Zmiany w mózgu po COVID-19? Nowe wyniki badań
Ewelina Sochacka

Zmiany w mózgu po COVID-19? Nowe wyniki badań

Naukowcy z Uniwersytetu w Linkoping w Szwecji zbadali mózgi 16 pacjentów, którzy byli wcześniej hospitalizowani z powodu COVID-19, u których rozwinął się tzw. long COVID z objawami neurologicznymi. Badacze potwierdzili jedną zmianę, która łączyła tych pacjentów.

  1. Long COVID wciąż groźny i wciąż nieuleczalny
  2. Nowe badanie istotny białej mózgu
  3. Dyfuzyjny rezonans magnetyczny – na czym polega metoda?
  4. Jak wyglądało badanie?
  5. Jakie były wyniki?

Long COVID wciąż groźny i wciąż nieuleczalny

Nie od dziś wiadomo, że wirus SARS CoV-2  nie jest obojętny dla funkcjonowania układu nerwowego, w tym także mózgu. Długotrwale utrzymujące się objawy neurologiczne po zakażeniu koronawirusem to przede wszystkim bóle głowy i mgła mózgowa (zaburzenia koncentracji, pamięci, kojarzenia faktów – objawy przypominające chorobę Alzheimera).

Dodatkowo objawy long COVID obejmują inne zaburzenia ogólnoustrojowe, m.in.:

  • uczucie lęku,
  • depresję,
  • zaburzenia węchu i smaku,
  • problemy z prawidłowym widzeniem,
  • uczucie permanentnego zmęczenia i osłabienia,
  • kłopoty ze snem,
  • problemy z oddychaniem,
  • zaburzenia kardiologiczne,
  • zaburzenia autoimmunologiczne.

Według danych statystycznych co trzecia osoba w Polsce, która przeszła infekcję koronawirusową, odczuwa ciągnące się miesiącami a nawet latami dolegliwości związane z long COVID. Lekarze rozkładają ręce, ponieważ nie wiedzą, jak leczyć tych pacjentów bez pełnego zrozumienia przyczyn ich stanu.

COVID-19 praliżuje struny głosowe dzieci. Dowiedz się więcej na DOZ.pl

Nowe badanie istotny białej mózgu

W swoim najnowszym badaniu, opublikowanym w czasopiśmie Brain Communications, naukowcy wykorzystali nowy rodzaj obrazowania metodą rezonansu magnetycznego głowy – zaawansowany  dyfuzyjny rezonans magnetyczny. Byli szczególnie zainteresowani istotą białą mózgu, która składa się głównie z aksonów nerwowych. Jest bardzo istotna dla transportu sygnałów między różnymi częściami mózgu a resztą ciała. Dyfuzyjny rezonans magnetyczny to bardzo czuła technologia, która pozwala na wykrycie patologii w organizacji tych włókien nerwowych oraz ocenić inne zmiany w danym obszarze mózgu, tu w istocie białej. Jest to jeden z powodów, dla których Szwedzi chcieli wykorzystać właśnie tę metodę do zbadania wpływu COVID-19 na mózg. Inne technologie obrazowania nie są w stanie wychwycić tych zmian.

Powiązane produkty

Dyfuzyjny rezonans magnetyczny – na czym polega metoda?

Tłumacząc, czym jest dyfuzyjny rezonans magnetyczny, naukowcy często posługują się metaforą autostrady nocą. Jadąc drogą, widzimy  najczęściej reflektory samochodowe i tylne światła, które lśnią jak czerwono-białe sznury światełek choinkowych. Nie widzimy samej drogi, ale rozumiemy, że ona tam jest, ponieważ samochody mogą się po niej łatwo przemieszczać – widzimy to. Podobnie lekarze i badacze mogą uzyskać wgląd w to, jak zbudowany jest mózg na poziomie mikroskopowym, wykorzystując w tym celu dyfuzyjny rezonans magnetyczny, który z kolei wykorzystuje losowy ruch cząsteczek wody. Technologia ta opiera się na fakcie, że woda jest wszędzie w mózgu, poruszając się w tkance zgodnie z prawem najmniejszego oporu. Cząsteczki wody łatwiej poruszają się wzdłuż ścieżek neuronowych. Mierząc ruch tych cząsteczek przez szlaki neuronowe, można pośrednio wywnioskować, jak wygląda struktura tych ścieżek neuronowych. To tak samo jak ze wspomnianą wyżej autostradą, której w nocy nie widzimy, ale rozumiem, że istnieje i jeździ po niej wiele samochodów.

Jak wyglądało badanie?

Zazwyczaj zastosowania dyfuzyjnego rezonansu magnetycznego w opiece zdrowotnej obejmują zarówno diagnozowanie udaru niedokrwiennego mózgu, jak i  planowanie operacji mózgu. W swoich obecnych badaniach naukowcy wykorzystali jeszcze bardziej zaawansowane wersje dyfuzyjnego rezonansu magnetycznego.

Zdjęcia z Dyfuzyjnego rezonanansu magnetycznego mózgu
Zdjęcia z dyfuzyjnego rezonansu magnetycznego mózgu
(zaawansowane wersje wykorzystane w badaniu)
  • Grupa kontrolną było 16 osób (11 mężczyzn i 5 kobiet; średni wiek 58 lat, zakres 46-69), które nie potrzebowały hospitalizacji z powodu infekcji konornawirusowej, ani nie odczuwali objawów ze strony układu nerwowego po COVID-19.
  • Grupę badaną stanowiło 16 mężczyzn (średni wiek 60 lat: zakres 41-79), którzy byli hospitalizowani z powodu ciężkiego przebiegu COVID-19. Po siedmiu miesiącach od zakończenia choroby nadal mieli utrzymujące się objawy. Mózgi uczestników badano zarówno za pomocą konwencjonalnego rezonansu magnetycznego, jak i dyfuzyjnego rezonansu magnetycznego.

Jakie były wyniki?

Obie grupy różniły się, jeśli chodzi o budowę istoty białej mózgu.

Badacze te zmiany tłumaczą między innymi uszkodzeniem długich włókien nerwowych – aksonów oraz z procesem demielinizacji, czyli zanikowi osłonki mielonej na tych włóknach. Te patologie mogą prowadzić nie tylko do zaburzeń w przewodzeniu sygnałów między aksonami, ale także do obrzęku naczyniopochodnego mózgu.

Wszystkie te procesy mogą być przyczyną problemów neurologicznych doświadczanych przez grupę, która cierpiała na ciężki przebieg COVID-19. Jest to także wynik zgodny z innymi badaniami, które wykazały zmiany w istocie białej mózgu. Należy jednak dodać, że badacze są ostrożni w swoich wnioskach końcowych. Podkreślają, że dzięki tej technologii nie mierzymy funkcji mózgu, ale jego mikrostrukturę.

Istnieje kilka kwestii, które należy zweryfikować. Przykładowo, wydaje się, że istota biała w różnych częściach mózgu jest dotknięta w różny sposób, niemniej jest zbyt wcześnie, aby wyciągać jakiekolwiek wnioski na temat tego, co te różnice oznaczają.

Kolejne badanie będzie miało na celu sprawdzenie, czy zmiany wykryte za pomocą dyfuzyjnego rezonansu magnetycznego są w jakikolwiek sposób związane z aktywnością mózgu oraz w jaki sposób różne części mózgu komunikują się ze sobą za pośrednictwem istoty białej mózgu u pacjentów cierpiących na long COVID.

Jeszcze inną kwestią jest to, co dzieje się z czasem. Skan MRI dostarcza obrazu mózgu w tym konkretnym momencie. Ponieważ uczestnicy byli badani tylko raz, nie można stwierdzić, czy różnice między obiema grupami znikną z czasem, czy też są trwałe.

  1. Boito D. i in., MRI with generalized diffusion encoding reveals damaged white matter in patients previously hospitalized for COVID-19 and with persisting symptoms at follow-up, Brain Commun. 2023 Oct 22;5(6):fcad284.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Trzy typy „long COVID” – nowe badania naukowe

    „Long COVID” staje się coraz większym problemem zdrowotnym; jak się okazuje samo przechorowanie COVID-19 nie oznacza jeszcze powrotu do zdrowia i wiele osób zmaga się z długofalowymi skutkami choroby koronawirusowej. Ostatnio naukowcy wyróżnili trzy typy „long COVID”.

  • Czym jest “długi COVID-19”? Jak przedłużająca się choroba wpływa na cykl menstruacyjny kobiet?

    Infekcja SARS-CoV-2 zazwyczaj trwa około dwóch tygodni. Lekarze informują jednak, że zgłaszają się do nich pacjenci, u których symptomy COVID-19 występują nawet przez kilka miesięcy. Czym jest “długi COVID-19”? Z jakimi problemami zmagają się “covidowi długodystansowcy”? W jaki sposób przedłużający się stan chorobowy wpływa na cykle miesiączkowe kobiet?

  • Niedobór witaminy D związany ze zwiększonym ryzykiem rozwoju długiego COVID-19

    Wyniki najnowszego badania jasno wskazują, że osoby z niskim poziomem witaminy D, będące po hospitalizacji z powodu zakażenia koronawirusem, są bardziej narażone na długi COVID-19 w porównaniu do pacjentów bez niedoboru tej witaminy. Eksperyment został zaplanowany w taki sposób, aby usunąć jak najwięcej nieznanych zmiennych, które mogłyby wpłynąć na efekt końcowy. Dzięki temu wyniki analiz są dużo bardziej wiarygodne niż poprzednie badania prowadzone w tym zakresie. Niekontrolowane zmienne w badaniach nad witaminą D i długotrwałym COVID-19 są trudne do wyjaśnienia.

  • COVID-19 a zaburzenia snu

    Pacjenci, którzy przechorowali COVID-19, odczuwają szereg rozległych powikłań. Wśród zgłaszanych lekarzom dolegliwości znajdują się zaburzenia snu. Według różnych źródeł u 10 proc. do nawet 90 proc. osób, które przebyły zakażenie wirusem SARS-CoV-2, objawy utrzymują się po wyleczeniu infekcji.  

  • Post-COVID-19 syndrome – objawy i postępowanie przy zespole „pocovidowym”

    Infekcja wywołana SARS-CoV-2 została stłumiona, pacjent wyzdrowiał. Niestety w wielu przypadkach COVID-19 historia choroby na tym się nie kończy. Jak przedstawia się długodystansowe oblicze COVID-19? Gdzie uzyskać pomoc, gdy objawy nie ustępują?

  • Inwazja krwiopijnych meszek u sąsiada Polski. Wywołują ślepotę rzeczną

    Badanie opublikowane w czasopiśmie „Science of The Total Environment” przeprowadzone przez niemieckich naukowców ujawnia, że meszki z rodzaju Simulium coraz lepiej przystosowują się do zmian klimatycznych i związanego z nimi wzrostu temperatur. Ponieważ są one wektorami chorób takich jak onchocerkoza, może to stanowić zagrożenie dla zdrowia ludzi.

  • GIS ostrzega: Toksyny w tatarze wołowym. Sklepy wycofują towar

    Państwowa Inspekcja Sanitarna wykryła bakterię Escherichia coli (STEC), która wytwarza groźną dla zdrowia toksynę Shiga, w aż 4 z 5 badanych próbek tatara wołowego.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij