6 możliwych przyczyn przewlekłego zmęczenia
Anna Posmykiewicz

6 możliwych przyczyn przewlekłego zmęczenia

Każdy z nas zawsze chciałby się czuć wypoczęty i zdrowy. Każdy chciałby, aby codziennie rano po wstaniu z łóżka mieć ochotę na aktywne spędzenie kolejnego dnia naszego życia. Jednak niestety nie zawsze czujemy się tak, jak byśmy chcieli. Często bowiem dopada nas zmęczenie i osłabienie, które czasami potrafi utrzymywać się przez dłuższy okres czasu.

1. Zbyt mała ilość snu

Jedną z przyczyn przewlekłego osłabienia i zmęczenia może być po prostu zbyt mała ilość snu, a zbyt duża ilość pracy. W dzisiejszych czasach większość osób pracuje bardzo dużo, wychodzi do pracy wcześnie, a wraca z niej bardzo późno, bowiem często nie da się wykonać wszystkich zadań zleconych przez szefa w ustawowych ośmiu godzinach pracy. Ponadto bardzo często praca zabierana jest też do domu, czyli po powrocie do domu nie ma w nim nadal miejsca na wypoczynek i relaks, tylko należy się skupiać nad wykonywanymi zdaniami. Niestety, taki tryb życia powoduje, że nie ma w nim czasu na sen. Kiedy bowiem kończymy pracę w domu, chcemy w nim jeszcze trochę poodpoczywać. Zatem nie kładziemy się do łóżka od razu, tylko czekamy z tym do późnych godzin nocnych, aby choć trochę nacieszyć się wypoczynkiem i relaksem we własnym domu. No bo kiedy można zatem obejrzeć ulubiony serial w telewizji czy poczytać książkę, jak nie w późnych godzinach nocnych, jeśli cały dzień i cały wieczór pracujemy? Takie postępowanie niestety nie jest zdrowe dla naszego organizmu, który potrzebuje ośmiu godzin snu na dobę. Wiadomo, że mało który dorosły sypia tyle czasu, jednak naprawdę minimum powinno być sześć godzin snu. Niestety, często z powodu braku czasu na wszystkie czynności śpimy po 4-5 godzin dziennie. To powoduje, że rano nie chce nam się wstać i od samego rana czujemy się zmęczeni. Chcąc zminimalizować narastające zmęczenie w ciągu dnia wypijamy kawę za kawą, co znowu niekorzystnie działa na nasz organizm (podnosi bowiem znacznie ciśnienie tętnicze krwi), a niekoniecznie nas postawi na nogi – przemęczony organizm, pomimo wypicia hektolitrów kawy, i tak nie będzie w stanie funkcjonować w pełni wydajnie. Aby zacząć normalnie funkcjonować, trzeba po prostu się solidnie wyspać i odpocząć. 
Jest to najczęstsza przyczyna przewlekłego zmęczenia w dzisiejszych czasach. Są też jednak inne przyczyny wywołujące przewlekłe zmęczenie i osłabienie i niestety w ich przypadku nie pomoże urlop, solidne wyspanie się i zwolnienie tempa swojego życia.

2. Niedokrwistość

Inną przyczyną przewlekłego zmęczenia i osłabienia może też być anemia, czyli niedokrwistość. Pacjenci czują się słabo, często kręci im się w głowie, nie mogą się skupić, mają problemy z koncentracją i nauką. Poza tym pacjenci ci są bardzo bladzi, mają kruche paznokcie i włosy, które zaczynają w nadmiernej ilości wypadać. Często pojawia się też pękanie kącików ust (popularne zajady), zdarza się, że odczuwane jest też szybsze bicie serca (pacjenci często zgłaszają uczucie kołatania serca). Jeśli zaobserwujemy u siebie podobne objawy, należy natychmiast zgłosić się do swojego lekarza POZ. Lekarz zaleci wykonanie badania morfologii krwi oraz poziomu żelaza. Na tej podstawie będzie mógł zalecić dalsze, właściwe leczenie.

3. Nieprawidłowe funkcjonowanie tarczycy oraz trzustki

Inną przyczyną przewlekłego zmęczenia i osłabienia mogą też być problemy z właściwym funkcjonowaniem układu endokrynnego i gruczołów wydzielania wewnętrznego. Zazwyczaj w tej sytuacji dochodzi do nieprawidłowego funkcjonowania tarczycy oraz trzustki. W przypadku zaburzenia funkcjonowania tarczycy za przewlekle zmęczenie odpowiedzialna jest niedoczynność tarczycy. Poza ciągłą sennością pacjenci mają suchą, szorstką skórę, łamliwe włosy z tendencją do wypadania, pojawiają się też zaparcia, często uczucie zimna, zaś masa ciała zaczyna przyrastać.
W przypadku upośledzenia czynności trzustki może dojść do rozwoju cukrzycy. Jeśli będzie ona nieprawidłowo leczona, w jej przebiegu zaczną pojawiać się incydenty hipoglikemii, czyli znacznego spadku poziomu glukozy w krwi. Pacjent jest wtedy senny, zmęczony, osłabiony. Jego skóra staje się blada oraz pokrywa się zimnym potem.

4. Choroby wątroby i nerek

Przewlekle zmęczenie i osłabienie może być też obecne w różnego rodzaju chorobach wątroby i nerek. Kiedy narządy te z różnych przyczyn przestają funkcjonować prawidłowo, pacjent zaczyna czuć się zmęczony, osłabiony i senny. Mogą pojawić się też zmiany skórne, zmiana koloru skóry (zażółcenie lub też szarość skóry) oraz stany podgorączkowe.

5. Choroby autoimmunologiczne

Przewlekłe zmęczenie i osłabienie towarzyszy też wielu różnym chorobom autoimmunologicznym, między innymi może ono być obecne w przebiegu zaostrzeń nieswoistych zapaleń jelit czy tocznia rumieniowatego układowego. Przewlekłe zmęczenie częste jest też dla chorób nowotworowych – zarówno tych już rozpoznanych, jak i tych, które jeszcze przez lekarza nie zostały zdiagnozowane.

6. Menopauza, antykoncepcja hormonalna

Należy pamiętać też o tym, że u kobiet często przewlekłe zmęczenie i osłabienie obecne jest na skutek zmian hormonalnych w przypadku menopauzy, ale również u tych Pań, które stosują hormonalną antykoncepcję. W takiej sytuacji każda kobieta, aby poczuć się lepiej, powinna natychmiast skonsultować się ze swoim ginekologiem. Lekarz wtedy zaleci właściwe postępowanie – u kobiet w okresie menopauzy być może pomocna okaże się hormonalna terapia zastępcza, zaś u kobiet stosujących hormonalną antykoncepcję być może wystarczy zmiana preparatu na inny, który będzie lepiej tolerowany.
Pamiętaj, nigdy nie lekceważ u siebie przewlekłego zmęczenia i osłabienia. Jeśli pomimo zmiany trybu życia i większej ilości snu, nadal czujesz się zmęczony i osłabiony, należy natychmiast zgłosić się do swojego lekarza POZ. Takie dolegliwości mogą być bowiem objawem choroby, włącznie z nowotworem, dlatego też wymagają szybkiej diagnostyki i włączenia właściwego leczenia.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi

Polecane artykuły

 • Pierwsze Święta z dzieckiem

  Boże Narodzenie to cudowny okres w roku. W przypadku świeżo upieczonych rodziców chwile te będą jeszcze bardziej magiczne - pierwsze święta z dzieckiem to niezapomniane przeżycie. Należy jednak pamiętać o tym, że w okresie świątecznym na naszego malca może czekać w domu wiele niebezpieczeństw. Dlatego musimy zadbać o jego bezpieczeństwo i sprawić, aby całe Święta upłynęły w spokoju i aby nie zakłócił ich żaden wypadek.

 • Bezpieczne święta – pierwsza pomoc w nagłych wypadkach

  Okres Świąt Bożego Narodzenia to czas magiczny. Wszyscy z niecierpliwością oczekujemy na najpiękniejszy dzień w roku, jakim jest Wigilia. Zapach pieczonych pierniczków i choinki roznosi się po całym mieszkaniu i wprowadza nas w wyjątkowy nastrój. Musimy sobie jednak zdawać sprawę z tego, że nawet w tym magicznym okresie jesteśmy narażeni na niebezpieczeństwa i łatwo może dojść do nieprzewidzianego wypadku.

 • Rozwój mowy u dziecka – kiedy dzieci zaczynają mówić?

  Nauka mowy u dziecka trwa wiele lat i zaczyna się już w okresie prenatalnym. Maluch stopniowo uczy się mówić; najpierw wymawia głoski, później łączy je w niezrozumiałe dla niego sylaby, aż w końcu zaczyna tworzyć i rozumieć pojedyncze wyrazy po to, by jeszcze później układać coraz bardziej rozbudowane zdania. Jak wyglądają poszczególne etapu rozwoju mowy u dzieci? Kiedy udać się do specjalisty w przypadku problemów z mową dziecka i w jaki sposób stymulować jej rozwój? 

 • Odruch ssania u noworodka – czym jest i co robić, gdy dziecko nie chce ssać piersi?

  Odruch ssania należy do podstawowych odruchów u noworodków. Dzięki niemu, dziecko ssie pierś, a także uspokaja się. Kiedy się pojawia i co robić, gdy zostanie zaburzony? W jaki sposób nauczyć noworodka ponownego ssania piersi?

 • BLW (Baby Led Weaning) czy łyżeczka – kiedy i jaki sposób rozszerzać dietę dziecka?

  Podstawowym pokarmem dziecka przez okres pierwszych kilku miesięcy jest mleko – może być to albo mleko matki, albo mleko modyfikowane. Jednak z czasem dietę dziecka należy zacząć stopniowo urozmaicać. Kiedy i w jaki sposób należy to robić? Na czym polega metoda BLW (ang. Baby Led Weaning) i czym różni się od tradycyjnego rozszerzania diety dziecka?

 • Substancje przyjazne jelitom i pożyteczne dla mikrobiomu

  Bakterie zasiedlające jelita (mikrobiom jelitowy) są bardzo ważne dla zdrowia układu pokarmowego i całego organizmu. Wytwarzają cenne witaminy oraz wpływają na odporność organizmu. Jak dbać o zdrowie i prawidłowy skład bakteryjnej flory jelitowej? Które substancje są przyjazne jelitom i jakie produkty powinny znaleźć się w diecie korzystnej dla naszego mikrobiomu?

 • Chirurgiczne usuwanie znamion – jak przygotować się do zabiegu?

  Nie każde znamię na skórze jest niebezpieczne, ale warto nieustannie je obserwować. Do jakiego specjalisty udać się, gdy znamię wzbudza u nas niepokój? Kiedy należy je usunąć? Na czym polega chirurgiczne usuwanie znamion?   

 • Nadmierna senność u dzieci – jakie są najczęstsze przyczyny?

  Przyczyn nadmiernej senności u dzieci jest bardzo dużo. Część z nich jest zupełnie błaha, natomiast część może mieć związek z poważnymi zaburzeniami. Jakie są najczęstsze przyczyny nadmiernej senności u dzieci? Co robić, gdy zaobserwujemy niepokojące objawy?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij