Mikrobiom może mieć wpływ na naszą osobowość
Katarzyna Szulik

Mikrobiom może mieć wpływ na naszą osobowość

Łatwiejsze od powiedzenia „na co wpływa nasz mikrobiom” byłoby stwierdzenie, z którą ze sfer zdrowia nie ma on związku. Dziś wiemy, że to, jakie bakterie zasiedlają nasze jelita wpływa nie tylko na procesy trawienne czy metaboliczne, ale także na psychikę, wygląd skóry czy przyszłe zdrowie dzieci. Teraz naukowcy sugerują, że skład mikrobiomu może mieć związek również z naszą osobowością, a konkretnie z niektórymi jej cechami. Do takich wniosków doszli badacze z Oxford University.

Wspomniane obserwacje przyniosło badanie bazujące na próbkach kału pochodzących od 655 osób z całego świata, których skład bakteryjny był zróżnicowany. Wyniki analizy próbek zostały zestawione z odpowiedziami do kwestionariusza, mającego na celu ocenę ich stylu życia i osobowości. Elementem badania była także ocena cech z tzw. Wielkiej Piątki, które świadczą o dobrej kondycji psychicznej. Mowa o otwartości, ekstrawersji, neurotyczności, ugodowości i sumienności. 

Obserwacje pokazały, że można mówić o pewnej korelacji między cechami osobowości a florą jelitową, aczkolwiek nie o relacji przyczynowo-skutkowej. Nie wiadomo więc, czy to osobowość kształtuje skład naszego mikrobiomu (na przykład wpływając na to, co jemy), czy też to on dokonuje zmian w mózgu lub istnieje jakiś inny czynnik, w którego wyniku ów związek ma miejsce.

Zróżnicowana flora jelitowa u osób towarzyskich

Wiadomo natomiast, że bardziej zróżnicowany mikrobiom występuje u dzieci karmionych mlekiem naturalnym. Sposobem na ubogacenie bioty bakteryjnej jelit jest również jedzenie probiotycznych pokarmów i szeroko rozumiana ciekawość gastronomiczna, która skłania nas do sięgania po nowe, nieznane potrawy. 

Jak pokazało badanie, bardziej zdywersyfikowany mikrobiom to także cecha osób towarzyskich, mających wokół siebie sporo znajomych i przyjaciół. To wystawia ich na działanie innych bakterii, a co za tym idzie może pomóc ubogacić biotę jelit. Podobne zjawisko można zauważyć u małp. Wspomniane obserwacje wspiera stwierdzony już wcześniej fakt, że bakterie charakterystyczne dla mikrobiomu osób z autyzmem można znaleźć w jelitach osób neurotycznych, a jak wiadomo, związek miedzy autyzmem a biotą jest mocny i potwierdzony. 

Przeszczep bakterii zmienia osobowość?

Związek mikrobioty z osobowością sugerują także wcześniejsze badania na myszach, u których zauważono zmiany w usposobieniu po przeszczepie bioty bakteryjnej jelit. Osobniki agresywne, którym przeszczepiono mikrobiom myszy nieśmiałych, zmieniały zachowanie na bardziej uległe i wycofane, a więc przejmowały cechy osobowości wraz z florą jelitową dawcy. 

Badania nad tym zjawiskiem do tej pory dotyczyły zarówno osób dorosłych, jak i dzieci w kontekście autyzmu, więc wyciąganie jednoznacznych wniosków powinno się odłożyć do chwili uzyskania bardziej konkretnych danych. 

Powiązane produkty

Które bakterie mają związek z kondycją psychiczną?

Równolegle trwają badania nad związkiem stanu mikroflory jelitowej z kondycją psychiczną. Analiza przeprowadzona przez naukowców z The Flanders Institute for Biotechnology w 2019 roku potwierdza istnienie konkretnych szczepów bakterii związanych z depresją oraz zdolność wielu z nich do produkcji składników neuroaktywnych. We wspomnianym badaniu opracowywano dane o zdrowiu pochodzące od ponad 1000 osób, co pozwoliło zidentyfikować dwa szczepy bakterii szczególnie powiązane ze zdrowiem psychicznym – mowa o bakteriach z rodziny Coprococcus i Dialister, których stężenie było znacząco niższe w mikrobiomach osób doświadczających depresji. 

Dodatkowym elementem badania była analiza wybranych bakterii pod kątem ich zdolności do wytwarzania wskaźników neuroaktywnych, a tym samym do oddziaływania na system nerwowy. Wiadomo, że nasza mikroflora może wpływać na układ nerwowy, dlatego badacze chcieli wyodrębnić, które z jej elementów odgrywają najważniejszą rolę w tym zjawisku. To pozwoli stwierdzić, jakich modyfikacji w mikrobiomie należałoby dokonać, by móc zwiększyć prawdopodobieństwo pozytywnych zmian w kondycji psychicznej osób chorych na rozmaite schorzenia. 

  1. S. Luntz, Your gut bacteria could be shaping your personality, "iflscience.com" [online], https://www.iflscience.com/health-and-medicine/your-gut-bacteria-could-be-shaping-your-personality/, [dostęp:] 30.01.2020.
  2. Katerina V.-A. Johnson, Gut microbiome composition and diversity are related to human personality traits, "Human Microbiome Journal", 2020, DOI: https://doi.org/10.1016/j.humic.2019.100069. 
  3. M. Valles-Colomer, G. Falony, Y. Darzi, E. F. Tigchelaar, J. Wang, R. Y. Tito, C. Schiweck, A. Kurilshikov, M. Joossens, C. Wijmenga, S. Claes, L. Van Oudenhove, A. Zhernakova, S. Vieira-Silva, J. Raes, The neuroactive potential of the human gut microbiota in quality of life and depression, "Nature Microbiology", 2019; DOI: 10.1038/s41564-018-0337-x. 
  4. VIB (The Flanders Institute for Biotechnology), A gut feeling for mental health, "ScienceDaily", 2019, [online], www.sciencedaily.com/releases/2019/02/190204114617.htm.
     

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

logo Telemedi

Usługę zdalnej konsultacji z lekarzem świadczy Telemedi.
Regulamin świadczenia usługi dostępny jest tutaj.