
Kąpiele siarkowe – wskazania, przeciwwskazania, działanie. Kąpiel siarczkowa w domu
Kąpiele siarkowe to jeden z najczęściej stosowanych zabiegów balneologicznych. Wykorzystuje on dobroczynne dla zdrowia działanie siarczków z uwalniającym się siarkowodorem. Kąpiele siarczkowo-siarkowodorowe działają przeciwzapalnie i regenerująco, mają właściwości bakteriobójcze, keratolityczne, działają pozytywnie na układ immunologiczny. Jakie są wskazania do kąpieli siarczkowych? Czy takie zabieg leczniczy można przeprowadzić w domu?
Kąpiele siarkowe – właściwości i efekty stosowania
Kąpiele siarkowe zaliczane są do metod leczenia uzdrowiskowego, jest to jeden z najczęściej wykonywanych zabiegów balneologicznych. Ich stosowanie wymaga zakwalifikowania pacjenta z uwzględnieniem wskazań i przeciwwskazań. Kąpiele te wykazują działanie bodźcowe, inicjują bardzo sprzyjające reakcje wewnątrzustrojowe, pobudzają także układ immunologiczny, wzmacniając procesy odpornościowe. Wody siarczkowe posiadają kojące właściwości w chorobach o podłożu reumatycznym.
Udowodniono, że regularne zażywanie kąpieli siarczkowych wpływa na regulację poziomu cholesterolu oraz trójglicerydów z jednoczesnym wzrostem zawartości żelaza. Hamują one również powstawanie żylaków. W osteoporozie korzystanie z takiego zabiegu umożliwia przenikanie siarki do organizmu i wykorzystanie jej jako elementarnego budulca kwasu chondroitynosiarkowego, który tworzy chrząstki stawowe. Przyspiesza to procesy regeneracji i odbudowy kostnej. Kąpiele siarkowe pomagają także na zmniejszenie ryzyka działań niepożądanych w przypadku ekspozycji na promieniowanie jonizujące, będą więc użyteczne dla pacjentów, którzy przeszli leczenie onkologiczne. Wody siarczkowe wykorzystywane w balneologii stosuje się także w formie soli siarkowej do kąpieli czy kuracji pitnych. Naukowo udowodniono ich dobroczynne działanie u osób po zatruciu pestycydami, w schorzeniach wątroby oraz obniżaniu poziomu metali ciężkich we krwi. Zawartość anionów siarczanowych w wodzie o nazwie ZUBER może zastąpić niekiedy leczenie farmakologiczne w przypadku nadkwasoty żołądka, zgagi, czy innych przypadłości związanych z zaburzeniami trawienia. Bardzo dobrze łagodzi też objawy nadużycia alkoholu. Jej wadą jest jedynie bardzo nieprzyjemny zapach.
Kąpiele siarkowe – wskazania
Główne wskazania do kąpieli siarkowych w sanatorium oraz do kuracji pitnych to:
- choroby narządu ruchu o podłożu zwyrodnieniowym,
- zespoły bólowe kręgosłupa będące wynikiem urazów,
- cukrzyca,
- podagra,
- miażdżyca,
- niektóre choroby dermatologiczne, jak np. Łuszczyca,
- schorzenia układu nerwowego, np. neuropatie, porażenia i niedowłady,
- dysfunkcje układu krążenia,
- choroby przewodu pokarmowego,
- profilaktyka powikłań radio- i chemioterapii.
Bardzo pożądanym rezultatem po zabiegach z użyciem wód siarkowych jest działanie przeciwbólowe, co jest szczególnie ważne w leczeniu schorzeń ogólnoustrojowych.
Kąpiele siarkowe – przeciwwskazania
Przeciwwskazania do kąpieli siarczkowych to:
- stany ogólnego wyniszczenia organizmu,
- niektóre choroby psychiczne,
- nietolerancja związków siarki,
- ostre infekcje wirusowe i bakteryjne,
- choroby zakaźne,
- ostra choroba wieńcowa,
- nieleczone nadciśnienie tętnicze,
- ciąża,
- stany po zawale serca.
Przeciwwskazaniem do kąpieli siarkowych jest także nadczynność tarczycy.
Kąpiel siarczkowa – przygotowanie do zabiegu
Zaleca się, aby pacjent przed przystąpieniem do kąpieli siarczkowo-siarkowodorowej nie nanosił żadnych balsamów ani kremów na skórę. Organizm powinien być wypoczęty, skóra przygotowana na bezpośredni kontakt z wodą.
W przypadku kąpieli leczniczych częściowych, tzw. fasonów siarczkowych, nie ma konieczności zanurzania całego ciała. W sytuacji, kiedy wskazany jest zabieg całościowy, zanurzamy się do poziomu serca w stroju kąpielowym. Poza tym przygotowanie nie obejmuje specjalnych procedur.
Kąpiel siarkowa – przebieg zabiegu. Ile trwa kąpiel siarczkowa? Jak często można ją stosować?
Oczekując długotrwałych rezultatów, najlepiej skorzystać z serii 10-15 kąpieli siarkowych i powtarzać je tak często, jak zaleci lekarz balneolog. Odczuwalne efekty powinny pozostać przez blisko rok. Cena kąpieli siarkowej to koszt w granicach 25-50 złotych.
Kąpiele siarkowe w sanatorium. Gdzie w Polsce można skorzystać z kąpieli siarczkowych?
Największą na świecie zawartość związków siarki mają wody siarkowe w Polsce, a konkretnie w Solcu-Zdroju – jest to 860 mg/L, (podczas gdy np. w uzdrowisku Krzeszowice jest to 6 mg/L). Z kąpieli siarkowych skorzystamy także w popularnej miejscowości Busko-Zdrój.
Baseny siarkowe to jedno ze sztandarowych zabiegów, jakie w procesie leczenia może zaoferować to miejsce, choć nie jedyne. Śmiało można powiedzieć, że świętokrzyskie uzdrowiska stanowią niespotykany w żadnym innym miejscu na świecie unikat pod względem jakości wód siarkowodorowych.
Kąpiele siarkowe w domu – jak przygotować kąpiel siarczkową w warunkach domowych?
Sól siarczkowa do kąpieli jest obecnie produktem ogólnodostępnym. Można ją dostać niemal w każdej aptece lub zamówić on-line. Warto jednak zwracać uwagę na jej pochodzenie i zawartość związków siarki. Organizując kąpiel siarczkową w domu, dobrze jest zaopatrzyć się w profesjonalne produkty o wysokiej zawartości wspomnianych związków. W aptece czy sklepach internetowych można odnaleźć wysokiej jakości produkty. Bardzo pożądana jest płynna, atestowana postać siarki do kąpieli. Najpowszechniejsze są 10l kanistry zawierające wodę siarkową. Posiadając produkt, wlewamy ok. 5l do wanny z wodą o temperaturze blisko 36 stopni Celsjusza. Po zanurzeniu kontynuujemy zabieg przez 15 minut. Ważna jest dobra wentylacja pomieszczenia, uchylone drzwi. W przeciwnym razie mogą wystąpić skutki uboczne kąpieli siarkowych w postaci omdlenia lub przy przedłużonym czasie zabiegu, zbyt duże zaczerwienienie skóry. Po zakończeniu kąpieli nie należy wycierać skóry przez 2-3 godziny i odpoczywać w ciepłym miejscu. Pozwoli to uaktywnić procesy zachodzące w organizmie pod wpływem siarki. Taki proces powtarzamy nie częściej niż 2-3 razy w tygodniu.
Poza kąpielami siarczkowymi w domu można stosować także inne preparaty na bazie soli siarkowej. Są to np. suplementy diety do spożywania w formie tabletek lub proszku do rozpuszczenia. Popularne są maski do ciała, kremy oraz kosmetyki posiadające w składzie ten cenny pierwiastek. Wysokobiałkowe produkty spożywcze będą uzupełnieniem tego makroelementu w procesie odżywiania. Alternatywą dla kąpieli siarkowej w domu jest również stosowanie słynnego żelu siarczkowego, jako dodatek do wody, co ułatwi m.in. walkę z cellulitem i procesami starzenia skóry.
Opinie specjalistów co do ich stosowania są bardzo przychylne. Obecnie istnieje także wiele kompleksów wodnych w postaci basenów i term siarkowych, które nie są miejscowościami uzdrowiskowymi, lecz oferują tego typu zabiegi. Korzystając z takich rozrywek, można połączyć kąpiele siarkowe i opalanie.Jednym z największych w Europie tego typu kompleksów wodnej rozrywki jest zlokalizowany na Węgrzech aquapark w miejscowościach Miszkolc i Hajduszoboszlo.