Chorzy widzą zdeformowane twarze innych ludzi. Ta choroba bywa mylona ze schizofrenią
Zniekształcone twarze, wydłużone usta, wąskie nosy – takie objawy wymieniają osoby cierpiące na prozopometamorfopsję, rzadką chorobę, która stanowi wyzwanie dla specjalistów i naukowców. Jak objawia się prozopometamorfopsja? Jak ją leczyć?
- Te osoby widzą zdeformowane twarze innych. Objaw rzadkiej choroby
- Prozopometamorfopsja – co to za choroba? Jak chorzy widzą twarze innych ludzi?
- Objawy prozopometamorfopsji
- Przyczyny prozopometamorfopsji
- Leczenie prozopometamorfopsji
Te osoby widzą zdeformowane twarze innych. Objaw rzadkiej choroby
W ramach najnowszego wydania naukowego pisma medycznego „The Lancet” opisano przypadłość neurologiczną, która objawia się niewiarygodnymi symptomami, w które wręcz ciężko uwierzyć. Naukowcy opisali przypadek 58-letniego mężczyzny, który widział zniekształcone twarze innych osób. Co ciekawe, podczas oglądania zdjęć twarzy tych samych osób mężczyzna widział je już prawidłowo.
– mówi główny autor badania Antônio Mello, doktorant na Wydziale Psychologii i Nauk o Mózgu w Dartmouth.
Prozopometamorfopsja – co to za choroba? Jak chorzy widzą twarze innych ludzi?
Choroba, na którą cierpiał ww. pacjent, to prozopometamorfopsja, rzadkie schorzenie neurologiczne, które objawia się widzeniem zdeformowanych twarzy innych osób. Do tej pory w literaturze opisano co najmniej kilka przypadków osób z prozopometamorfopsją.
Na łamach czasopisma „The Lancet” w 2011 roku opisano np. przypadek 52-letniej kobiety, która zgłosiła się do przychodni psychiatrycznej w Hadze, twierdząc, że widzi zniekształcone ludzkie twarze. Kobieta początkowo widziała rzeczywiste twarze znanych jej osób, jednak po kilku minutach twarze te stawały się czarne, miały długie i spiczaste uszy oraz wystający „pysk”. Kobieta tłumaczyła, że twarze bliskich osób stawały się podobne do wyglądu smoczych głów.
Inny przypadek dotyczący prozopometamorfopsji to historia 75-letniej kobiety, która cierpiała na nudności, zawroty głowy i niewyraźne widzenie. Kobieta opisywała, że twarze innych osób widzi w dziwny sposób. Centralną część twarzy, zwłaszcza usta i nos, opisywała jako pozbawione kształtu. Relacjonowała, że nos wydaje się wąski i wydłużony w kierunku ust, usta zaś wyglądają na za małe i bardzo zaokrąglone. Badanie MRI mózgu ujawniło wówczas, że u kobiety doszło do zawału w prawym przyśrodkowym płacie skroniowo-potylicznym.
Objawy prozopometamorfopsji
Główne objawy prozopometamorfopsji to zniekształcone widzenie twarzy innych ludzi, przy czym zniekształcenia te mogą różnić się w zależności od indywidualnego przypadku. Prozopometamorfopsja może występować w różnym nasileniu i może także dotyczyć nieprawidłowości w widzeniu kształtów, kolorów lub rozmieszczenia części twarzy.
Przyczyny prozopometamorfopsji
Przyczyny choroby wciąż pozostają dla wielu naukowców zagadką. W literaturze pojawia się kilka teorii o potencjalnych przyczynach, wśród których wymienia się uszkodzenia lub nieprawidłowości w różnych obszarach mózgu, m.in. w płacie skroniowym, potylicznym, ciemieniowym i czołowym. W niektórych przypadkach prozopometamorfopsja jest także objawem padaczki.
Leczenie prozopometamorfopsji
Leczenie prozopometamorfopsji jest bardzo trudne i zależne od indywidualnego przypadku oraz tego, co jest przyczyną choroby. Niestety ze względu na to, że choroba ta jest stosunkowo rzadka, bywa błędnie mylona z halucynacjami. Wówczas zniekształcone widzenie twarzy innych osób jest klasyfikowane jako objaw schizofrenii, a jej leczenie opiera się wtedy na stosowaniu leków przeciwpsychotycznych, które nie przynoszą poprawy w chorobie.
Profesor psychologii i nauk o mózgu Brad Duchaine wskazuje na to, że osoby cierpiące na tę chorobę rzadko samodzielnie zgłaszają się po pomoc, ponieważ boją się, że inni pomyślą, że ich objawy są poważnym symptomem zaburzeń psychicznych. W rzeczywistości prozopometamorfopsja powinna być diagnozowana jako schorzenie neurologiczne.