Dyskopatia lędźwiowa – przyczyny, objawy, leczenie, ćwiczenia
Mateusz Burak

Dyskopatia lędźwiowa – przyczyny, objawy, leczenie, ćwiczenia

Dyskopatia lędźwiowa, nazywana również przepukliną jądra miażdżystego, to zespół objawów będący następstwem zmian degeneracyjnych krążków (dysków) międzykręgowych kręgosłupa. Dochodzi wówczas do odwodnienia (dehydratacji) oraz zmniejszenia ich wysokości. Przyczyny tego schorzenia są związane przede wszystkim z siedzącym trybem życia, a także z nadmiernym obciążaniem struktur kręgosłupa. Objawy dyskopatii odcinka lędźwiowego to ból w dole pleców, drętwienie kończyn dolnych, zaburzenia czucia w nodze, a nawet niedowłady i kłopoty z trzymaniem moczu czy stolca.

  1. Dyskopatia lędźwiowa – charakterystyka
  2. Dyskopatia lędźwiowa – przyczyny
  3. Dyskopatia lędźwiowa – objawy
  4. Dyskopatia lędźwiowa – diagnostyka i leczenie
  5. Dyskopatia lędźwiowa – rehabilitacja
  6. Dyskopatia lędźwiowa – ćwiczenia

Dyskopatia lędźwiowa – charakterystyka

Dyskopatia lędźwiowa to schorzenie kręgosłupa, którego przyczyną są zmiany zwyrodnieniowe krążków międzykręgowych oraz patologie dotyczące sąsiednich struktur – więzadeł, mięśni i ich przyczepów. Obecnie jest to bardzo często spotykany problem medyczny, a także społeczny – dyskopatia jest jedną z najczęściej występujących chorób cywilizacyjnych.

Degeneracyjne zmiany w strukturze dysków wywołują szereg nieprzyjemnych objawów, m.in. ból kręgosłupa w odcinku lędźwiowym, drętwienie kończyn dolnych, sztywność, zaburzenia czucia. Bardzo groźną konsekwencją takiego stanu jest ucisk na rdzeń kręgowy lub na korzenie nerwów rdzeniowych, który może prowadzić do niedowładów.

Poza objawami w obrębie kończyn przepuklina kręgosłupa lędźwiowego może prowadzić do ograniczenia możliwości oddawania moczu i kału oraz do dysfunkcji seksualnych.

Dyskopatia lędźwiowa – przyczyny

Odcinek lędźwiowy jest uznawany za jedno z najczęstszych miejsc, w których dochodzi do przeciążeń w obrębie narządu ruchu człowieka. Wynika to z tego, że jest to biomechaniczny środek kręgosłupa.

Jakie są przyczyny dyskopatii lędźwiowej?
Jakie są przyczyny dyskopatii lędźwiowej?

Wśród czynników predysponujących do pojawienia się przepukliny lędźwiowej wymienia się: otyłość, nadmierną eksploatację narządu ruchu poprzez dźwiganie ciężkich przedmiotów, przenoszenie nieproporcjonalnie dużych ciężarów, wykonywanie rotacji kręgosłupa podczas jego jednoczesnego zginania.

Potencjalnie sprzyjające dyskopatii jest także wykonywanie pracy w pozycji wymuszonej, jak np. długotrwałe siedzenie, narażenie na wibracje czy konieczność pochylania się przy utrzymywaniu wyprostowanych stawów kolanowych. Pod uwagę należy wziąć także specyficzną, osobniczo zmienną budowę anatomiczną, która może sprzyjać rozwojowi dyskopatii L5/S1. Na przepuklinę krążka międzykręgowego bardziej narażone są również osoby ze zmianami osteoporotycznymi czy zaburzeniami gospodarki hormonalnej.

Powiązane produkty

Dyskopatia lędźwiowa – objawy

Uszkodzenie krążka międzykręgowego w odcinku lędźwiowym może dawać szereg bardzo różnych dolegliwości. Zazwyczaj natężenie objawów oraz ich topografia są uzależnione od stopnia zaawansowania dyskopatii. Do najbardziej charakterystycznych symptomów dyskopatii lędźwiowej możemy zaliczyć:

  • bóle lędźwiowe (w dole pleców) wywodzące się z korzenia nerwowego,
  • objawy neurologiczne towarzyszące dyskopatii lędźwiowej w postaci drętwienia, mrowienia kończyny dolnej,
  • zwiększone napięcie mięśni przykręgosłupowych, bolesne skurcze mięśni,
  • w niektórych przypadkach zaburzenia czucia w obrębie kończyny dolnej,
  • zaburzenia czynności pęcherza oraz jelit,
  • trudność ze wspięciem się na palce.
Przeczytaj więcej na temat przyczyn i leczenia bólu pleców na dole.

Takie objawy mogą nasilać się przy długotrwałym staniu, siedzeniu czy próbach obciążania kręgosłupa np. podczas dźwigania lub przesuwania mebli. Dodatkowo dolegliwościom mogą sprzyjać nieprawidłowe warunki anatomiczne i wady postawy. Taką rolę odgrywa m.in. spłycenie lordozy lędźwiowej.

Dyskopatia lędźwiowa – diagnostyka i leczenie

Leczenie dyskopatii rozpoczyna się od przeprowadzenia wnikliwej diagnostyki. Podstawą jest wywiad z pacjentem oraz testy diagnostyczne prowokujące dolegliwości charakterystyczne dla przepukliny lędźwiowej.

Przykładem takiego testu może być test Laseque’a. Polega on na tym, że pacjent, leżąc na plecach, jest proszony o uniesienie kończyny dolnej. Jeśli mamy do czynienia z dyskopatią kręgosłupa lędźwiowego, to konieczność wykonania ruchu będzie generowała ból uniemożliwiający uniesienie nogi. Konieczne jest wówczas jej zgięcie w stawie kolanowym.

W dalszej kolejności wykonuje się badania obrazowe. W zależności od stopnia zaawansowania objawów oraz potrzeby różnicowania z innymi schorzeniami lekarz może zalecić RTG kręgosłupa lędźwiowego, tomografię komputerową lub rezonans magnetyczny kręgosłupa. Najdokładniejszy jest oczywiście rezonans, który bardzo precyzyjnie określa stopień i etap uszkodzenia, często potocznie określany jako wypadnięcie dysku lędźwiowego, co w rzeczywistości oznacza jego przemieszczenie (translokacji może ulec jedynie fragment lub kilka fragmentów krążka). W trakcie procesu diagnostycznego konieczne może okazać się wykonanie badania EMG, które jest rekomendowane w przypadku występujących zaburzeń czucia.

W pierwszej kolejności leczenie dyskopatii lędźwiowej odbywa się na drodze postępowania zachowawczego – stosuje się przede wszystkim środki farmakologiczne z grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych. Często zaleca się suplementację witaminy D. Niekiedy wykorzystuje się także leki z grupy benzodiazepin. Jeżeli ból jest bardzo silny, może zapaść decyzja o wykonaniu iniekcji epiduralnej, czyli blokady nadtwardówkowej (nazywanej powszechnie blokadą kręgosłupa). W przypadku braku skuteczności takiego postępowania rozważa się leczenie operacyjne dyskopatii lędźwiowej z zastosowaniem metod chirurgicznych, jak laminektomia, discektomia i mikrodiscektomia.

Dyskopatia lędźwiowa – rehabilitacja

Fizjoterapia najczęściej odgrywa główną rolę w regeneracji uszkodzonej struktury krążka międzykręgowego. Bardzo ważne jest wdrożenie kilku podstawowych zasad. Najbardziej istotne z nich to: edukacja w zakresie wykonywania czynności codziennych w taki sposób, by nie obciążać nadmiernie kręgosłupa, redukcja nadmiernej masy ciała, systematyczna terapia indywidualna i stosowanie się do zaleceń fizjoterapeuty.

W leczeniu dyskopatii lędźwiowej stosuje się aplikacje z Kinesiology Tapingu (kinesiotaping), mechaniczne diagnozowanie i terapię z wykorzystaniem metody McKenziego, masaż tkanek głębokich, stymulację TENS, trakcję kręgosłupa. W stanach ostrych stosuje się pozycje ułożeniowe, jak np. pozycja krzesełkowa, co pozwala złagodzić dolegliwości.

Po ustąpieniu objawów zaleca się trening wzmacniający mięśnie posturalne oraz propagowanie aktywności utrzymującej kręgosłup w jak najlepszej kondycji. Bieganie powinno odbywać się wyłącznie po nawierzchniach absorbujących wstrząsy, w odpowiednio dobranym obuwiu. Jednakże o tym, czy można uprawiać sport, powinien zadecydować lekarz we współpracy z terapeutą.

Dyskopatia lędźwiowa – ćwiczenia

Ćwiczenia na kręgosłup lędźwiowy zmniejszające ryzyko dyskopatii:

  1. Pozycja: leżenie na plecach, ręce wzdłuż tułowia, nogi zgięte w stawach biodrowych i kolanowych. Ruch polega na unoszeniu bioder do wysokości linii łączącej stawy kolanowe i barki. W pozycji końcowej należy utrzymać biodra przez 3-5 sekund, cały czas oddychając. Ćwiczenie wykonujemy w 3 seriach po 7-8 powtórzeń.
  2. Pozycja: stanie w rozkroku na szerokości bioder, ręce oparte o biodra. Ruch polega na wykonaniu wyprostu odcinka lędźwiowego z jednoczesnym wydechem na szczycie wykonywanego ruchu. Ćwiczenie powtarzamy 10-15 razy.
  3. Pozycja: siad klęczny, ręce wyprostowane, ułożone na podłożu. Ruch polega na przesuwaniu rąk po podłożu do przodu, tak aby spowodować elongację kręgosłupa. Ćwiczenie wykonujemy w 2 seriach po 10 powtórzeń.

Ćwiczenia na dyskopatię lędźwiową powinny stanowić nieodłączny element leczenia domowego. Warto przy tym pamiętać, że ich stosowanie musi zostać skonsultowane z fizjoterapeutą. Chcąc złagodzić dolegliwości w postaci stanu zapalnego i wzmożonego napięcia mięśni, można zastosować napar z jeżówki i kąpiel w wodzie z solą Epsom.

  1. Wong J., Cote P., Sutton D. A. i in., Clinical practice guidelines for the noninvasive management of low back pain: a systematic review by the Ontario Protocol for Traffic Injury Management (OPTIMa) Collaboration, „Eur J Pain.” 2017, nr 21, s. 201–216.
  2. Jewell D. V., Riddle D. L., Interventions that increase or decrease the likelihood of a meaningful improvement in physical health in patients with sciatica, „Phys Ther.” 2005, nr 85, s. 1139–1150.
  3. Pettine K., Suzuki R., Sand T., Murphy M., Treatment of discogenic back pain with autologous bone marrow concentrate injection with minimum two year follow-up, „Int Orthop.” 2016, nr 40, s. 135–140.
  4. Bai J., Zhang W., Wang Y. i in., Application of transiliac approach to intervertebral endoscopic discectomy in L5/S1 intervertebral disc herniation, „Eur J Med Res.” 2017, nr 22, s. 4–13.
  5. Laplante B. L., Ketchum J. M., Saullo T. R., DePalma M. J., Multivariable analysis of the relationship between pain referral patterns and the source of chronic low back pain, „Pain Physician.” 2012, nr 15, s. 171–178.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Wrzodziejące zapalenie jelita grubego – przyczyny, objawy, leczenie, żywienie przy WZJG

    Wrzodziejące zapalenie jelita grubego (WZJG, colitis ulcerosa) jest rozlanym nieswoistym zapaleniem błony śluzowej odbytnicy lub odbytnicy i okrężnicy, prowadzącym w niektórych przypadkach do powstania owrzodzeń. Należy do grupy nieswoistych zapaleń jelit o niewyjaśnionej etiologii. Jak rozpoznać wrzodziejące zapalenie jelita grubego?

  • Łuszczyca paznokci – przyczyny, objawy, leczenie

    Łuszczyca jest przewlekłą zapalną chorobą skóry, przebiegającą z okresami remisji i zaostrzeń, na którą w Polsce choruje prawie milion osób. Choroba najczęściej występuje u rasy białej i w umiarkowanej strefie klimatycznej. Pierwsze objawy łuszczycy mogą wystąpić w dowolnym wieku, jednak zwykle pojawiają się we wczesnym okresie dorosłego życia lub później, około 50–60 roku życia. Łuszczyca charakteryzuje się występowaniem zmian chorobowych zarówno na skórze gładkiej, jak i na owłosionej skórze głowy, a także zmianami w obrębie płytek paznokciowych dłoni i stóp. W cięższych postaciach łuszczyca może również zająć stawy. Zmianom paznokciowym z reguły towarzyszą zmiany w obrębie skóry, chociaż zdarza się, że zmiany chorobowe obejmujące aparat paznokciowy wyprzedzają pojawienie się zmian skórnych nawet o dziesiątki lat.

  • Cytomegalia (CMV) – co to za choroba? Jakie są objawy?

    Cytomegalia jest chorobą wirusową, która wywoływana jest przez wirusa o nazwie Cytomegalovirus hominis, w skrócie CMV. Zakażenie wirusem cytomegalii jest bardzo szeroko rozpowszechnione, natomiast zdecydowana większość infekcji (ponad 99%) przebiega bezobjawowo i pacjent przez przypadek dowiaduje się, że w przeszłości przebył takie zakażenie. Jednak u płodów i noworodków ze względu na niedojrzałość układu odpornościowego, jak również u osób z wrodzonymi lub nabytymi zaburzeniami odpowiedzi immunologicznej, cytomegalia może przebiegać w sposób ostry, a obraz choroby może być bardzo różny.

  • Zakrzepica – przyczyny, objawy, profilaktyka zakrzepowego zapalenia żył powierzchniowych i głębokich

    Zakrzepica (zakrzepowe zapalenie żył) polega na powstaniu w naczyniu żylnym zakrzepu w wyniku zaburzonego przepływu krwi. Nieleczona prowadzi do groźnych powikłań, m.in. do zatorowości płucnej. Wyróżnia się zapalenie żył głębokich i powierzchniowych. Jakie objawy daje zakrzepica i w jaki sposób się ją leczy? Czy istnieją sposoby na to, by jej zapobiec?

  • Nadżerka szyjki macicy (ektopia) – przyczyny, objawy, metody leczenia

    Termin „nadżerka szyjki macicy” oznacza ubytek błony śluzowej. Często jest on nieprawidłowo stosowany na określenie ektopii, która jest zupełnie innym schorzeniem. Rzekoma nadżerka szyjki macicy (tak brzmi inna nazwa ektopii) to zastępowanie nabłonka płaskiego, który fizjologicznie pokrywa tarczę szyjki macicy, nabłonkiem gruczołowym. Zazwyczaj nie daje ona żadnych objawów, a kobieta dowiaduje się o jej istnieniu podczas rutynowego badania ginekologicznego. Kiedy ektopia wymaga szerszej diagnostyki i leczenia? Jakie metody usunięcia „nadżerki” szyjki macicy stosuje się najczęściej?

  • Gastrolog – czym się zajmuje? Jakie choroby leczy?

    Lekarz gastroenterolog jest specjalistą w zakresie chorób układu pokarmowego. Gastrolog diagnozuje i leczy pacjentów z problemami gastrycznymi. Jakimi konkretnie dolegliwościami się zajmuje? Kiedy warto się do niego udać? Czy do gastrologa jest potrzebne skierowanie? Odpowiadamy.

  • Atak paniki – jak wygląda? Co robić, gdy się pojawia?

    Ataki paniki są jednymi z najczęściej występujących zaburzeń lękowych, tuż po zespole lęku uogólnionego oraz fobii społecznej. Objawiają się nagłymi napadami silnego lęku, którym towarzyszą symptomy, takie jak: kołatanie serca, zawroty głowy, duszności, nadmierne pocenie się czy strach przed śmiercią. Dowiedz się, w jaki sposób można sobie poradzić, gdy pojawia się atak paniki.

  • Czego nie można robić przy nadżerce szyjki macicy ? Jak postępować po jej usunięciu?

    Nadżerka szyjki macicy jest rozpoznaniem, które może usłyszeć wiele kobiet w gabinecie ginekologicznym. Warto podkreślić jednak, że określenie „nadżerka” używane jest najczęściej w nieprawidłowy i potoczny sposób. Czym jest nadżerka oraz jak postępować po zabiegu jej usunięcia?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij