerwonawe zabarwienie moczu, lecz należy to skonsultować z lekarzem prowadzącym.

Ciemnopomarańczowy, bursztynowy, brązowy

Może pojawić się po spożyciu dużych ilości marchwi lub rabarbaru. Inną przyczyną pomarańczowego zabarwienia moczu może być spożycie leków (warfaryny, sulfasalazyny). Taki kolor moczu może również wskazywać na nieprawidłową funkcję wątroby w związku z wydalaniem z moczem bilirubiny, która nadaje mu ciemną barwę. Ponadto tak ciemne zabarwienie może sygnalizować chorobę nerek. Do leków będących prawdopodobną przyczyną takiego zabarwienia moczu zaliczamy metronidazol, nifurantoinę (tzw. furaginę) oraz związki żelaza. Po wykluczeniu przyczyn dietetycznych należy niezwłocznie udać się do lekarza, który może zdiagnozować przyczynę zmienionego koloru uryny.

Zielony/zielonkawy

Takie odcienie występują rzadko i mogą wynikać ze spożycia dużych ilości szparagów. Ponadto przyczyną mogą być niektóre leki: propofol, amitryptylina, cimetydyna czy indometacyna.

Należy jednak podkreślić, iż każda zmiana barwy moczu, szczególnie u kobiet w ciąży, która utrzymuje się lub wiąże się z niepokojącymi objawami, powinna być skonsultowana z lekarzem. Lekarz rodzinny, po wykonaniu odpowiednich badań, wykluczy poszczególne jednostki chorobowe lub włączy odpowiednie leczenie.
  1. Interna Szczeklika – podręcznik chorób wewnętrznych 2022/2023, pod red. P. Gajewskiego, Kraków 2021, s. 786-787.
  2. McIntire, Patrick J. et al., The color of urine: then and now-a comprehensive review of the literature with emphasis on intracytoplasmic pigments encountered in urinary cytology, „Journal of the American Society of Cytopathology” vol. 9,1 (2020): 9-19.
  3. Aycock, Ryan D, and Dara A Kass, Abnormal urine color, „Southern Medical Journal” vol. 105,1 (2012): 43-7.
  4. Wardenaar, Floris et al., Validity of Urine Color Scoring Using Different Light Conditions and Scoring Techniques to Assess Urine Concentration, „Journal of Athletic Training” vol. 57,2 (2022): 191-198.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Krztusiec – przyczyny, objawy, leczenie kokluszu

    Krztusiec (koklusz) jest ostrą chorobą zakaźną dróg oddechowych wywołaną przez pałeczki krztuśca. Do zakażenia dochodzi drogą kropelkową. Na ciężki przebieg krztuśca narażone są zwłaszcza niemowlęta poniżej 6. miesiąca życia. Jak przebiega krztusiec i jak go rozpoznać? Jak wygląda leczenie kokluszu? W jaki sposób można się przed nim uchronić?

  • Zespół Retta – objawy, dziedziczenie i leczenie

    Zespół Retta to rzadkie zaburzenie neurorozwojowe. Dotyczy mutacji na chromosomie X, więc występuje głównie u dziewczynek. Szacuje się, że zespół Retta dotyka 1 na 10–15 tys. urodzonych dzieci płci żeńskiej. Może być jednak częstszy, gdyż bywa niezdiagnozowany. Zwykle nie ujawnia się od razu po urodzeniu. Dziecko z zespołem Retta przez wiele miesięcy może rozwijać się prawidłowo i dopiero z czasem zaczną się u niego pojawiać niepokojące objawy.

  • Przeziębienie, grypa, alergia czy COVID-19? Jak je od siebie odróżnić?

    Masz katar, kaszel i gorączkę? Czy to zwykłe przeziębienie, grypa czy może COVID-19? Objawy tych chorób mogą być bardzo podobne, co utrudnia samodzielne postawienie diagnozy. Dowiedz się, jakie są kluczowe różnice między tymi schorzeniami i kiedy warto skonsultować się z lekarzem.

  • Reumatoidalne zapalenie stawów – przyczyny, objawy i leczenie RZS

    Reumatoidalne zapalenie stawów (inaczej RZS lub gościec stawowy) to przewlekła choroba reumatyczna o podłożu autoimmunologicznym. Powszechnie określa się ją także jako reumatyzm. Początkowo atakuje najczęściej symetrycznie małe i średnie stawy rąk i nóg, ale w konsekwencji prowadzi do wielu zmian ogólnoustrojowych – jej najbardziej charakterystycznym objawem jest ból stawów, ich zaczerwienienie i obrzęk. Jak leczy się reumatoidalne zapalenie stawów? Czy istnieją domowe sposoby na RZS?

  • Pieczenie, upławy i swędzenie kobiecych okolic intymnych? To może być infekcja pochwy. Jak zapobiegać i leczyć stany zapalne?

    Upławy, pieczenie i swędzenie okolic intymnych to nie tylko uporczywe i często nawracające przypadłości, ale także objawy infekcji, która może doprowadzić do niepłodności, jeśli zostanie zaniedbana. Infekcje okolic intymnych mogą przydarzyć się kobiecie w każdym wieku, przed porodem, w trakcie ciąży i w połogu. Czy istnieje jedna uniwersalna odpowiedź na pytanie – jak skutecznie wyleczyć i zapobiegać zakażeniom pochwy? Otóż nie, nie istnieje. Można jednak postępować zgodnie z pewnymi wskazówkami, dzięki którym nawet przy pomocy domowych sposobów na infekcje intymne możliwe jest złagodzenie tych najbardziej dokuczliwych objawów. Więcej informacji na ten temat znajduje się w niniejszym artykule.

  • Uczulenie na słońce – przyczyny. Jak złagodzić objawy wysypki od słońca?

    Promienie słoneczne wykorzystywane są do produkowania witaminy D, która jest niezbędna do prawidłowego rozwoju kości oraz wzmacniania układu odpornościowego. Niestety zbyt długa bądź zbyt intensywna ekspozycja na słońce może powodować występowanie alergii. Uczulenie na słońce może dotknąć każdego z nas, dlatego też warto wiedzieć, jak postępować, gdy na ciele pojawi się wysypka od słońca.

  • Zespół słabości (kruchości) to nie zwykłe starzenie. Objawy, diagnoza, leczenie

    Proces starzenia jest nieodłącznym elementem życia każdego człowieka i ma znaczący wpływ zarówno na fizyczne, jak i psychiczne funkcjonowanie seniorów. Wśród zachodzących zmian wymienić można między innymi pogorszenie pracy poszczególnych narządów, podatność na choroby, zaburzenia poznawcze czy zespół kruchości. Ten ostatni jest zagadnieniem szczególnie badanym przez geriatrów – szacuje się, że w populacji polskiej dotyka on około 7% seniorów, wśród których ponad 50% to osoby po 80. roku życia.

  • Dieta w zaburzeniach lękowych. Co jeść, a czego unikać przy stanach lękowych?

    Zaburzenia lękowe dotykają znaczny odsetek dorosłych i dzieci. Osoby z zaburzeniami zmagają się z przewlekłym lękiem i stresem, który często powoduje cierpienie psychiczne i znaczne upośledzenie funkcjonowania pacjentów w wielu sferach ich życia. Tymczasem odpowiednia dieta w zaburzeniach lękowych może korzystnie wpływać na zdrowie układu nerwowego i pomagać w łagodzeniu objawów zaburzeń lękowych.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl