Kąpiele siarkowe – wskazania, przeciwwskazania, działanie. Kąpiel siarczkowa w domu
Mateusz Burak

Kąpiele siarkowe – wskazania, przeciwwskazania, działanie. Kąpiel siarczkowa w domu

Kąpiele siarkowe to jeden z najczęściej stosowanych zabiegów balneologicznych. Wykorzystuje on dobroczynne dla zdrowia działanie siarczków z uwalniającym się siarkowodorem. Kąpiele siarczkowo-siarkowodorowe działają przeciwzapalnie i regenerująco, mają właściwości bakteriobójcze, keratolityczne, działają pozytywnie na układ immunologiczny. Jakie są wskazania do kąpieli siarczkowych? Czy takie zabieg leczniczy można przeprowadzić w domu? 

Kąpiele siarkowe – właściwości i efekty stosowania 

Kąpiele siarkowe zaliczane są do metod leczenia uzdrowiskowego, jest to jeden z najczęściej wykonywanych zabiegów balneologicznych. Ich stosowanie wymaga zakwalifikowania pacjenta z uwzględnieniem wskazań i przeciwwskazań. Kąpiele te wykazują działanie bodźcowe, inicjują bardzo sprzyjające reakcje wewnątrzustrojowe, pobudzają także układ immunologiczny, wzmacniając procesy odpornościowe. Wody siarczkowe posiadają kojące właściwości w chorobach o podłożu reumatycznym.  

Udowodniono, że regularne zażywanie kąpieli siarczkowych wpływa na regulację poziomu cholesterolu oraz trójglicerydów z jednoczesnym wzrostem zawartości żelaza. Hamują one również powstawanie żylaków. W osteoporozie korzystanie z takiego zabiegu umożliwia przenikanie siarki do organizmu i wykorzystanie jej jako elementarnego budulca kwasu chondroitynosiarkowego, który tworzy chrząstki stawowe. Przyspiesza to procesy regeneracji i odbudowy kostnej. Kąpiele siarkowe pomagają także na zmniejszenie ryzyka działań niepożądanych w przypadku ekspozycji na promieniowanie jonizujące, będą więc użyteczne dla pacjentów, którzy przeszli leczenie onkologiczne. Wody siarczkowe wykorzystywane w balneologii stosuje się także w formie soli siarkowej do kąpieli czy kuracji pitnych. Naukowo udowodniono ich dobroczynne działanie u osób po zatruciu pestycydami, w schorzeniach wątroby oraz obniżaniu poziomu metali ciężkich we krwi. Zawartość anionów siarczanowych w wodzie o nazwie ZUBER może zastąpić niekiedy leczenie farmakologiczne w przypadku nadkwasoty żołądka, zgagi, czy innych przypadłości związanych z zaburzeniami trawienia. Bardzo dobrze łagodzi też objawy nadużycia alkoholu. Jej wadą jest jedynie bardzo nieprzyjemny zapach.  

Kąpiele siarkowe – wskazania 

Główne wskazania do kąpieli siarkowych w sanatorium oraz do kuracji pitnych to: 

 • choroby narządu ruchu o podłożu zwyrodnieniowym, 
 • zespoły bólowe kręgosłupa będące wynikiem urazów,  
 • cukrzyca, 
 • podagra, 
 • miażdżyca, 
 • niektóre choroby dermatologiczne, jak np. Łuszczyca, 
 • schorzenia układu nerwowego, np. neuropatie, porażenia i niedowłady, 
 • dysfunkcje układu krążenia, 
 • choroby przewodu pokarmowego, 
 • profilaktyka powikłań radio- i chemioterapii. 

Bardzo pożądanym rezultatem po zabiegach z użyciem wód siarkowych jest działanie przeciwbólowe, co jest szczególnie ważne w leczeniu schorzeń ogólnoustrojowych, jak reumatoidalne zapalenie stawów (RZS)

Polecane dla Ciebie

Kąpiele siarkowe – przeciwwskazania 

Przeciwwskazania do kąpieli siarczkowych to: 

 • stany ogólnego wyniszczenia organizmu, 
 • niektóre choroby psychiczne, 
 • nietolerancja związków siarki, 
 • ostre infekcje wirusowe i bakteryjne, 
 • choroby zakaźne, 
 • ostra choroba wieńcowa, 
 • nieleczone nadciśnienie tętnicze, 
 • ciąża, 
 • stany po zawale serca. 

Przeciwwskazaniem do kąpieli siarkowych jest także nadczynność tarczycy

Kąpiel siarczkowa – przygotowanie do zabiegu 

Zaleca się, aby pacjent przed przystąpieniem do kąpieli siarczkowo-siarkowodorowej nie nanosił żadnych balsamów ani kremów na skórę. Organizm powinien być wypoczęty, skóra przygotowana na bezpośredni kontakt z wodą.

W przypadku kąpieli leczniczych częściowych, tzw. fasonów siarczkowych, nie ma konieczności zanurzania całego ciała. W sytuacji, kiedy wskazany jest zabieg całościowy, zanurzamy się do poziomu serca w stroju kąpielowym. Poza tym przygotowanie nie obejmuje specjalnych procedur.  

Kąpiel siarkowa – przebieg zabiegu. Ile trwa kąpiel siarczkowa? Jak często można ją stosować? 

Temperatura wody kąpieli siarczkowo-siarkowodorowych oscyluje w granicy 36 stopni Celsjusza. Czas trwania pojedynczego zabiegu wynosi 15-20 minut lub krócej. Bezpośrednio po kąpieli leczniczej nie wolno spłukiwać się wodą ani wycierać, należy odczekać 2-3 godziny i dać czas na zainicjowanie dobroczynnych procesów w organizmie z udziałem związków siarki.

Oczekując długotrwałych rezultatów, najlepiej skorzystać z serii 10-15 kąpieli siarkowych i powtarzać je tak często, jak zaleci lekarz balneolog. Odczuwalne efekty powinny pozostać przez blisko rok. Cena kąpieli siarkowej to koszt w granicach 25-50 złotych. 

Kąpiele siarkowe w sanatorium. Gdzie w Polsce można skorzystać z kąpieli siarczkowych? 

Największą na świecie zawartość związków siarki mają wody siarkowe w Polsce, a konkretnie w Solcu-Zdroju – jest to 860 mg/L, (podczas gdy np. w uzdrowisku Krzeszowice jest to 6 mg/L). Z kąpieli siarkowych skorzystamy także w popularnej miejscowości Busko-Zdrój.

Baseny siarkowe to jedno ze sztandarowych zabiegów, jakie w procesie leczenia może zaoferować to miejsce, choć nie jedyne. Śmiało można powiedzieć, że świętokrzyskie uzdrowiska stanowią niespotykany w żadnym innym miejscu na świecie unikat pod względem jakości wód siarkowodorowych.  

Kąpiele siarkowe w domu – jak przygotować kąpiel siarczkową w warunkach domowych? 

Sól siarczkowa do kąpieli jest obecnie produktem ogólnodostępnym. Można ją dostać niemal w każdej aptece lub zamówić on-line. Warto jednak zwracać uwagę na jej pochodzenie i zawartość związków siarki. Organizując kąpiel siarczkową w domu, dobrze jest zaopatrzyć się w profesjonalne produkty o wysokiej zawartości wspomnianych związków. W aptece czy sklepach internetowych można odnaleźć wysokiej jakości produkty. Bardzo pożądana jest płynna, atestowana postać siarki do kąpieli. Najpowszechniejsze są 10l kanistry zawierające wodę siarkową. Posiadając produkt, wlewamy ok. 5l do wanny z wodą o temperaturze blisko 36 stopni Celsjusza. Po zanurzeniu kontynuujemy zabieg przez 15 minut. Ważna jest dobra wentylacja pomieszczenia, uchylone drzwi. W przeciwnym razie mogą wystąpić skutki uboczne kąpieli siarkowych w postaci omdlenia lub przy przedłużonym czasie zabiegu, zbyt duże zaczerwienienie skóry. Po zakończeniu kąpieli nie należy wycierać skóry przez 2-3 godziny  i odpoczywać w ciepłym miejscu. Pozwoli to uaktywnić procesy zachodzące w organizmie pod wpływem siarki. Taki proces powtarzamy nie częściej niż 2-3 razy w tygodniu.  

Poza kąpielami siarczkowymi w domu można stosować także inne preparaty na bazie soli siarkowej. Są to np. suplementy diety do spożywania w formie tabletek lub proszku do rozpuszczenia. Popularne są maski do ciała, kremy oraz kosmetyki posiadające w składzie ten cenny pierwiastek. Wysokobiałkowe produkty spożywcze będą uzupełnieniem tego makroelementu w procesie odżywiania. Alternatywą dla kąpieli siarkowej w domu jest również stosowanie słynnego żelu siarczkowego, jako dodatek do wody, co ułatwi m.in. walkę z cellulitem i procesami starzenia skóry.  

Opinie specjalistów co do ich stosowania są bardzo przychylne. Obecnie istnieje także wiele kompleksów wodnych w postaci basenów i term siarkowych, które nie są miejscowościami uzdrowiskowymi, lecz oferują tego typu zabiegi. Korzystając z takich rozrywek, można połączyć kąpiele siarkowe i opalanie.Jednym z największych w Europie tego typu kompleksów wodnej rozrywki jest zlokalizowany na Węgrzech aquapark w miejscowościach Miszkolc i Hajduszoboszlo.

 1. Legwant Z., Gabańska A., Kaczmarczyk R., Janiszewski M., Osteoporoza – profilaktyka i rehabilitacja, “Studia medyczne Akademii Świętokrzyskiej” 2004. 
 2. Owczarek J., Korczak M., Właściwości lecznicze wód siarczkowych, “Acta Balneologica” 2014, nr 2, s. 106-108. 
 3. Braga P. C., Dal Sasso M., Culici M. i in., Effects of sulphurous water on human neutrophil elastase release, “Therapeutic Advances in Respiratory Disease” 2010, nr 4, s. 333–340. 
 4. Maraver F., Fernández-Torán M. Á., Corvillo I. i in., Pelotherapy, a review, “Medicina Naturista” 2015, nr 9, s. 38–46. 
 5. Mitchell S. C., Waring R. H., Sulphate absorption across biological membranes, “Xenobiotica” 2016, nr 46, s. 184–191. 

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Choroba Sanfilippo – objawy, przyczyny, leczenie

  Choroba Sanfilippo to bardzo rzadka choroba genetyczna, określana jako mukopolisacharydoza typu 3 (MPS III). Nazwa choroby pochodzi od nazwiska lekarza, który w 1963 roku po raz pierwszy opisał ten typ mukopolisacharydozy – dr. Sylvestra Sanfilippo.

 • Choroba Wilsona – objawy, leczenie i przewidywana długość życia

  Choroba Wilsona to schorzenie prowadzące do nadmiernego gromadzenia się miedzi w organizmie. Przyczyną jest mutacja genetyczna, wskutek której dochodzi do defektu białka odpowiadającego za transport miedzi w organizmie. W konsekwencji miedź nie jest wydalana z organizmu, tylko gromadzi się w narządach, prowadząc do ich uszkodzenia.

 • Chłoniak Burkitta – objawy, przyczyny i rokowanie

  Przyczyną chłoniaka jest niekontrolowany rozrost puli limfocytów, a głównym skutkiem ubocznym – upośledzenie układu immunologicznego ze względu na utratę funkcji zmienionych komórek. Najczęstszą przyczyną zgonu wśród pacjentów cierpiących na nowotwory krwi są pozornie niegroźne infekcje – i właśnie tak zabija chłoniak Burkitta.

 • Odmrożenia – stopnie i objawy. Co robić i jak zabezpieczyć skórę przed zimnem?

  Odmrożenie z zimna to stan skóry, w którym jej warstwa ochronna została uszkodzona przez działanie niskich temperatur. Może to prowadzić do bolesności, pieczenia, zaczerwienienia i obrzęku, a w ciężkich przypadkach nawet do amputacji kończyn lub ich fragmentów. W celu uniknięcia odmrożenia należy zachować ostrożność podczas długotrwałego przebywania na mrozie, chronić skórę odpowiednim ubraniem czy stosować kremy i maści ochronne.

 • Halitoza – brzydki, nieprzyjemny zapach z ust – jak go zwalczać?

  Halitoza jest jedną z najczęstszych przyczyn zgłaszania się pacjentów do gabinetów stomatologicznych. Nieprzyjemny zapach z ust nie zawsze wiąże się z obecnością stanów patologicznych w jamie ustnej. Istnieje szereg przyczyn wynikających ze schorzeń układu pokarmowego i laryngologicznych. Często źródłem problemu jest nieprawidłowa dieta.

 • Sprue tropikalna (psyloza) – przyczyny i objawy choroby przypominającej celiakię

  Sprue tropikalna jest chorobą zakaźną, która występuje głównie w krajach tropikalnych i subtropikalnych. Objawia się nieprawidłowym trawieniem i wchłanianiem składników pokarmowych, co prowadzi do poważnych niedoborów składników odżywczych, głównie witaminy B12 i kwasu foliowego, a także do anemii. Leczenie sprue tropikalnej jest uzależnione od przyczyny i może wymagać antybiotyków, leków przeciwpasożytniczych i suplementów diety.

 • Komora hiperbaryczna – komu służy i jak z niej korzystać?

  Komora hiperbaryczna jest szczelnie zamkniętym urządzeniem, w którym przeprowadza się zabiegi tlenoterapii z wykorzystaniem stuprocentowego tlenu pod zwiększonym ciśnieniem atmosferycznym. Terapia w komorze hiperbarycznej stanowi uzupełnienie leczenia wielu dolegliwości, m.in. urazów, oparzeń czy incydentów niedokrwienia tkanek miękkich.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij