
Blue Monday – co to jest? Kiedy wypada? Czy Blue Monday to mit?
Nikt nie lubi poniedziałków, ale są poniedziałki szczególnie nielubiane. Zdaniem niektórych najgorszym poniedziałkiem i ogólnie dniem w roku jest tzw. Blue Monday, a więc trzeci poniedziałek stycznia.
Jaki jest najbardziej depresyjny dzień w roku?
Kiedy wypada Blue Monday? Najbardziej depresyjny dzień w roku wypada w trzeci poniedziałek stycznia. Dlaczego wybór padł na poniedziałek? Oprócz tego, że dzień ten został wyliczony na podstawie skomplikowanego wzoru matematycznego, większość z nas nie lubi poniedziałków. Jest to pierwszy dzień po weekendzie, dzień powrotu do pracy, w związku z czym poniedziałki przez wielu z nas uważane są same w sobie za przygnębiające.
Kto wymyślił Blue Monday?
Historia Blue Monday sięga roku 2005. Wówczas Cliff Arnall, brytyjski psycholog i wykładowca Cardiff University, wymyślił wzór matematyczny, który stał się podstawą teorii Blue Monday. Dr Arnall przy obliczeniach wziął pod uwagę 3 czynniki:
- Czynniki meteorologiczne – styczeń to miesiąc, w którym dni są krótkie. W styczniu nie ma również praktycznie nasłonecznienia, niebo często jest zachmurzone, co sprawia, że miesiąc ten kojarzy nam się z przygnębieniem.
- Czynniki psychologiczne – druga połowa stycznia to czas, kiedy uświadamiamy sobie, że nie dotrzymaliśmy noworocznych postanowień. Wówczas spada nasza motywacja do działania i czujemy się smutni, przygnębieni.
- Czynniki ekonomiczne – styczeń to czas, kiedy przychodzi moment spłaty zadłużeń spowodowanych świętami Bożego Narodzenia.
Biorąc pod uwagę te czynniki, dr Arnall wyliczył, że trzeci poniedziałek stycznia jest najbardziej depresyjnym dniem w roku. W 2018 roku okazało się jednak, że brytyjski psycholog działał na zlecenie biura podróży Sky Travel. Biuro zdecydowało się zastosować strategię marketingową polegającą na wyznaczeniu najbardziej przygnębiającego dnia w roku, by właśnie w tym dniu zaoferować klientom sprzedaż egzotycznych wycieczek, które miałyby ich niejako pocieszyć.
Powiązane produkty
Blue Monday – prawda czy mit?
Od momentu powstania teorii na temat Blue Monday niebieski poniedziałek „obchodzony” jest każdego roku. Niemniej jednak należy być świadomym, że nie istnieje żadne naukowe potwierdzenie tego, że Blue Monday jest najbardziej depresyjnym dniem w roku. Sam autor matematycznego wzoru i teorii niebieskiego poniedziałku wyznał, że jego powstanie miało służyć jedynie celom marketingowym. Mimo że Blue Monday zaliczany jest do pseudonaukowych teorii, nadal każdego roku wiele marek wykorzystuje niebieski poniedziałek w swojej strategii marketingowej, proponując w tym dniu atrakcyjne zniżki.
Wielu naukowców wskazuje również na szkodliwość promowania Blue Monday w kontekście zaburzeń psychicznych. W tym dniu słowo „depresja” jest nadużywane i stosowane w kontekście chwilowego pogorszenia nastroju. W tym dniu wiele marek promuje także przekonanie, że wystarczy coś sobie kupić, by poczuć się lepiej. Wszystko to przyczynia się do bagatelizowania depresji, która jest poważnym i śmiertelnym zaburzeniem psychicznym, z którym zmaga się niemal 280 mln osób na całym świecie.