Mężczyzna i kobieta na zabiegu odnowy biologicznej w SPA
Mateusz Burak

Odnowa biologiczna – wskazania, efekty, zabiegi wykorzystywane w bioregeneracji. Odnowa biologiczna w sporcie

Odnowa biologiczna (bioregeneracja) to szereg działań, których celem jest poprawa lub utrzymanie dobrej kondycji psycho-fizycznej organizmu. W tym celu wykorzystuje się właściwości naturalnych czynników i warunków środowiskowych. Odnowa biologiczna obejmuje metody fizykalne (np. masaż czy hydroterapię), ale także właściwą dietę, odpowiednia dawkę snu czy walkę z nadmiernym stresem. 

Czym jest odnowa biologiczna? 

Na czym polega odnowa biologiczna? Pacjenci bardzo często myślą o odnowie biologicznej w kategoriach zdrowia fizycznego, mając na myśli odpowiednio ukierunkowane ćwiczenia, zbilansowaną dietę, korzystanie z właściwości saun i innych zabiegów fizjoterapeutycznych. W rzeczywistości jest to pojęcie niezwykle szerokie i obejmujące o wiele więcej dziedzin życia. 

Na odnowę biologiczną składa się holistyczne podejście obejmujące utrzymanie lub przywrócenie dobrostanu fizycznego i psychicznego. Jest to spersonalizowany styl życia stwarzający możliwości do wykorzystania maksimum swoich psychofizycznych właściwości. Wpływa to zarówno na efektywność w pracy, jak również codzienne funkcjonowanie, w tym osiąganie lepszych wyników w sporcie. 

Odnowa biologiczna w sporcie 

Odnowa biologiczna w sporcie jest wykorzystywana w kilku celach. Po pierwsze korzystają z niej zawodnicy, którzy chcą uchronić się przed kontuzjami i urazami. Wykorzystując właściwości poszczególnych procedur stosowanych podczas zabiegów, jak np. masaż lodem, kriokomora, komora hiperbaryczna, pobudza się naturalne mechanizmy w organizmie człowieka, próbując wpłynąć na zwiększenie wytrzymałości i lepsze dostosowanie do zmieniających się warunków, przyjmowania obciążeń układu kostno–mięśniowego. 

Bardzo często zabiegi odnowy biologicznej przeprowadzane są w celach leczniczych – w procesie rehabilitacji po doznanej kontuzji. Ma to przyspieszyć proces regeneracji i gojenia, a to z kolei ma pozwolić zawodnikowi na szybszy powrót do uprawiania sportu. Bioregenerację poleca się także po treningu. Dzięki temu organizm szybciej jest się w stanie zregenerować i przygotować do kolejnego wysiłku. 

Powiązane produkty

Odnowa biologiczna – zabiegi 

Zabiegi odnowy biologicznej pozwalają osiągnąć błyskawiczną rewitalizację, odzyskać wydolność i w konsekwencji poprawić sprawność psychofizyczną. Dotychczasowa definicja odnowy biologicznej kojarząca się jedynie z bioregeneracją sportowców została zmodyfikowana i zastąpiona pojęciem wellness. Pozwala to na budowanie świadomości o znacznie szerszym zastosowaniu i aspektach oddziaływania procedur wykorzystywanych podczas odnowy. 

Bardzo ważne jest, aby w procesie bioregeneracji uczestniczył multidyscyplinarny zespół. Jest to podyktowane koniecznością fachowej kwalifikacji do poszczególnych zabiegów oraz odpowiedniego, metodycznego ich przeprowadzenia, co wymaga zaangażowania osób z różnych profesji, jak lekarz czy fizjoterapeuta. 

Odnowa biologiczna – zabiegi fizykoterapeutyczne 

W procesie bioregeneracji korzysta się z działania bodźców naturalnych, mowa tutaj przede wszystkim o oddziaływaniu termicznym. Jest to na przykład stosowanie wody pod różnymi postaciami, dział fizjoterapii zajmujący się stosowaniem wodnych zabiegów to hydroterapia. Zalicza się tutaj: kąpiele zimne, letnie, chłodne czy kąpiele wirowe. Często wzbogaca się je o bodźce świetlne, zapachowe, dźwiękowe, co sprzyja rewitalizacji. Popularne są również kąpiele gorąco–zimne wykazujące właściwości pobudzające, odświeżające. Dobrym rezultatem cieszą się też kąpiele z wykorzystaniem z wód leczniczych. Mowa tutaj oczywiście o fachowo wykonanych procedurach w miejscach specjalizujących się w odnowie biologicznej i leczeniu uzdrowiskowym. Do najbardziej popularnych zalicza się kąpiele solankowe o wysokim stężeniu jodu oraz kąpiele kwasowęglowe suche. Podkreśla się także znaczenie wód siarkowych w odbudowie i regeneracji uszkodzonej chrząstki stawowej oraz innych kąpieli mineralnych, jak np. ozonowe i radoczynne. 

Aktualne rozwiązania techniczne pozwalają na stosowanie bezpośrednio na ciało pacjenta wody pod odpowiednim ciśnieniem. Wyróżnia się tutaj m.in. bicze szkockie i masaż podwodny. Łaźnia błotna, parowa czy stosowanie szlamu mineralnego – fango to również znane metody poprawiające sprawność układu kostno–mięśniowego. Niewątpliwą poprawę wydolności fizycznej uzyskuje się, stosując pobyt w saunie suchej, parowej czy Infrared. Relaks i rewitalizacja to także łaźnia turecka. Olbrzymi wyrzut hormonów i poprawa metabolizmu następują po sesji w kriokomorze. Dobroczynny wpływ zimna został potwierdzony wieloma badaniami. Znane są też procedury masażu lodem, sesje w grocie śnieżnej czy kąpiel w wodzie z kostkami lodu – niejednokrotnie stosowane przez sportowców. W ostatnim czasie lansuje się także lecznicze właściwości groty solnej czy sauny typu bania. 

Odnowa biologiczna – masaż 

Masaż to oddziaływanie bodźcem mechanicznym na tkanki ciała. Istnieje wiele form tego zabiegu stosowanych z dużym powodzeniem u sportowców oraz osób chcących poddać się rewitalizacji, odprężeniu i poprawie stanu zdrowia fizycznego i psychicznego. Ważne jest, aby został on wykonany zgodnie z zasadami kolejności i intensywności poszczególnych technik i chwytów w pozycji sprzyjającej odprężeniu i relaksacji. Do najbardziej popularnych zalicza się: masaż sportowy, drenaż limfatyczny, masaż łącznotkankowy, masaż ajurwedyjski. O możliwościach zastosowania decyduje terapeuta. Ważne jest, aby wykonywał go profesjonalista, co pozwoli na maksymalizację oczekiwanych efektów. 

Nieco mniej popularnymi, ale równie skutecznymi, zabiegami odnowy biologicznej są: Shirodara – polewanie ciała gorącymi olejami, Watsu – masaż w basenie z ciepłą wodą, Mauri – wykonywany przedramionami terapeuty z muzyką w tle, Tui-Na – stosowanie kompresów ziołowych i oddziaływania bodźcem mechanicznym na całe ciało, Rhassoul – kompilacja maski błotnej, sauny parowej oraz masażu olejem sezamowym, masaż misami tybetańskimi – wykorzystanie wibracji wytwarzanych przez uderzanie w naczynia i przenoszenie ich na ciało człowieka. 

Odnowa biologiczna – efekty 

Bioregeneracja przynosi wiele korzyści dla zdrowia. Zabiegi odnowy biologicznej poprawiają wydolność oddechową, sprawność układu sercowo naczyniowego czy wytrzymałość układu kostno–mięśniowego.

Chronią przed kontuzjami, pozwalają zregenerować się w szybszym tempie i zwiększają możliwości adaptacyjne do zmieniających się warunków otoczenia. Nie bez znaczenie jest stosowanie zabiegów odnowy biologicznej u osób z wysokim poziomem stresu, problemami emocjonalnymi, obniżoną odpornością. Podkreśla się korzystny wpływ takich procedur na poprawę elastyczności tkanek, poprawę samopoczucia oraz opóźnienie procesów starzenia organizmu. 

 1. Gati T., Tefner IK., Kovacs L. i in., The effects of the calcium–magnesium–bicarbonate content in thermal mineral water on chronic low back pain: a randomized, controlled follow–up study, „Int J Biometeorol” 2018, nr 62, s. 897–905. 
 2. Onat S. S., Tasoglu O., Guneri F. D. i in., The effectiveness of balneotherapy in chronic low back pain, „Clin Rheumatol” 2014, nr 33, s. 1509–1515. 
 3. Nguyen C., Boutron I., Rein C. i in., Intensive spa and exercise therapy program for returning to work for low back pain patients: a randomized controlled trial, „Sci Rep” 2017, nr 7, s. 17956. 
 4. Bender T., Bálint G., Prohászka Z. i in., Evidence–based hydro– and balneotherapy in Hungary—a systematic review and meta–analysis, „Int J Biometeorol” 2014, nr 58, s. 311–323. 
 5. Forestier R., Erol–Forestier F. B., Francon A., Current role for spa therapy in rheumatology, „Joint Bone Spine” 2017, nr 84, s. 9–13. 

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Filtry w okularach przeciwsłonecznych. Jak działają i dlaczego powinny być dobrej jakości?

  Są nieodłącznym atrybutem każdego słonecznego dnia. Najczęściej sięgamy po nie latem, jednak w ciągu całego roku powinniśmy mieć je przy sobie, aby chronić nasze oczy przed działaniem promieni słonecznych. Mowa oczywiście o okularach przeciwsłonecznych, które – oprócz pełnienia funkcji dodatku do stylizacji – stanowią barierę chroniącą jeden z naszych zmysłów: wzrok. Podobnie jak przy zakupie ubrań, butów, żywności czy kosmetyków zwracamy uwagę na ich jakość, tak i w przypadku wyboru okularów słonecznych powinniśmy dobrać takie, które będą odpowiednie do naszych potrzeb nie tylko pod względem wizualnym, ale przede wszystkim jakościowym.

 • Co kupić mamie na Dzień Matki?

  Wielkimi krokami zbliża się Dzień Matki. To szczególne święto jest doskonałą okazją, aby podziękować mamom za ich bezwarunkową miłość i akceptację, trud wychowania, okazywane serce. Tego dnia każda mama powinna czuć się doceniona. Produkty pomagające zachować zdrowie i dbać o urodę to świetne inspiracje na wyjątkowy prezent dla najukochańszej mamy.

 • Co pić na stres i zmęczenie?

  Stres jest reakcją organizmu na zaburzenie stanu równowagi. Przewlekły stres przyczynia się do ogólnego obniżenia jakości życia i szerokiej gamy zaburzeń, w tym nadciśnienia tętniczego, cukrzycy, chorób układu krążenia, chorób zapalnych jelit oraz trudności natury psychologicznej czy psychiatrycznej. Dobrze wiadomo, że prawidłowy stan nawodnienia organizmu korzystnie wpływa na samopoczucie psychofizyczne. Oprócz samej wody można wyszczególnić kilka gorących napojów, których regularne picie może wspomagać organizm w radzeniu sobie ze stresem, niepokojem i nadmiernym zmęczeniem.

 • Jakie suplementy mogą pomóc na stres i zmęczenie?

  Dbałość o zdrowie psychiczne sprowadza się do odpowiedniego stylu życia, który uwzględnia systematycznie wykonywaną aktywność fizyczną, właściwy sposób odżywiania, należytą higienę snu, dobre relacje z bliskimi, wsparcie społeczne oraz znajdowanie czasu na odpoczynek i relaks. Wiele osób zmagających się z chronicznym stresem i zmęczeniem decyduje się często na suplementację diety preparatami bogatymi w bioaktywne składniki wspierające prawidłowe funkcjonowanie ośrodkowego układu nerwowego oraz gospodarki hormonalnej. Istnieje co najmniej kilka substancji bioaktywnych, które rzeczywiście mogą wspomagać organizm w walce ze stresem oraz wzmożonym napięciem i zmęczeniem.

 • Jak wyciągnąć psu i kotu kleszcza? Instrukcja krok po kroku

  Kleszcze to uciążliwe pasożyty, które mogą przenosić groźne choroby na zwierzęta. Na szczęście ich usunięcie jest stosunkowo proste, o ile wiemy, jak się do tego zabrać. Jak bezpiecznie i skutecznie wyciągnąć kleszcza psu i kotu, by zminimalizować ryzyko infekcji? Co zrobić z kleszczem?

 • Jak wygląda ugryzienie meszki? Czy można je czymś złagodzić?

  Lato to czas spędzany na świeżym powietrzu, co niestety wiąże się z uciążliwością owadów takich jak meszki. Ich bolesne ugryzienia potrafią skutecznie uprzykrzyć nam wypoczynek. Czy meszki w Polsce przenoszą choroby? Jak poradzić sobie ze swędzącym ugryzieniem meszki?

 • Jak chronić się w trakcie burzy? Co zrobić w razie uderzenia pioruna?

  W związku ze zmianami klimatu gwałtowne zjawiska pogodowe są coraz częstsze w naszej szerokości geograficznej. Dlatego też warto znać zasady bezpieczeństwa podczas burzy. Porażenie piorunem może być poważnym zagrożeniem dla zdrowia, a nawet życia – dowiedz się, jak się zachować w trakcie nawałnicy, aby uniknąć niebezpiecznych sytuacji.

 • Etapy gojenia ran. Jak przyspieszyć proces?

  Czas gojenia się rany jest kwestią indywidualną. Jest to uzależnione od wielu czynników, w tym od obecności chorób przewlekłych, np. cukrzycy typy 2, palenia papierosów, nadużywania alkoholu, przyjmowania niektórych leków, a nawet występowania schorzeń o podłożu autoimmunologicznym. Proces gojenia przebiega w kilku etapach. Warto pamiętać, że można go znacznie przyspieszyć – zarówno za pomocą domowych sposobów, jak i preparatów aptecznych.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij