×
DOZ.PL Darmowa
aplikacja
DOZ.pl
Zainstaluj

Maści i żele dla sportowców

Uprawianie sportu wiąże się z licznymi kontuzjami, które skutkują nawracającym bólem i obrzękami. Urazy podczas treningów są nieuniknione, dlatego powinniśmy wiedzieć, jak zminimalizować szansę ich wystąpienia. Jeśli jednak w trakcie ćwiczeń przydarzy nam się wypadek, dobrze jest wiedzieć, jakie środki zastosować. Czasami nawet drobna interwencja może zmienić dalszy przebieg rekonwalescencji.

Najczęstszą przyczyną uszkodzeń tkanek miękkich są wielokrotnie powielane czynności w warunkach przeciążenia. Oczywiście nieprawidłowości w budowie ciała również mogą sprzyjać przyspieszeniu tych procesów. Biorąc pod uwagę ten fakt, należy pamiętać o profilaktyce urazów oraz kontuzji (m.in. właściwa rozgrzewka). Jeśli jednak nie uda nam się im zapobiec, warto zastosować zasadę pierwszej pomocy, polegającej na odpoczynku, schłodzeniu (np. woreczkiem z lodem, który ograniczy stan zapalny, zmniejszy obrzęk i ból) oraz ucisku i uniesieniu uszkodzonej części ciała, w celu zmniejszenia obrzęku. Po ustabilizowaniu sytuacji, można rozważyć zastosowanie odpowiedniej maści. Przydatna może być również rehabilitacja oraz leki przeciwbólowe i przeciwzapalne.

W przypadku urazów czy kontuzji najbardziej uzasadnione jest zastosowanie leku miejscowo, unikając podrażnienia żołądka oraz obciążania wątroby. W tej sytuacji nasza skóra, ze względu na swoją warstwową budowę oraz obecność licznych pętli naczyń (włosowatych), może być najmniej inwazyjną oraz bezpośrednią drogą podania leków.

Pierwsza pomoc z apteki

Rynek farmaceutyczny oferuje nam bogate spektrum maści przeznaczonych m.in. dla osób uprawiających sport. Są to specyfiki wykorzystywane głównie w przypadku urazów, kontuzji bądź działające kojąco. Produkty można podzielić na ziołowe oraz zawierające leki przeciwzapalne i przeciwbólowe. Ich działanie mogą poprawiać zarówno składniki rozgrzewające, jak i chłodzące wybrane miejsca, dając wrażenie znieczulenia. Istotne jest również odpowiednie dostosowanie specyfiku do danego schorzenia.

Zacznijmy więc od rozróżnienia maści i kremu. Maści mogą działać zarówno miejscowo, jak i ogólnoustrojowo. Stosuje się je zarówno w przypadku kontuzji i urazów jak i schorzeń o charakterze przewlekłym. Maści posiadają półstałą formę aplikacyjną leku, przeznaczoną wyłącznie do użytku zewnętrznego. W jej skład wchodzi substancja lecznicza, a konsystencja ułatwia aplikację, zapewniając przyczepność a docelowy lek zostaje rozpuszczony w substancji zwanej podłożem. Ze względu na zastosowane podłoże maściowe, rozróżniamy: maści, kremy (emulsje) i żele, przy czym te ostatnie charakteryzują się „galaretowatą” formą.

Szczególnie popularne są maści z arniką oraz maści końskie.

Maść z arniką

Maść arnikowa stosowana jest głównie na stłuczenia, przeciwobrzękowo, ale także przeciwzapalnie. Kwiatostany niektórych gatunków arniki jak arnika górska czy arnika Chamissa posiadają właściwości lecznicze, zawierają m.in. flawonoidy, olejek eteryczny i triterpeny. Maść z arniką w przypadku stanów zapalnych stosowana jest zewnętrznie, w miejscu wystąpienia dolegliwości. Działa ochronnie na naczynia krwionośne, zmniejszając przepuszczalność ścian naczyń włosowatych.

Maść końska

Maść końska to zwyczajowa nazwa balsamów stosowanych w łagodzeniu przypadłości układu kostno-szkieletowego. Jest to mieszanka różnorodnych ekstraktów roślinnych i olejów, słynąca z właściwości uśmierzających ból w przypadku miejscowych obrzęków, zapaleń stawów, bólu mięśni i stawów, przeziębień, artretyzmu. Maści końskie dzielą się na rozgrzewające oraz chłodzące. Rozgrzewające rozszerzają naczynia krwionośne, rozluźniają mięśnie, pomagają w przypadku bólu stawów, kości, mięśni kręgosłupa oraz dolegliwości wynikających z choroby reumatycznej. Chłodząca maść często zawiera w składzie kasztanowca zwyczajnego, miętę, kamforę, aloes i arnikę, przez co wykorzystywana jest w przypadku m.in. żylaków lub tzw. „ciężkich nóg”.

Ceny maści są bardzo zróżnicowane. Mogą zawierać w składzie np. tę samą substancję czynną, w tej samej ilości, podczas gdy cena różni się kilkukrotnie. Z doświadczenia wiem, że skuteczność maści nie zależy od tego, czy jest droga czy tania. Skuteczność maści jest kwestią indywidualną. Dla tego na jednego pacjenta lepiej zadziała tańsza maść o podobnym składzie, a na innego tylko droższy odpowiednik.

Podziel się: