wątroba na grafice
Ewelina Sochacka

Czy wiesz, dlaczego mocz jest żółty?

Naukowcy z Uniwersytetu w Maryland właśnie zidentyfikowali nowy enzym – reduktazę bilirubiny – odpowiedzialny za zabarwienie moczu na kolor żółty. Co daje to odkrycie i dlaczego może okazać się tak ważne dla pacjentów?

  1. Od czego zależy odcień moczu?
  2. Dlaczego mocz jest żółty? Najnowsze wyniki badań
  3. Jak można wykorzystać to odkrycie?

Od czego zależy odcień moczu?

Mocz to płyn, który jest produkowany przez nerki na drodze tzw. filtracji i resorpcji. Usuwając go z organizmu, pozbywamy się zbędnych produktów przemiany materii, które są dla nas szkodliwe i bezużyteczne. Przyjmuje się, że w ciągu doby zdrowy człowiek powinien wydalić od 0,6 do 2,5 litra moczu.

Według dotychczasowego stanu wiedzy odcień moczu zależy od kilku czynników, ale przede wszystkim od ilości spożytych w ciągu dnia płynów, stosowanej diety i ewentualnie zażywanych leków. Prawidłowy mocz ma kolor jasnożółty, w słomkowym odcieniu.

Dlaczego mocz jest żółty? Najnowsze wyniki badań

Nie było naukową tajemnicą to, że podczas rozpadu krwinek czerwonych powstaje produkt uboczny, którym jest pomarańczowoczerwony pigment – bilirubina. Bilirubina po rozpadzie erytrocytów i w połączeniu ze specyficznym białkiem jest wychwytywana przez wątrobę, w której przechodzi procesy, dzięki którym staje się rozpuszczalna w wodzie. Stamtąd trafia do dwunastnicy, czyli do jelita cienkiego. Część zostaje ponownie wchłonięta przez wątrobę, ale większość ulega dalszemu rozkładowi i wydaleniu.

Dotychczas było wiadomo, że bilirubina odpowiada za słomkowożółty odcień moczu. Jednak aż do teraz nie było jasne, dlaczego tak się dzieje. Naukowcy z Uniwersytetu w Maryland właśnie odkryli, że za kolor moczu odpowiada nie sama bilirubina, a enzymreduktaza bilirubiny (BiIR) – który występuje w układzie pokarmowym niemal wszystkich ludzi. Wyjątkiem są osoby, u których zdiagnozowano nieswoiste zapalenie jelit czy kamienie nerkowe, a także niektóre noworodki (organizm dziecka nie jest w stanie tak szybko usunąć bilirubiny z rozpadających się krwinek czerwonych, dlatego po urodzeniu może wystąpić żółtaczka noworodkowa).

Od ponad 150 lat eksperci wiedzą, że związki w jelitach zamieniają bilirubinę w urobilinę, która jest pigmentem powodującym żółte zabarwienie moczu. Nie wiedzieli jednak, jaki enzym lub zbiór enzymów zamienia bilirubinę w urobilinę.
Jak wyjaśnił jeden z członków zespołu z Maryland:

Mikroorganizmy jelitowe kodują enzym – reduktazę bilirubiny – który przekształca bilirubinę w bezbarwny produkt uboczny zwany urobilinogenem. Urobilinogen następnie spontanicznie rozkłada się do cząsteczki zwanej urobiliną, która jest odpowiedzialna za żółty kolor, który wszyscy znamy.

Powiązane produkty

Jak można wykorzystać to odkrycie?

Reduktaza bilirubiny pomoże w przyszłych badaniach zrozumieć proces rozpadu bilirubiny w wyniku rozpadu hemu, który jest obecny w czerwonych krwinkach i w niektórych komórkach organizmu. Według specjalistów w pewnych stanach chorobowych wysoki poziom bilirubiny może spowodować uszkodzenie mózgu, które czasami może być poważne, a nawet prowadzić do śmierci. Jest to ważny krok w kierunku lepszego zrozumienia, jak leczyć te procesy chorobowe.

żółte białka oczu, jako objaw żółtaczki
Zażółcone białka oczu jako objaw żółtaczki

Dzięki identyfikacji enzymu można zbadać, jak bakterie jelitowe wpływają na poziom bilirubiny oraz na powiązane z nią schorzenia, jak chociażby żółtaczka. Istnieją liczne dowody na to, że mikrobiom jelitowy ma wpływ na różne aspekty związane ze zdrowiem. Może być przyczyną wielu chorób i dysfunkcji, na przykład depresji, zapalenia stawów, a nawet agresji, ale także wspierać naszą odporność.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Migdały mogą wspomóc mikrobiom jelitowy

    Maślan sodu to krótkołańcuchowy kwas tłuszczowy, który wspiera zdrowie samego mikrobiomu. Działa jako główne źródło paliwa dla komórek okrężnicy, umożliwiając im prawidłowe i optymalne funkcjonowanie. Bierze udział w ścieżce sygnałowej, dzięki której jelita rozpoczynają proces wchłaniania składników odżywczych. Najnowsze badanie naukowe pokazuje, że spożywanie codziennie garści migdałów sprzyja produkcji maślanu sodu, wpływając na stan mikrobiomu jelitowego.

  • Mikrobiom może mieć wpływ na naszą osobowość

    Łatwiejsze od powiedzenia „na co wpływa nasz mikrobiom” byłoby stwierdzenie, z którą ze sfer zdrowia nie ma on związku. Dziś wiemy, że to, jakie bakterie zasiedlają nasze jelita wpływa nie tylko na procesy trawienne czy metaboliczne, ale także na psychikę, wygląd skóry czy przyszłe zdrowie dzieci. Teraz naukowcy sugerują, że skład mikrobiomu może mieć związek również z naszą osobowością, a konkretnie z niektórymi jej cechami. Do takich wniosków doszli badacze z Oxford University.

  • Jak ekspozycja na słońce wpływa na mikrobiom skóry?

    Skóra jest największym narządem ludzkiego ciała i stanowi pierwszą linię obrony przed czynnikami zewnętrznymi. Na jej powierzchni znajduje się złożona społeczność mikroorganizmów, która odgrywa istotną rolę w utrzymaniu jej dobrej kondycji. Najnowsze badanie przeprowadzone przez brytyjskich naukowców pokazuje, że ekspozycja na słońce może zaburzać mikrobiom skóry – jakie może mieć to konsekwencje dla naszego zdrowia?

  • Co to jest mikrobiom piersi i jaki ma wpływ na skuteczność leczenia raka sutka?

    Pierś ma swój własny unikalny mikrobiom bakteryjny, który można modyfikować za pomocą diety i podawanych leków. Może on stanowić nowy celowy czynnik, który można wykorzystać, aby zapobiec ryzyku wystąpienia raka piersi i jego nawrotom. Wyniki badań nad mikrobiomem piersi przedstawił właśnie zespół z Wake Forest University w Karolinie Północnej. Co z nich wynika i jak dieta wpływa na skuteczność leczenia raka piersi?

  • 30-krotny wzrost zachorowań na odrę. Sanepid apeluje o szczepienia

    Dane WHO są alarmujące: liczba przypadków odry w krajach Unii Europejskiej gwałtownie rośnie. W związku z tym Główny Inspektorat Sanitarny apeluje o uzupełnianie zaległych szczepień przeciwko odrze u dzieci.

  • Inwazja krwiopijnych meszek u sąsiada Polski. Wywołują ślepotę rzeczną

    Badanie opublikowane w czasopiśmie „Science of The Total Environment” przeprowadzone przez niemieckich naukowców ujawnia, że meszki z rodzaju Simulium coraz lepiej przystosowują się do zmian klimatycznych i związanego z nimi wzrostu temperatur. Ponieważ są one wektorami chorób takich jak onchocerkoza, może to stanowić zagrożenie dla zdrowia ludzi.

  • GIS ostrzega: Toksyny w tatarze wołowym. Sklepy wycofują towar

    Państwowa Inspekcja Sanitarna wykryła bakterię Escherichia coli (STEC), która wytwarza groźną dla zdrowia toksynę Shiga, w aż 4 z 5 badanych próbek tatara wołowego.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij