Czy wiesz, dlaczego mocz jest żółty?
Naukowcy z Uniwersytetu w Maryland właśnie zidentyfikowali nowy enzym – reduktazę bilirubiny – odpowiedzialny za zabarwienie moczu na kolor żółty. Co daje to odkrycie i dlaczego może okazać się tak ważne dla pacjentów?
- Od czego zależy odcień moczu?
- Dlaczego mocz jest żółty? Najnowsze wyniki badań
- Jak można wykorzystać to odkrycie?
Od czego zależy odcień moczu?
Mocz to płyn, który jest produkowany przez nerki na drodze tzw. filtracji i resorpcji. Usuwając go z organizmu, pozbywamy się zbędnych produktów przemiany materii, które są dla nas szkodliwe i bezużyteczne. Przyjmuje się, że w ciągu doby zdrowy człowiek powinien wydalić od 0,6 do 2,5 litra moczu.
Według dotychczasowego stanu wiedzy odcień moczu zależy od kilku czynników, ale przede wszystkim od ilości spożytych w ciągu dnia płynów, stosowanej diety i ewentualnie zażywanych leków. Prawidłowy mocz ma kolor jasnożółty, w słomkowym odcieniu.
Dlaczego mocz jest żółty? Najnowsze wyniki badań
Nie było naukową tajemnicą to, że podczas rozpadu krwinek czerwonych powstaje produkt uboczny, którym jest pomarańczowoczerwony pigment – bilirubina. Bilirubina po rozpadzie erytrocytów i w połączeniu ze specyficznym białkiem jest wychwytywana przez wątrobę, w której przechodzi procesy, dzięki którym staje się rozpuszczalna w wodzie. Stamtąd trafia do dwunastnicy, czyli do jelita cienkiego. Część zostaje ponownie wchłonięta przez wątrobę, ale większość ulega dalszemu rozkładowi i wydaleniu.
Dotychczas było wiadomo, że bilirubina odpowiada za słomkowożółty odcień moczu. Jednak aż do teraz nie było jasne, dlaczego tak się dzieje. Naukowcy z Uniwersytetu w Maryland właśnie odkryli, że za kolor moczu odpowiada nie sama bilirubina, a enzym – reduktaza bilirubiny (BiIR) – który występuje w układzie pokarmowym niemal wszystkich ludzi. Wyjątkiem są osoby, u których zdiagnozowano nieswoiste zapalenie jelit czy kamienie nerkowe, a także niektóre noworodki (organizm dziecka nie jest w stanie tak szybko usunąć bilirubiny z rozpadających się krwinek czerwonych, dlatego po urodzeniu może wystąpić żółtaczka noworodkowa).
Od ponad 150 lat eksperci wiedzą, że związki w jelitach zamieniają bilirubinę w urobilinę, która jest pigmentem powodującym żółte zabarwienie moczu. Nie wiedzieli jednak, jaki enzym lub zbiór enzymów zamienia bilirubinę w urobilinę.
Jak wyjaśnił jeden z członków zespołu z Maryland:
Jak można wykorzystać to odkrycie?
Reduktaza bilirubiny pomoże w przyszłych badaniach zrozumieć proces rozpadu bilirubiny w wyniku rozpadu hemu, który jest obecny w czerwonych krwinkach i w niektórych komórkach organizmu. Według specjalistów w pewnych stanach chorobowych wysoki poziom bilirubiny może spowodować uszkodzenie mózgu, które czasami może być poważne, a nawet prowadzić do śmierci. Jest to ważny krok w kierunku lepszego zrozumienia, jak leczyć te procesy chorobowe.
Dzięki identyfikacji enzymu można zbadać, jak bakterie jelitowe wpływają na poziom bilirubiny oraz na powiązane z nią schorzenia, jak chociażby żółtaczka. Istnieją liczne dowody na to, że mikrobiom jelitowy ma wpływ na różne aspekty związane ze zdrowiem. Może być przyczyną wielu chorób i dysfunkcji, na przykład depresji, zapalenia stawów, a nawet agresji, ale także wspierać naszą odporność.