Chorzy widzą zdeformowane twarze innych osób
Weronika Babiec

Chorzy widzą zdeformowane twarze innych ludzi. Ta choroba bywa mylona ze schizofrenią

Zniekształcone twarze, wydłużone usta, wąskie nosy – takie objawy wymieniają osoby cierpiące na prozopometamorfopsję, rzadką chorobę, która stanowi wyzwanie dla specjalistów i naukowców. Jak objawia się prozopometamorfopsja? Jak ją leczyć?

  1. Te osoby widzą zdeformowane twarze innych. Objaw rzadkiej choroby
  2. Prozopometamorfopsja – co to za choroba? Jak chorzy widzą twarze innych ludzi?
  3. Objawy prozopometamorfopsji
  4. Przyczyny prozopometamorfopsji
  5. Leczenie prozopometamorfopsji

Te osoby widzą zdeformowane twarze innych. Objaw rzadkiej choroby

W ramach najnowszego wydania naukowego pisma medycznego „The Lancet” opisano przypadłość neurologiczną, która objawia się niewiarygodnymi symptomami, w które wręcz ciężko uwierzyć. Naukowcy opisali przypadek 58-letniego mężczyzny, który widział zniekształcone twarze innych osób. Co ciekawe, podczas oglądania zdjęć twarzy tych samych osób mężczyzna widział je już prawidłowo.

Naukowcy, aby dowiedzieć się, w jaki sposób pacjent postrzega twarze innych osób, pokazali mu na komputerze fotografię danej osoby, którą widział na żywo. Mężczyzna był w stanie szczegółowo opisać różnice między twarzą, którą widzi na ekranie, a tą, którą widział na żywo. Za pomocą oprogramowania komputerowego badacze dopasowali fotografię do zniekształceń postrzeganych przez pacjenta w prawdziwych twarzach.
W innych badaniach tej choroby pacjenci nie są w stanie ocenić, jak dokładnie wizualizacja ich zniekształceń odzwierciedla to, co widzą, ponieważ sama wizualizacja także przedstawia twarz, więc pacjenci będą dostrzegać zniekształcenia również na niej

– mówi główny autor badania Antônio Mello, doktorant na Wydziale Psychologii i Nauk o Mózgu w Dartmouth.

Prozopometamorfopsja – co to za choroba? Jak chorzy widzą twarze innych ludzi?

Choroba, na którą cierpiał ww. pacjent, to prozopometamorfopsja, rzadkie schorzenie neurologiczne, które objawia się widzeniem zdeformowanych twarzy innych osób. Do tej pory w literaturze opisano co najmniej kilka przypadków osób z prozopometamorfopsją.

Na łamach czasopisma „The Lancet” w 2011 roku opisano np. przypadek 52-letniej kobiety, która zgłosiła się do przychodni psychiatrycznej w Hadze, twierdząc, że widzi zniekształcone ludzkie twarze. Kobieta początkowo widziała rzeczywiste twarze znanych jej osób, jednak po kilku minutach twarze te stawały się czarne, miały długie i spiczaste uszy oraz wystający „pysk”. Kobieta tłumaczyła, że twarze bliskich osób stawały się podobne do wyglądu smoczych głów.

Zdefomowane twarze widziane w chorobie
Wizualizacja zdeformowanych twarzy wykonana na podstawie relacji pacjentów
Źródło: A. Mello (The Lancet) Vol 403 March 23, 2024

Inny przypadek dotyczący prozopometamorfopsji to historia 75-letniej kobiety, która cierpiała na nudności, zawroty głowy i niewyraźne widzenie. Kobieta opisywała, że twarze innych osób widzi w dziwny sposób. Centralną część twarzy, zwłaszcza usta i nos, opisywała jako pozbawione kształtu. Relacjonowała, że nos wydaje się wąski i wydłużony w kierunku ust, usta zaś wyglądają na za małe i bardzo zaokrąglone. Badanie MRI mózgu ujawniło wówczas, że u kobiety doszło do zawału w prawym przyśrodkowym płacie skroniowo-potylicznym.

Powiązane produkty

Objawy prozopometamorfopsji

Główne objawy prozopometamorfopsji to zniekształcone widzenie twarzy innych ludzi, przy czym zniekształcenia te mogą różnić się w zależności od indywidualnego przypadku. Prozopometamorfopsja może występować w różnym nasileniu i może także dotyczyć nieprawidłowości w widzeniu kształtów, kolorów lub rozmieszczenia części twarzy.

Przyczyny prozopometamorfopsji

Przyczyny choroby wciąż pozostają dla wielu naukowców zagadką. W literaturze pojawia się kilka teorii o potencjalnych przyczynach, wśród których wymienia się uszkodzenia lub nieprawidłowości w różnych obszarach mózgu, m.in. w płacie skroniowym, potylicznym, ciemieniowym i czołowym. W niektórych przypadkach prozopometamorfopsja jest także objawem padaczki.

Leczenie prozopometamorfopsji

Leczenie prozopometamorfopsji jest bardzo trudne i zależne od indywidualnego przypadku oraz tego, co jest przyczyną choroby. Niestety ze względu na to, że choroba ta jest stosunkowo rzadka, bywa błędnie mylona z halucynacjami. Wówczas zniekształcone widzenie twarzy innych osób jest klasyfikowane jako objaw schizofrenii, a jej leczenie opiera się wtedy na stosowaniu leków przeciwpsychotycznych, które nie przynoszą poprawy w chorobie.

Profesor psychologii i nauk o mózgu Brad Duchaine wskazuje na to, że osoby cierpiące na tę chorobę rzadko samodzielnie zgłaszają się po pomoc, ponieważ boją się, że inni pomyślą, że ich objawy są poważnym symptomem zaburzeń psychicznych. W rzeczywistości prozopometamorfopsja powinna być diagnozowana jako schorzenie neurologiczne.

  1. Blom, J. D. i in. (2021). A century of prosopometamorphopsia studies. Cortex, 139, 298–308. https://doi.org/10.1016/j.cortex.2021.03.001
  2. Bala, A., Iwański, S., Żyłkowski, J., Jaworski, M., Seniów, J., & Marchel, A. (2014). Visual disorders, the prosopometamorphopsia and prosopagnosia type in the early days after the onset of brain hemorrhagic stroke – a case report. Neurocase, 21(3), 331–338. https://doi.org/10.1080/13554794.2014.892999
  3. Prosopometamorphopsia. Dostęp online: https://www.findzebra.com/details/wWEmZGr-prosopometamorphopsia?q= [Data: 18.06.2024].
  4. Blom, J. D. i in. (2014). Prosopometamorphopsia and facial hallucinations. Lancet (London, England), 384(9958), 1998. https://doi.org/10.1016/S0140-6736(14)61690-1.
  5. If faces look like demons, you could have this extraordinary condition. Dostęp online: https://www.sciencedaily.com/releases/2024/03/240322145602.htm [Data: 18.06.2024].

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Przyczyny i objawy nerwicy – jakie są rodzaje i jak objawiają się zaburzenia nerwicowe?

    Nerwica to niepsychotyczne zaburzenie psychiczne, którego przyczyn upatruje się najczęściej w czynnikach środowiskowych oraz genetycznych. Objawy nerwicy nie obejmują wyłącznie sfery psychicznej (lęk, natrętne myśli), mogą także pochodzić ze strony układu oddechowego (np. trudności z oddychaniem), układu krążenia (np. przyspieszone tempo pracy serca), układu nerwowego (np. dezorientacja) czy układu pokarmowego (np. nudności i wymioty). W jaki jeszcze sposób mogą objawiać się zaburzenia nerwicowe?

  • Typy osobowości – jakie są? Charakterystyka

    Ludzie różnią się między sobą wyglądem, ale również – a może przede wszystkim – osobowością i charakterem. Warto poznać, w jaki sposób nauka odnosi się do tych kwestii i jakie typy osobowości wyodrębniali poszczególni badacze i myśliciele. W ten sposób możemy się również dowiedzieć, który typ osobowości sami posiadamy.

  • E-book "Dieta na relaks". Porady i jadłospis - jak złagodzić stres dietą

    Pod wpływem chronicznego stresu organizm wykorzystuje zgromadzone zapasy ustrojowe witamin z grupy B oraz znacząco zwiększa zapotrzebowanie na pełnowartościowe białko, nienasycone kwasy tłuszczowe (szczególnie kwas DHA), witaminy, składniki mineralne oraz bioaktywne związki o działaniu antyoksydacyjnym i przeciwzapalnym . Istnieją jednak produkty, które pozytywnie wpływają na samopoczucie i funkcje poznawcze/

  • Introwertyk – kto to? Jakie ma cechy? Test na introwertyzm

    Czujesz się wyczerpany po spotkaniach towarzyskich i potrzebujesz chwili dla siebie, żeby odpocząć? Wolisz spędzać czas w samotności zamiast w grupie nieznajomych? Być może jesteś introwertykiem i czerpiesz energię do życia ze swojego wnętrza. Dowiedz się więcej na temat tego, jakie są cechy introwertyka.

  • Efekt Mandeli – czym jest? Dlaczego pamiętamy rzeczy, których nigdy nie było...?

    Ile razy miałeś wrażenie, że coś wydarzyło się inaczej, niż opowiadają inni? A może wraz z tymi osobami myliłeś się co do przebiegu danego zdarzenia? Takie sytuacje to efekt Mandeli, który doskonale opisuje zjawisko fałszywych wspomnień. Na czym polega efekt Mandeli i co mówi o nim nauka?

  • Gaslighting: co to jest? Przykłady i jak się przed nim bronić

    Ktoś cały czas podważa Twoje zdanie? Sugeruje, że zawsze wszystko źle pamiętasz i cały czas musi Cię poprawiać? Być może jesteś ofiarą gaslightingu – formy przemocy, która polega na manipulowaniu drugą osobą w taki sposób, by przestała wierzyć swojemu osądowi. Czym jest gaslighting i jak się przed nim bronić?

  • Mobbing – jak wpływa na zdrowie psychiczne i fizyczne?

    Mobbing to wszelkiego rodzaju działania, które polegają na nękaniu pracowników – m.in. poniżanie, ośmieszanie, ignorowanie, plotkowanie za plecami czy izolowanie od grupy współpracowników. Ofiary mobbingu często zmagają się z szeregiem negatywnych emocji i nie wiedzą, co mogą w takiej sytuacji zrobić. Jakie są przejawy mobbingu? Jak wygląda mobbing w pracy i jak z nim walczyć?

  • Czy twój szef ma skłonności psychopatyczne? Sprawdź niebezpieczne oznaki

    Niepokoi cię zachowanie twojego szefa i zastanawiasz się, czy być może ma ono podłoże psychopatyczne? O zaburzeniach osobowości o charakterze antyspołecznym, nazywanych potocznie psychopatią, mówi się, kiedy dana osoba charakteryzuje się poniższymi objawami.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl