Kobieta z parciem na pęcherz
Oliwia Janota

Jaki jest prawidłowy kolor moczu?

Oddawanie moczu jest naturalną potrzebą, którą realizujemy kilka razy dziennie. Kolor moczu może być także wyznacznikiem stanu naszego zdrowia, rodzaju spożywanych leków oraz składu naszej diety. Co więc może oznaczać zmiana jego barwy?

Jaki kolor moczu jest dobry, prawidłowy?

W warunkach standardowych mocz jest przezroczystym płynem o jasnym, słomkowożółtym zabarwieniu i lekkim zapachu amoniaku. Jego barwa oraz zapach mogą różnić się zależnie od diety, objętości oraz rodzaju spożywanych płynów. Ponadto mocz poranny – z uwagi na jego naturalne zagęszczenie – ma ciemniejszą barwę i intensywniejszy zapach.

Czy wiesz dlaczego mocz jest żółty? Po 150 latach naukowcy poznali prawdę. Dowiedz się więcej na DOZ.pl

Co ma wpływ na kolor moczu?

Na barwę moczu ma wpływ nasza dieta, zażywane leki lub stany chorobowe związane nie tylko z chorobami nerek i pęcherza. W naszej diecie na barwę moczu wpływają między innymi buraki, botwina, jagody, jeżyny, marchew, rabarbar i szparagi. Ponadto stosowane leki również mogą prowadzić do zmiany koloru moczu. Wśród najczęściej stosowanych leków wymienić można witaminy z grupy B, warfarynę, lewodopę, metronidazol, nifurantoinę czy suplementy żelaza.

Powiązane produkty

Jakie są kolory moczu?

Bardzo jasny, rozcieńczony mocz

Przyczyną może być spożycie dużych ilości wody, a tak jasny kolor moczu będzie wynikać po prostu z jego rozcieńczenia. Z przyczyn zdrowotnych wymienić można tzw. moczówkę prostą, która wynika z upośledzonej zdolności organizmu do zagęszczania moczu. Pacjenci skarżą się na ogromne pragnienie, postępujące odwodnienie i zaburzenia elektrolitowe. W przypadku tej jednostki chorobowej wydalanie moczu może osiągać 25 litrów na dobę.

Ciemnożółty, gesty mocz

Ciemniejsza barwa charakteryzuje mocz oddawany rano, gdyż w nocy naturalnie dochodzi do jego zagęszczenia. Ponadto drugą najczęstszą przyczyną takiej zmiany wyglądu moczu jest przyjmowanie zbyt małej objętości płynów lub odwodnienie spowodowane wymiotami lub biegunką.

Różowy/czerwony kolor moczu

W pierwszej kolejności należy wykluczyć przyczynę wynikającą ze spożycia w ostatnich kilku lub kilkunastu godzinach potraw zawierających buraki, botwinkę, jagody czy jeżyny. Jeśli objawy nie ustąpią po zmianie diety lub żadne z wymienionych warzyw i owoców nie zostało spożyte w ostatnim czasie, należy niezwłocznie udać się do lekarza. Czerwone lub różowe zabarwienie moczu świadczyć może o krwiomoczu lub krwinkomoczu, który występuje w przypadku zapalenia układu moczowego, w nowotworach oraz chorobach nerek. Warto podkreślić, że niektóre leki (doksorubicyna, lewodopa, rifampicyna) mogą także wpłynąć na czerwonawe zabarwienie moczu, lecz należy to skonsultować z lekarzem prowadzącym.

Ciemnopomarańczowy, bursztynowy, brązowy

Może pojawić się po spożyciu dużych ilości marchwi lub rabarbaru. Inną przyczyną pomarańczowego zabarwienia moczu może być spożycie leków (warfaryny, sulfasalazyny). Taki kolor moczu może również wskazywać na nieprawidłową funkcję wątroby w związku z wydalaniem z moczem bilirubiny, która nadaje mu ciemną barwę. Ponadto tak ciemne zabarwienie może sygnalizować chorobę nerek. Do leków będących prawdopodobną przyczyną takiego zabarwienia moczu zaliczamy metronidazol, nifurantoinę (tzw. furaginę) oraz związki żelaza. Po wykluczeniu przyczyn dietetycznych należy niezwłocznie udać się do lekarza, który może zdiagnozować przyczynę zmienionego koloru uryny.

Zielony/zielonkawy

Takie odcienie występują rzadko i mogą wynikać ze spożycia dużych ilości szparagów. Ponadto przyczyną mogą być niektóre leki: propofol, amitryptylina, cimetydyna czy indometacyna.

Należy jednak podkreślić, iż każda zmiana barwy moczu, szczególnie u kobiet w ciąży, która utrzymuje się lub wiąże się z niepokojącymi objawami, powinna być skonsultowana z lekarzem. Lekarz rodzinny, po wykonaniu odpowiednich badań, wykluczy poszczególne jednostki chorobowe lub włączy odpowiednie leczenie.
  1. Interna Szczeklika – podręcznik chorób wewnętrznych 2022/2023, pod red. P. Gajewskiego, Kraków 2021, s. 786-787.
  2. McIntire, Patrick J. et al., The color of urine: then and now-a comprehensive review of the literature with emphasis on intracytoplasmic pigments encountered in urinary cytology, „Journal of the American Society of Cytopathology” vol. 9,1 (2020): 9-19.
  3. Aycock, Ryan D, and Dara A Kass, Abnormal urine color, „Southern Medical Journal” vol. 105,1 (2012): 43-7.
  4. Wardenaar, Floris et al., Validity of Urine Color Scoring Using Different Light Conditions and Scoring Techniques to Assess Urine Concentration, „Journal of Athletic Training” vol. 57,2 (2022): 191-198.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Alergia kontaktowa – przyczyny, objawy i leczenie

    Alergia kontaktowa jest rodzajem nadwrażliwości, która występuje w wyniku bezpośredniego kontaktu skóry z substancjami wywołującymi reakcję alergiczną. Zjawisko to może powodować szereg nieprzyjemnych objawów – od łagodnych po ciężkie – i jest powszechnie spotykane wśród ludzi w różnym wieku.

  • Czym jest pokrzywka? Przyczyny, rodzaje, objawy i leczenie

    Pokrzywka jest niegroźnym schorzeniem skóry wywołanym najczęściej reakcją alergiczną. Objawia się swędzącymi bąblami na skórze, które przypominają ślady po poparzeniu pokrzywą. Jakie są jej przyczyny i co zrobić, gdy się pojawi? Na czym polega leczenie pokrzywki?

  • Zespół Dravet – objawy, diagnostyka, leczenie

    Zespół Dravet to rzadkie genetyczne schorzenie neurologiczne, które manifestuje się już we wczesnym dzieciństwie i znacząco wpływa na funkcjonowanie pacjentów przez całe życie. Charakteryzuje się opornymi na leczenie napadami padaczkowymi, które mogą prowadzić do licznych komplikacji, w tym do opóźnienia rozwoju i deficytów poznawczych.

  • Czy Tajlandia jest bezpieczna? Zagrożenia zdrowotne i najczęstsze choroby

    Tajlandia to kraj o egzotycznym uroku, przyciągający turystów z całego świata. Przed podróżą warto zapoznać się z potencjalnymi zagrożeniami zdrowotnymi występującymi w Azji Południowo-Wschodniej, żeby odpowiednio się przygotować i potrafić na nie reagować. Na co powinniśmy się zaszczepić przed wizytą w Tajlandii? Jakie choroby nam zagrażają? Co zrobić, jeśli ugryzie nas małpa?

  • Ośmiokrotny wzrost zachorowań na odrę w Polsce. Co jest powodem powrotu tej groźnej choroby?

    Liczba przypadków odry zarejestrowanych w 2024 roku w Polsce w systemie nadzoru epidemiologicznego wzrosła w porównaniu z rokiem 2023 ponad ośmiokrotnie – poinformował redakcję DOZ.pl Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego PZH – PIB. Odra wraca do Polski i staje się realnym zagrożeniem zdrowotnym, szczególnie dla dzieci i osób nieszczepionych. Choć przez lata choroba ta była praktycznie wyeliminowana, dziś – w wyniku malejącej liczby szczepień – znów pojawiają się nowe ogniska. Czym jest odra, jak się przed nią chronić i kto jest najbardziej narażony?

  • Ból nerek – objawy, leczenie i przyczyny. Jak złagodzić ból nerek?

    Ból nerek jest dolegliwością, która może być spowodowana różnymi czynnikami – od infekcji po choroby przewlekłe. Jeśli wystąpi, warto skonsultować się z lekarzem, aby zdiagnozować przyczynę i podjąć odpowiednie leczenie. Jakie badania wykonać, gdy bolą nerki? Co przyniesie ulgę w bólu?

  • Odleżyny – rodzaje i stopnie odleżyn oraz ich klasyfikacja

    Odleżyny to jedno z najpoważniejszych powikłań długotrwałego unieruchomienia, stanowiące istotne wyzwanie w opiece medycznej. Ich powstawanie związane jest z długotrwałym uciskiem na tkanki, które prowadzi do niedokrwienia i martwicy. Czym są odleżyny i jak powstają? Jakie plastry należy stosować w leczeniu odleżyn?

  • Uczulenie na komary. Jakie są objawy i przyczyny alergii na komary?

    Komary mają zdolność do przenoszenia niebezpiecznych chorób, takich jak malaria, wirus Zachodniego Nilu, wirus chikungunya czy wirus dengi. Stanowią więc zagrożenie zarówno dla ludzi, jak i zwierząt, jednak złą sławę zyskały głównie z powodu nieprzyjemnych ukąszeń. Kąsają wyłącznie samice komarów, wabione do skóry człowieka przez ciepło ciała, pot, zapachy oraz dwutlenek węgla. Podczas ukłucia samica wprowadza ślinę do krwiobiegu, aby zapobiec krzepnięciu krwi i umożliwić pobranie pokarmu. Kontakt trwający minimum sześć sekund może wywołać reakcję miejscową — zaczerwienienie, świąd i obrzęk.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl