Badanie EKG – co to jest i jak wygląda elektrokardiografia?
Anna Posmykiewicz

Badanie EKG – co to jest i jak wygląda elektrokardiografia?

EKG (elektrokardiografia) to zabieg diagnostyczny, który wykonywany jest w celu wykrycia ewentualnych zaburzeń pracy serca. EKG jest badaniem bezbolesnym i nieinwazyjnym, może zostać wykonane zarówno u dziecka, nawet u niemowlęcia, jak i u człowieka dorosłego. Kiedy wykonuje się badanie EKG? Jak ono przebiega?

Jakie są wskazania do wykonania EKG? W jakim celu jest wykonywane to badanie?

Badanie EKG jest wykonywane w przypadku podejrzenia niektórych chorób serca. Przede wszystkim w sytuacji bólu w klatce piersiowej – elektrokardiografia pozwala uwidocznić, czy ból w klatce piersiowej u pacjenta nie został wywołany chorobą niedokrwienną mięśnia sercowego. Kolejnym wskazaniem do wykonania EKG są zasłabnięcia i omdlenia w wywiadzie u pacjenta.

Dodatkowo badanie wykonywane jest również u tych osób, u których istnieje podejrzenie obecności zaburzenia czynności serca. Chory zwykle zgłasza uczucie kołatania serca i „niepokoju" w klatce piersiowej. Badanie EKG wykonywane jest też regularnie u osób z rozpoznaną już wcześniej arytmią serca celem monitorowania włączonego już wcześniej leczenia. Często jest ono również zlecane osobom cierpiącym z powodu nadciśnienia tętniczego krwi. 

Przeczytaj więcej na temat przyczyn i objawów arytmii.

EKG - jak przygotować się do badania?

Do badania EKG nie trzeba się specjalnie przygotowywać. Należy pamiętać jedynie o tym, aby na co najmniej godzinę przed badaniem nie pić kawy ani innych napojów zawierających kofeinę, jak również nie palić papierosów. Przed wykonaniem EKG warto  chwile odpocząć – nie należy wykonywać go bezpośredniego po wysiłku fizycznym. W przeddzień badania nie powinno się też spożywać alkoholu ani intensywnie ćwiczyć. 

Powiązane produkty

Jak wygląda badanie EKG?

Badanie EKG jest badaniem w pełni bezpiecznym. Pacjent, który będzie miał wykonywaną elektrokardiografię, musi rozebrać się od pasa w górę, jak również podciągnąć nogawki spodni i opuścić skarpetki, w przypadku kobiet dopuszczalne jest, aby na nogach pozostały cienkie rajstopy. Pielęgniarka, która będzie wykonywała badanie, musi odtłuścić skórę pacjenta za pomocą alkoholu lub specjalnego żelu do EKG.

W następnej kolejności do klatki piersiowej badanego przyczepianych jest 6 elektrod, mają one specjalne, gumowe przyssawki lub też gumowe paski. Z kolei na nadgarstki i kostki badanego zakładane są elektrody, które swoim wyglądem przypominają duże spinacze. Po założeniu elektrod pielęgniarka włącza elektrokardiograf, który odbiera sygnały ze skóry pacjenta, są one następnie wzmacniane i zapisywane na papierze w postaci tzw. zapisu EKG

Jak wygląda zapis badania EKG?

Zapis badania EKG składa się z linii izoelektrycznej, czyli z poziomej linii zarejestrowanej w czasie, kiedy w sercu nie stwierdza się żadnych pobudzeń. Linia izoelektryczna stanowi punkt odniesienia do załamków, które można podzielić na dodatnie, jeśli są one wychylone w górę od linii izoelektrycznej i na ujemne, jeśli są one wychylone do dołu. Ponadto linia izoelektryczna jest też punktem odniesienia dla odcinków, które są czasem trwania tej linii pomiędzy poszczególnymi załamkami oraz dla odstępów, które stanowią łączny czas trwania odcinków i sąsiadującego z nim załamka.

Lekarz, który ocenia badanie EKG, na podstawie tych załamków, odcinków i odstępów jest w stanie stwierdzić czy EKG jest prawidłowe, czy też obecne są w nim patologiczne zmiany. 

Jak długo trwa badanie EKG?

Badanie EKG trwa krótko   włącznie z przygotowaniem się pacjenta i z podłączeniem przez pielęgniarkę elektrod, jest to zwykle około 10 minut. Czasami jednak może zdarzyć się, że pacjent zostanie poddany dwudziestoczterogodzinnej rejestracji zapisu EKG, mówi się wtedy o tzw. badaniu Holter EKG. Takie badanie jest wykonywane w sytuacji, kiedy u pacjenta wysuwa się podejrzenie zaburzenia czynności pracy serca, czyli arytmii, której nie da się zdiagnozować za pomocą standardowego badania EKG. Dzięki badaniu Holter EKG można wykonać zapis czynności pracy serca pacjenta przez całą dobę podczas wykonywania przez pacjenta codziennych czynności oraz w czasie snu. Taki zapis EKG jest zatem w stanie wychwycić ewentualne zaburzenia czynności pracy serca przez cała dobę. 

Czym jest badanie EKG wysiłkowe?

EKG wysiłkowe pokazuje, jak pracuje serce pacjenta w czasie wysiłku fizycznego. Ten rodzaj EKG jest wykonywany w czasie tzw. próby wysiłkowej. W czasie jej trwania pacjent zwykle „spaceruje” po bieżni i ma podpięte elektrody od EKG. Początkowo jest to wolny marsz, ale z czasem tempo na bieżni ulega zwiększeniu do tego stopnia, że pod koniec próby pacjent musi biec. W czasie całego wysiłku fizycznego jest rejestrowany zapis EKG, dzięki któremu można stwierdzić czy pacjent nie cierpi z powodu choroby wieńcowej lub też czy na skutek wysiłku fizycznego nie pojawiają się u niego zaburzenia rytmu serca.

Czasami zdarza się, że próba wysiłkowa musi zostać przerwana i pacjent nie przebrnie przez nią do końca. Próbę należy bezwzględnie przerwać, jeśli badany zaczyna odczuwać ból w klatce piersiowej, duszność czy też zaczyna robić się blady. Wskazaniem do przerwania próby jest też pojawienie się zmian sugerujących niedokrwienie mięśnia sercowego w zapisie EKG lub zbyt duży wzrost ciśnienia tętniczego krwi. 

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • APTT – czas kaolinowo-kefalinowy, normy i wskazania. Kiedy należy wykonać badanie?

    APTT to jeden z parametrów krwi, którego oznaczenie jest bardzo ważne w ocenie stopnia krzepliwości krwi pacjenta, u którego planowana jest operacja chirurgiczna lub który jest leczony z powodu chorób natury zakrzepowo-zatorowej. Niezwykle istotnym czynnikiem wpływającym na czas częściowej tromboplastyny po aktywacji mogą być choroby wątroby lub zaburzenia ilości witaminy K w organizmie. Jak wygląda badanie APTT, czy jest refundowane i jak się do niego przygotować?

  • Klirens kreatyniny (GFR) – badanie, normy, wskazania

    GFR to parametr służący do oceny wydolności pracy nerek. Bez aktualnego wyniku badania wskaźnika czynności nerek nie możemy np. wykonać obrazowych badań diagnostycznych, w których niezbędne jest zastosowanie kontrastu (np. RTG) dla lepszego uwidocznienia oznaczanych struktur. Ponadto klirens kreatyniny jest niezbędnym miernikiem wydolności nerek w trakcie ich terapii. Dzięki niemu możliwa jest ocena skuteczności leczenia nefrologicznego i ewentualnej konieczności zastosowania poważniejszych kroków terapeutycznych, jak chociażby wdrożenie leczenia nerkozastępczego. Kto może skierować nas na badanie GFR, ile kosztuje i jak się do niego przygotować? Odpowiadamy w niniejszym artykule.

  • D-dimery – wskazania, normy, podwyższone. Poziom d-dimerów a zakrzepica

    Badanie d-dimerów we krwi jest jednym z głównych parametrów wykorzystywanych w diagnostyce chorób zakrzepowych takich jak zakrzepica żył głębokich dolnych czy zatorowość płucna. Skrzepy krwi znajdujące się w naczyniach krwionośnych mogą zamknąć światło tych przewodów i doprowadzić w ten sposób do bardzo poważnych komplikacji zdrowotnych. Wyróżnia się cztery podstawowe metody oznaczania stężenia d-dimerów we krwi (metoda lateksowa, immunoenzymatyczna, aglutynacji pełnej krwi i wykorzystująca przeciwciała znakowane technetem). Kiedy wykonać badanie, ile kosztuje oznaczenie stężenia d-dimerów, jak się do niego przygotować? Odpowiadamy w niniejszym artykule.

  • Cholesterol HDL – badanie, normy. Co oznacza obniżony poziom „dobrego cholesterolu”?

    Badanie poziomu cholesterolu HDL jest jednym z głównych oznaczeń zlecanych osobom, u których ryzyko wystąpienia chorób sercowo-naczyniowych jest wysokie. Pacjenci chorujący na cukrzycę, po przebytym zawale serca, palacze oraz kobiety przyjmujące hormonalną terapię antykoncepcyjną, beta-blokery lub retinoidy powinni częściej oznaczać poziom dobrego cholesterolu i jego stosunek do LDL. Badaniami dodatkowymi, które zaleca się wykonać przy oznaczeniu HDL, są stężenia cholesterolu całkowitego, LDL i trójglicerydów. Jak należy się przygotować do oznaczenia poziomu HDL? Ile kosztuje badanie? Czy może być refundowane? Czy aby zbadać poziom cholesterolu HDL, trzeba być na czczo? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w niniejszym artykule.

  • Cholesterol LDL – badanie, normy, podwyższony. Jak obniżyć zbyt wysoki poziom „złego cholesterolu”?

    Badanie poziomu cholesterolu LDL jest jednym z elementów tzw. lipidogramu, który zaleca się wykonywać minimum raz do roku, w ramach badań profilaktycznych. Przeprowadzenie tego oznaczenia ma na celu potwierdzenie wydolności lub dysfunkcji pracy wątroby. Na zaburzenia ilości „złego cholesterolu” wpływa szereg czynników, które są związane głównie z dietą i stylem życia. Jak wygląda badanie, jakie są normy cholesterolu LDL, ile kosztuje oznaczenie i czy na pobranie krwi trzeba być na czczo? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w niniejszym artykule.

  • Biorezonans – co to jest, jak działa i czy jest skuteczny w leczeniu chorób i nałogów?

    Biorezonans magnetyczny to jedna z metod wykorzystywanych przez osoby praktykujące niekonwencjonalne formy leczenia różnych chorób. Nie udało się dotychczas jednoznacznie rozstrzygnąć, czy terapia z użyciem biorezonansu jest skuteczna. Największym problemem jest brak rzetelnych badań naukowych, które potwierdziłyby słowa zwolenników tej metody dotyczące tego, czy i jak naprawdę działa biorezonans.

  • Cholesterol całkowity – badanie, norma i interpretacja wyników

    Badanie poziomu cholesterolu całkowitego to jedno z podstawowych badań, które ocenia ogólny poziom cholesterolu we krwi. Cholesterol całkowity to suma cholesterolu LDL (lipoproteiny o niskiej gęstości), cholesterolu HDL (lipoproteiny o wysokiej gęstości) oraz cholesterolu VLDL (lipoproteiny o bardzo niskiej gęstości).

  • Lipidogram (profil lipidowy). Badanie, normy, przygotowanie

    Lipidy, czyli tłuszcze, to najważniejsze źródło energii w diecie człowieka. Jako składniki błon komórkowych i rozpuszczalniki niektórych substancji, np. witamin i hormonów, pełnią kluczową rolę w utrzymaniu równowagi ludzkiego organizmu. Zaburzenia lipidowe występujące u pacjentów z nadwagą, otyłością lub obciążonym wywiadem rodzinnym mogą skutkować schorzeniami układu krwionośnego i sercowo-naczyniowego oraz podwyższać ryzyko udaru mózgu.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij