RELAKSACJA sCHULTZA, TRENING AUTOGENNY, TRENING AUTOGENNY sCHULTZA, TECHNIKI RELAKSACJI
Weronika Babiec

Trening autogenny Schultza – na czym polega ta metoda relaksacji? Jakie przynosi efekty?

Trening autogenny Schultza to jedna z najbardziej znanych metod relaksacyjnych, której skuteczność została potwierdzona w wielu badaniach naukowych. Czym jest trening autogenny Schultza i jak go praktykować?

  1. Na czym polega trening autogenny Schultza? Skuteczna technika relaksacji
  2. Jak prawidłowo wykonać trening autogenny Schultza?
  3. Trening autogenny Schultza – instrukcja krok po kroku
  4. Jak przeprowadzić trening autogenny Schultza?
  5. Jakie efekty daje trening Schultza?
  6. Czy trening autogenny jest skuteczny?

Na czym polega trening autogenny Schultza? Skuteczna technika relaksacji

Trening autogenny Schultza to technika opracowana przez niemieckiego psychiatrę i psychoterapeutę Johannesa Schultza na podstawie wieloletnich badań nad hipnozą oraz nad związkiem między stanem psychicznymi a objawami somatycznymi (tzw. objawami z ciała).

Trening autogenny opiera się na zasadzie autosugestii, czyli świadomego wpływania na własne ciało i umysł w celu osiągnięcia głębokiego stanu relaksacji. Głównym założeniem treningu autogennego jest wywołanie odprężenia poprzez skupianie się na odczuciach płynących z ciała. Celem treningu jest z kolei osiągnięcie stanu relaksacji, który jest porównywany do stanu przed zaśnięciem.

Jak prawidłowo wykonać trening autogenny Schultza?

Aby trening autogenny przyniósł oczekiwane rezultaty, bardzo ważne jest jego prawidłowe przeprowadzenie. Skuteczność treningu jest również zależna od regularności oraz od zapewnienia sobie sprzyjającej atmosfery. Można go wykonywać samodzielnie w domu. Przede wszystkim:

  1. Zadbaj o odpowiednie warunki – trening autogenny Schultza wymaga spokoju oraz wyciszenia, dlatego warto wybrać takie miejsce na praktykę, w którym nic nie będzie nas rozpraszać.
  2. Znajdź wygodną pozycję – w trakcie treningu autogennego należy przyjąć pozycję, która sprzyja rozluźnieniu mięśni. Najczęściej wybierane pozycje to pozycja leżąca lub półleżąca np. na fotelu.
  3. Bądź regularny – aby trening autogenny Schultza przyniósł korzyści zdrowotne dla naszego organizmu, bardzo ważna jest regularna praktyka. Po jednokrotnym wykonaniu treningu nie zobaczymy efektów pracy.
  4. Praktykuj pod okiem specjalisty – choć trening autogenny może wydawać się prosty, to na początku warto wykonywać go pod okiem doświadczonego specjalisty.
  5. Zakończ trening spokojnie – po treningu autogennym nie należy gwałtownie wstawać i wracać do codziennych obowiązków. Trening powinien być zakończony łagodnie, poprzez delikatne rozciągnięcie ciała i wzięcie kilku spokojnych oddechów.

Powiązane produkty

Trening autogenny Schultza – instrukcja krok po kroku

Na czym dokładnie polega trening autogenny Schultza? Trening relaksacyjny Schultza opiera się na autosugestii, która pomaga osiągnąć stan głębokiego relaksu. Cały trening podzielony jest na sześć podstawowych etapów treningu autogennego. Każdy z nich zaleca się ćwiczyć przez 2 tygodnie, 2–3 razy dziennie. Do kolejnego etapu przechodzimy dopiero wtedy, gdy uzyskamy oczekiwany efekt. Ćwiczenia należy wykonywać w cichym i spokojnym miejscu.

Jak przeprowadzić trening autogenny Schultza?

Przygotowanie do treningu – znajdź ciche miejsce. Przyjmij wygodną pozycję, rozluźnij ciało, weź kilka wdechów i zamknij oczy.

Wywoływanie wrażeń ciężkości – celem tego etapu jest rozluźnienie mięśni za pomocą autosugestii i wywołanie uczucia ciężaru ciała. Powtarzaj w myślach:

  • „Moja prawa ręka jest ciężka” – 6 razy. „Jestem spokojny.”
  • „Moja lewa ręka jest ciężka” – 6 razy. „Jestem spokojny.”
  • „Moja prawa noga jest ciężka” – 6 razy. „Jestem spokojny.”
  • „Moja lewa noga jest ciężka” – 6 razy. „Jestem spokojny.”

Wywoływanie wrażenia ciepła:

  • „Moja prawa ręka jest ciepła” – 6 razy. „Jestem spokojny.”
  • „Moja lewa ręka jest ciepła” – 6 razy. „Jestem spokojny.”
  • „Moja prawa noga jest ciepła” – 6 razy. „Jestem spokojny.”
  • „Moja lewa noga jest ciepła” – 6 razy. „Jestem spokojny.”

Uspokajanie pracy serca:

„Moje serce bije spokojnie i regularnie” – kilka razy.

Uspokojenie oddechu – na tym etapie uczymy się świadomego, ale naturalnego oddechu:

„Mój oddech jest spokojny” – kilka razy.

Wywoływanie ciepła w okolicy splotu słonecznego:

„Czuję ciepło w okolicach brzucha. Czuję ciepło w splocie słonecznym” – kilka razy.

Wrażenie chłodu na czole:

„Moje czoło jest chłodne” – kilka razy.

Zakończenie treningu – weź kilka głębokich oddechów. Zacznij poruszać palcami rąk i stóp. Powoli otwórz oczy.

PRODUKTY DO AROMATERAPII I MASAŻU

AKCESORIA NA DOBRY NASTRÓJ

ZDROWA ŻYWNOŚĆ

Jakie efekty daje trening Schultza?

Systematyczny trening autogenny Schultza przynosi szereg korzyści dla naszego zdrowia psychicznego i fizycznego. Jak pomaga trening autogenny:

  • redukuje stres i napięcie w ciele,
  • zmniejsza lęk i niepokój,
  • poprawia koncentrację,
  • zwiększa samoświadomość ciała oraz własnych emocji,
  • poprawia jakość snu,
  • wspomaga odporność organizmu (poprzez obniżenie hormonów stresu),
  • łagodzi objawy psychosomatyczne takie jak migreny czy bóle głowy,
  • reguluje pracę układu sercowo-naczyniowego,
  • reguluje pracę układu oddechowego,
  • poprawia pracę układu pokarmowego.

Czy trening autogenny jest skuteczny?

Trening autogenny Schultza pozwala uzyskać stan głębokiego odprężenia. Skuteczność treningu autogennego została potwierdzona w licznych badaniach klinicznych. Jego efektywność zależy jednak od regularności wykonywania ćwiczeń oraz prawidłowego stosowania technik – najlepiej pod okiem wykwalifikowanego specjalisty.

Zgodnie z badaniami trening autogenny Schultza może obniżać poziom lęku i niepokoju, które towarzyszą zaburzeniom lękowym. Co więcej, trening autogenny może wspierać leczenie depresji o łagodnym lub umiarkowanym nasileniu, ponieważ pomaga regulować emocje i poprawia samopoczucie.

Skuteczność treningu autogennego Schultza została również potwierdzona we wspomaganiu leczenia zaburzeń psychosomatycznych takich jak:

a także w łagodzeniu objawów chorób przewlekłych (np. astmy oskrzelowej lub choroby wieńcowej).

  1. Mikicin, M., Mikicin, E. (2011). Trening autogenny i audiowizualna relaksacja (tzw. trening alpha) jako narzędzia odnowy psychosomatycznej w sporcie i rehabilitacji. Advances in Rehabilitation, 25(3), 35–41.
  2. Breznoscakova, D. i in. (2023). Autogenic Training in Mental Disorders: What Can We Expect?. International Journal of Environmental Research and Public Health, 20(5), 4344.
  3. Trening autogenny Shultza - instrukcja do ćwiczeń. Dostęp online: https://abk.umed.pl/pliki/Instrukcja-trening-autogenny-Shultza.pdf
  4. Litwic-Kaminska, K., Kotyśko, M. (2021). Opracowanie treningu relaksacyjnego w formie nagrania audio na podstawie założeń Treningu Autogennego Schultza. Polskie Forum Psychologiczne, 26(4), 423–424.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Medytacja – od czego zacząć?

    To prawdziwy paradoks naszych czasów: stan wyciszenia i skupienia wydaje nam się rzeczą wyjątkowo niekomfortową, trudną do zrealizowania, niekiedy nawet napawającą lękiem. Niepotrzebnie, bo medytować warto. Jak zacząć, aby nie zrezygnować za szybko?

  • Serotonina – jakie problemy zdrowotne są związane z nieprawidłowym poziomem hormonu szczęścia?

    Serotonina jest potocznie nazywana „hormonem szczęścia”, ponieważ jest znana głównie ze swojego wkładu w poprawę naszego nastroju. Jakie mogą być konsekwencje niedoboru serotoniny? W jaki sposób naturalnie podnieść jej poziom? Czym jest zespół serotoninowy? Na wszystkie te pytania znajdziesz odpowiedź w poniższym artykule.

  • E-book "Dieta na relaks". Porady i jadłospis - jak złagodzić stres dietą

    Pod wpływem chronicznego stresu organizm wykorzystuje zgromadzone zapasy ustrojowe witamin z grupy B oraz znacząco zwiększa zapotrzebowanie na pełnowartościowe białko, nienasycone kwasy tłuszczowe (szczególnie kwas DHA), witaminy, składniki mineralne oraz bioaktywne związki o działaniu antyoksydacyjnym i przeciwzapalnym . Istnieją jednak produkty, które pozytywnie wpływają na samopoczucie i funkcje poznawcze/

  • FOMO – syndrom i objawy. Co oznacza ten skrót?

    Syndrom FOMO obecnie przez wiele osób nazywany jest chorobą cywilizacyjną, która dotyka wszystkich niezależnie od wieku oraz płci. Raport przeprowadzony w 2021 roku wykazał, że na FOMO cierpi aż 16 proc. ankietowanych osób. Co więcej, poziom FOMO w okresie pandemii COVID-19 uległ wyraźnemu wzrostowi wśród najmłodszej grupy: dzieci i młodzieży. Czym jest FOMO? Jak się objawia i jakie niesie za sobą skutki?

  • Odnowa biologiczna – wskazania, efekty, zabiegi wykorzystywane w bioregeneracji. Odnowa biologiczna w sporcie

    Odnowa biologiczna (bioregeneracja) to szereg działań, których celem jest poprawa lub utrzymanie dobrej kondycji psycho-fizycznej organizmu. W tym celu wykorzystuje się właściwości naturalnych czynników i warunków środowiskowych. Odnowa biologiczna obejmuje metody fizykalne (np. masaż czy hydroterapię), ale także właściwą dietę, odpowiednia dawkę snu czy walkę z nadmiernym stresem. 

  • 6 możliwych przyczyn przewlekłego zmęczenia

    Każdy z nas zawsze chciałby się czuć wypoczęty i zdrowy. Każdy chciałby, aby codziennie rano po wstaniu z łóżka mieć ochotę na aktywne spędzenie kolejnego dnia naszego życia. Jednak niestety nie zawsze czujemy się tak, jak byśmy chcieli. Często bowiem dopada nas zmęczenie i osłabienie, które czasami potrafi utrzymywać się przez dłuższy okres czasu.

  • Jak śpią Polacy?

    Polacy śpią książkowo: siedem-osiem godzin. A jednak w ciągu dnia czują się często zmęczeni i mają kłopoty z koncentracją. O co więc chodzi? Problemem nie jest długość snu, lecz jego jakość, która wciąż się pogarsza. W rezultacie może to prowadzić do zaburzeń snu, bezsenności oraz depresji. Dlaczego śpimy coraz gorzej?

  • Refleksologia – czym są punkty refleksyjne na stopach? Na czym polega refleksoterapia?

    Refleksologia to jedna z metod terapii stosowana w medycynie niekonwencjonalnej. Jej koncepcja opiera się na uciskaniu na ciele określonych punktów, nazywanych refleksami, znajdujących się na dłoniach, twarzy, a także na stopach (punkty stopy inaczej nazywane są receptorami). Refleksy odpowiadają częściom ciała i narządom, a masaż ma za zadanie poprawić ich funkcjonowanie poprzez usprawnienie przepływu energii. Choć działanie refleksoterapii nie ma udowodnionej naukowo skuteczności, to metoda ma wielu zwolenników. 

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl