Kobieta z parciem na pęcherz
Oliwia Janota

Jaki jest prawidłowy kolor moczu?

Oddawanie moczu jest naturalną potrzebą, którą realizujemy kilka razy dziennie. Kolor moczu może być także wyznacznikiem stanu naszego zdrowia, rodzaju spożywanych leków oraz składu naszej diety. Co więc może oznaczać zmiana jego barwy?

Jaki kolor moczu jest dobry, prawidłowy?

W warunkach standardowych mocz jest przezroczystym płynem o jasnym, słomkowożółtym zabarwieniu i lekkim zapachu amoniaku. Jego barwa oraz zapach mogą różnić się zależnie od diety, objętości oraz rodzaju spożywanych płynów. Ponadto mocz poranny – z uwagi na jego naturalne zagęszczenie – ma ciemniejszą barwę i intensywniejszy zapach.

Czy wiesz dlaczego mocz jest żółty? Po 150 latach naukowcy poznali prawdę. Dowiedz się więcej na DOZ.pl

Co ma wpływ na kolor moczu?

Na barwę moczu ma wpływ nasza dieta, zażywane leki lub stany chorobowe związane nie tylko z chorobami nerek i pęcherza. W naszej diecie na barwę moczu wpływają między innymi buraki, botwina, jagody, jeżyny, marchew, rabarbar i szparagi. Ponadto stosowane leki również mogą prowadzić do zmiany koloru moczu. Wśród najczęściej stosowanych leków wymienić można witaminy z grupy B, warfarynę, lewodopę, metronidazol, nifurantoinę czy suplementy żelaza.

Powiązane produkty

Jakie są kolory moczu?

Bardzo jasny, rozcieńczony mocz

Przyczyną może być spożycie dużych ilości wody, a tak jasny kolor moczu będzie wynikać po prostu z jego rozcieńczenia. Z przyczyn zdrowotnych wymienić można tzw. moczówkę prostą, która wynika z upośledzonej zdolności organizmu do zagęszczania moczu. Pacjenci skarżą się na ogromne pragnienie, postępujące odwodnienie i zaburzenia elektrolitowe. W przypadku tej jednostki chorobowej wydalanie moczu może osiągać 25 litrów na dobę.

Ciemnożółty, gesty mocz

Ciemniejsza barwa charakteryzuje mocz oddawany rano, gdyż w nocy naturalnie dochodzi do jego zagęszczenia. Ponadto drugą najczęstszą przyczyną takiej zmiany wyglądu moczu jest przyjmowanie zbyt małej objętości płynów lub odwodnienie spowodowane wymiotami lub biegunką.

Różowy/czerwony kolor moczu

W pierwszej kolejności należy wykluczyć przyczynę wynikającą ze spożycia w ostatnich kilku lub kilkunastu godzinach potraw zawierających buraki, botwinkę, jagody czy jeżyny. Jeśli objawy nie ustąpią po zmianie diety lub żadne z wymienionych warzyw i owoców nie zostało spożyte w ostatnim czasie, należy niezwłocznie udać się do lekarza. Czerwone lub różowe zabarwienie moczu świadczyć może o krwiomoczu lub krwinkomoczu, który występuje w przypadku zapalenia układu moczowego, w nowotworach oraz chorobach nerek. Warto podkreślić, że niektóre leki (doksorubicyna, lewodopa, rifampicyna) mogą także wpłynąć na czerwonawe zabarwienie moczu, lecz należy to skonsultować z lekarzem prowadzącym.

Ciemnopomarańczowy, bursztynowy, brązowy

Może pojawić się po spożyciu dużych ilości marchwi lub rabarbaru. Inną przyczyną pomarańczowego zabarwienia moczu może być spożycie leków (warfaryny, sulfasalazyny). Taki kolor moczu może również wskazywać na nieprawidłową funkcję wątroby w związku z wydalaniem z moczem bilirubiny, która nadaje mu ciemną barwę. Ponadto tak ciemne zabarwienie może sygnalizować chorobę nerek. Do leków będących prawdopodobną przyczyną takiego zabarwienia moczu zaliczamy metronidazol, nifurantoinę (tzw. furaginę) oraz związki żelaza. Po wykluczeniu przyczyn dietetycznych należy niezwłocznie udać się do lekarza, który może zdiagnozować przyczynę zmienionego koloru uryny.

Zielony/zielonkawy

Takie odcienie występują rzadko i mogą wynikać ze spożycia dużych ilości szparagów. Ponadto przyczyną mogą być niektóre leki: propofol, amitryptylina, cimetydyna czy indometacyna.

Należy jednak podkreślić, iż każda zmiana barwy moczu, szczególnie u kobiet w ciąży, która utrzymuje się lub wiąże się z niepokojącymi objawami, powinna być skonsultowana z lekarzem. Lekarz rodzinny, po wykonaniu odpowiednich badań, wykluczy poszczególne jednostki chorobowe lub włączy odpowiednie leczenie.
  1. Interna Szczeklika – podręcznik chorób wewnętrznych 2022/2023, pod red. P. Gajewskiego, Kraków 2021, s. 786-787.
  2. McIntire, Patrick J. et al., The color of urine: then and now-a comprehensive review of the literature with emphasis on intracytoplasmic pigments encountered in urinary cytology, „Journal of the American Society of Cytopathology” vol. 9,1 (2020): 9-19.
  3. Aycock, Ryan D, and Dara A Kass, Abnormal urine color, „Southern Medical Journal” vol. 105,1 (2012): 43-7.
  4. Wardenaar, Floris et al., Validity of Urine Color Scoring Using Different Light Conditions and Scoring Techniques to Assess Urine Concentration, „Journal of Athletic Training” vol. 57,2 (2022): 191-198.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Krztusiec – przyczyny, objawy, leczenie kokluszu

    Krztusiec (koklusz) jest ostrą chorobą zakaźną dróg oddechowych wywołaną przez pałeczki krztuśca. Do zakażenia dochodzi drogą kropelkową. Na ciężki przebieg krztuśca narażone są zwłaszcza niemowlęta poniżej 6. miesiąca życia. Jak przebiega krztusiec i jak go rozpoznać? Jak wygląda leczenie kokluszu? W jaki sposób można się przed nim uchronić?

  • Łuszczyca paznokci – przyczyny, objawy, leczenie

    Łuszczyca jest przewlekłą zapalną chorobą skóry, przebiegającą z okresami remisji i zaostrzeń, na którą w Polsce choruje prawie milion osób. Choroba najczęściej występuje u rasy białej i w umiarkowanej strefie klimatycznej. Pierwsze objawy łuszczycy mogą wystąpić w dowolnym wieku, jednak zwykle pojawiają się we wczesnym okresie dorosłego życia lub później, około 50–60 roku życia. Łuszczyca charakteryzuje się występowaniem zmian chorobowych zarówno na skórze gładkiej, jak i na owłosionej skórze głowy, a także zmianami w obrębie płytek paznokciowych dłoni i stóp. W cięższych postaciach łuszczyca może również zająć stawy. Zmianom paznokciowym z reguły towarzyszą zmiany w obrębie skóry, chociaż zdarza się, że zmiany chorobowe obejmujące aparat paznokciowy wyprzedzają pojawienie się zmian skórnych nawet o dziesiątki lat.

  • Zakrzepica – przyczyny, objawy, profilaktyka zakrzepowego zapalenia żył powierzchniowych i głębokich

    Zakrzepica (zakrzepowe zapalenie żył) polega na powstaniu w naczyniu żylnym zakrzepu w wyniku zaburzonego przepływu krwi. Nieleczona prowadzi do groźnych powikłań, m.in. do zatorowości płucnej. Wyróżnia się zapalenie żył głębokich i powierzchniowych. Jakie objawy daje zakrzepica i w jaki sposób się ją leczy? Czy istnieją sposoby na to, by jej zapobiec?

  • HIV – charakterystyka, epidemiologia, transmisja

    Wirus HIV jest przyczyną jednej z najgroźniejszych i najbardziej uporczywych epidemii w dziejach ludzkości. Szacuje się, że 37 milionów osób na świecie jest nim zakażonych. Postęp, jaki dokonał się w leczeniu, sprawił, że ich jakość życia uległa poprawie. Jakie są nowoczesne metody leczenia zakażenia wirusem HIV?

  • Nadżerka szyjki macicy (ektopia) – przyczyny, objawy, metody leczenia

    Termin „nadżerka szyjki macicy” oznacza ubytek błony śluzowej. Często jest on nieprawidłowo stosowany na określenie ektopii, która jest zupełnie innym schorzeniem. Rzekoma nadżerka szyjki macicy (tak brzmi inna nazwa ektopii) to zastępowanie nabłonka płaskiego, który fizjologicznie pokrywa tarczę szyjki macicy, nabłonkiem gruczołowym. Zazwyczaj nie daje ona żadnych objawów, a kobieta dowiaduje się o jej istnieniu podczas rutynowego badania ginekologicznego. Kiedy ektopia wymaga szerszej diagnostyki i leczenia? Jakie metody usunięcia „nadżerki” szyjki macicy stosuje się najczęściej?

  • Gastrolog – czym się zajmuje? Jakie choroby leczy?

    Lekarz gastroenterolog jest specjalistą w zakresie chorób układu pokarmowego. Gastrolog diagnozuje i leczy pacjentów z problemami gastrycznymi. Jakimi konkretnie dolegliwościami się zajmuje? Kiedy warto się do niego udać? Czy do gastrologa jest potrzebne skierowanie? Odpowiadamy.

  • Atak paniki – jak wygląda? Co robić, gdy się pojawia?

    Ataki paniki są jednymi z najczęściej występujących zaburzeń lękowych, tuż po zespole lęku uogólnionego oraz fobii społecznej. Objawiają się nagłymi napadami silnego lęku, którym towarzyszą symptomy, takie jak: kołatanie serca, zawroty głowy, duszności, nadmierne pocenie się czy strach przed śmiercią. Dowiedz się, w jaki sposób można sobie poradzić, gdy pojawia się atak paniki.

  • Czego nie można robić przy nadżerce szyjki macicy ? Jak postępować po jej usunięciu?

    Nadżerka szyjki macicy jest rozpoznaniem, które może usłyszeć wiele kobiet w gabinecie ginekologicznym. Warto podkreślić jednak, że określenie „nadżerka” używane jest najczęściej w nieprawidłowy i potoczny sposób. Czym jest nadżerka oraz jak postępować po zabiegu jej usunięcia?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij