Maści i żele dla sportowców
Piotr Karauda

Maści i żele dla sportowców

Uprawianie sportu wiąże się z licznymi kontuzjami, które skutkują nawracającym bólem i obrzękami. Urazy podczas treningów są nieuniknione, dlatego powinniśmy wiedzieć, jak zminimalizować szansę ich wystąpienia. Jeśli jednak w trakcie ćwiczeń przydarzy nam się wypadek, dobrze jest wiedzieć, jakie środki zastosować. Czasami nawet drobna interwencja może zmienić dalszy przebieg rekonwalescencji.

Najczęstszą przyczyną uszkodzeń tkanek miękkich są wielokrotnie powielane czynności w warunkach przeciążenia. Oczywiście nieprawidłowości w budowie ciała również mogą sprzyjać przyspieszeniu tych procesów. Biorąc pod uwagę ten fakt, należy pamiętać o profilaktyce urazów oraz kontuzji (m.in. właściwa rozgrzewka). Jeśli jednak nie uda nam się im zapobiec, warto zastosować zasadę pierwszej pomocy, polegającej na odpoczynku, schłodzeniu (np. woreczkiem z lodem, który ograniczy stan zapalny, zmniejszy obrzęk i ból) oraz ucisku i uniesieniu uszkodzonej części ciała, w celu zmniejszenia obrzęku. Po ustabilizowaniu sytuacji, można rozważyć zastosowanie odpowiedniej maści. Przydatna może być również rehabilitacja oraz leki przeciwbólowe i przeciwzapalne.

W przypadku urazów czy kontuzji najbardziej uzasadnione jest zastosowanie leku miejscowo, unikając podrażnienia żołądka oraz obciążania wątroby. W tej sytuacji nasza skóra, ze względu na swoją warstwową budowę oraz obecność licznych pętli naczyń (włosowatych), może być najmniej inwazyjną oraz bezpośrednią drogą podania leków.

Pierwsza pomoc z apteki

Rynek farmaceutyczny oferuje nam bogate spektrum maści przeznaczonych m.in. dla osób uprawiających sport. Są to specyfiki wykorzystywane głównie w przypadku urazów, kontuzji bądź działające kojąco. Produkty można podzielić na ziołowe oraz zawierające leki przeciwzapalne i przeciwbólowe. Ich działanie mogą poprawiać zarówno składniki rozgrzewające, jak i chłodzące wybrane miejsca, dając wrażenie znieczulenia. Istotne jest również odpowiednie dostosowanie specyfiku do danego schorzenia.

Zacznijmy więc od rozróżnienia maści i kremu. Maści mogą działać zarówno miejscowo, jak i ogólnoustrojowo. Stosuje się je zarówno w przypadku kontuzji i urazów jak i schorzeń o charakterze przewlekłym. Maści posiadają półstałą formę aplikacyjną leku, przeznaczoną wyłącznie do użytku zewnętrznego. W jej skład wchodzi substancja lecznicza, a konsystencja ułatwia aplikację, zapewniając przyczepność a docelowy lek zostaje rozpuszczony w substancji zwanej podłożem. Ze względu na zastosowane podłoże maściowe, rozróżniamy: maści, kremy (emulsje) i żele, przy czym te ostatnie charakteryzują się „galaretowatą” formą.

Szczególnie popularne są maści z arniką oraz maści końskie.

Maść z arniką

Maść arnikowa stosowana jest głównie na stłuczenia, przeciwobrzękowo, ale także przeciwzapalnie. Kwiatostany niektórych gatunków arniki jak arnika górska czy arnika Chamissa posiadają właściwości lecznicze, zawierają m.in. flawonoidy, olejek eteryczny i triterpeny. Maść z arniką w przypadku stanów zapalnych stosowana jest zewnętrznie, w miejscu wystąpienia dolegliwości. Działa ochronnie na naczynia krwionośne, zmniejszając przepuszczalność ścian naczyń włosowatych.

Powiązane produkty

Maść końska

Maść końska to zwyczajowa nazwa balsamów stosowanych w łagodzeniu przypadłości układu kostno-szkieletowego. Jest to mieszanka różnorodnych ekstraktów roślinnych i olejów, słynąca z właściwości uśmierzających ból w przypadku miejscowych obrzęków, zapaleń stawów, bólu mięśni i stawów, przeziębień, artretyzmu. Maści końskie dzielą się na rozgrzewające oraz chłodzące. Rozgrzewające rozszerzają naczynia krwionośne, rozluźniają mięśnie, pomagają w przypadku bólu stawów, kości, mięśni kręgosłupa oraz dolegliwości wynikających z choroby reumatycznej. Chłodząca maść często zawiera w składzie kasztanowca zwyczajnego, miętę, kamforę, aloes i arnikę, przez co wykorzystywana jest w przypadku m.in. żylaków lub tzw. „ciężkich nóg”.

Ceny maści są bardzo zróżnicowane. Mogą zawierać w składzie np. tę samą substancję czynną, w tej samej ilości, podczas gdy cena różni się kilkukrotnie. Z doświadczenia wiem, że skuteczność maści nie zależy od tego, czy jest droga czy tania. Skuteczność maści jest kwestią indywidualną. Dla tego na jednego pacjenta lepiej zadziała tańsza maść o podobnym składzie, a na innego tylko droższy odpowiednik.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Ćwiczenia na kręgosłup lędźwiowy – przykładowy zestaw ćwiczeń na ból w odcinku lędźwiowym kręgosłupa

    Ból zlokalizowany w dolnej części kręgosłupa (ból kręgosłupa lędźwiowego) jest bardzo częstym problemem zdrowotnym, dotykającym osoby w każdym wieku. Brak aktywności fizycznej, przewlekły stres, nadwaga oraz przeciążanie kręgosłupa, towarzyszące obecnym czasom sprawiają, że „bóle krzyża” zaliczamy do chorób cywilizacyjnych. Ćwiczenia na kręgosłup lędźwiowy wzmacniają mięśnie oraz stabilizują odcinek lędźwiowy kręgosłupa, dzięki czemu można zapobiec pojawieniu się dolegliwości, a także można zmniejszyć ból kręgosłupa, jeśli już się pojawił.

  • Jak walczyć z opryszczką wargową?

    Opryszczka wargowa, nazywana również „zimnem”, to dolegliwość wywoływana przez wirusa opryszczki pospolitej (HSV - Herpes Simplex Virus). Istnieją dwa typy tego wirusa: HSV-1 i HSV-2. Oba typy mogą spowodować zmiany skórne w postaci ranki wokół ust (opryszczka wargowa). Kiedy “wyskoczy zimno”, czyli uaktywni się wirus opryszczki trzeba działać szybko – im szybciej rozpoczniemy leczenie, tym krócej będziemy borykać się z nieestetycznie wyglądającą i na dodatek bolesną zmianą na wardze.

  • Rola fizjoterapii przed i po operacji

    We współczesnym modelu fizjoterapii oczywista staje się istota zarówno rehabilitacji pooperacyjnej, jak i tej przeprowadzanej przed wykonaniem zabiegu. Ćwiczenia oraz zabiegi, które pacjent będzie wykonywał przed operacją zaowocują w przyszłości – szybszym i łatwiejszym powrotem do sprawności, zmniejszoną liczbą i czasem trwania powikłań, lepszą motywacją do dalszego usprawniania oraz lepszym stanem psychicznym. Jednym słowem, rehabilitacja okołooperacyjna przyspiesza powrót do zdrowia i zapobiega wtórnym powikłaniom

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij