Czy twój szef ma skłonności psychopatyczne? Sprawdź niebezpieczne oznaki
Niepokoi cię zachowanie twojego szefa i zastanawiasz się, czy być może ma ono podłoże psychopatyczne? O zaburzeniach osobowości o charakterze antyspołecznym, nazywanych potocznie psychopatią, mówi się, kiedy dana osoba charakteryzuje się poniższymi objawami.
- Jak rozpoznać, że mój szef jest psychopatą?
- Jak radzić sobie z szefem, który ma skłonności psychopatyczne?
Jak rozpoznać, że mój szef jest psychopatą?
Kiedy słyszysz określenie „psychopata”, to z pewnością pierwsze, co pojawia się w twojej głowie, to obraz przestępcy. W rzeczywistości jednak nie bez powodu mówi się, że psychopaci są wśród nas. Psychopaci bardzo często zajmują wysokie stanowiska kierownicze, zarówno w biznesie, jak i polityce. Zwykle na pierwszy rzut oka są czarujący i przykuwają naszą uwagę, jeśli natomiast zagłębimy się w objawy psychopatii, to łatwo będzie nam zorientować się, czy w naszym środowisku nie ma osób z cechami psychopatycznymi.
Doktor Clive Boddy z Anglia Ruskin University opublikował raport dotyczący tzw. „psychopatii korporacyjnej”, który opisuje, jak rozpoznać potencjalne oznaki psychopatii w pracy. Jako przykład psychopaty wykorzystał postać Bernie Madoffa, finansisty i byłego prezesa giełdy Nasdaq, który stworzył imperium warte ponad 65 mld dolarów.
Do analizy zachowań Madoffa wykorzystał narzędzie PM-MRV2 (ang. Psychopathy Measure Management Research Version 2), które składa się z 10 cech opisujących psychopatów:
- Powierzchowny urok i pozorna inteligencja
- Patologiczne kłamstwo
- Oszukiwanie innych osób
- Egoizm
- Brak wyrzutów sumienia
- Płytkość emocjonalna
- Oszukiwanie bliskich osób
- Brak odpowiedzialności za swoje czyny
- Pozornie zrównoważony i spokojny
- Brak poczucia winy
Jak rozpoznać, czy twój szef jest psychopatą? Poniżej przedstawiamy szczegółową listę psychopatycznych cech:
- brak empatii,
- brak poczucia winy,
- brak wstydu,
- dążenie do postawionego sobie celu bez względu na innych,
- szybkie wpadanie w złość,
- impulsywne działanie,
- brak brania odpowiedzialności za swoje działania,
- zachowania narcystyczne,
- wysokie poczucie własnej wartości,
- brak poczucia skruchy czy winy – psychopacie nigdy nie jest przykro,
- stosowanie kłamstwa w celu wykorzystania innych,
- arogancja,
- poczucie wyższości,
- używanie osobistego uroku do manipulowania innymi,
- wrogość, agresja, niekiedy przemoc (słowna, fizyczna),
- nieprzewidywalne zachowanie,
- stosowanie manipulacji emocjonalnej.
Jak radzić sobie z szefem, który ma skłonności psychopatyczne?
Psychopatia, a właściwie antyspołeczne zaburzenie osobowości, to zaburzenie psychiczne, które powinno zostać poddane odpowiedniemu leczeniu pod postacią terapii. Niestety niewielu psychopatów decyduje się na taki krok. Co możesz zrobić, jeżeli twój szef ma skłonności psychopatyczne? Wszystko zależy od twojej indywidualnej sytuacji.
Oczywiście nie musisz zgadzać się na takie zachowanie twojego szefa w stosunku do ciebie. Bycie ofiarą psychopaty może wiązać się z wieloma negatywnymi konsekwencjami nie tylko dla twojej pracy, ale i zdrowia psychicznego, dlatego niekiedy warto dokumentować wszystkie sytuacje z twoim szefem, które są nieetyczne. Taka dokumentacja może przydać się, jeżeli sytuacja w pracy będzie wymagać wsparcia z zewnątrz.
Jeżeli twój przełożony ma skłonności psychopatyczne, a ty odczuwasz negatywne skutki, możesz zgłosić takie zachowanie do kogoś wyżej, np. przełożonego twojego szefa. Jeżeli twój szef stosuje zachowania mobbingowe, możesz to również zgłosić do Państwowej Inspekcji Pracy lub sądu pracy.