Kąpiele siarkowe – wskazania, przeciwwskazania, działanie. Kąpiel siarczkowa w domu
Mateusz Burak

Kąpiele siarkowe – wskazania, przeciwwskazania, działanie. Kąpiel siarczkowa w domu

Kąpiele siarkowe to jeden z najczęściej stosowanych zabiegów balneologicznych. Wykorzystuje on dobroczynne dla zdrowia działanie siarczków z uwalniającym się siarkowodorem. Kąpiele siarczkowo-siarkowodorowe działają przeciwzapalnie i regenerująco, mają właściwości bakteriobójcze, keratolityczne, działają pozytywnie na układ immunologiczny. Jakie są wskazania do kąpieli siarczkowych? Czy takie zabieg leczniczy można przeprowadzić w domu? 

Kąpiele siarkowe – właściwości i efekty stosowania 

Kąpiele siarkowe zaliczane są do metod leczenia uzdrowiskowego, jest to jeden z najczęściej wykonywanych zabiegów balneologicznych. Ich stosowanie wymaga zakwalifikowania pacjenta z uwzględnieniem wskazań i przeciwwskazań. Kąpiele te wykazują działanie bodźcowe, inicjują bardzo sprzyjające reakcje wewnątrzustrojowe, pobudzają także układ immunologiczny, wzmacniając procesy odpornościowe. Wody siarczkowe posiadają kojące właściwości w chorobach o podłożu reumatycznym.  

Udowodniono, że regularne zażywanie kąpieli siarczkowych wpływa na regulację poziomu cholesterolu oraz trójglicerydów z jednoczesnym wzrostem zawartości żelaza. Hamują one również powstawanie żylaków. W osteoporozie korzystanie z takiego zabiegu umożliwia przenikanie siarki do organizmu i wykorzystanie jej jako elementarnego budulca kwasu chondroitynosiarkowego, który tworzy chrząstki stawowe. Przyspiesza to procesy regeneracji i odbudowy kostnej. Kąpiele siarkowe pomagają także na zmniejszenie ryzyka działań niepożądanych w przypadku ekspozycji na promieniowanie jonizujące, będą więc użyteczne dla pacjentów, którzy przeszli leczenie onkologiczne. Wody siarczkowe wykorzystywane w balneologii stosuje się także w formie soli siarkowej do kąpieli czy kuracji pitnych. Naukowo udowodniono ich dobroczynne działanie u osób po zatruciu pestycydami, w schorzeniach wątroby oraz obniżaniu poziomu metali ciężkich we krwi. Zawartość anionów siarczanowych w wodzie o nazwie ZUBER może zastąpić niekiedy leczenie farmakologiczne w przypadku nadkwasoty żołądka, zgagi, czy innych przypadłości związanych z zaburzeniami trawienia. Bardzo dobrze łagodzi też objawy nadużycia alkoholu. Jej wadą jest jedynie bardzo nieprzyjemny zapach.  

Kąpiele siarkowe – wskazania 

Główne wskazania do kąpieli siarkowych w sanatorium oraz do kuracji pitnych to: 

 • choroby narządu ruchu o podłożu zwyrodnieniowym, 
 • zespoły bólowe kręgosłupa będące wynikiem urazów,  
 • cukrzyca, 
 • podagra, 
 • miażdżyca, 
 • niektóre choroby dermatologiczne, jak np. Łuszczyca, 
 • schorzenia układu nerwowego, np. neuropatie, porażenia i niedowłady, 
 • dysfunkcje układu krążenia, 
 • choroby przewodu pokarmowego, 
 • profilaktyka powikłań radio- i chemioterapii. 

Bardzo pożądanym rezultatem po zabiegach z użyciem wód siarkowych jest działanie przeciwbólowe, co jest szczególnie ważne w leczeniu schorzeń ogólnoustrojowych, jak reumatoidalne zapalenie stawów (RZS)

Kąpiele siarkowe – przeciwwskazania 

Przeciwwskazania do kąpieli siarczkowych to: 

 • stany ogólnego wyniszczenia organizmu, 
 • niektóre choroby psychiczne, 
 • nietolerancja związków siarki, 
 • ostre infekcje wirusowe i bakteryjne, 
 • choroby zakaźne, 
 • ostra choroba wieńcowa, 
 • nieleczone nadciśnienie tętnicze, 
 • ciąża, 
 • stany po zawale serca. 

Przeciwwskazaniem do kąpieli siarkowych jest także nadczynność tarczycy

Kąpiel siarczkowa – przygotowanie do zabiegu 

Zaleca się, aby pacjent przed przystąpieniem do kąpieli siarczkowo-siarkowodorowej nie nanosił żadnych balsamów ani kremów na skórę. Organizm powinien być wypoczęty, skóra przygotowana na bezpośredni kontakt z wodą.

W przypadku kąpieli leczniczych częściowych, tzw. fasonów siarczkowych, nie ma konieczności zanurzania całego ciała. W sytuacji, kiedy wskazany jest zabieg całościowy, zanurzamy się do poziomu serca w stroju kąpielowym. Poza tym przygotowanie nie obejmuje specjalnych procedur.  

Kąpiel siarkowa – przebieg zabiegu. Ile trwa kąpiel siarczkowa? Jak często można ją stosować? 

Temperatura wody kąpieli siarczkowo-siarkowodorowych oscyluje w granicy 36 stopni Celsjusza. Czas trwania pojedynczego zabiegu wynosi 15-20 minut lub krócej. Bezpośrednio po kąpieli leczniczej nie wolno spłukiwać się wodą ani wycierać, należy odczekać 2-3 godziny i dać czas na zainicjowanie dobroczynnych procesów w organizmie z udziałem związków siarki.

Oczekując długotrwałych rezultatów, najlepiej skorzystać z serii 10-15 kąpieli siarkowych i powtarzać je tak często, jak zaleci lekarz balneolog. Odczuwalne efekty powinny pozostać przez blisko rok. Cena kąpieli siarkowej to koszt w granicach 25-50 złotych. 

Kąpiele siarkowe w sanatorium. Gdzie w Polsce można skorzystać z kąpieli siarczkowych? 

Największą na świecie zawartość związków siarki mają wody siarkowe w Polsce, a konkretnie w Solcu-Zdroju – jest to 860 mg/L, (podczas gdy np. w uzdrowisku Krzeszowice jest to 6 mg/L). Z kąpieli siarkowych skorzystamy także w popularnej miejscowości Busko-Zdrój.

Baseny siarkowe to jedno ze sztandarowych zabiegów, jakie w procesie leczenia może zaoferować to miejsce, choć nie jedyne. Śmiało można powiedzieć, że świętokrzyskie uzdrowiska stanowią niespotykany w żadnym innym miejscu na świecie unikat pod względem jakości wód siarkowodorowych.  

Kąpiele siarkowe w domu – jak przygotować kąpiel siarczkową w warunkach domowych? 

Sól siarczkowa do kąpieli jest obecnie produktem ogólnodostępnym. Można ją dostać niemal w każdej aptece lub zamówić on-line. Warto jednak zwracać uwagę na jej pochodzenie i zawartość związków siarki. Organizując kąpiel siarczkową w domu, dobrze jest zaopatrzyć się w profesjonalne produkty o wysokiej zawartości wspomnianych związków. W aptece czy sklepach internetowych można odnaleźć wysokiej jakości produkty. Bardzo pożądana jest płynna, atestowana postać siarki do kąpieli. Najpowszechniejsze są 10l kanistry zawierające wodę siarkową. Posiadając produkt, wlewamy ok. 5l do wanny z wodą o temperaturze blisko 36 stopni Celsjusza. Po zanurzeniu kontynuujemy zabieg przez 15 minut. Ważna jest dobra wentylacja pomieszczenia, uchylone drzwi. W przeciwnym razie mogą wystąpić skutki uboczne kąpieli siarkowych w postaci omdlenia lub przy przedłużonym czasie zabiegu, zbyt duże zaczerwienienie skóry. Po zakończeniu kąpieli nie należy wycierać skóry przez 2-3 godziny  i odpoczywać w ciepłym miejscu. Pozwoli to uaktywnić procesy zachodzące w organizmie pod wpływem siarki. Taki proces powtarzamy nie częściej niż 2-3 razy w tygodniu.  

Poza kąpielami siarczkowymi w domu można stosować także inne preparaty na bazie soli siarkowej. Są to np. suplementy diety do spożywania w formie tabletek lub proszku do rozpuszczenia. Popularne są maski do ciała, kremy oraz kosmetyki posiadające w składzie ten cenny pierwiastek. Wysokobiałkowe produkty spożywcze będą uzupełnieniem tego makroelementu w procesie odżywiania. Alternatywą dla kąpieli siarkowej w domu jest również stosowanie słynnego żelu siarczkowego, jako dodatek do wody, co ułatwi m.in. walkę z cellulitem i procesami starzenia skóry.  

Opinie specjalistów co do ich stosowania są bardzo przychylne. Obecnie istnieje także wiele kompleksów wodnych w postaci basenów i term siarkowych, które nie są miejscowościami uzdrowiskowymi, lecz oferują tego typu zabiegi. Korzystając z takich rozrywek, można połączyć kąpiele siarkowe i opalanie.Jednym z największych w Europie tego typu kompleksów wodnej rozrywki jest zlokalizowany na Węgrzech aquapark w miejscowościach Miszkolc i Hajduszoboszlo.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi

Polecane artykuły

 • Mononukleoza – przyczyny, objawy, leczenie mononukleozy zakaźnej

  Mononukleoza jest infekcją wirusową przenoszoną głównie drogą kropelkową – poprzez kontakt ze śliną (dlatego też często jest nazywana "chorobą pocałunków"). Wywołana jest przez wirusa z rodziny Herpes – wirusa Epstein-Barr (EBV). Łatwo pomylić ją ze zwykłym przeziębieniem, objawami są bowiem głównie ból gardła i głowy, podwyższona temperatura ciała, ogólne zmęczenie. Powiększają się węzły chłonne i migdałki, czasami również wątroba oraz śledziona.  Jak wygląda diagnostyka i leczenie mononukleozy zakaźnej?

 • Trzeszczka – przyczyny, objawy, leczenie zapalenia i złamania trzeszczki

  Trzeszczka (łac. ossa sesamoidea) to mała, zaokrąglona kostka, która wraz ze ścięgnami i więzadłami tworzy tzw. aparat trzeszczkowy. Trzeszczki znajdują się w okolicy stawów palców dłoni i stóp. Do urazów tych struktur – zapalenia bądź złamania – dochodzi najczęściej u osób aktywnych fizycznie, sportowców oraz tancerzy, ale także np. podczas zeskoku z wysokości. Objawy zapalenia trzeszczki to ból narastający stopniowo, kłucie, obrzęk. Jak leczy się urazy trzeszczek?

 • Nowa grupa antybiotyków o szerokim spektrum działania

  Naukowcy z Instytutu Wistar odkryli nową klasę antybiotyków, które wykazują podwójne działanie – blokują niezbędny dla bakterii szlak metaboliczny oraz aktywują adaptacyjną odpowiedź immunologiczną organizmu. Odkrycie opublikowano niedawno w “Nature”.

 • Zaburzenia mikrobiomu mogą przyczynić się do rozwoju raka piersi

  Naukowcy z Johns Hopkins Kimmel Cancer Center i Bloomberg Kimmel Institute for Cancer Immunotherapy odkryli, że Bacteroides fragilis – drobnoustrój, który jest powszechnie związany z zapaleniem i rakiem okrężnicy, może mieć udział w rozwoju nowotworów piersi.

 • Odżywianie a zdrowie psychiczne – czy są ze sobą powiązane?

  Istnieje związek między tym, co jesz, a tym, jak się czujesz. Aktualne badania sugerują, że zdrowie psychiczne może zależeć od wyborów żywieniowych. Zdrowa dieta odgrywa znaczącą rolę w zapobieganiu i leczeniu chorób psychicznych.

 • Mukowiscydoza – przyczyny, objawy, leczenie, dziedziczenie

  Mukowiscydoza (łac. mucoviscidosis) jest ciężką, wieloukładową chorobą genetyczną, spowodowaną mutacją genu CFTR. Schorzenie ma postępujący przebieg, jest nieuleczalne. Objawy choroby dotyczą przede wszystkim dróg oddechowych oraz pokarmowych, cechą charakterystyczną osób chorych na mukowiscydozę jest także słony pot (wynikający z podwyższonego stężenia chloru i sodu), niedobór masy ciała, niedobór wzrostu. Jak przebiega leczenie mukowiscydozy?

 • Bakteryjne zapalenie gardła – przyczyny, objawy, leczenie. Jakie bakterie wywołują zapalenie gardła?

  Bakteryjne zapalenie gardła występuje zdecydowanie rzadziej niż infekcje o podłożu wirusowym. Infekcja gardła wywołana przez bakterie, w większości przez paciorkowce, ma przeważnie cięższy przebieg niż zakażenie wirusowe, objawia się wysoką gorączką, silnym bólem gardła, powiększeniem migdałków, dyskomfortem podczas przełykania pokarmów. Nie towarzyszą jej katar oraz kaszel. Leczenie bakteryjnego zapalenia gardła to antybiotykoterapia oraz stosowanie miejscowo działających preparatów przeciwbólowych.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij