Mężczyzna i kobieta na zabiegu odnowy biologicznej w SPA
Mateusz Burak

Odnowa biologiczna – wskazania, efekty, zabiegi wykorzystywane w bioregeneracji. Odnowa biologiczna w sporcie

Odnowa biologiczna (bioregeneracja) to szereg działań, których celem jest poprawa lub utrzymanie dobrej kondycji psycho-fizycznej organizmu. W tym celu wykorzystuje się właściwości naturalnych czynników i warunków środowiskowych. Odnowa biologiczna obejmuje metody fizykalne (np. masaż czy hydroterapię), ale także właściwą dietę, odpowiednia dawkę snu czy walkę z nadmiernym stresem. 

Czym jest odnowa biologiczna? 

Na czym polega odnowa biologiczna? Pacjenci bardzo często myślą o odnowie biologicznej w kategoriach zdrowia fizycznego, mając na myśli odpowiednio ukierunkowane ćwiczenia, zbilansowaną dietę, korzystanie z właściwości saun i innych zabiegów fizjoterapeutycznych. W rzeczywistości jest to pojęcie niezwykle szerokie i obejmujące o wiele więcej dziedzin życia. 

Na odnowę biologiczną składa się holistyczne podejście obejmujące utrzymanie lub przywrócenie dobrostanu fizycznego i psychicznego. Jest to spersonalizowany styl życia stwarzający możliwości do wykorzystania maksimum swoich psychofizycznych właściwości. Wpływa to zarówno na efektywność w pracy, jak również codzienne funkcjonowanie, w tym osiąganie lepszych wyników w sporcie. 

Odnowa biologiczna w sporcie 

Odnowa biologiczna w sporcie jest wykorzystywana w kilku celach. Po pierwsze korzystają z niej zawodnicy, którzy chcą uchronić się przed kontuzjami i urazami. Wykorzystując właściwości poszczególnych procedur stosowanych podczas zabiegów, jak np. masaż lodem, kriokomora, komora hiperbaryczna, pobudza się naturalne mechanizmy w organizmie człowieka, próbując wpłynąć na zwiększenie wytrzymałości i lepsze dostosowanie do zmieniających się warunków, przyjmowania obciążeń układu kostno–mięśniowego. 

Bardzo często zabiegi odnowy biologicznej przeprowadzane są w celach leczniczych – w procesie rehabilitacji po doznanej kontuzji. Ma to przyspieszyć proces regeneracji i gojenia, a to z kolei ma pozwolić zawodnikowi na szybszy powrót do uprawiania sportu. Bioregenerację poleca się także po treningu. Dzięki temu organizm szybciej jest się w stanie zregenerować i przygotować do kolejnego wysiłku. 

Powiązane produkty

Odnowa biologiczna – zabiegi 

Zabiegi odnowy biologicznej pozwalają osiągnąć błyskawiczną rewitalizację, odzyskać wydolność i w konsekwencji poprawić sprawność psychofizyczną. Dotychczasowa definicja odnowy biologicznej kojarząca się jedynie z bioregeneracją sportowców została zmodyfikowana i zastąpiona pojęciem wellness. Pozwala to na budowanie świadomości o znacznie szerszym zastosowaniu i aspektach oddziaływania procedur wykorzystywanych podczas odnowy. 

Bardzo ważne jest, aby w procesie bioregeneracji uczestniczył multidyscyplinarny zespół. Jest to podyktowane koniecznością fachowej kwalifikacji do poszczególnych zabiegów oraz odpowiedniego, metodycznego ich przeprowadzenia, co wymaga zaangażowania osób z różnych profesji, jak lekarz czy fizjoterapeuta. 

Odnowa biologiczna – zabiegi fizykoterapeutyczne 

W procesie bioregeneracji korzysta się z działania bodźców naturalnych, mowa tutaj przede wszystkim o oddziaływaniu termicznym. Jest to na przykład stosowanie wody pod różnymi postaciami, dział fizjoterapii zajmujący się stosowaniem wodnych zabiegów to hydroterapia. Zalicza się tutaj: kąpiele zimne, letnie, chłodne czy kąpiele wirowe. Często wzbogaca się je o bodźce świetlne, zapachowe, dźwiękowe, co sprzyja rewitalizacji. Popularne są również kąpiele gorąco–zimne wykazujące właściwości pobudzające, odświeżające. Dobrym rezultatem cieszą się też kąpiele z wykorzystaniem z wód leczniczych. Mowa tutaj oczywiście o fachowo wykonanych procedurach w miejscach specjalizujących się w odnowie biologicznej i leczeniu uzdrowiskowym. Do najbardziej popularnych zalicza się kąpiele solankowe o wysokim stężeniu jodu oraz kąpiele kwasowęglowe suche. Podkreśla się także znaczenie wód siarkowych w odbudowie i regeneracji uszkodzonej chrząstki stawowej oraz innych kąpieli mineralnych, jak np. ozonowe i radoczynne. 

Aktualne rozwiązania techniczne pozwalają na stosowanie bezpośrednio na ciało pacjenta wody pod odpowiednim ciśnieniem. Wyróżnia się tutaj m.in. bicze szkockie i masaż podwodny. Łaźnia błotna, parowa czy stosowanie szlamu mineralnego – fango to również znane metody poprawiające sprawność układu kostno–mięśniowego. Niewątpliwą poprawę wydolności fizycznej uzyskuje się, stosując pobyt w saunie suchej, parowej czy Infrared. Relaks i rewitalizacja to także łaźnia turecka. Olbrzymi wyrzut hormonów i poprawa metabolizmu następują po sesji w kriokomorze. Dobroczynny wpływ zimna został potwierdzony wieloma badaniami. Znane są też procedury masażu lodem, sesje w grocie śnieżnej czy kąpiel w wodzie z kostkami lodu – niejednokrotnie stosowane przez sportowców. W ostatnim czasie lansuje się także lecznicze właściwości groty solnej czy sauny typu bania. 

Odnowa biologiczna – masaż 

Masaż to oddziaływanie bodźcem mechanicznym na tkanki ciała. Istnieje wiele form tego zabiegu stosowanych z dużym powodzeniem u sportowców oraz osób chcących poddać się rewitalizacji, odprężeniu i poprawie stanu zdrowia fizycznego i psychicznego. Ważne jest, aby został on wykonany zgodnie z zasadami kolejności i intensywności poszczególnych technik i chwytów w pozycji sprzyjającej odprężeniu i relaksacji. Do najbardziej popularnych zalicza się: masaż sportowy, drenaż limfatyczny, masaż łącznotkankowy, masaż ajurwedyjski. O możliwościach zastosowania decyduje terapeuta. Ważne jest, aby wykonywał go profesjonalista, co pozwoli na maksymalizację oczekiwanych efektów. 

Nieco mniej popularnymi, ale równie skutecznymi, zabiegami odnowy biologicznej są: Shirodara – polewanie ciała gorącymi olejami, Watsu – masaż w basenie z ciepłą wodą, Mauri – wykonywany przedramionami terapeuty z muzyką w tle, Tui-Na – stosowanie kompresów ziołowych i oddziaływania bodźcem mechanicznym na całe ciało, Rhassoul – kompilacja maski błotnej, sauny parowej oraz masażu olejem sezamowym, masaż misami tybetańskimi – wykorzystanie wibracji wytwarzanych przez uderzanie w naczynia i przenoszenie ich na ciało człowieka. 

Odnowa biologiczna – efekty 

Bioregeneracja przynosi wiele korzyści dla zdrowia. Zabiegi odnowy biologicznej poprawiają wydolność oddechową, sprawność układu sercowo naczyniowego czy wytrzymałość układu kostno–mięśniowego.

Chronią przed kontuzjami, pozwalają zregenerować się w szybszym tempie i zwiększają możliwości adaptacyjne do zmieniających się warunków otoczenia. Nie bez znaczenie jest stosowanie zabiegów odnowy biologicznej u osób z wysokim poziomem stresu, problemami emocjonalnymi, obniżoną odpornością. Podkreśla się korzystny wpływ takich procedur na poprawę elastyczności tkanek, poprawę samopoczucia oraz opóźnienie procesów starzenia organizmu. 

  1. Gati T., Tefner IK., Kovacs L. i in., The effects of the calcium–magnesium–bicarbonate content in thermal mineral water on chronic low back pain: a randomized, controlled follow–up study, „Int J Biometeorol” 2018, nr 62, s. 897–905. 
  2. Onat S. S., Tasoglu O., Guneri F. D. i in., The effectiveness of balneotherapy in chronic low back pain, „Clin Rheumatol” 2014, nr 33, s. 1509–1515. 
  3. Nguyen C., Boutron I., Rein C. i in., Intensive spa and exercise therapy program for returning to work for low back pain patients: a randomized controlled trial, „Sci Rep” 2017, nr 7, s. 17956. 
  4. Bender T., Bálint G., Prohászka Z. i in., Evidence–based hydro– and balneotherapy in Hungary—a systematic review and meta–analysis, „Int J Biometeorol” 2014, nr 58, s. 311–323. 
  5. Forestier R., Erol–Forestier F. B., Francon A., Current role for spa therapy in rheumatology, „Joint Bone Spine” 2017, nr 84, s. 9–13. 

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Wielkanoc dla alergików: bez mleka, jaj i pszenicy

    Nietolerancje pokarmowe dają się szczególnie we znaki podczas świąt. Osoby nietolerujące laktozy, a więc mleka i jego przetworów, muszą zapomnieć o tradycyjnym serniku, bezglutenowcy nie zjedzą żurku, zaś uczuleni na jaja zostaną zmuszeni obyć się bez koronnej, wielkanocnej potrawy. Czym zastąpić żelazne pozycje ze świątecznego menu?

  • Jak zacząć biegać? ABC biegania dla początkujących

    Bieganie wyszczupla sylwetkę, wzmacnia mięśnie, pozwala na trening w zasadzie w każdych warunkach i okolicznościach. Można biegać zarówno na siłowni (na bieżni), jak i pod gołym niebem. Na początku bieganie wymaga chwili przygotowania i dostosowania swojego organizmu do nowych warunków, jednak w miarę zdobywania doświadczenia i wiedzy staje się codziennym nawykiem. Jak zacząć biegać? O czym pamiętać i na co zwrócić uwagę, aby nie zrobić sobie krzywdy? Zobacz nasz poradnik ABC biegania dla początkujących. 

  • Prawidłowa rozgrzewka przed bieganiem – wszystko, co powinieneś o niej wiedzieć

    W temacie rozgrzewki przed treningiem każdy słyszał niejedno i każdy wie, że wykonywać ją trzeba. Czy jednak za teorią idzie praktyka? Czy wiesz, dlaczego należy wykonywać rozgrzewkę i co możemy dzięki niej zyskać? Ile powinna trwać i czego należy w niej unikać? Na wszystkie pytania znajdziesz odpowiedź poniżej.

  • Mleko kokosowe – wartości odżywcze, właściwości, zastosowanie. Jak zrobić je w domu?

    Mleko kokosowe stanowi smaczną alternatywę dla mleka krowiego, dzięki czemu może znaleźć miejsce m.in. w diecie osób chorujących na celiakię, cukrzycę czy nietolerancję laktozy. Jakie właściwości i zastosowanie ma mleko kokosowe? Jak w łatwy sposób przygotować je samodzielnie w domu?

  • Co jeść na redukcji? Dieta dla dziewczyny 75 kg (aktywny tryb życia). Efekty

    Sezon wakacyjny zbliża się wielkimi krokami, a wraz z nim każdy z nas chciałby wyglądać jak najlepiej! Bardzo często przed wakacjami decydujemy się na diety redukcyjne, które pozwolą na pozbycie się zbędnych kilogramów i poprawę sylwetki. Jak wygląda taka dieta i co jeść na redukcji przy aktywnym trybie życia?

  • Żele energetyczne – jak używać? Czy są tylko dla sportowców?

    Podczas długotrwałej, zwiększonej aktywności fizycznej, jak udział w maratonie, intensywny trening czy wyścig kolarski, organizm potrzebuje dużej ilości energii, którą czerpie z glukozy i glikogenu. W celu utrzymania wydolności na tym samym poziomie oraz niedopuszczenia do uczucia zmęczenia dobrym rozwiązaniem jest stosowanie żeli energetycznych, które w prosty sposób dostarczają łatwo przyswajalne węglowodany i pozwalają utrzymać cukier na odpowiednim poziomie.

  • E-book "Dieta na obniżenie cholesterolu. Produkty, suplementacja, jadłospis"

    Podwyższony poziom cholesterolu to stan, który może stanowić zagrożenie, prowadząc do rozwoju miażdżycy. Możesz przejąć kontrolę nad swoim profilem lipidowym. Jednym z kluczowych elementów leczenia tego stanu jest zmiana stylu życia. Codzienna aktywność fizyczna czy zaprzestanie palenia tytoniu to nie wszystko. Najważniejsza jest twoja dieta.  

  • Czy trzeba myć banany przed jedzeniem?

    Nie myjesz bananów przed zjedzeniem? Czas to zmienić! Konieczność mycia warzyw i owoców przed spożyciem dla większości konsumentów jest oczywista. Z drobnym wyjątkiem. Żyjemy w przeświadczeniu, że produktów spożywczych, które przed zjedzeniem obiera się ze skóry, np. bananów, myć nie trzeba. Najwyższa pora zmienić dotychczasowe nawyki.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij