Ćwiczenia na kręgosłup lędźwiowy – przykładowy zestaw ćwiczeń na ból w odcinku lędźwiowym kręgosłupa
Ból zlokalizowany w dolnej części kręgosłupa (ból kręgosłupa lędźwiowego) jest bardzo częstym problemem zdrowotnym, dotykającym osoby w każdym wieku. Brak aktywności fizycznej, przewlekły stres, nadwaga oraz przeciążanie kręgosłupa, towarzyszące obecnym czasom sprawiają, że „bóle krzyża” zaliczamy do chorób cywilizacyjnych. Ćwiczenia na kręgosłup lędźwiowy wzmacniają mięśnie oraz stabilizują odcinek lędźwiowy kręgosłupa, dzięki czemu można zapobiec pojawieniu się dolegliwości, a także można zmniejszyć ból kręgosłupa, jeśli już się pojawił.
Ćwiczenia na kręgosłup lędźwiowy – etiologia bólu odcinka L-S kręgosłupa
Rodzaj i obszar występowania bólu kręgosłupa zależy od miejsca i stopnia podrażnienia korzeni rdzeniowych lub/oraz rdzenia kręgowego w odcinku lędźwiowo–krzyżowym kręgosłupa. Drażnienie bądź ucisk na wyżej wymienione struktury daje najczęściej objawy rwy kulszowej, drętwienia lub parestezji w kończynach, osłabienia czucia powierzchniowego oraz siły mięśniowej, prowadząc nawet do zaników mięśniowych.
Zmiany patologiczne wywołujące wymienione dolegliwości bólowe kręgosłupa lędźwiowego są bardzo zróżnicowane i uwarunkowane zarówno czynnikami zewnętrznymi, jak również wieloma procesami wewnętrznymi oraz chorobami. Najczęściej w badaniach obserwuje się zmiany w obrębie krążka międzykręgowego (inaczej dysku – stąd nazwa dyskopatia) i stawów międzywyrostkowych, lecz mogą również obejmować więzadła, przyczepy mięśniowe bądź dotyczyć zmian okołokręgosłupowych. Przyczyną dolegliwości mogą być ponadto zmiany wrodzone i nabyte kręgów oraz kręgosłupa, zaburzenia statyczne, przeciążenia, zwyrodnienia, zaburzenia mineralizacji kośćca i choroby kręgosłupa.
Ćwiczenia na kręgosłup lędźwiowy – diagnostyka bólu kręgosłupa lędźwiowego
Niezwykle istotne przy bólu kręgosłupa jest wykonanie dokładnego badania fizykalnego przeprowadzonego przez lekarza specjalistę lub fizjoterapeutę (oglądanie, określenie ruchomości kręgosłupa i poszczególnych segmentów, określenie napięcia mięśni oraz badanie neurologiczne). Równie ważny jest wywiad z pacjentem, dotyczący dolegliwości bólowych.
Badania obrazowe, takie jak RTG (zdjęcie rentgenowskie) lub CT (tomografia komputerowa) czy MRI (rezonans magnetyczny) bywają zalecane dopiero w drugim etapie. Warto wiedzieć, że w wielu przypadkach badania radiologiczne nie wykazują nieprawidłowości pomimo bardzo intensywnych objawów odczuwanych przez chorego.
Ćwiczenia na kręgosłup lędźwiowy – metody leczenia bólu kręgosłupa
Metod leczenia bólu odcinka lędźwiowo-krzyżowego jest wiele, a dobór terapii zależy od rodzaju oraz przebiegu schorzenia. Tylko nieliczni pacjenci wymagają leczenia inwazyjnego (operacji metodą otwartą lub endoskopową).
Ćwiczenia na kręgosłup lędźwiowy – przykłady
Poniżej znajdują się przykładowe ćwiczenia wzmacniające mięśnie stabilizujące odcinek lędźwiowo–krzyżowy kręgosłupa oraz ćwiczenia odbarczające ten odcinek.
Ćwiczenie 1.
Pozycja wyjściowa — leżąca na plecach z rękoma skrzyżowanymi na klatce piersiowej.
Napinając mięśnie brzucha, unieś głowę i oderwij łopatki od podłoża. Wydech wykonuj w trakcie napinania mięśni. Powoli powróć do pozycji wyjściowej.
Liczba powtórzeń: 20
Ćwiczenie 2.
Pozycja wyjściowa — leżąca na plecach ze zgiętymi kolanami, ręce wzdłuż tułowia.
Napinaj mięśnie brzucha nie unosząc tułowia nad podłoże. Wydech wykonuj w trakcie napinania mięśni. Napięcie utrzymuj przez 10 sekund. Następnie rozluźnij mięśnie i odczekaj kolejne 10 sekund.
Liczba powtórzeń: 20
Ćwiczenie 3.
Pozycja wyjściowa — leżąca na plecach ze zgiętymi kolanami, ręce odwiedzione (do 90 stopni względem tułowia).
Wyprostuj lewą nogę. Złap lewą ręką za prawe kolano, po czym pochyl w lewą stronę (tak żeby prawa część miednicy oderwała się od maty). Kolano prawe „dąży” do zetknięcia z podłożem. W tym czasie obracamy głowę w przeciwnym kierunku (w tym przypadku w prawo), kierując wzrok w stronę odwiedzionej ręki. W ten sposób wykonujemy rotację tułowia. Ćwiczenie wykonujemy analogicznie dla strony przeciwnej.
Liczba powtórzeń: 20
Ćwiczenie 4.
Pozycja wyjściowa — leżąca na plecach ze zgiętymi kolanami, dłonie na karku.
Unosząc ramiona i głowę, przyciągaj kolano do przeciwległego łokcia, a łokieć do kolana powodując lekką rotację tułowia.
Liczba powtórzeń: 20
Ćwiczenie 5.
Pozycja wyjściowa — klęk podparty.
Unieś nogę i przeciwną rękę do poziomu tułowia. Utrzymaj pozycję przez 10 sekund. Podczas ćwiczenia staraj się utrzymywać ciało w równowadze, oraz nie zmieniać ustawienia miednicy oraz obręczy barkowej. Wykonaj ćwiczenie w ten sam sposób dla przeciwnych kończyn.
Liczba powtórzeń: 20