Jak zmotywować się do ćwiczeń?
Weronika Babiec

Jak zmotywować się do ćwiczeń? Porady, jak utrzymać regularną aktywność fizyczną

Regularna aktywność fizyczna jest jednym z kluczowych elementów zdrowego stylu życia. Dla wielu osób utrzymanie systematyczności w ćwiczeniach bywa jednak trudne, w szczególności w obliczu natłoku codziennych obowiązków. Jak znaleźć w sobie motywację i sprawić, by ćwiczenia stały się nawykiem i częścią naszej codzienności?

  1. Jak zmotywować się do regularnych ćwiczeń?
  2. Co dają regularne ćwiczenia fizyczne?
  3. Motywacja do ćwiczeń – plan, towarzystwo, nagroda

Jak zmotywować się do regularnych ćwiczeń?

Zanim zaczniesz swoją przygodę z regularną aktywnością fizyczną, zastanów się, dlaczego w ogóle chcesz to robić i jakie wartości za tym przemawiają. Czy zależy Ci na lepszym zdrowiu, wyglądzie, poprawie nastroju, a może na zwiększeniu energii?

Jeżeli Twoją wartością jest zdrowie, to systematyczna aktywność może stać się sposobem na zadbanie o nie.

Jeżeli Twoim priorytetem jest spędzanie więcej czasu z bliskimi, ćwiczenia fizyczne mogą dodać Ci energii i sprawić, że będziesz bardziej obecny dla bliskich.

Uświadomienie sobie tego, dlaczego chcesz ćwiczyć, nada większy sens Twoim działaniom i z pewnością pomoże Ci wytrwać w systematycznej aktywności.

Ćwiczenia nie powinny być również przykrym obowiązkiem. Jeżeli nie przepadasz za bieganiem, nie zmuszaj się do niego i nie krytykuj się za to, że nie chcesz tego robić. Znajdź taką formę ruchu, która sprawia Ci przyjemność.

Pamiętaj też, że nie zawsze musisz mieć motywację do działania. Czy zrezygnujesz z ważnej rozmowy kwalifikacyjnej tylko dlatego, że się stresujesz? Raczej nie. Idziesz na nią mimo odczuwanego stresu, bo jest to dla Ciebie ważne. Podobnie możesz postąpić ze sportem. Jeżeli nie czujesz chęci, żeby poćwiczyć, po prostu zrób to bez zbędnego analizowania. Nie rozmyślaj, jak bardzo Ci się nie chce. Wstań i zacznij działać.

Powiązane produkty

Co dają regularne ćwiczenia fizyczne?

Systematyczna aktywność fizyczna to jeden z najprostszych i najbardziej skutecznych sposobów na zadbanie o nasze zdrowie niemal na każdej płaszczyźnie.

Wpływ aktywności fizycznej na zdrowie

Badania naukowe pokazują, że regularna aktywność fizyczna może zmniejszać ryzyko zachorowania na raka jelita grubego o 40–50 proc. oraz raka piersi o 30–40 proc.

Regularne ćwiczenia dodatkowo:

  • wspomagają utrzymanie prawidłowej masy ciała, przeciwdziałają otyłości i nadwadze,
  • obniżają poziom cholesterolu we krwi,
  • obniżają ciśnienie krwi,
  • wspierają pracę układu sercowo-naczyniowego,
  • wzmacniają kości i stawy, poprawiają mobilność,
  • spowalniają procesy starzenia się organizmu.

Aktywność fizyczna a zdrowie psychiczne

Systematyczna aktywność fizyczna stymuluje wydzielanie endorfin, nazywanych hormonami szczęścia, które poprawiają nasz nastrój i redukują stres. Co ciekawe, badania pokazują, że ruch nie tylko wpływa na poprawę samopoczucia, ale także pomaga w zmniejszeniu objawów depresyjnych i lękowych.

Dane opublikowane w czasopiśmie „JAMA Psychiatry” pokazują, że osoby ćwiczące 3 razy w tygodniu mają o 19 proc. mniejsze ryzyko rozwoju depresji. Każda dodatkowa sesja ćwiczeń zmniejsza to ryzyko o kolejne 6 proc. Regularne ćwiczenia fizyczne są często dodatkowym elementem wspierającym leczenie zaburzeń depresyjnych – stanowią uzupełnienie psychoterapii i/lub farmakoterapii.

Ponadto systematyczne ćwiczenia:

  • obniżają poziom kortyzolu, czyli hormonu stresu,
  • zwiększają odporność na stres,
  • wspomagają regenerację organizmu i poprawiają jakość snu,
  • poprawiają funkcje poznawcze: pamięć, koncentrację, uwagę, planowanie, podejmowanie decyzji,
  • zwiększają przepływ krwi do mózgu, co skutkuje lepszym dotlenieniem,
  • wspierają neuroplastyczność mózgu, czyli zdolność do tworzenia nowych połączeń nerwowych.

Regularna aktywność fizyczna chroni również mózg przed degradacją spowodowaną naturalnymi procesami starzenia.

PREPARATY NA ODCHUDZANIE

AKCESORIA SPORTOWE

SUPLEMENTY DLA SPORTOWCÓW

Motywacja do ćwiczeń – plan, towarzystwo, nagroda

Wiele osób zniechęca się do ćwiczeń fizycznych już na samym początku. Dlaczego? Głównie dlatego, że stawiamy sobie nierealistyczne cele, których nie jesteśmy w stanie szybko osiągnąć, np. „będę ćwiczyć pięć razy w tygodniu” albo „schudnę 20 kg w dwa miesiące”. Kiedy nie uda nam się spełnić postawionych sobie celów, zaczynamy odczuwać frustrację i działa to na nas demotywująco.

Ustal realistyczne cele i określ plan ćwiczeń

Zamiast rzucać się na głęboką wodę, warto zacząć od czegoś prostszego. Na początku zaplanuj taką aktywność, którą bez problemu uda Ci się wpleść w swoją codzienność, np. 30-minutowy spacer we wtorki i czwartki. To cel, który jest realny i konkretny. Dokładne zaplanowanie tego, co i kiedy będziesz robić, pozwoli Ci także uniknąć wymówek w stylu „nie wiem, co zrobić” lub „nie mam czasu nad tym myśleć, więc odłożę to na kolejny dzień”. Z gotowym planem na pewno łatwiej będzie Ci ruszyć z miejsca i chociaż spróbować.

Pamiętaj jednak, że nie musisz od razu biegać maratonów czy spędzać każdego dnia na siłowni. Każda aktywność to krok w stronę dobrego samopoczucia i zdrowia.

Pomyśl też nad tym, o czym pisałam wcześniej – o swoich wartościach. Odpowiedz sobie na pytania: Dlaczego chcesz ćwiczyć? Chcesz poprawić swoje samopoczucie? Zadbać o zdrowie? O lepsze wyniki badań? Chcesz poprawić swój wygląd, czy może po prostu chcesz mieć więcej energii na co dzień?

Zmobilizuj się do ćwiczeń w grupie – znajdź społeczność sportową w okolicy

Kluby biegowe i rowerowe, zajęcia fitness, joga czy pilates w grupie to dobre miejsca, w których możesz odnaleźć swoją motywację. Ćwiczenia w grupie dodają energii i sprawiają, że treningi są znacznie przyjemniejsze niż te wykonywane w pojedynkę. Bycie częścią sportowej społeczności to nie tylko szansa na wzajemne motywowanie się czy zainspirowanie się innymi, ale także okazja do wymiany doświadczeń i nawiązania nowych znajomości.

Ćwiczenie w grupie daje też poczucie zobowiązania – jest nam trudniej zrezygnować z treningu, gdy wiemy, że inni w naszej grupie ćwiczą i nie poddają się, mimo że im również czasem brakuje chęci i motywacji.

Jeżeli nie czujesz się komfortowo w dużej grupie, wystarczy, że znajdziesz jedną osobę, która – tak jak Ty – chciałaby wprowadzić więcej aktywności fizycznej do swojej codzienności.

Motywacja, która ma szansę zadziałać: Nagradzaj się!

System nagród to dobry sposób na zwiększenie motywacji, zwłaszcza na początku przygody z regularną aktywnością fizyczną. U jego podstaw stoi założenie, że nagradzanie (za wysiłek fizyczny) wzmacnia nasze pozytywne połączenie między działaniem (czyli aktywnością) a przyjemnym skutkiem (czyli nagrodą).

Gdy po treningu doświadczamy satysfakcji z nagrody, nasze zaangażowanie w ćwiczenia rośnie. Warto więc spróbować stworzyć swój osobisty system nagród powiązany z konkretnymi celami, np. jeżeli przez miesiąc będę ćwiczyć 2 razy w tygodniu przez 30 minut (cel), to kupię sobie nowy strój sportowy (nagroda).

Nie zawsze muszą to być duże i materialne nagrody. Mogą to być również drobne przyjemności, np. chwila relaksu z książką, obejrzenie odcinka ulubionego serialu, wyjście do kina, relaksująca kąpiel czy wypicie ulubionego smoothie.

Warto pamiętać, że ćwiczenia same w sobie również przynoszą korzyści i mogą stanowić pewnego rodzaju nagrodę – zwłaszcza w długoterminowej perspektywie, gdy zaczniemy zauważać postępy i zdrowotne korzyści regularnej aktywności.

  1. Dyrla-Mularczyk, K., Giemza-Urbanowicz, W., Wpływ aktywności fizycznej na funkcjonowanie układu nerwowego i procesy poznawcze – przegląd badań, „Neuropsychiatria i Neuropsychologia” 2019, 14, 3-4, 84-91.
  2. Łacko, A., Ćwiczenia fizyczne jako czynnik zapobiegający nowotworom i poprawiający rokowanie: dobrze udokumentowana czy niepotwierdzona metoda?, „Nowotwory. Journal of Oncology” 2016, 66, 3, 254-257.
  3. Plewa, M., Markiewicz, A., Aktywność fizyczna w profilaktyce i leczeniu otyłości, „Endokrynologia, Otyłość i Zaburzenia Przemiany Materii” 2006, 1, 30–37.
  4. Skotnicka, M., Pieszko, M., Aktywność fizyczna receptą na długowieczność, „Medycyna Ogólna i Nauki o Zdrowiu” 2014, 20, 4, 379–383.
  5. Żarski, T., Gorący, A., Aktywność fizyczna w zapobieganiu chorobom układu krążenia (ChUK), „Aktywność Fizyczna i Zdrowie” 2007, 12, 1-9.
  6. Aktywność fizyczna, [online] https://forumprzeciwdepresji.pl/jak-dbac-o-swoje-zdrowie-psychiczne/aktywnosc-fizyczna [dostęp:] 11.04.2025.
  7. Tips for Getting and Staying Active as You Age, [online] https://www.nia.nih.gov/health/exercise-and-physical-activity/tips-getting-and-staying-active-you-age [dostęp:] 11.04.2025.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Aktywność fizyczna chroni Twój mózg przed starzeniem

    Trening czy zdrowa dieta bezdyskusyjnie niosą wiele korzyści, jak chociażby pomagają zachować figurę i formę. Jednak w miarę upływania lat te elementy codzienności nabierają większego znaczenia. Nowe studia dowodzą, że aktywność fizyczna może wspierać zdolności poznawcze w starszym wieku.

  • Aktywność fizyczna na świeżym powietrzu – co wybrać?

    Aktywność ruchowa na świeżym powietrzu odgrywa istotną rolę w ograniczeniu ryzyka zachorowania na schorzenia przewlekłe dotyczące narządu ruchu czy układu krążenia. Pomaga w zapobieganiu oraz w walce z nadwagą i otyłością, wpływa także korzystnie na zdrowie psychiczne, pomagając redukować stres i napięcie. Wśród form ruchu, które można wykonywać w parku czy lesie znajdują się m.in. jazda na rowerze, bieganie, nordic walking, korzystanie z siłowni plenerowej. Co wybrać, w zależności od wieku, stanu zdrowia i kondycji?

  • Aktyw­ność fizyczna – chroni synapsy przed sta­rze­niem i sprzyja spraw­no­ści umy­sło­wej senio­rów

    Nau­kowcy z Uni­wer­sy­tetu Kali­for­nij­skiego w San Fran­ci­sco infor­mują, że regu­larna aktyw­ność fizyczna może wpły­nąć na che­mię naszego mózgu, sku­tecz­nie popra­wić funk­cjo­no­wa­nie synaps i wzmoc­nić sygnały ner­wowe, co pozwala zacho­wać pra­wi­dłowe funk­cje poznaw­cze nawet w póź­nym okre­sie życia.

  • Ćwiczenia na schudnięcie – jak ćwiczyć, żeby schudnąć?

    Czy same ćwiczenia wystarczą, by cieszyć się wymarzoną sylwetką? Jakie ćwiczenia odchudzające są najlepsze? O czym warto pamiętać, decydując się na zrzucenie dodatkowych kilogramów? Dowiedz się więcej w naszym artykule.

  • Zwyrodnienie stawu biodrowego — przyczyny, leczenie, ćwiczenia

    Koksartroza, czyli choroba zwyrodnieniowa stawu biodrowego występuje często i jest jedną z głównych przyczyn odczuwania bólu u osób po pięćdziesiątce. Nie da się wyleczyć tej dolegliwości, ale można hamować jej postęp. U kogo się rozwija oraz jak z nią skutecznie walczyć?

  • Dyskopatia lędźwiowa – przyczyny, objawy, leczenie, ćwiczenia

    Dyskopatia lędźwiowa, nazywana również przepukliną jądra miażdżystego, to zespół objawów będący następstwem zmian degeneracyjnych krążków (dysków) międzykręgowych kręgosłupa. Dochodzi wówczas do odwodnienia (dehydratacji) oraz zmniejszenia ich wysokości. Przyczyny tego schorzenia są związane przede wszystkim z siedzącym trybem życia, a także z nadmiernym obciążaniem struktur kręgosłupa. Objawy dyskopatii odcinka lędźwiowego to ból w dole pleców, drętwienie kończyn dolnych, zaburzenia czucia w nodze, a nawet niedowłady i kłopoty z trzymaniem moczu czy stolca.

  • Rwa kulszowa - ćwiczenia w domu, metoda McKenziego

    Rwa kulszowa – to często spotykana przypadłość dotycząca odcinka lędźwiowo-krzyżowego kręgosłupa. Najczęściej występuje u osób, u których osłabiony gorset mięśniowy, przeciążenie kręgosłupa, zwyrodnienie krążka międzykręgowego lub zwyrodnienia kręgosłupa doprowadziły do przemieszczenia się dysku, bądź dyskopatii. W wyniku przemieszczenia doszło do ucisku na korzenie nerwowe (w tym przypadku na nerw kulszowy) oraz wystąpienia objawów neurologicznych w postaci: bólu kręgosłupa (często promieniującego do pośladków oraz części dystalnych kończyn), zwiększonego napięcia mięśni spowodowanego bólem, zaburzenia czucia w postaci mrowienia i pieczenia (tzw. parestezje), a nawet niedowładu kończyn.

  • Dyskopatia – przyczyny, objawy, leczenie, rehabilitacja, ćwiczenia

    Dyskopatia to schorzenie kręgosłupa, w przebiegu którego dochodzi do uszkodzenia krążka międzykręgowego, potocznie nazywanego dyskiem. Proces ten rozpoczyna się od powolnej degeneracji pierścienia włóknistego, co prowadzi do uwypuklenia jądra miażdżystego dysku i powstania przepukliny. Skutkiem tego patologicznego procesu jest ucisk na struktury nerwowe i pojawienie się bólu kręgosłupa (w odcinku szyjnym – dyskopatia szyjna bądź lędźwiowym – dyskopatia lędźwiowa), drętwienia i mrowienia kończyn, zwiększonego napięcia mięśni przykręgosłupowych, a nawet niedowładów. 

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl